Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_ecd01e12338b9d94a1a513fa581ad6b292a862bb1c126c31d561978527500a64

Matematyka

1442 postów w tym temacie

Dnia 19.03.2010 o 17:14, Blackgoat napisał:

Mam małą pytanie. Cena czegoś najpierw została obniżona o 10% a potem o 15%. Ile w sumie
obniżyła się cena. Niby banał, ale nie mogę rokzminić;P

Najlepiej to zrobić, wyobrażając sobie 100 egzemplarzy czegoś tam, bo faktycznie procenty są nie user friendly. 100 kulek dajmy na to. Zabieramy 10% i zostaje nam 100-10=90 kulek. Teraz bierzemy 15 % z tych pozostałych kulek, czyli 15 % z 90 kulek, czyli łoł 13,5 kulki. Odejmujemy te 13,5 kulki od 90 i mamy 76,5 kulki, co w stosunku do początkowych 100 kulek stanowi 76,5 %, czyli cenę obniżono o 23,5 %. Takie radosne rozwiązanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2010 o 17:19, Erton napisał:

> Mam małą pytanie. Cena czegoś najpierw została obniżona o 10% a potem o 15%. Ile
w sumie
> obniżyła się cena. Niby banał, ale nie mogę rokzminić;P
Najlepiej to zrobić, wyobrażając sobie 100 egzemplarzy czegoś tam, bo faktycznie procenty
są nie user friendly. 100 kulek dajmy na to. Zabieramy 10% i zostaje nam 100-10=90 kulek.
Teraz bierzemy 15 % z tych pozostałych kulek, czyli 15 % z 90 kulek, czyli łoł 13,5 kulki.
Odejmujemy te 13,5 kulki od 90 i mamy 76,5 kulki, co w stosunku do początkowych 100 kulek
stanowi 76,5 %, czyli cenę obniżono o 23,5 %. Takie radosne rozwiązanie :)

Dzięki, co prawda myślałem o jakimś teoretyzowaniu z ,,x", ale to rozwiązanie też może być. Baj de łej, to zadanie mojej siostry, która chodzi do 6 klasy;). Bóg zapłać cny człecze:D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie. Robię sobie jedno zadanko i muszę obliczyć do tego sqrt2*2 = -1
Dlaczego gdy pomnożę wszystko przez sqrt2 i podzielę przez 2 wyjdzie coś innego niż gdy wszystko podzielę przez sqrt2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2010 o 20:30, Pile napisał:

Witam. Mam pytanie. Robię sobie jedno zadanko i muszę obliczyć do tego sqrt2*2 = -1
Dlaczego gdy pomnożę wszystko przez sqrt2 i podzielę przez 2 wyjdzie coś innego niż gdy
wszystko podzielę przez sqrt2?

Bo Tyś wybrańcem, którego liczby się nie imają :)

Nie rozumiem, z czym masz problem. To jest jakieś równanie czy co za licho?? Nie wiem, czego konkretnie dotyczy Twój przykład, ale ogólnie jak masz działania na pierwiastkach i po jednej stronie masz goły pierwiastek a po lewej liczbę ujemną, to w liczbach rzeczywistych dostajesz sprzeczność i albo coś powaliłeś w rozwiązaniu 30 linijek wyżej albo masz jeszcze większy problem. Napisz jakoś szerzej, o co chodzi, bo ciężko coś wykminić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2010 o 20:45, Pile napisał:

Pomyliłem się. Przepraszam najmocniej :-) Chodziło mi o sqrt2*a = -1

Nadal nie wiem, gdzie Ci coś nie pasi.

Jak pomnożysz przez sqrt2 to masz 2a = -sqrt2 i jak podzielisz to przez 2 to masz a= -(sqrt2)/2.


A jak podzielisz przez sqrt2 to dostajesz a=-1/sqrt2 = usuwanie niewymierności z mianownika= -(sqrt2)/2.

No więc wychodzi to samo. Coś chyba tworzysz swoją wersję matematyki- ale nie martw się, to się zdarza, zwłaszcza na algebrze :) Co najwyżej musisz zapodać założenie, że a<0 i jeśli Ci nie daj Boże wyjdzie dodatnie, to piszesz że sprzeczność, bo jak napisałem w poprzednim poście pierwiastek po jednej stronie a liczba ujemna po drugiej nie rokują dobrze na przyszłość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam problem. Otóż nie pamiętam jak obliczyć coś w tym stylu:
dwa do potęgi PIERWIASTEK Z PIĘCIU

Mam nadzieję, że rozumiecie. Wybaczcie, że słownie, ale nie mam czasu szukać wordowskich wzorów. Pilnie proszę o pomoc! Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wartość bezwzględna jest sprzeczna? Bo z tego co liczę to:

Im-2I= -1 jest sprzeczne


Im+3I = -2 i to da się dalej obliczyć


Te kreski (I) to wb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie ma w tym wielkiej filozofii, wartość bezwzględna zawsze jest >= 0, więc nie wiem czemu u Ciebie jedno równanie jest sprzeczne, a drugie nie. Na mój gust oba są sprzeczne. Chyba, że nie masz zrobić L=P tylko są to równania, które policzysz przenosząc wszystko na lewą stronę i przyrównując do zera. Wtedy obydwa są do policzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam opinię przedmówcy, we wszystkich zbiorach liczb do zespolonych włącznie (nie wiem co tam dalej jest :)) wartość bezwzględna jest niemniejsza od 0 i od tej reguły nie ma wyjątków. Wartość bezwzględna to, obrazowo mówiąc, odległość- na przykład od początku układu współrzędnych. No a odległość ujemna być nie może. Także oba przykłady są sprzeczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko na temat krotności miejsca zerowego w równaniu. Mam takie cudo (x^2+2x-8)(2-x)>0 miejsca zerowe to 2,-4 i znowu 2. Stąd moje pytanie, czy 2 jest pierwiastkiem jedno, czy dwukrotnym? Jakoś nigdy nie mogłem tego zapamiętać :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2010 o 14:32, Adidas66 napisał:

Mam pytanko na temat krotności miejsca zerowego w równaniu. Mam takie cudo (x^2+2x-8)(2-x)>0
miejsca zerowe to 2,-4 i znowu 2. Stąd moje pytanie, czy 2 jest pierwiastkiem jedno,
czy dwukrotnym? Jakoś nigdy nie mogłem tego zapamiętać :/

Dwukrotnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2010 o 17:18, Adidas66 napisał:

Rozumiem, że krotności się dodaje? Czyli z 3 i 2 krotnego wyjdzie 5 krotny.

No tak jakby. Krotność to jest stopień potęgi przy rozkładzie na czynniki.

Tamto cudo to nic innego jak: -(x+4)(x-2)^2.
(x-2) jest w kwadracie, więc 2 jest pierwiastkiem dwukrotnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z takim oto zadaniem (mam nadzieje, ze zrozumiecie o co chodzi :P):

(PIERWIASTEK z 2-pierwiastek z3 - PIERWIASTEK z 2+pierwiastek z3)^2

PIERWIASTEK-> duzy pierwiastek
pierwiastek -> pierwiastek z tylko jednej liczby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2010 o 12:14, Ichvander napisał:

Witam, mam problem z takim oto zadaniem (mam nadzieje, ze zrozumiecie o co chodzi :P):

(PIERWIASTEK z 2-pierwiastek z3 - PIERWIASTEK z 2+pierwiastek z3)^2

PIERWIASTEK-> duzy pierwiastek
pierwiastek -> pierwiastek z tylko jednej liczby


Jeżeli dobrze zinterpretowałem Twoje zadanie, to wzór skróconego mnożenia powinien załatwić sprawę. Czyli (a-b)^2 = a^2- 2ab + b^2. Pierwiastek do kwadratu niweluje pierwiastek, a gdy mnożysz pierwiastki to mnożysz je pod pierwiastkami, czyli np. pierwiastek z 3 razy pierwiastek z 3 to pierwiastek z 9 itd. (to tylko przykład, u Ciebie to inaczej wygląda).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2010 o 12:14, Ichvander napisał:

Ciach


W edycji nie mogłem wkleić obrazka, więc tu masz rozwiązanie zeskanowane w załączniku. Pozdro :)
Mam nadzieję, że gdzieś się nie sypnąłem, ale zasadę robienia już znasz.

20100503122712

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować