Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 12.08.2007 o 11:40, HumanGhost napisał:

W sumie nie jest to nic dziwnego. Aparat skupił sie na centralnym planie i wyostrzył to co
według niego było najbardziej interesujace. Tak sądzę, bo nie wiem jaki pomiar ostrości miałeś
akurat ustawiony. Ja mam u siebie kilka trybów pomiaru, kóre zmieniam w zależności od fotografowanego
obiektu.

heh u mnie nie ma możliwości ręcznego ustawiania ostrości... ;)

Dnia 12.08.2007 o 11:40, HumanGhost napisał:

Na oko miał dobre ponad 10cm długości. :-)

to całkiem spory jak na konika polnego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2007 o 11:40, HumanGhost napisał:

A poniżej foka największego owada jakiego widziałem w tym roku. Łaził sobie za oknem. Szkoda,
że mam siatkę na oknie i nie widać go zbyt wyraźnie. Zdążyłem cyknąć jedna fotkę, bo od razu
odskoczył gdzieś po fleshu. :-) Na oko miał dobre ponad 10cm długości. :-)


Ciekawe jaka byłaby z niego plama, gdyby go pacnąć gazetą. ;))))

Ja dla odmiany zrobiłem fotę obiektu 10-milimetrowego.
http://www.digart.pl/praca/656873/Smacznego.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2007 o 12:02, Deejay napisał:

heh u mnie nie ma możliwości ręcznego ustawiania ostrości... ;) /.../

Tu nie chodzi o ręczne ustawianie ostrości, ale, tak jak napisał penny, o wartość przysłony. Im niższa, tym mniejsza głebia ostrości. Stąd też ostry masz tylko fragment zdjęcia, a nie jego całość. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2007 o 18:35, Bumber napisał:

> heh u mnie nie ma możliwości ręcznego ustawiania ostrości... ;) /.../
Tu nie chodzi o ręczne ustawianie ostrości, ale, tak jak napisał penny, o wartość przysłony.
Im niższa, tym mniejsza głebia ostrości. Stąd też ostry masz tylko fragment zdjęcia, a nie
jego całość. :)

Ależ ja wiem o tym :)
Przeczytaj fragment wypowiedzi HumanGhosta na który odpowiedziałem i zobaczysz o co tam chodziło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2007 o 21:41, Deejay napisał:

Ależ ja wiem o tym :)
Przeczytaj fragment wypowiedzi HumanGhosta na który odpowiedziałem i zobaczysz o co tam chodziło
:)

Rodzaj pomiaru ostrości i tak nie ma wpływu na głębię ostrości. :P A tak na marginesie dodam, że MF jest bardzo przydatną funkcją. Tam gdzie AF zawodzi, można zdać się na siebie. Na przykład podczas zdjęć nocnych, czy w ogóle w ciemnych pomieszczeniach.

A jaki aparat posiadasz? Wiem, że kompakt, ale jaki konkretny model?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2007 o 22:24, Bumber napisał:

A jaki aparat posiadasz? Wiem, że kompakt, ale jaki konkretny model?

W sumie kupiłem tak na szybkiego w pierwszym lepszym sklepie... :/
Samsung Digimax L60

Nie narzekam na niego, ale żałuję, że się np. na forum nie popytałem co za 700-800zł można kupić :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2007 o 22:36, Deejay napisał:

> A jaki aparat posiadasz? Wiem, że kompakt, ale jaki konkretny model?
W sumie kupiłem tak na szybkiego w pierwszym lepszym sklepie... :/
Samsung Digimax L60

Nie narzekam na niego, ale żałuję, że się np. na forum nie popytałem co za 700-800zł można
kupić :(


Oj żałuj Panie, żałuj. Trzeba było spytać:)


Moja ostatnia sesja ślimaczków. Może bez rewelacji, ale coby topic nie popadł w zapomnienie wrzucę;p

20070812232240

20070812232300

20070812232402

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2007 o 23:24, pensar napisał:

Moja ostatnia sesja ślimaczków. Może bez rewelacji, ale coby topic nie popadł w zapomnienie wrzucę;p


Wstydziłbys się! Takie rzeczy na forum pokazywać! Tu przecież są dzieci też. ;)
Hehe ale poważnie to fajne ślimaki. Ja wczoraj próbowałem znaleźć tego ogromnego konika polnego, ale wygląda na to, że sobie już gdzieś odskoczył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2007 o 07:46, HumanGhost napisał:

> Moja ostatnia sesja ślimaczków. Może bez rewelacji, ale coby topic nie popadł w zapomnienie
wrzucę;p

A Ty nie lepszy! Świerszczyki na forum prezentujesz :D
BTW widzę, że się na niego uparłeś :] Ale takie stworzonko chyba dość ciężko uchwycić bo jest bardzo ruchliwe :) chociaż z Twoim zoomem całkiem możliwe :P :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2007 o 08:10, Deejay napisał:

Ale takie stworzonko chyba dość ciężko uchwycić bo jest
bardzo ruchliwe :) chociaż z Twoim zoomem całkiem możliwe :P :)

Akurat zoom w kompaktach przy zdjęciach makro na niewiele się przydaje, gdyż aparat ma problemy z ustawianiem ostrości. Tutaj głównie liczy się bliska odległość między aparatem a fotografowanym obiektem. Co innego w lustrzance z obiektywem makro, ale to już temat na inną dyskusję. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2007 o 11:26, Bumber napisał:

Akurat zoom w kompaktach przy zdjęciach makro na niewiele się przydaje, gdyż aparat ma problemy z ustawianiem ostrości.


No właśnie. Przy makro zoom w postaci 3x w zupełności wystarczy jak dla kompaktu, bo i tak odlegość jest mniejsza niż 1m (jak mówi moja instrukcja - tele makro). Dlatego przydaje się statyw (który musze kupić).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2007 o 11:40, HumanGhost napisał:

No właśnie. Przy makro zoom w postaci 3x w zupełności wystarczy jak dla kompaktu,

No właśnie taki mam :] Ale tego żuczka fotografowałem bez zoomu. niestety po fleszu... odleciał... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2007 o 08:10, Deejay napisał:

> > Moja ostatnia sesja ślimaczków. Może bez rewelacji, ale coby topic nie popadł w zapomnienie

> wrzucę;p
A Ty nie lepszy! Świerszczyki na forum prezentujesz :D
BTW widzę, że się na niego uparłeś :] Ale takie stworzonko chyba dość ciężko uchwycić bo jest
bardzo ruchliwe :) chociaż z Twoim zoomem całkiem możliwe :P :)


Zoom jest dobry dla leniwych;) Makro robię ZAWSZE przy jak najmniejszej ogniskowej, coby ładny bokeh wyszedł i jak najmniejsza GO.

A ślimaki w tak intymnej pozie wbrew pozorem nie tak łatwo chwycić bo to płochliwe stworzenia są. Trzeba uważać, by nie musnąć ich choćby źdźbłem trawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2007 o 11:40, HumanGhost napisał:

> Akurat zoom w kompaktach przy zdjęciach makro na niewiele się przydaje, gdyż aparat ma
problemy z ustawianiem ostrości.

No właśnie. Przy makro zoom w postaci 3x w zupełności wystarczy jak dla kompaktu, bo i tak
odlegość jest mniejsza niż 1m (jak mówi moja instrukcja - tele makro). Dlatego przydaje się
statyw (który musze kupić).


Nie wyobrażam sobie robienia makro robionego kompaktem przy zoomie 3x. Toż to zbrodnia jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.08.2007 o 11:32, pensar napisał:

Nie wyobrażam sobie robienia makro robionego kompaktem przy zoomie 3x. Toż to zbrodnia jest.


Cóz, jest makro i jest makro. ;)
Każdy robi to na co mu pozwala jego sprzęt, bo przeskoczyć ograniczeń sprzętowych sie nie da. Chyba ,że kupując coś lepszego. Ja mam teraz ustawiony zoom 18x, ale i tak go nie używam przy makro, bo sa problemy z ostrością potem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy takich super zoomach najlepsze efekty daje przysunięcie obiektywu na najbliższą odległość. Ustaw na 6 mm (ekwiwalent 36) i podetknij pod obiekt, tak jest najłatwiej, a i skala odwzorowania chyba najkorzystniejsza.
To wszystko to żadne makro, tylko close-up, czyli coś podobnego do tego co robię z moją sigmą. Też można ją podetknąć na 3 cm i robić ''makro'' :)

W przyszłości nie omieszkam zaopatrzyć sie w coś ze skalą odwzorowania 1:1... ale najpierw tele :)
No właśnie, 70-300 F/4-5.6 IS USM czy 70-200 F/4 L ?
Oto jest pytanie :)

Różnica w cenie niewielka, rozdzielczość w obu bdb, obydwa pasują idealnie zakresem ogniskowych do mojej standardowej sigmy, obydwa niestety słabo pracują pod światło... na tym się chyba kończą podobieństwa

70-300 F/4-5.6 IS USM
-Stabilizacja
-dłuższy o 100 mm
-lżejszy
-mniejszy
-tanie filtry

70-200 F/4 L
-Lepszy AF
-Piękna plastyka obrazu
-Solidny
-jaśniejszy
- L-ka (status sprzętu, można dokupić telekonwerter)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować