Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Pierwszy skazany za wirtualną kradzież

84 postów w tym temacie

Łukasz Odziewa

W lipcu internetem wstrząsnęła sprawa mężczyzny, który zgłosił się na policję w związku z tym, że został okradziony. Kradzież jak każda inna, pomyślicie zapewne. Faktycznie, nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mężczyzna ten stracił swój dorobek... w grze Metin2.

Przeczytaj cały tekst "Pierwszy skazany za wirtualną kradzież" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:
5 lat temu kiedy, przez krótki okres czasu, jakiś koleś dwa razy mnie zabił i grindował na szkieletach i otruł minotaura. Czy mogę oskarżyć go o podwójne zabójstwo, znieważenie zmarłych i męczenie zwierząt.
Czy możecie napisać ile lat dostanie?
A tak na serio to jak można kogoś skazać za kradzież w MMO...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej podstawie wycenił te swoje itemki na 900zł? O ile się nie mylę, M2 jest darmowy, ew. ma jakieś płatne rzeczy, ale na bank nie na taką sumę. Powienien podziękować "złodziejowi", może by się opamiętał i zobaczył, że to tylko gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 10:41, donald125 napisał:

A tak na serio to jak można kogoś skazać za kradzież w MMO...

Można, jeżeli te przedmioty w MMO są warte prawdziwą kasę.
Tak czy inaczej, wow, polski wymiar sprawiedliwości stanął na wysokości zadania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No, nareszcie. Mnie osobiście nikt w grach mmo nie okradł, bo zawsze się pilnowałem, ale znam kilka osób, który stracili sporo kasy przez "cwaniaczków". Mam nadzieję, że wkrótce będzie więcej wyroków i "dzieci" wystraszą się na tyle, że przestaną kraść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kradzież to jest kradzież. I w prawdziwym jak i wirtualnym świecie poświęca się czas, żeby zdobyć daną rzecz. Swoją drogą, ciekawe kim był sędzia wydający wyrok. Pewnie jakiś młody :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 10:41, donald125 napisał:

A tak na serio to jak można kogoś skazać za kradzież w MMO...


A dlaczego nie? Jest to taka sama własność, jak każda inna. Jeśli można kogoś skazać za kradzież filmu czy muzyki, można też skazać za kradzież mieczyka czy zbroi (o samym koncie nie wspominając). Jeśli wydajesz prawdziwe pieniądze na grę, przedmioty w niej zdobyte mają taką samą wartość, jak należące do Ciebie rzeczy w świecie realnym. Są Twoją własnością, której kradzież jest przestępstwem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli odpowiedzcie mi na pytanie czy każdy którego ktoś zabił w Tibii i zabrał jego rzeczy może iść na policję? Według prawa Kradzież (art. 278 kk) to zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia. Pod pojęciem zaboru rozumie się fizyczne wyjęcie rzeczy spod władztwa właściciela. Dotyczy to również przedmiotu pozostawionego przez niego w znanym mu miejscu w zamiarze późniejszego jej zabrania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Iii tam. Jest to co prawda precedens ale pewnie bardzo rzadko będzie nam jeszcze ujrzeć podobną sytuację. Kradzież to kradzież co jest oczywistą prawdą. Nie ważne czy w rzeczywistości czy w wirtualnym świecie. Jednak mimo wszystko nie wierzę że podobne sytuacje będą się powtarzać. Za powiedzmy dwadzieścia lat i owszem możę to będzie codzienność. Obecnie bardzo rzadki widok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

[quote]Czyli odpowiedzcie mi na pytanie czy każdy którego ktoś zabił w Tibii i zabrał jego rzeczy może iść na policję? Według prawa Kradzież (art. 278 kk) to zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia. Pod pojęciem zaboru rozumie się fizyczne wyjęcie rzeczy spod władztwa właściciela. Dotyczy to również przedmiotu pozostawionego przez niego w znanym mu miejscu w zamiarze późniejszego jej zabrania.[/quote] (mam nadzieję, że tak działają tutaj cytaty)

Bądź poważny. Co innego jest zabić i zabrać komuś coś w grze, a co innego wejść mu na konto i zabrać rzeczy z gry. Tym bardziej, że z tego co pamiętam, Tibia to otwarte PVP, więc każdy gracz grający w Tibie (jak i w inne MMO z PVP) powinien liczyć się z tą możliwością. I to jest legalne/normalne bo gra to przewiduje.

Chcesz lepszy przykład? Eve Online - tam zamiast gild są korporacje, które zrzeszają na prawdę wielkie ilości graczy. Taka korporacja/gildia może być warta też nie lada sumki (zważywszy na to, że w Eve Online te fajniejsze rzeczy można robić dopiero po kilku miesiącach gry), a są przypadki, gdzie jeden gracz w takiej korporacji potrafił zakosić (legalnie, oczywiście, bo gra to przewiduje) cały skarbiec gildi/korporacji, praktycznie ją niszcząc od środka.

Wyszukaj sobie na YouTube trailer o Eve Online i efektach motyla (butterfly effect).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gra także przewiduje by nikomu nie podawać danych swojego konta (rozumiem że nie ukrywał hasła przed koleżanką, a ona przekazała swojemu bratu). Jeżeli podaje się hasło na lewo i prawo to napewno nie wniesie to nic dobrego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 10:42, Skull3 napisał:

A na jakiej podstawie wycenił te swoje itemki na 900zł? O ile się nie mylę, M2 jest darmowy,
ew. ma jakieś płatne rzeczy, ale na bank nie na taką sumę. Powienien podziękować "złodziejowi",
może by się opamiętał i zobaczył, że to tylko gra.



Wszystko w zasadzie zależy od tego jaki market ma dana gra. Taki np płatny Lineage 2 też ma spory rynek na serwisach aukcyjnych jak e-bay czy nasze rodzime allegro, gdzie ludzie sprzedają za realna kasę "swój czas" poświęcony na zdobycie konkretnych lootów.

Ktoś tam jeszcze pytał jak można dostać karę za kradzież przedmiotu w grze - jak by nie patrzeć jest to bezprawne przywłaszczenie sobie cudzego mienia, analogicznie można dostać karę za np kradzież z cudzej skrzynki mailowej np felietonu który autor miał zamiar gdzieś zamieścić.

Wszystko trąci trochę no-lifem na pierwszy rzut oka, ale skoro koleś w dany tytuł mmo gra, skoro czegoś się tam dorabiał kilka miesięcy/lat, to dlaczego okradziony nie może walczyć o swoje ? Swego czasu pocinałem w Ragnaroka [dobre 2 lata] na oficjalnym serwerze eu i gdyby ktoś mi skosił konto czy tez jego zawartość też był bym wyjątkowo niezadowolony takim stanem rzeczy. Nie należy gościa szufladkować od razu w kategorii nerda siedzącego 24/7 przed monitorem. Równie dobrze można by tu przyrównać kradzież sprzętu do wędkowania - jak wy wszyscy którzy wędkowanie postrzegacie jako hobby czuli byście się w takiej sytuacji ? Poszli byście do sadu, to oczywista sprawa - czy to więc oznacza, że siedzicie z wędką 24/7 nad stawem bo rościcie sobie prawo do odzyskania własnych rzeczy ?
Trochę tolerancji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Całkiem to zabawne :) Szkoda, że szukanie mojego portfela nie zakończyło się równie pomyślnie jak wyżej opisana sytuacja. Chociaż i tak jestem dumny z naszej policji. KP na 100% :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować