Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Co Andrzej Sapkowski sądzi o Wiedźminach od CD Projekt RED?

92 postów w tym temacie

Dnia 07.11.2012 o 20:44, Ichibanboshi-kun napisał:

Jedna rzecz mnie tylko zastanawia. Na końcu wywiadu na eurogamerze napisane było, że
AS jest w trakcie pisania czegoś o Wiedźminie. JEszcze wcześniej w tym roku ta plotka
była zdementowana(po tym jak jakieś radio ją rozprzestrzeniło). Pytanie brzmi, to cholera
to jest prawda czy nie?

Nie pamiętam by kiedykolwiek została zdementowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 18:46, Tomoya-kun napisał:

O to że on na każdym kroku podkreśla że nienawidzi gry dzięki której obecnie jedzie jego
sława zwłaszcza na zachodzie.


Oj, zdecydowanie nie. AS praktycznie na wszystkich spotkaniach jest pytany o gry w różnym kontekście. Nigdy nie słyszałem (a wiele tych wywiadów przeczytałem/wysłuchałem, byłem też na spotkaniu z nim na Polconie), by krytykował gry CDPR. Gier jako medium również nie nienawidzi. Ba, wielokrotnie chwalił Redów za ciężką pracę i podkreślał, że każda nagroda i każdy pieniądz im się po prostu słusznie należy. Chwalił ich też za to, że bardzo chcieli z nim współpracować, co, jak dodał, nieczęsto się zdarza. Sęk w tym, że jemu się po prostu nie chciało być konsultantem na pełen etat, bo, jak tłumaczył, i tak tego typu rola nie sprawi, że owo dzieło będzie dobre. Jako przykład podał Kinga i filmy, przy których pracował. AS po prostu nie gra w gry, bo, jak się wyraził, ma ciekawsze rzeczy do roboty. Widział natomiast jak oba Wiedźminy wyglądają w akcji - i to, co widział, podobało mu się. Owszem, nie jest specjalnie wylewny, ale na pewno odczuwa nielichą satysfakcję, że CDPR stworzyło świetne adaptacje jego książek. Na pewno popularność jego książek w Polsce, Czechach czy Rosji, pomogła sprzedawać gry. Na Zachodzie, a zwłaszcza w krajach anglosaskich, jest raczej odwrotnie - brak angielskiego tłumaczenia robi swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 20:47, Mercuror napisał:

Z całym szacunkiem, ale całą jego wypowiedź w tym temacie można skrócić do "no fajnie,
że coś tam zrobili, ale i tak JA tu rządzę, a ich dzieło nawet nie może nosić miana historii
alternatywnej". Idiotyczne o tyle, że niezależnie od tego jak bardzo Sapkowski by tego
nie chciał, to jest de facto alternatywna historia Wiedźmina.

Ale Sapkowski nie tworzył tej historii. I teraz, pisząc kontynuację, nie chce się oglądać na gry, by wszystko to razem tworzyło sens i wcale mu się nie dziwię. Cieszę się niezmiernie, że użyczył tej licencji CDPowi, dzięki temu powstały dwie fantastyczne gry RPG, ale pozwólmy człowiekowi zachować pełne prawo do swojego dzieła.

Co do historii alternatywnej- fakt, wydaje mi się że użył tu złego określenia, bo w sumie jakakolwiek historia byłaby alternatywną. Ale chodziło mu pewnie o to, że nie będzie ona kanoniczną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 20:49, CDRV napisał:

niemniej jest to typ czlowieka przekonanego o wlasnej doskonalosci i nieomylnosci. Nikt
nie lubi takich "doskonalych" jednostek.

Ale on nie uważa, że jest doskonały i nieomylny. Uważa, że tylko na ma prawo do kreowania kanonu tego uniwersum. I czy zrobi to świetnie, czy to totalnie spieprzy- to już jest inny temat, ale prawda jest taka, że ma do tego kompletne prawo.

Chodzi o to, by nikt mu teraz nie wypominał, że "a przecież tak było w Wiedźminie 2 w drugim Akcie", bo nie on to tworzył. Fakt, był konsultantem, ale nie mam pojęcia, w jakim stopniu było konsultowane z nim tworzenie świata i fabuły tej gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jego uniwersum, ma prawo decydować co jest kanonem a co nim nie jest. Zresztą, skąd taki news? Dałbym sobie rękę uciąć że już kilkakrotnie ten temat był przerabiany (podobne "niusy" już były na gramie) i zawsze Sapkowski twierdził to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 20:44, Ichibanboshi-kun napisał:

Jedna rzecz mnie tylko zastanawia. Na końcu wywiadu na eurogamerze napisane było, że
AS jest w trakcie pisania czegoś o Wiedźminie. JEszcze wcześniej w tym roku ta plotka
była zdementowana(po tym jak jakieś radio ją rozprzestrzeniło). Pytanie brzmi, to cholera
to jest prawda czy nie?


Ma to być sidequel:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=YrM4hAHFXAg#t=1035s

Premiera optymistycznie zakładając na koniec 2013.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niech mówi, sądzi co chce. Oby zdążył napisać coś w swoim świecie. Mam nadzieję że Martin również skończy Pieśń Lodu i Ognia.
Widzę że moderatorzy tak zawsze gorliwi śpią. Zwłaszcza ten jeden, nadgorliwy. A szkoda. Bo wstyd mi za Was panowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 20:56, Madoc napisał:

Ale Sapkowski nie tworzył tej historii. I teraz, pisząc kontynuację, nie chce się oglądać
na gry, by wszystko to razem tworzyło sens i wcale mu się nie dziwię. Cieszę się niezmiernie,
że użyczył tej licencji CDPowi, dzięki temu powstały dwie fantastyczne gry RPG, ale pozwólmy
człowiekowi zachować pełne prawo do swojego dzieła.

Skoro w takim razie to jego dzieło to ja dziękuję za korzystanie z niego. Niech sobie je ustawi w sekretnej komnacie w swoim domu na podium, skoro nie jest dla innych ludzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie Sapkowski, gry o Wiedźminie by nie powstały, bo Wiedźmin by nie istniał :P, dlatego przyznaję rację Sapkowskiemu. Nic, czego nie napisał o Wiedźminie, nie może być jego kontynuacją :).

Nie oszukujmy się, gry o Wiedźminie są fajne, ale do dzieła Sapka nie mają startu. Przecież gra to po prostu ciągłe nap**** mieczem he he. Jak coś takiego może być kontynuacją Wiedźmina looooooooooooool :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 20:49, CDRV napisał:

Osobiscie uwazam ze niestety ale poza 2 pierwszymi tomami kolejne czesci Wiedzmina sa
slabe! Wiedzmin jako gra jest duzo lepszy niz jako ksiazka.


Jak się przeczytało nawet tylko dwa, to i tak są lepsze od obu części Wieśka :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 20:05, ZubenPL napisał:

> wtrącać się w twórczość fanów. Chyba, że tworzy dla samego siebie, ale wtedy niech
zamilknie
> i nie publikuje swoich dzieł.
A kiedy on się wtrącał do twórczości swoich fanów ?



Znając Sapka, to ma tą twórczość po prostu gdzieś :P. W wywiadach pytany, które dzieła światowego Fantasy lubi najbardziej, odpowiadał, że jest dużo na prawdę interesujących (i potrafił je wymienić -świetna lista BTW), ale najbardziej podoba mu się jego własna twórczość hehe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 21:22, Mercuror napisał:

Skoro w takim razie to jego dzieło to ja dziękuję za korzystanie z niego. Niech sobie
je ustawi w sekretnej komnacie w swoim domu na podium, skoro nie jest dla innych ludzi.

To co ty chcesz z tym robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 21:40, palpatine napisał:

Nie oszukujmy się, gry o Wiedźminie są fajne, ale do dzieła Sapka nie mają startu. Przecież
gra to po prostu ciągłe nap**** mieczem he he. Jak coś takiego może być kontynuacją Wiedźmina
looooooooooooool :D.


Czy ja wiem. Fabuła pierwszej części Wiedźmina była jakaś dziwna i wtórna. Grałem świeżo po przeczytaniu książek i miałem wrażenie, że o tym wszystkim dopiero co czytałem. W drugiej części było już zdecydowanie lepiej, ale też nie było jakoś niesamowicie ambitnie. Co nie znaczy, że było źle.

Problem w tym, że książki Sapkowskiego wcale nie są super. Ot, dobre fantasy. Opowiadania to w większości przerobione baśnie i bajki, a historia właściwa wcale nie lepsza. Nawet dobrze opowiedziana, ciekawa, świetni bohaterowie. Ale nic oryginalnego tam nie było. Dużo bezsensownych odniesień do świata współczesnego i historii. No i ostatni tom... Widać, że Sapkowski nie wiedział, jak to skończyć. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już wystarczająco osób się tu wypowiedziało, ale co tam, dodam swoje trzy grosze.

Gość wykreował całe uniwersum i ma prawo decydować co jest "prequelem" bądź "sequelem". Nikt nie może powiedzieć, że Wiedźminy (mam na myśli gry) są kontynuacją przygód Geralta. Uznać je można co najwyżej za alternatywę, którą mogłoby być cokolwiek, nawet moje kilka zdań z fabułą wyjętą z d... rzyci.

Ciekawi mnie tylko, czemu jest o tym kolejny news. Przecież Sapkowski już kiedyś (zgaduję, że nie raz) o tym mówił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 22:07, wojcio102 napisał:

Ciekawi mnie tylko, czemu jest o tym kolejny news. Przecież Sapkowski już kiedyś (zgaduję,
że nie raz) o tym mówił.

To mówi jeszcze raz. Nie wszyscy o tym czytali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To niech za dwa tygodnie wszystkie media nam przypomną o tym, że Obama będzie przez następne cztery lata prezydentem USA. W końcu nie każdy musiał słyszeć.

Gdyby Sapkowski zmienił stanowisko, to bym rozumiał taki artykuł. Jednak w wypadku, gdy trzyma się ciągle swojego dawnego zdania widzę w tym tylko zbędny zapychacz. Ale to tylko moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale z was malkontenci...

Dnia 07.11.2012 o 22:23, wojcio102 napisał:

Gdyby Sapkowski zmienił stanowisko, to bym rozumiał taki artykuł.

A dlaczego? Sam się przecież dowiedziałem o jego zdaniu dopiero z pół roku temu.

Dnia 07.11.2012 o 22:23, wojcio102 napisał:

Jednak w wypadku, gdy trzyma się ciągle swojego dawnego zdania widzę w tym tylko zbędny zapychacz.

No i pewnie każdy jest wróżką i wie jakie jest jego zdanie na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 22:07, wojcio102 napisał:

Ciekawi mnie tylko, czemu jest o tym kolejny news.


Bo powstał kolejny wywiad z ASem, tym razem zrobiony na zlecenie brytyjskiego Eurogamera. W sumie nie spodziewałem się, że Gram.pl zareklamuje konkurencję (EG.pl), która wystartowała przedwczoraj. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2012 o 21:50, palpatine napisał:

Znając Sapka, to ma tą twórczość po prostu gdzieś :P. W wywiadach pytany, które dzieła
światowego Fantasy lubi najbardziej, odpowiadał, że jest dużo na prawdę interesujących
(i potrafił je wymienić -świetna lista BTW), ale najbardziej podoba mu się jego własna
twórczość hehe.


Pewnie się wpienia, że teraz gry są znacznie popularniejsze od książek. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować