Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Bunmber - wbrew pozorom A200 w systemie Alfy to bardzo dobry aparacik na poczatek, by poznac lustrzanke (ew. A300 bo to A200 + udany Live View). Moge je z reka na sercu polecic na poczatek.

A jesli chodzi o szkla sony/minolty to jest b. fajnie dla amatorow, bo za naprawde smieszne pieniadze mozna sobie zrobic taka szklarnie, ze glowa boli. Potem glowa boli jak chcesz sobie kupic zawodowe szkla, bo te sa drozsze niz u Canona (poki co) ale to juz raczej problem na za pare lat, a do tego czasu sporo sie moze zmienic.

Zeby nie teoretyzowac, to taki zestaw

kit - pozostawiamy go sobie jako obiektyw szerokokaty (18-27 mm), gdzie spisuje sie calkiem niezle albo za ok. 600 zl kupujemy MAF 17-35/2.8-4

Jako podstawe polecamMAF 28-135/4-4.5 - pancerny, rewelacyjny optycznie, szybki itd. Mozna go kupic za 400-700 zl, a jedyne co jest od niego lepsze to Zeiss 16-80, ktory kosztuje ok. 2-2.5 K. Wiem, bo mialem i naprawde szkielko polecam, po prostu REWELACJA, takiego czegos nie ma zaden inny system (tzn. maja zakres 28-135 ale juz nie jakosc i cene tego szkla).

Potem za ok. 400-600 zl kupujemy 70-210/4 - b. fajne tele (choc AF na pewno demonem szybkosci nie jest...)
Jak zalezy nam na dluzszej ogniskowej to moze byc Sigma 70-300 (ok. 600-800 zl) albo (bardziej) MAF 100-300 APO (ok. 800-1000).

Do tego mozna sobie dokupic stalke 50/1.7 (jakies 300-400, jakosc mechaniczna znacznie lepsza od canonowskiego... optycznie porownywalne), a do makro albo tamta Sigme albo np. Soligora 100/3.5 (skala 2:1 lub 1:1 z dedykowanym konwerterkiem wliczonym w cene obiektywu), ktory to kosztuje jakies 400 zl.

Mozna tez poszukac np. Soligora 60-300 za ok. 500 zl (calkiem zacne tele) itd. itp.

Ale IMO zestaw: kit, 28-135 + 70/210 + ew. stalka lub makro pokrywa 95% zastosowan, a mozna toto miec za ok. 1500 zl, a jakosc optyczna owych szkielek jest naprawde wysoka, a w niektorych wypadkach wrecz zaskakujaco wysoka (28-135 w zakresie 28-80 naprawde zjada praktycznie wszystkie nowe szkla na sniadanie). Dodawy mocno pancerna budowe 28-135 i 70-210, to robi sie naprawde ciekawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/
Ehh chyba niespodzianki nie będzie :( Przeczytałem na ten temat naprawde dużo ale mnie to wogóle nie interesuje i chyba przez to nie mogę tego wszystkiego zrozumieć. Dla mnie te wszystkie parametry są niezrozumiałe ( np: 17-50mm f/2.8) Dzięki za pomoc ale coś mi się wydaje że wszystko to skończy się na tym że Ona sama sobie wybierze aparat a ja poprostu za niego zapłacę, taka opcja będzie chyba najbardziej korzystna dla nas ( moja dryga połowa będzie zadowolona bo będzie miała sprzęt jaki będzie chciała a ja nie będe musiał wysłuchiwać że mogłem kupić "to zamiast tamtego")

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.07.2008 o 18:21, Alien1981 napisał:

/ciach/
Ehh chyba niespodzianki nie będzie :( Przeczytałem na ten temat naprawde dużo ale mnie
to wogóle nie interesuje i chyba przez to nie mogę tego wszystkiego zrozumieć. Dla mnie
te wszystkie parametry są niezrozumiałe ( np: 17-50mm f/2.8) Dzięki za pomoc ale coś
mi się wydaje że wszystko to skończy się na tym że Ona sama sobie wybierze aparat a ja
poprostu za niego zapłacę, taka opcja będzie chyba najbardziej korzystna dla nas ( moja
dryga połowa będzie zadowolona bo będzie miała sprzęt jaki będzie chciała a ja nie będe
musiał wysłuchiwać że mogłem kupić "to zamiast tamtego")

17-50 to długość ogniskowej czy jak kto woli po chłopsku "zoom" w tym wypadku masz zwyczajnie 3 razy. Parametr f/2.8 to wielkość otworu przysłony co wpływa na "jasność" obiektywu, zasadniczo im jaśniejszy tym lepiej będzie aparat sobie radził w trudnych warunkach oświetleniowych(większy otwór przyslony to więcej światła wpadającego do obiektywu, i można wtedy stosować krótsze czasy otwarcia migawki - mniejsze ryzyko wystąpienia zdjęć poruszonych, pozwala też na stosowanie niższej czułości ISO co wpływa na jakość zdjęcia - mniejsze szumy) jasne obiektywy przeważnie oferują również większą rozdzielczość optyczną - zdjęcia lepiej oddają szczegóły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki - jakie czasopisma poświęcone fotografice polecacie? Na rynku jest tego sporo, jedne z płytami CD/DVD, inne bez, brakuje tylko takich z dołączanymi częściami obiektywów do samodzielnego złożenia i przerabiania ;P Część jest dosyć droga o ile mi się wydaje, bo osiąga cenę nawet 20 zł, ale z tych tańszych jest coś dobrego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie nad kupnem aparatu
jak narazie mam 3 modele
Olympus SP-560 Uz
i
FUJI S5800
i
Panasonic DMC-FZ8
Aparat ma robic ladne wyrazne zdjecia oraz zeby byl w miare tani (do 750 - 800 zł)
pomoze ktos w wyborze bo ja zabardzo sie nie znam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem zdania, że lepiej mieć lepsze body - a szkło sukcesywnie dokupować. Puszka jest na parę lat, w pewnym momencie pewnych udogodnień, które ma półprofesjonalne body może zacząć brakować choćby na początku wydawało się, że są niepotrzebne. Dlatego między innymi wziąłem K10D zamiast K100D Super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie bawi, kiedy ludzie oczekują porady odnośnie kupna aparatu, a ich wymagania to "ma robić dobre zdjęcia"... ech, może jestem nietolerancyjna, nieuprzejma, albo wystarczająco się nie znam. Bo nie potrafiłabym doradzić na takie wymagania. W dzisiejszych czasach prawie każdy aparat robi dobre zdjęcia, pomijając te najtańsze no-name''y. Ludzie, piszcie przynajmniej co fotografujecie ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pentax K10D

Kilka fot z pierwszej części wakacji.

@azure, dzięki za posta, nie musiałem pisać dwóch pod sobą - wyszłoby, że sam ze sobą rozmawiam ;)

20080727210142

20080727210204

20080727210217

20080727210226

20080727210237

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne i dobrze wykonane fotki :). Nieźle ci one wyszły, szczególnie trzy pierwsze choć kolejne też niezłe. Długo już się zajmujesz fotografowaniem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 21:05, KŁEJK napisał:

Długo już się zajmujesz fotografowaniem ?


Od lipca 2006, ale wtedy aparat kupowałem pod kątem fotografowania pociągów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 21:02, Arclight napisał:

Kilka fot z pierwszej części wakacji.

I wyszło, że Twoje wakacje trochę ponure były ;) fajna mgła, tylko czegoś mi tu brakuje, bo jest tak ciemno, że przytłacza ;P ale ja się lubię czepiać...
mam nadzieje że pojawią się też jakieś kolejowe akcenty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 21:32, azure83 napisał:

I wyszło, że Twoje wakacje trochę ponure były ;)


Przez dwa dni NIE padało ;)

Dnia 27.07.2008 o 21:32, azure83 napisał:

mam nadzieje że pojawią się też jakieś kolejowe akcenty :)


Ależ oczywiście że się pojawią - nie dość, że teraz to jeszcze raz wracam w Beskidy, tak więc o ile pogoda dopisze będzie tego więcej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piąty akcent, w tamtym poście się nie zmieścił - miejsca na serwerze na zdjęcia zabrakło :P

Pentax K10D

Na zdjęciach 2 i 5 ekspres "Wisła" ze Wschodniej Warszawy do Wisły (a jakże!) Głębce.
Na 1 i 3 osobówki z Wisły Głębce do Katowic.
Na 4 zaś sam nie wiem - takie tam - ale moim zdaniem coś w sobie ma.

20080727222400

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 22:21, Arclight napisał:

Kolejowe akcenty pierwszej części wakacji

nr 3 wymiata :) bardzo fajnie że uchwyciłeś pociągi wśród pól. Uwielbiam patrzeć na pola pełne zbóż (kolejne zboczenie). Ładne te pociągi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 22:33, azure83 napisał:

Uwielbiam patrzeć na pola pełne zbóż (kolejne zboczenie).


Nie chce mi się dziś obrabiać, ale kilka takich (z pociągami naturalnie!) się znajdzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 21:02, Arclight napisał:

Pentax K10D


Piękne zdjęcia!

Szczególnie z tego postu podoba mi się to pierwsze - zachód słońca, chmury oraz promienie słoneczne zostały uchwycone rewelacyjnie. Również nieźle prezentuje się trzecie zdjęcie - drzewko, a w tle zachodzące słońce komponują się w zgraną całość. Ostatnie zdjęcie z tego postu według mnie ciut za ciemne. Drugi post - pierwsze zdjęcie pociągu oraz pola ze zbożem - cudne. Co prawda nie za bardzo podobają mi się barwy tego zboża, no ale cóż - nie możemy oczekiwać nie wiem co ;-) Ostatnie fajnie ujęte, sam może na dniach zrobię podobne, bo mieszkam tuż przy ruchliwej linii kolejowej - Wawa -Terespol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A według mnie to niema lepszej firmy aparatów cyfrowych niż Canon , kupiłem mojego A540 za 700 zł i robi zdjęcia nswietene , niezaleznie od pogody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować