Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Blizzard podniesie limit rozwoju w darmowym World of Warcraft?

51 postów w tym temacie

Dnia 21.03.2012 o 06:02, Tenebrael napisał:

Tak trochę w temacie, a trochę około:

1. Nieraz słyszę, że "co z tego, że liczba subskrybentów WoW spadła, skoro dalej jest
ich 10 mln?" Odpowiadam: to z tego, że liczba ta stale maleje. Ludzie odpływają, a nowi
nie przychodzą (ok, to domysł, jednak na 99% Blizzard by nie omieszkał zaznaczyć, że
liczba subskrypcji znowu wzrosła, gdyby tak też się stało). Że jak na razie maleje względnie
powoli? Ok, jednak na horyzoncie są produkcje, które mogą ten proces znacząco przyspieszyć.
W maju wychodzi TERA, która, choć ma abonament, oferuje zupełnie inny, bardziej dynamiczny
model rozgrywki, do tego okraszony piękną grafiką. Potem Guild Wars 2 - równie okazałe
MMO, z paroma nowatorskimi rozwiązaniami, do tego bez abonamentu, na które hype rośnie
z dnia na dzień (patrząc po forach polskich i zagranicznych). Ponadto prężnie rozwija
się rynek gier F2P, które, choć mniej rozbudowane od WoW, dają możliwość decydowania,
kiedy i ile chce się zapłacić. Tak więc nie bagatelizowałbym odpływu graczy tylko dlatego,
że obecnie ich liczba (wciąż płacących) jest wysoka, bo to może się szybko zmienić.



Jak byś nie za uwarzył w ostatnim kwartale fiskalnym 2012roku wow stracił tylko 100tys graczy mimo premiery SWTOR . Jak ktoś powiedział TERA jakąkolwiek zagrożeniem nie jest. Co do GW2 pozostaje pytanie ile osób grających obecnie w wowa po kupieniu GW2 przestanie opłacać abonamentu w wowie, i również warto zaznaczyć ze GW2 będzie oferował inną rozgrywkę niż wow więc tym mniej ludzi zrezygnuje z płacenia abonamentu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2012 o 10:00, Muradin_07 napisał:

No i 30 dni darmowego grania... to niby dużo, ale potem nie chce się płacić abonamentu.
Tak naprawdę to jedyną rzeczą, przez którą do dzisiaj nie wyszedłem poza 20 lvl triala
to ten abonament :/


Wbijesz sobie 20 lvl, przedluzysz konto i masz te 30 dni zeby wbic 70 :p Przez ten czas albo gra cie wciagnie na dobre, ale poprostu przekonasz sie, ze to nie dla ciebie :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2012 o 10:35, ZubenPL napisał:

Jak byś nie za uwarzył w ostatnim kwartale fiskalnym 2012roku wow stracił tylko 100tys
graczy mimo premiery SWTOR .

Nowy patch, LFR, Annual Pass. Wszystko dobrze przemyślane decyzje, by zatrzymać ludzi. Wyniki z Q1 mogą być znacznie gorsze dla Blizza, bo content się już przejadł, passa kto miał kupić to kupił, o becie nie było nic słychać.
W sumie WoW jest sam dla siebie najgorszym wrogiem, a nie inne gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dobiając do dwudzieski, bo mam dziewiętnasty, stwierdziłem że gra mnie wciąga. Może kiedyś sobie kupię, ale jak na razie po prostu albo nie ma czasu, albo są inne rzeczy do ogarniania z gier i tracić każdy kolejny dzień z abonamentu to trochę wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2012 o 09:59, EmperorKaligula napisał:

Rynku nie zwojuje, bo wiemy jak zachód podchodzi do takich gier.


Na pewno WoW-Killerem nie będzie, jednak własnie dzięki innemu, mniej statycznemu systemowi walki, może jakąś część klientów Blizz''owi odebrać (jak dużą - zobaczymy).

Dnia 21.03.2012 o 09:59, EmperorKaligula napisał:

Pytanie czy ludzie przestana grać w wowa po wyjściu gw2 ? GW2 nic nie kosztuje miesięcznie,
wiec nie będzie wyboru jaka grę "utrzymywać".


Finansowego wyboru nie, ale czasowy - owszem :) Już granie w jedno MMO potrafi zeżreć kupe godzin, a dwa? Mało kto będzie miał czas na dwie produkcje jednocześnie. A jeśli GW2 zainteresuje graczy wystarczająco mocno, może sie okazać, że najzwyczajniej w świecie nie będa mieli czasu na WoW - a po co płacić za grę, w którą się nie gra?

Dnia 21.03.2012 o 09:59, EmperorKaligula napisał:

Ile warty jest hype pokazują stany serwerów
swtora przytaczane przez graczy :) Bańka hypowa pękła :)


Tak, jednak nie jest to EA i Bio, które obiecują złote góry, by potem wydać średniaka. Wydaje mi się (zaznaczam - subiektywnie), że ArenaNET ma do zaoferowania znacznie więcej niż PR-owe bajdurzenie. Oczywiście, przekonamy się o tym dopiero w dniu premiery GW2, ale tu akurat wyczuwam solidnie dopracowane MMO.

Dnia 21.03.2012 o 09:59, EmperorKaligula napisał:

"kiedy chce i ile chce" to sprowadza się do "ile mam zapłacić by mieć wszytko" które
często wychodzi drożej niż abonament do jakiegoś mmo :]


Jasne, ale jednak daje dużo większy komfort psychiczny. Nie musisz płacić, by grać i COŚ w grze ciekawego robić. Daje Ci poczucie kontroli nad wydatkami, w Twoich rękach pozostawia decyzję, kiedy i ile płacisz. A że często w takiej sytuacji gracze płaca więcej, niż wynosi średni abonament MMO? Cóż, może po prostu dawanie graczowi wolnej ręki w płaceniu lepiej zachęca do wydawania pieniędzy, niż zmuszanie do płatności?

Dnia 21.03.2012 o 09:59, EmperorKaligula napisał:

oj dużo da, bardzo dużo, zamiast ~40 pln, płacisz ~30. Widzisz różnice ? Bo ja tak :)


Ja nie. Jeśli gra by mnie wciągnęła, to to czy zapłacę 30 zł/m-c, czy 40, nie robi dla mnie różnicy. Jedna paczka fajek mniej, ot i wszystko. Nie zrobi tym bardziej wrażenia na zachodnich graczach, dla których te 2 euro w tą czy w tamtą do drobiazg.

Dnia 21.03.2012 o 09:59, EmperorKaligula napisał:

> Obecnie to jednak stare już gry
i ciągle rozwijane


Tak, ale jednak upływ czasu, szczególnie w technologii, da się odczuć, nie ma się co oszukiwać.

Dnia 21.03.2012 o 09:59, EmperorKaligula napisał:

Szybki rzut oka na ceny i kłamiesz: cena za wszystkie dodatki ~150 pln. Tyle
co za swtora.


http://www.gram.pl/sklep/pc/world-of-warcraft-battle-chest
http://www.gram.pl/sklep/pc/world-of-warcraft-cataclysm-3
http://www.gram.pl/sklep/pc/world-of-warcraft-wrath-of-the-lich-king-5

Razem circa 195 zł (bez 30 groszy bodajże). Jasne, że jak się uprzesz, to znajdziesz taniej, jednak raczej poniżej 150 zł nie zejdziesz. A to i tak sporo jak na grę, za którą musisz jeszcze co miesiąc płaci po 30-50 zł. A co do porównania do TOR, to nie wiem, czemu ono ma służyć, szczerze mówiąc, ja nigdzie nie twierdziłem, że TOR jest pod tym względem lepszy.

Dnia 21.03.2012 o 09:59, EmperorKaligula napisał:

no tak, grafika jest najważniejsza :)


Nie jest najważniejsza, jednak nie ma się co oszukiwać – WoW graficznie jest już mocno przestarzały. Nie twierdzę, że to determinuje jakość gry, ale stwierdzam prosty fakt.

Dnia 21.03.2012 o 09:59, EmperorKaligula napisał:

Polecam gameplay''e na ultra, nie ma grze nic do
zarzucenia pod kątem efektów, kuleją tylko modele, ale kto je z bliska ogląda :) Stylistka
jaka jest taka jest, ale ona właśnie powoduję, że gra się nie zestarzała. Powiem jeszcze,
że wysokie wymagania to wada dla MMO, a w wowa zagrasz nawet na leciwym laptopie.


Również tekstury nie przedstawiają się już zbyt dobrze. Fakt, że niskie wymagania są dla MMO plusem, jednak technologia poszła już na tyle naprzód, że można spokojnie zastosować ładniejsze modele/tekstury, bez drastycznego wzrostu wymagań.

Dnia 21.03.2012 o 09:59, EmperorKaligula napisał:

wiele osób ma grę, często z jakimiś dodatkami na koncie i do powrótu/dokupienia
dodatków skłoni ich raczej tylko tańszy abonament.


Myślę, że nie masz racji. Uważam (znowu – subiektywne przypuszczenie) że całkiem niemała część odeszła nie ze względu na abonament, a na monotonię. Jakby nie patrzeć, ileż można rzezać mobki według tego samego, powtarzalnego schematu? Myślę, że WoW’owi mógłby pomóc jedynie powiew świeżości, dodatek wprowadzający nie tylko więcej tego samego, ale zmieniający pewne mechanizmy i sposób rozgrywki. Tak przynajmniej uważam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.03.2012 o 12:21, Tenebrael napisał:

Myślę, że nie masz racji. Uważam (znowu – subiektywne przypuszczenie) że całkiem
niemała część odeszła nie ze względu na abonament, a na monotonię. Jakby nie patrzeć,
ileż można rzezać mobki według tego samego, powtarzalnego schematu? Myślę, że WoW’owi
mógłby pomóc jedynie powiew świeżości, dodatek wprowadzający nie tylko więcej tego samego,
ale zmieniający pewne mechanizmy i sposób rozgrywki. Tak przynajmniej uważam.


I taki otóż właśnie dodatkiem będzie Mist of Pandria. Bo wraca do korzeni WoWa czyli pierwszej podstawki i kładzie większy nacisk na fabułę, mało tego jest znacznie więcej czynności które można wykonywać w czasie wolnym od rajdowania itd. a nie jak ma to miejsce w Cata ze się szybko nudziliśmy bo nie było co robić.

Ubiliśmy Ilidana potem Lich Kinga no i ostatnio Deathwinga. Świat został ocalony wszyscy sa happy lecz nie trwa to wiecznie bo istnieje znane przysłowie "Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem" ale skoro jeden wróg został pokonany to przyjaciel znów staje się wrogiem. Dlatego powraca watek z podstawki czyli walka HORDY z PRZYMIERZEM która zakończy się jak twierdza twórcy obleganiem Orgrimmaru a celem jest obalenie rządów Garrosh Hellscream który prawdopodobnie dopuści się ludobójstwa (panderobójstwa?).

Także jak widzicie fabularnie jest miodzio o ile ktoś śledzi wgl fabule w świecie WoWa. Powrót do korzeni na + i system talentów na + (podobny do tego z Diablo 3) i myślę ze to dobre rozwiązanie przynajmniej nie będę łazić po stronach i szukać super mega wypas bulidu. :)

A moje osobiste zdanie na temat Pand w WoWie jeszcze nie istnieje bo do póki nie zagram to jak wróżenie z fusów. Dla przykładu : " SWOR - będzie pogromca WoWa " wtedy się z tego śmiałem i śmieje po dziś dzień również robię to jak ktoś się śmieje z Panderanów bo myślę ze się przyjemna bardzo dobrze. (prawdziwi fanowie czekają z opinia az sami sie przekonają a Ci którzy nie lubią WoWa go tylko krytykują o byle gówno)

For The Horde! (Pozdrawiam) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, abonament do WoWa jest naprawdę tani. Poważnie 70-80zł na dwa miesiące trudno tak uzbierać? Założę się, że wielu z Was w ciągu jednej nocy jest w stanie wydać dwukrotnie większą kwotę i jakoś tego nie żałuje.

Ja WoWa mam opłaconego do 7 lipca (i muszę opłacać do 21 lutego 2013, z powodu rocznej przygody, ale i tak nie wziąłem z tym udziału tylko dla Diablo3, bo i tak bym grał, więc będę miał jeden tytuł za darmo) i jakoś nie płaczę, nie krzyczę, że zlatuje mi czas gry, jak do niej nie wchodzę. Loguję się kiedy chcę, jak mam ochotę, to pogram w co innego itp.

Poza tym na dzisiejsze czasy, wolę bulić za abonament do jednej gry, niż kupić kolejny okrojony (DLC) i zabugowany do bólu tytuł, który często nie wystarczy na dłużej niż 10-15 godzin (zdarzają się jeszcze wyjątki, Fallout New Vegas czy GTA).

Ale jak z WoWa zrobią (mam nadzieje, że nigdy do tego nie dojdzie) F2P to wtedy przestanę na pewno grać. Nie dość, że będzie ogromny wysyp dzieciarni (choć i tak sporo jest takich, co mama opłaca im grę) to jeszcze będą zmuszać do mikropłatności. Chyba, że wymyśliliby upust dla osób, które grały zanim wyszłaby taka zmiana (choć Activision na to by nie pozwolił).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2012 o 12:21, Tenebrael napisał:

A jeśli
GW2 zainteresuje graczy wystarczająco mocno, może sie okazać, że najzwyczajniej w świecie
nie będa mieli czasu na WoW - a po co płacić za grę, w którą się nie gra?


równie dobrze może zainteresować słabo i będziemy grali w wolnej od wowa chwili

Dnia 21.03.2012 o 12:21, Tenebrael napisał:

ale tu akurat wyczuwam solidnie dopracowane MMO.


ja podchodzę sceptycznie, szczególnie do systemu walki

Dnia 21.03.2012 o 12:21, Tenebrael napisał:

Tak, ale jednak upływ czasu, szczególnie w technologii, da się odczuć, nie ma się co
oszukiwać.


działa świetnie, wygląda dobrze, jak będę chciał cudnych widoczków to odpale benchmarka, albo gdzieś pojadę na urlop. Liczy się gameplay.

Dnia 21.03.2012 o 12:21, Tenebrael napisał:

http://www.gram.pl/sklep/pc/world-of-warcraft-battle-chest
http://www.gram.pl/sklep/pc/world-of-warcraft-cataclysm-3
http://www.gram.pl/sklep/pc/world-of-warcraft-wrath-of-the-lich-king-5

Razem circa 195 zł (bez 30 groszy bodajże). Jasne, że jak się uprzesz, to znajdziesz
taniej, jednak raczej poniżej 150 zł nie zejdziesz. A to i tak sporo jak na grę, za którą
musisz jeszcze co miesiąc płaci po 30-50 zł. A co do porównania do TOR, to nie wiem,
czemu ono ma służyć, szczerze mówiąc, ja nigdzie nie twierdziłem, że TOR jest pod tym
względem lepszy.


ceny z ulubionego sklepu: 24.90+64.90+58.90 = 148,70. TOR kosztuje trochę mniej, a jest dużo "krótszy" w content.

Dnia 21.03.2012 o 12:21, Tenebrael napisał:

Również tekstury nie przedstawiają się już zbyt dobrze. Fakt, że niskie wymagania są
dla MMO plusem, jednak technologia poszła już na tyle naprzód, że można spokojnie zastosować
ładniejsze modele/tekstury, bez drastycznego wzrostu wymagań.


z dużym draw distancem i sporą ilością modeli ? Nie sądzę.

Dnia 21.03.2012 o 12:21, Tenebrael napisał:

Jakby nie patrzeć,
ileż można rzezać mobki według tego samego, powtarzalnego schematu? Myślę, że WoW’owi
mógłby pomóc jedynie powiew świeżości, dodatek wprowadzający nie tylko więcej tego samego,
ale zmieniający pewne mechanizmy i sposób rozgrywki. Tak przynajmniej uważam.


oby nigdy, wielu jak ja chcę właśnie klasycznego mmo, klasycznych questów i trochę rzeczy do porobienia w grupie - niech inni sobie próbują czegoś nowego i upadają w 2 lata ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2012 o 09:26, TigerXP napisał:

Guild Wars 2 który nie
będzie mieć abonamentu a zapewne będzie potrzebował sporo mocniejszych serwerów (przede
wszystkim z powodu obliczeń związanych z dynamicznymi zdarzeniami).


Nie sądzę, to tak jakby WoW potrzebował nagle mocniejszego sprzętu bo ludzie robią q z phasingiem i summonami :P

Dnia 21.03.2012 o 09:26, TigerXP napisał:

a co do Guild Wars2 sam przyjrze sie tej grze z bliska,
tak raczej bym uwazal ze stwierdzeniami o nowatorskosci. Takich gier ktore maja zaszkodzic
blizzowi rocznie wychodzi conajmniej kilka. I poki co jest jak jest. Star Wars mial zabrac
duzo graczy, a teraz siedzac w ogri co chwile na tradzie leca oferty sprzedazy kont od
SW.


Nie wiem jak w ogóle możesz porównywać nowatorskie GW2, chwalone przez wszelkich dziennikarzy w becie, do SWTORa, który nie wniósł nic ponad to, że jest chyba pierwszą grą bez endgame''u.

Dnia 21.03.2012 o 09:26, TigerXP napisał:

Także jak widzicie fabularnie jest miodzio


Nope. Horda i Alliance zawarli pokój, po czym aliancki generał Proudmore zaatakował hordę, został pokonany. Thrall nie uznał tego jako złamanie sojuszu a mimo to niby od wtedy są w wojnie - niespójna jest fabuła wowa jeśli chodzi o pvp :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2012 o 01:19, czopor napisał:

Nie wiem jak w ogóle możesz porównywać nowatorskie GW2, chwalone przez wszelkich dziennikarzy
w becie, do SWTORa, który nie wniósł nic ponad to, że jest chyba pierwszą grą bez endgame''u.


Niech gram ogarnie to forum, bo juz mam dosc pisania postow po dwa razy. Wiec w skrocie, polowe tego co zacytowales nie bylo mojego autorstwa, ale spoko :P A co do nowatorskosci mialem na mysli ze w zapowiedziach to wszystko jest nowatorskie i swietne, a pozniej sie okazuje albo sciema, albo nudne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Blizzard zniesie abonament dopiero wtedy, kiedy WoW poziomem będzie już dorównywał tylko beznadziejnej Tibii, a i tak wtedy jeszcze będą czerpać z tego rekordowe zyski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować