Zaloguj się, aby obserwować  
Jakli

Civilization V - Temat ogólny

721 postów w tym temacie

Dnia 12.08.2013 o 23:04, Sandro napisał:

Zauważyłem, że zależnie od rodzaju dzieła (obraz, powieść, artefakt, muzyka) oraz budynku,
w którym się go umieszcza, obowiązują inne zasady otrzymywania bonusów. Takie tam moje
spostrzeżenie po kilkunastu dniach grania w BNW :)

Ja natomiast znowu spotykam się z pewną głupią sytuacją: moja stolica nie przyjmuje części
do rakiety. Wjeżdżam nimi do miasta i nic się nie dzieje, co oddala mnie od zwycięstwa
naukowego. Podobnie ze zwycięstwem kulturowym i dyplomatycznym: zalałem ostatnie dwie
cywilizacje w grze swoją turystyką na ponad 100% i nic. Kongres wybrał mnie na światowego
przywódcę i znowu nic. Czy to, że inna cywilizacja wygrała wcześniej na punkty ma tu
jakieś znaczenie? Raczej nie, bo skoro jedno zwycięstwo uniemożliwia innym cywilizacjom
dążenie do innych zwycięstw to po roku 2050 nie ma w zasadzie po co grać...


Poważnie to jeżeli nie wybiera się startu w późniejszych erach, to do 2000 roku się generalnie nie powinno docierać:P Jeżeli ktoś wygrał (tzn. dostałeś obrazek że przegrałeś/wygrałeś) to chyba faktycznie nie można już nic w tej grze innego wygrać. Ale właściwie to sam nie sprawdzałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.08.2013 o 14:12, Vojtas napisał:

> Zna ktoś sposób na nienaliczające się osiągnięcia?

A tylko po to grasz?


Po co ten sarkazm nic nie wnoszący? Osiągnięcia pozwalają uporządkować to, co już robiło się w grze, szczególnie jak gra się z dłuższymi przerwami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza właściwie NACISK? Chodzi o to, jaką wagę przykłada miasto do jednej religii w nim?
Jaki dochód w późnej erze przemysłowej jest dobry? Czy dostosowujemy to do zamierzeń początkowych? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.08.2013 o 16:01, Accid napisał:

Co oznacza właściwie NACISK? Chodzi o to, jaką wagę przykłada miasto do jednej religii
w nim?


nacisk to miara wpływu danej religii na miasto, pochodzi od sąsiadujących miast wyznających daną religię i, ostatnio, karawan

wysoki nacisk prowadzi do rozłożonej w czasie konwersji mieszkańców na taką a taką religię, w przeciwieństwie do skokowej konwersji wywoływanej przez misjonarzy

święte miasto nie może przekonwertować się w żaden sposób poza interwencją wielkiego proroka

>Jaki dochód w późnej erze przemysłowej jest dobry? Czy dostosowujemy to do zamierzeń początkowych? :P

a budujesz imperium wide czy high? tak długo jak osiągasz nadwyżkę budżetową przynajmniej 50% jesteś zadowolony, im wyżej tym wygodniej dysponować pieniędzmi

ponownie, dzięki karawanom i drzewku eksploracji można zmaksymalizować zyski, tak samo drzewko komercji bardzo uniwersalne na tym polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.08.2013 o 16:23, Ostrowiak napisał:

wysoki nacisk prowadzi do rozłożonej w czasie konwersji mieszkańców na taką a taką religię,
w przeciwieństwie do skokowej konwersji wywoływanej przez misjonarzy

Wszystko zrozumiałe i uzasadnione. Czyli im więcej sąsiadów judaistycznych, tym bardziej miasto katolickie będzie pożądało zmiany religii? Oczywiście położone w ich pobliżu:)

Dnia 23.08.2013 o 16:23, Ostrowiak napisał:


święte miasto nie może przekonwertować się w żaden sposób poza interwencją wielkiego
proroka

>Jaki dochód w późnej erze przemysłowej jest dobry? Czy dostosowujemy to do zamierzeń
początkowych? :P

a budujesz imperium wide czy high? tak długo jak osiągasz nadwyżkę budżetową przynajmniej
50% jesteś zadowolony, im wyżej tym wygodniej dysponować pieniędzmi

Mogę wiedzieć co rozumiesz przez imperia wide i high? Bo przetłumaczyłem to tak, że wide- szeroki rozrzut specjalizacji prowincji, natomiast high to nastawienie na jeden aspekt- np. kasa. Ew. miejsca budowy miast- przy rzekach/oceanach czy górach w głąb lądu.

Dnia 23.08.2013 o 16:23, Ostrowiak napisał:


ponownie, dzięki karawanom i drzewku eksploracji można zmaksymalizować zyski, tak samo
drzewko komercji bardzo uniwersalne na tym polu

Drzewko eksploracji mam już na maksa rozbudowane, ideologia to Ład i dodałem dwie doktryny do niej, dodające sporo gotówki. Mam zyski na poziomie 100monet co turowo (średnio) i tylko szlaki morskie. Szczęście oscyluje w granicy 50-60, gram na księciu (pierwsze spotkanie z grą). Unieszkodliwiłem jedynego kolegę z dwóch kontynentów Ameryk (gram na mapie świata, zwykłej) Portugalię i przejąłem tylko jej stolicę, bo wydało mi się, że nie opłaca mi się przejmować 4 pozostałych miast ze względu na wysokie koszta odbudowy poziomu szczęścia. Zniszczyłem j, na ich zgliszczach budując swoje. Tutaj pojawia się drugie pytanie- warto mieć dużo miast na początku gry? Powiedzmy, do końca średnich wieków, czy opłaca się je siać i rozrzucać? Wiem, że chciałem tak robić, ale koszta odbudowy szczęścia i samego niezadowolenia były zbyt wysokie finansowo jak i naukowo etc. Tutaj wpada mi kolejne pytanie do głowy, odnośnie opłacalności miast-marionetek. Jedno mam, i bardzo się rozwinęło, gdzieś do 8 obywateli. Przejąć je czy czekać? jest obok całkowicie niezamieszkanej Australii na miejscu Nowej Zelandii bodajże. Mam rok 1930, ze 330 tur za sobą i nie chce kończyć tej przygody, z drugiej strony nie mogę doczekać się do podboju Europy (zacząłem to od podboju dwóch państw-miast, które były bez sojuszników- jedno położone w północy Francji realnej, drugie w Anglii- też realnej) i idzie mi ona, jak na razie, dosyć swobodnie. Karawela, fregaty, 2 działa i kilka gatlingów robią młyn :) Oj rozpisałem się, ale uwielbiam przelewać pytania wplątane w historię mojej gry w postaci posta :)
Pozdrawiam :)
edit: Opłaca się mieć państwa-miasta otoczone swoimi, do których nie prowadzi żaden szlak handlowy, a są sojusznicze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.08.2013 o 20:14, Accid napisał:

Mogę wiedzieć co rozumiesz przez imperia wide i high?

w slangu civowym high to kilka miast potężnie rozwiniętych, a więc i imperium jest nieduże, ale bardzo scentralizowane
wide to czereda małych, wyspecjalizowanych miasteczek, najczęściej baz militarnych albo surowcowych

Dnia 23.08.2013 o 20:14, Accid napisał:

ciach

rozbudowa imperium zależy tylko i wyłącznie od przyjętej koncepcji, a piękno polega na tym, że koncepcję tę można zmieniać X razy (mniej-więcej do okolic industriala trzeba się zastanowić nad możliwymi rodzajami zwycięstwa i się na nich skupić)
jak się rozwali miasto to się nie opyla stawiać własnego, prościej kupić w przejętym Sąd (ideologia Ład takie rozwiązania pochwala)

Dnia 23.08.2013 o 20:14, Accid napisał:

edit: Opłaca się mieć państwa-miasta otoczone swoimi, do których nie prowadzi żaden szlak
handlowy, a są sojusznicze?

miast-państw zwyczajnie nie opłaca się podbijać, bo są potencjalnym sojusznikiem handlowym, militarnym i dyplomatycznym, zazwyczaj są w ciul bogate i obwarowane zbyt mocno
technika otoczenia ich swoją strefą wpływu i zawierania długotrwałej przyjaźni naprawdę się opłaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grając na multi da się podzielić legendą mapy z graczem, z którym jesteśmy od razu w sojuszu/grupie? Jak to działa w singlu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2013 o 01:23, Accid napisał:

Grając na multi da się podzielić legendą mapy z graczem, z którym jesteśmy od razu w
sojuszu/grupie? Jak to działa w singlu


Tak, jeśli grę zaczynaj jako jedna drużyna z innym graczem to widzicie razem. Jednakże punkty zwycięstwa idą wolniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki będzie efekt wyłączenia zwycięstwa kulturowego?
Czy jeśli je wyłączę to tym samym wyłączę archeologów, muzyków, pisarzy oraz artefakty i dzieła sztuki?
Co stanie się z turystyką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2013 o 18:21, SiDi napisał:

Jest jak Ostrowiak mówi. Wszystko jest tylko, że nie da się osiągnąć zwycięstwa kulturowego.


Ale coś zniknie? Któryś z cudów albo budynków?
Bo przykładowo w Gods & kings po wyłączeniu zwycięstwa dyplomatycznego nie dało się zbudować ONZ.
Czy w przypadku wyłączenia zwycięstwa kulturowgo będzie analogiczna sytuacja? Wydaje mi się hotele powinny stracić rację bytu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2013 o 18:35, Lucek napisał:

Czy w przypadku wyłączenia zwycięstwa kulturowgo będzie analogiczna sytuacja? Wydaje
mi się hotele powinny stracić rację bytu...


Kultura pełni faktyczną i konkretną funkcję nawet bez dążenia do zwycięstwa w niej, vide sama kwestia drzewek polityk, z kolei ONZ, Projekt Apollo i Utopia to budynki służące tylko i wyłącznie do zainicjowania zwycięstwa.

obecnie mamy Kongres Światowy a Utopia została wykopana, nie powinno być tu problemów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2013 o 18:43, Ostrowiak napisał:

Kultura pełni faktyczną i konkretną funkcję nawet bez dążenia do zwycięstwa w niej, vide
sama kwestia drzewek polityk, z kolei ONZ, Projekt Apollo i Utopia to budynki służące
tylko i wyłącznie do zainicjowania zwycięstwa.

obecnie mamy Kongres Światowy a Utopia została wykopana, nie powinno być tu problemów


To jest jasne i zrozumiałe. Ale taka turystyka chyba ma znaczenie tylko przy zwycięstwie kulturowym, a hotel jest budynkiem zwiększającym tylko turystykę, więc...?

Przy okzaji jeszcze jeden problem. Kongres.
Czy wyłączenie zwycięstwa dyplomatycznego wpłynie jakoś na kongres? Poza oczywistym czyli niemożnoscią wyboru przywódcy albo brakiem efektu kończącego grę w przypadku jego wybrania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do turystyki, na wyższych poziomach całkowite zaniedbanie jej może sprawiać duże problemy. Jeśli sąsiedzi mają różną ideologię od naszej i wywierają na nas duży wpływ kulturowy, to dostaniemy potężne kary do szczęścia. I wtedy pozostaje właściwie tylko zmiana ideologii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grając w multi z przyjaciółmi i kompami po ponownym wczytaniu gry, niezależnie od ustawień zamienia mi SI graczami losowymi :/

Jest jakiś ukryty przełącznik,k tórego nie zauważyłem czy zawsze tak się dzieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok. Co do poprzedniego to w międzyczasie wyszedł patch który miał międzyinnymi to poprawić. Zobaczymy...

Pytanie nowe (choć jakoś nie widzę by ludzie garneli się do odpowiedzi)- co zrobić, jesli przeciwnik nastawiony na zwycięstwo religijne spamując misjonarzami zdobył wszystkie miasta (włącznie z założycielskim)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować