Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Dnia 08.06.2009 o 22:12, ProfesorChaos napisał:

0.1 do apska mi brakuje
czemu teraz znalazłem akurat
ten watek tak pozno
moze bym mial pasek

To zapraszamy ponownie za 2 miesiące xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam, ma ktoś jakieś ciekawe linki do artykułach w sieci o używkach?
dawajcie wszystko co macie - tytoń, alkohol, narkotyki, "dopalacze"...interesują mnie głównie dane liczbowe, ale co będzie to wezmę;-)
dodam, że nie chcę rozkręcić własnego interesu, ale zaliczenie z przedmiotu napisać:-P
dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam krótkie zadanko:
wyznacz dziedzinę funkcji:

f(x)=x+5/x^2-2x+3

Mi wychodzi, że D należy do R\{-3,-1}, ale w odpowiedziach jest napisane, że D należy do R. Zrobiłem błąd, czy w odp. jest błąd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2009 o 19:55, Mysterum napisał:

Witam, mam krótkie zadanko:
wyznacz dziedzinę funkcji:

f(x)=x+5/x^2-2x+3

Mi wychodzi, że D należy do R\{-3,-1}, ale w odpowiedziach jest napisane, że D należy
do R. Zrobiłem błąd, czy w odp. jest błąd?


Popełniłeś błąd. Delta funkcji kwadratowej z mianownika jest ujemna, a więc ta funkcja nigdy się nie zeruje - zatem dla każdej liczby rzeczywistej ułamek ma sens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.06.2009 o 19:58, vear napisał:


Popełniłeś błąd. Delta funkcji kwadratowej z mianownika jest ujemna, a więc ta funkcja
nigdy się nie zeruje - zatem dla każdej liczby rzeczywistej ułamek ma sens.


Wiem, wiem, jednak mam to zrobić sposobem bez używania jakichkolwiek rzeczy związanych z funkcją kwadratową, więc w zadaniu nie mogę obliczyć delty, tylko dojść do tego w inny sposób. Powodem jest to, że zaliczam klasówkę ze zwykłych funkcji, kiedy f. kwadratowe nie były znane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No cóż ... odpowiedz z książki jest dobra. Zrobiłeś mały błąd. Zauważ, że mianownik danej funkcji f(x) nigdy nie bedzie zerem (inaczej jego delta jest mniejsza od zera). Wg mnie liczyłeś tak jakby mianownik miał postać x^2-2x-3.
Pozdrawiam
PS Policz sobie na spokojnie deltę tego mianownika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie w odpowiedziach jest dobrze. Założenie jest takie, że x^2-2x+3 musi być różne od zera. Oznacza to tyle, że ta funkcja kwadratowa nie może mieć miejsc zerowych. Radziłbym zacząć od wyznaczenia wyróżnika trójmianu kwadratowego (mam nadzieję, że to ta nazwa :D), czyli delty. Wychodzi na to, że delta jest ujemna, co oznacza tyle, iż ta funkcja kwadratowa nie posiada miejsc zerowych. Dlatego też dziedzina tej funkcji to zbiór liczb rzeczywistych. Mam nadzieję, że mój post jest wystarczająco zrozumiały. :P

EDIT: hm, bez delty? No to nie mam pomysłu na rozwiązanie zadania w tej chwili. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2009 o 20:01, Mysterum napisał:

Powodem jest to, że zaliczam klasówkę ze zwykłych funkcji, kiedy f. kwadratowe
nie były znane.


No to chyba ktoś, kto Ci to zadał, na łeb upadł :P
Funkcja wymierna to funkcja będąca ilorazem funkcji wielomianowych. Zaś funkcja kwadratowa to szczególny przypadek funkcji wielomianowej, więc siłą rzeczy przy zadaniu dotyczącym funkcji wymiernej nie można "nie wiedzieć" o funkcji kwadratowej.
Zweryfikuj, czy masz dobrze zapisany np. numer zadania, jeśli pochodzi ono z jakiejś książki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ta, sprawdzałem, zadanie jest całkowicie przez działem "Funkcja kwadratowa", dlatego też mam mały problem z rozwiązaniem. Gdyby to było zadanie, gdzie mogę użyć delty, nie byłoby problemu.
Trudno, może zamieścili to zadanie nie tam, gdzie powinni.

P.S. Dzięki wszystkim za pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2009 o 19:55, Mysterum napisał:

Witam, mam krótkie zadanko:
wyznacz dziedzinę funkcji:

f(x)=x+5/x^2-2x+3


Po pierwsze nie znasz kolejnoci działań. Wg twojego zapisu mianownikiem jest samo x^2.

Z:
x^2-2x+3>=0
(x-1)^2 +2>=0
(x-1)^2>= - 2
x należy do R

E: Jak potrzebujesz wyjanienia to napisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem że rok szkolny już daleko za nami, ale ja dostałem "zadanie"... Mógłby mi ktoś napisać jakies podziękowania dla księdza, który po ośmiu latach pracy odchodzi? Powiem tyle że był on dobrą, zabawną i szanowaną osobą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2009 o 20:40, HunterO7 napisał:

> Witam, mam krótkie zadanko:
> wyznacz dziedzinę funkcji:
>
> f(x)=x+5/x^2-2x+3
>

Po pierwsze nie znasz kolejnoci działań. Wg twojego zapisu mianownikiem jest samo x^2.


Z:
x^2-2x+3>=0
(x-1)^2 +2>=0
(x-1)^2>= - 2
x należy do R

E: Jak potrzebujesz wyjanienia to napisz.


Małe sprostowanie, mianownik może być jak najbardziej ujemny zatem nie >= 0, a != 0.

ale fak faktem x c R

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.08.2009 o 20:18, seraphe napisał:

Małe sprostowanie, mianownik może być jak najbardziej ujemny zatem nie >= 0, a !=
0.
ale fak faktem x c R

Mi często zdarzają sie głupie błędy ;/ Tylko dlaczego odpowiadasz na post z 13.06.2009 ? No w każdym razie dziękuje za poprawkę ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.08.2009 o 12:26, HunterO7 napisał:

Mi często zdarzają sie głupie błędy ;/ Tylko dlaczego odpowiadasz na post z 13.06.2009
? No w każdym razie dziękuje za poprawkę ^^


Temat mam przyklejony, a na gramie bywam raczej rzadko toteż tak sobie zajrzałem (akurat uczę się do poprawek na wrzesień :D) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa takie króciutkie zadania, ale nie jestem pewien czy robie je dobrze bo raczej średnio idzie mi z matmy. Mógłby ktos pomóc? byłbym cholernie wdzieczny.
1.Podaj przykład liczby niewymiernej większej od 100 oraz przykład liczby niewymiernej mniejszej od -1000
2. Podaj przykłady liczb niewymiernuch spełniających warunek:
a) -2<a<-1
b)0<b<1
c) pierwiastek z 3<c<dwa pierwiastki z 3

To wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.09.2009 o 18:19, kaczek93 napisał:

1.Podaj przykład liczby niewymiernej większej od 100 oraz przykład liczby niewymiernej
mniejszej od -1000

pierwiastek z 9999999999 > 100, - ( pierwiastek z 99999999999) <-1000 ;)

Dnia 03.09.2009 o 18:19, kaczek93 napisał:

2. Podaj przykłady liczb niewymiernuch spełniających warunek:
a) -2<a<-1

-(pierwiastek z 3)

Dnia 03.09.2009 o 18:19, kaczek93 napisał:

b)0<b<1

(pierwiastek z 3)/ 2

Dnia 03.09.2009 o 18:19, kaczek93 napisał:

c) pierwiastek z 3<c<dwa pierwiastki z 3

(3 pierwiastki z 3)/2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hm... Mam problem ^^ Obliczyłem wynik na kalkulatorze, ale wciąż nie wiem jak napisać to na papierze żeby nauczycielka się nie czepiała. Może ktoś pomoże? ;>

Oto zadanie: Wyrażenie 2*50^1/2 - 4*8^1/2 zapisane w postaci jednej potęgi wynosi:
A) 2^3/2 (moim zdaniem to jest poprawna odpowiedź ;P)
B) 2^1/2
C) 2^-1
D) 4^1/2

Z góry dziękuje za wszelaką pomoc :*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2 * 50^1/2 - 4 * 8^1/2 = 4^1/2 * 50^1/2 - 16^1/2 * 8^1/2 = 200^1/2 - 128^1/2 = sqrt(200) - sqrt(128) = 10*sqrt(2) - 8*sqrt(2) = 2*sqrt(2) = sqrt(8) = 8^1/2 = (2^3)^1/2 = 2^3/2

sqrt(x) - to jest pierwiastek z x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować