Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Przejrzyj moje zdjęcia - robione A610. Mnóstwo trybów automatycznych sprawia, że jest dobry dla początkujących, a pełny tryb manualny pozwala rozwinąć skrzydła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To fotografuj przy ISO 80, ale na dłuższym czasie naświetlania, np. 15 sekund. Chyba, że już tak robisz, ale wtedy możesz jeszcze przesłonę dać na np. 3.2, ładnie powinno złapać światła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2007 o 20:54, Arclight napisał:

To fotografuj przy ISO 80, ale na dłuższym czasie naświetlania, np. 15 sekund. Chyba, że już
tak robisz, ale wtedy możesz jeszcze przesłonę dać na np. 3.2, ładnie powinno złapać światła.

Gwiazd wtedy się chyba nie uchwyci. Żeby fotografować bezszumnie to już czas B chyba potrzebny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem już na to wszystko :P
Fotografowałem przy maksymalnie otwartej przysłonie i najdłuższym dla mojego aparatu czasie naświetlania (czyli nędzne 8 sekund)... Próbowałem zarówno najwyższej i najniższej czułości ISO, żeby mieć porównanie.
Mógłbym używać pośrednich czułości, żeby mieć równowagę między ilością gwiazd i szumami... mógłbym, ale nie będę, bo ten aparat po prostu nie nadaje się do robienia zdjęć nieba ;)

Mam teraz spory dylemat ze znalezieniem odpowiedniego sprzętu. FZ-50, do którego się przymierzałem nie ma czasu B, za to dysponuje ponoć imponującymi... szumami ;]
Lustro z drugiej strony to droga impreza.

Ostatnio zmieniła mi się troszkę sytuacja, bo aparat, który cały czas leżał u ojca w pracy (wspominany Lumix DMC-FZ5) i potrzeba zakupu aparatu nie jest tak nagląca. W takim wypadku chyba poczekam na przypływ gotówki i sprawię sobie coś porządniejszego.

W międzyczasie może rozejrzę się za filtrami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 pytania:
1. Mam Nikona D40, ale nie mam statywu. Chciałbym taki kupić ale nie wiem który wybrać. Szukam takiego raczej wysokiego w granicach 100zł.
2. Mam problem z Nikonowymi plikami "NEF" (swoją drogą nie wiem czemu nikon nie zostawił normalnego RAW). Takich plików nie umie wyświetlać ani Photoshop, ani inne programy. Radzi sobie z nimi tylko program dołączony do aparatu, ale on jest ładnie mówiąc "dupiaty". Jak przekształcić te pliki do normalnego RAW??

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2007 o 09:18, marcin1930 napisał:

tylko program dołączony do aparatu, ale on jest ładnie mówiąc "dupiaty". Jak przekształcić
te pliki do normalnego RAW??

Nie da się tym dołączonym? Każdy taki program powinien obsługiwać najpopularniejsze formaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.01.2007 o 10:58, Monastor napisał:

Nie da się tym dołączonym? Każdy taki program powinien obsługiwać najpopularniejsze formaty.


W tym problem że nie da się :( A przynajmniej ja takiej opcji nie widze w tym programie. Jak by co to program nosi nazwę "Picture Projekt".

Macie jeszcze jakąś koncepcje? pliss...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Ten "specjalny" dołączony :P
2. Photoshop CS2
3. Breezebrowzer ( nie sprawdzane ... wogóle pierwszy raz o tym słysze)

Nie ma na stronce Nikona jakiś wtyczek do PS-a ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2007 o 22:13, buras napisał:

1. Ten "specjalny" dołączony :P

Jaki dołączony? Jeśli chodzi o statyw to nie ma tam żadnego

Dnia 18.01.2007 o 22:13, buras napisał:

2. Photoshop CS2
3. Breezebrowzer ( nie sprawdzane ... wogóle pierwszy raz o tym słysze)

Nie ma na stronce Nikona jakiś wtyczek do PS-a ?


Nie widziałem :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2007 o 09:18, marcin1930 napisał:

1. Mam Nikona D40, ale nie mam statywu. Chciałbym taki kupić ale nie wiem który wybrać. Szukam
takiego raczej wysokiego w granicach 100zł.


Metalowy. Najlepiej taki ok. 160 cm rozłożony. Waży 1.5 kg, ale jest stabilny nawet w czasie silnego wiatru. Ja mam Fomei W-355, dałem 83 zł i jestem bardzo zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No, nareszcie się udało. Zdjęcie robione z czasem 60s, F=2,83 ISO 100, lekko poruszone ze względu na kiepskiej jakości statyw. Zaraz wrzucę jeszcze jedno nocne...


Lumix FZ-50

20070119233100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A oto i moja chałupka. Na tarasie paliło się światło i dlatego tak się fajnie prześwietliło. ;) Czas 30s, F=2,83 ISO 200, naświetlane dodatkową lampą.

Lumix FZ-50

20070119235407

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.01.2007 o 23:56, Bumber napisał:

A oto i moja chałupka. Na tarasie paliło się światło i dlatego tak się fajnie prześwietliło.
;) Czas 30s, F=2,83 ISO 200, naświetlane dodatkową lampą.
Lumix FZ-50

Pierwsza fotka... akwarelka ;)
i wiesz co?
Na moje oko to nie jest wada statywu, tylko właśnie osławione odszumianie FZ50 :/

Druga fotka (z domkiem) już ok, ale na pomniejszeniu :/
To bardzo duże szumy jak na ISO 200... choć i czas długi

Co z tymi zdjęciami, które miałeś mi przesłać?
Widzę, że problemy z netem ustały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.01.2007 o 00:31, Monastor napisał:

Pierwsza fotka... akwarelka ;)

Bo taka miała być. :P

Dnia 20.01.2007 o 00:31, Monastor napisał:

i wiesz co?
Na moje oko to nie jest wada statywu, tylko właśnie osławione odszumianie FZ50 :/

Jest lekko poruszone, nawet ostrość jest źle ustawiona (bardziej na prawo niż na środek), ale gdzie tu odszumianie? One było akurat wyłączone lub ustawione na standard.

Dnia 20.01.2007 o 00:31, Monastor napisał:

Druga fotka (z domkiem) już ok, ale na pomniejszeniu :/
To bardzo duże szumy jak na ISO 200... choć i czas długi

Hmm... Ja szumów nie widzę.

Dnia 20.01.2007 o 00:31, Monastor napisał:

Co z tymi zdjęciami, które miałeś mi przesłać?
Widzę, że problemy z netem ustały

Nie do końca. Dorwałem się na weekend to szybszego internetu, ale nie aż tak szybkiego, by wysyłać dziesiątki MB... Nadal preferuję wysłanie płytki zwykłą pocztą, bo mailem 700MB nie prześlę.

To samo, tylko ISO 100 i 60s. Troszkę gorszy balans bieli, ale to chyba nic wielkiego. :)

Lumix FZ-50

20070120102809

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zabawa pierścieniami na obiektywie. Bez statywu, więc mocno poruszone. Zwykłą cyfrówką takiego zdjęcia się nie zrobi. ;)

Lumix FZ-50

20070120104038

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tutaj zdjęcie makro fiołka na parapecie (nie mam soczewki, więc i przybliżenie małe). Trochę ucięte, bo się nie mieściło. :)

Lumix FZ-50

20070120105036

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.01.2007 o 10:30, Bumber napisał:

gdzie tu odszumianie? One było akurat wyłączone lub ustawione na standard.

Na pewno nie wyłączone, bo to wygląda jak użyty efekt Mediany w corelu :P

Dnia 20.01.2007 o 10:30, Bumber napisał:

Hmm... Ja szumów nie widzę.

Zobacz w pełnym rozmiarze i w ciemniejszych obszarach.
Owszem, w pomniejszeniu nic nie ma, ale jakbym chciał na przykład wyciąć z tego kawałek i powiększyć to byłoby krucho.

Dnia 20.01.2007 o 10:30, Bumber napisał:

Nie do końca. Dorwałem się na weekend to szybszego internetu, ale nie aż tak szybkiego, by
wysyłać dziesiątki MB... Nadal preferuję wysłanie płytki zwykłą pocztą, bo mailem 700MB nie
prześlę.

OK, daj znać jak zbierzesz fotki

Spróbuj porobić zdjęcia na przykład lecących ptaków przy wysokich czułościach ISO. Z bardzo krótkim czasem.
W sumie do tego przede wszystkim są te czułości potrzebne.
Aha, zrób też gwiazdy na tych wysokich czułościach. Ciekawe czy szumy mocno się zwiększą.
Niestety wyraźny skok między 100 i 200 ISO dobrze nie wróży :/

Arclight <- Jest strata szczegółów, a przy powiększeniu zdjęcia wyraźny szum w cieniach...
Przy czym to dopiero czułości 100 i 200 ISO, a ten aparat to ma 1600 i chyba nawet 3200 dostępne.

Przyznam, że na 100 ISO fotka wygląda jak na 60 sekund bardzo dobrze, ale wolałbym zobaczyć fotki zrobione na większych czułościach. Bo za nie też się płaci, a po co to robić skoro są bezużyteczne?
Jeśli takimi się okażą to lepiej kupić FZ30, który jest bardzo podobny, ale ma czułości od 80 do 400 ISO.
Poza tym matrycę 8 megapikseli zamiast 10, ale to dla mnie żadna wada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować