Bezi_113

Wiedźmin 3 - temat ogólny

6125 postów w tym temacie

Dnia 31.05.2014 o 12:03, SplitGrave napisał:

Haha, co za bzdury. To ty chyba nigdy nie wiedziałeś gry w 60fpsach, skoro dla ciebie
"ludzkie oko tego nie wychwyci i nie ma różnicy"


Gra która ma stałe 30 fpsów jest płynna i nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Jeśli ktoś twierdzi że gra musi chodzić w 60 fpsach by być płynną i "next-gen", to niestety ale padł ofiarą marketingowców ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 12:31, Cierpik182 napisał:

Gra która ma stałe 30 fpsów jest płynna i nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Jeśli
ktoś twierdzi że gra musi chodzić w 60 fpsach by być płynną i "next-gen", to niestety
ale padł ofiarą marketingowców ;)


To prawda, ale nie wytłumaczysz tego ludziom xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 12:31, Cierpik182 napisał:

Gra która ma stałe 30 fpsów jest płynna i nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Jeśli
ktoś twierdzi że gra musi chodzić w 60 fpsach by być płynną i "next-gen", to niestety
ale padł ofiarą marketingowców ;)


Um, to akurat zależy. W Quake 3 odczujesz różnicę między 30 fps a 60. Podobnie np. w osu! gdzie gra poniżej 100 jest po prostu dziwna.
I wyjaśnienie bywa dość prostackie:
Pod kątem programowania gry zasadniczo działają w nieskończonej pętli. I niestety często ta pętla jest odświeżana co, uwaga uwaga, jedną KLATKĘ. Wewnątrz niej znajduje się nie tylko wyświetlanie grafiki ale także choćby oczekiwanie na wciśnięcie klawisza przez gracza, obliczenia trajektorii pocisków itd.

Dla przykładu:
http://www.reddit.com/r/DarkSouls2/comments/2517i8/durability_bug_is_linked_to_framerate/

Gra przy 60 fps zachowuje się zupełnie inaczej niż przy 30, inne są wyniki jej obliczeń. Ten problem dotyczy bardzo wielu konwersji z konsol bo tam jest gwarancja że 30 czy 60 fps będzie cały czas i można wykorzystać to jako bazę do poprawnych wyników. Ale teraz wracamy do PC-tów. Gry robione stricte pod nie i dobrze wykonane konwersje zamiast korzystać z ilości klatek na sekundę do wykonywania obliczeń korzystają z delta time (po ludzku - czas rzeczywisty, korzystając z zegara systemowego). Wówczas wyniki będą takie same niezależnie od tego czy masz 600 fps czy 30.

Ale jak pisałem, dużo gier to konwersje napisane trochę na kolanie. I z nimi są właśnie takie problemy - gry na 60 fps-ach dosłownie chodzą "szybciej" niż na 30. Potrafią też lepiej reagować na działania gracza z powodu częstszego odświeżania. Łatwiej trafić w przeciwnika bo test "czy pocisk jest w hitboxie wroga" wykonywany jest 2x częściej. "Czy wciśnięty jest X" - znowu 2x częściej. "Czy przeciwnik cię widzi?" I tak dalej. Czasem może dojść wręcz do absurdów typu "zasięg pocisku to 45 klatek a skoku to 4". I nagle na PC-cie (100 fps-ów na przykład) skaczesz i strzelasz na mniejsze odległości niż na konsoli (60 fps). Dlatego dla konsol to nie jest tylko ''marketing'' - bardzo wiele gier wprost uzależnia całą swoją logikę od ilości klatek (co jest może dziwne i nielogiczne... ale najzwyczajniej w świecie tańsze i zazwyczaj działa). I 60 fps-ów daje ci możliwość lepszej reakcji na wydarzenia niż 30.

Poza tym nie do końca prawdziwym jest stwierdzenie że człowiekowi starcza 30 klatek do szczęścia. 30 fps widzimy jako PŁYNNY obraz ale nie oznacza to że nie odczujemy 60 jako ''płynniejszego'' nawet jeśli wprost nie zdołamy powiedzieć co się zmieniło. Nasz mózg potrafi w końcu zapamiętywać fragmenty obrazów które widzimy przez ułamki sekund. Bardzo często nawet profesjonalne portale oceniają np. że gra wyścigowa działa płynnie jeśli nie schodzimy poniżej 45 fps-ów a coś mniej polegającego na grafice jest okej od 30.

W idealnym świecie to co mówisz byłoby w większości prawdą ale w nim nie żyjemy. A ilość klatek na sekundę w grach to często coś więcej niż tylko wskaźnik czy gra działa płynnie czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 12:31, Cierpik182 napisał:

Gra która ma stałe 30 fpsów jest płynna i nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Jeśli
ktoś twierdzi że gra musi chodzić w 60 fpsach by być płynną i "next-gen", to niestety
ale padł ofiarą marketingowców ;)


Cóż mogę powiedzieć. Padłeś ofiarą konsolowych marketingowców, którzy w 2014 roku dalej starają się wciskać kit o wspaniałej i płynnej rozgrywce w 30fpsach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.05.2014 o 13:10, SplitGrave napisał:

Cóż mogę powiedzieć. Padłeś ofiarą konsolowych marketingowców, którzy w 2014 roku dalej
starają się wciskać kit o wspaniałej i płynnej rozgrywce w 30fpsach.


Na Twoje nieszczęście gram tylko na PC ;)

ziptofaf
W takim razie, w tych wypadkach "kolanowych", zwracam honor :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 13:10, SplitGrave napisał:

Cóż mogę powiedzieć. Padłeś ofiarą konsolowych marketingowców, którzy w 2014 roku dalej
starają się wciskać kit o wspaniałej i płynnej rozgrywce w 30fpsach.


Nie chce się wtrącać zbytnio ale kolega ma rację, nie dostrzeżesz widocznych różnic miedzy 30 a 60 fps, ludzkie oko nie jest w stanie tego dostrzec bo 30 fps to już jest płynnie i 60 fps nie wniesie tutaj nic, a to że marketingowcy mówią tak a nie inaczej to tylko po to by wyciągnąć kasę od ludzi.

Ale to nie temat o FPSach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 13:16, Isildur napisał:

Nie chce się wtrącać zbytnio ale kolega ma rację, nie dostrzeżesz widocznych różnic miedzy
30 a 60 fps, ludzkie oko nie jest w stanie tego dostrzec bo 30 fps to już jest płynnie
i 60 fps nie wniesie tutaj nic, a to że marketingowcy mówią tak a nie inaczej to tylko
po to by wyciągnąć kasę od ludzi.


Bzdury Pan pleciesz... i to straszne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 13:20, Dandzialf napisał:

Bzdury Pan pleciesz... i to straszne.

Ehe... Udowodnij mi proszę i pokaz namacalną różnicę między 30 a 60 czy nawet 120 fps, jakoś ja różnicy nie widzę..

EOT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 13:24, Isildur napisał:

Ehe... Udowodnij mi proszę i pokaz namacalną różnicę między 30 a 60 czy nawet 120 fps,
jakoś ja różnicy nie widzę..


Proszę bardzo http://www.30vs60.com/
Jeśli ktoś nie widzi różnicy, to cóż... został pokrzywdzony przez naturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 13:25, Dandzialf napisał:

Proszę bardzo http://www.30vs60.com/
Jeśli ktoś nie widzi różnicy, to cóż... został pokrzywdzony przez naturę.

To działa płynnie i to działa płynnie, jeśli jest jakaś różnica to naprawdę bardzo mała... A ztym drugim dopiskiem uważaj co piszesz....

EOT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widać przycinki i inne duperele. Na innych testach, to też wychodzi tylko dużo zależy od gry. Jeśli jest statyczna jakaś strategia planszowa, to 30 i 60fpsów dużo nie robi. Przy dynamicznej grze jak FPSy, to 60 a 30 jest ogromna różnica.
Najłatwiej zobaczyć różnicę jak się porówna 30 i 120 fpsów btw. Mimo, że pomiędzy 60fps, a 120 fpsów widzę małą różnice. To 30 vs 60 i 30 vs 120, to druga opcja w kontraście wygląda istotnie lepiej.

Dodam, że nie noszę okularów i mam 0 wadę wzroku. Przynajmniej zawsze jak prewencyjnie idę do okulisty, to widzę za dobrze jeszcze. xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 13:30, Isildur napisał:

To działa płynnie i to działa płynnie, jeśli jest jakaś różnica to naprawdę bardzo mała...
A ztym drugim dopiskiem uważaj co piszesz....

Jeśli jedni widzą, a inni nie widzą, to może faktycznie ci drudzy zostali pokrzywdzeni przez naturę.

Ja też nie widzę różnicy, swoją drogą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 14:19, SurgeonOfDeath napisał:

Widać przycinki i inne duperele. Na innych testach, to też wychodzi tylko dużo zależy
od gry. Jeśli jest statyczna jakaś strategia planszowa, to 30 i 60fpsów dużo nie robi.
Przy dynamicznej grze jak FPSy, to 60 a 30 jest ogromna różnica.(...)


Oczywiście. Wszystko zależy w jaką grę grasz.

Madoc
Nie miałem na myśli żadnego negatywnego znaczenia. Może to być coś wrodzonego, lub nabytego. Nie wiem, czy jakieś badania były prowadzone na ten temat :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wątek o W3 zamienił się w wątek 30 fps vs 60 fps ;/.

Wybaczcie że się wtrącę, ale owszem 60 fpsów jest zauważalne ale uwaga TYLKO W GRACH MP a nie grach SP, w grach sp stałe 30 fpsów jest lepsze niz skaczące fpsy z 60 na 40 np, gdzie gra w tych momentach rwie, sam zauważyłęm różnicę grając w MMO i z 30 fpsami wydawała mi się taka jakaś mało płynna, za to gry SP już w 30 fpsach normalną płynność miały. P.S. A jeśli komuś 30 fpsów wydaję sie nie płynne i klatkujące to radzę przestać oglądać filmy bo tam jest zaledwie 25 klatek :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 14:54, Eternal101 napisał:

P.S. A jeśli komuś 30 fpsów wydaję sie nie płynne i klatkujące to radzę przestać
oglądać filmy bo tam jest zaledwie 25 klatek :).


Klatki w filmach i w grach to dwie różne rzeczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>
24 klatki. Plus film i gry się różnią sporo. Co do filmów, to widziałem hobbita w 24 i 48 w 2d i 3d. Zdecydowanie polecam 48 fpsów w 2d obraz był ostrzejszy i płynniejszy. Jak oglądałem pierwszy raz w 24, to było widać sporo niedociągnięć w komputerowo wygenerowanych scenach w 48 już to było lepiej zrealizowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 15:17, Dandzialf napisał:

Klatki w filmach i w grach to dwie różne rzeczy :)

Ale tu masz tyle i tu masz więc ocb?


SurgeonOfDeath Mnie dziwi obecne pokolenie kiedyś nikt tak nie patrzył na to i ludzie grałi a teraz Łoooooo Boże ta gra nie ma 60 klatek co ja zrobię ;/. Już nie raz ludziom udowodniłem że klatki w każdej grze skilla nie dają, pokazałem na wowie, csie swego czasu i LoL''u :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 15:48, Eternal101 napisał:

Ale tu masz tyle i tu masz więc ocb?


Poczytaj trochę o tym w necie.

Dnia 31.05.2014 o 15:48, Eternal101 napisał:

SurgeonOfDeath Mnie dziwi obecne pokolenie kiedyś nikt tak nie patrzył na to i
ludzie grałi a teraz Łoooooo Boże ta gra nie ma 60 klatek co ja zrobię ;/. Już nie raz
ludziom udowodniłem że klatki w każdej grze skilla nie dają, pokazałem na wowie, csie
swego czasu i LoL''u :D.


Kiedyś nie było grafiki 3D i ludzie nie narzekali. Czasy się zmieniają, trzeba iść do przodu. 60 FPS-ów w końcu będzie kiedyś normą i zapewne ludzie będą narzekali, czemu nie 120 FPS. Każdy gra tak jak lubi. W samochodówkach czy bijatykach wolę mieć 60 FPS-ów. W strategiach czy RPG-ach wystarczy 30. Najważniejsze, żeby gra płynnie chodziła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2014 o 15:53, Kraju napisał:

Poczytaj trochę o tym w necie.

Czytałem i wiem że w grach akcja dzieje sie w czasie rzeczywistym a film nie, no ale gra wyświetla 25-30 i film, oglądałem hobbita w 48 fpsach i jak dla mnie różnicy nie widać, a jeśli faktycznie jest to taka że chyba teleskop trzeba by wziąć żeby zauważyć ;>.

Dnia 31.05.2014 o 15:53, Kraju napisał:

Kiedyś nie było grafiki 3D i ludzie nie narzekali. Czasy się zmieniają, trzeba iść do
przodu. 60 FPS-ów w końcu będzie kiedyś normą i zapewne ludzie będą narzekali, czemu
nie 120 FPS. Każdy gra tak jak lubi. W samochodówkach czy bijatykach wolę mieć 60 FPS-ów.
W strategiach czy RPG-ach wystarczy 30. Najważniejsze, żeby gra płynnie chodziła.

Szkoda że w dość głupi kierunek podąża ta "norma" ;/ i te zmiany. Ale jak napisałeś każdy gra jak lubi. Tak swoją drogą ciekawe jak ci wszyscy maniacy 60 fpsów do tej pory na xboxie 360 i PS3 grali :D, taki tivolt o którym już kiedyś wspominałem, ten typ mnie przeraża :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się