Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 18.11.2008 o 21:11, kuba9876543210 napisał:

Mogby mi ktos powiedziec, czy plyta glowna z chipsetem P45, np. Asus P5Q Pro, czy Asus
P5Q-E, albo cos pokrewnego bedzie sie nadawalo do podkrecania procka Intela E8400 (ewentualnie
E8400)? Nie mowie o jakims nie wiadomo jak wielkim podkreceniu procesora; najwyzej o
500-700Mhz max. (wiem, ze wiekszosc dwu- i czterordzeniowych prockow Intela swietnie
sie podkreca) I mam jeszcze jeden problem... :P
Nie wiem juz co by sie bardziej oplacalo: jakiegos taniego czterordzeniowego procka,
czy moze dwurdzeniowego, ale za to z wyzszej polki (seria E8XXX).

Na koniec, prosilbym podanie kilku dobrych coolerow do procesorow Intela (ten co mam
jest za slaby).

Z gory dziekuje...


Obydwa asusy sa dobre i spokojnie poradza sobie z OC rzedu 1 ghz.
Jak chcesz pewniaka to polecam mobo DFI dk p45 t2rs. Mam taka i mam tez E 8400. Jak widzac w sygnaturce procek idzie sobie spokojnie na 4 ghz z lekko podniesionym napieciem. Pamieci ida na stoku czyli 1066 mhz tak jak to ma w oryginale e8400.
Swietny zestaw dla tego go polecam.
Chlodzenie do tego cpu nie musi byc specjalnie monstrualne. Ten zestaw praktycznie sie nie grzeje. Wielki plus dla intela zarowno dla cpu jak i p45 ...brawo !!!.

Coolerek moze byc karakorum lub cos z wyzszej polki czyli:

http://www.frazpc.pl/artykuly/632/NOCTUA/NHC12P/Tytan/

lub ten:

http://zenfist.pl/foto.php?products_id=2320&fID=01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.11.2008 o 21:46, Misquamaqus napisał:


nie ma sensu przepłacać. Płacisz prawie 100 zł wiecej a zyskujesz kilka stopni, bo ja wiem, tak na ok z 2-3...

http://zenfist.pl/scythe-mugen-scinf1000-p-1653.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2008 o 22:18, GANGSTERR napisał:


nie ma sensu przepłacać. Płacisz prawie 100 zł wiecej a zyskujesz kilka stopni, bo ja
wiem, tak na ok z 2-3...

http://zenfist.pl/scythe-mugen-scinf1000-p-1653.html

>

A pewnie, ze sie nie oplaca. Mugen jest nawet smiem stwierdzic zbyt potezny dla 8400 4 ghz.
Zobacz na czym ja pomykam i teraz jak pisze mam 39 st C.
Crysis rozgrzewa go do 51 st c i to po 3 h grania.

20081118222306

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.11.2008 o 22:23, Misquamaqus napisał:

Zobacz na czym ja pomykam i teraz jak pisze mam 39 st C.

zalmanowskie chłodzenie skopiowane przez pentagrama ;]

Dnia 18.11.2008 o 22:23, Misquamaqus napisał:

Crysis rozgrzewa go do 51 st c i to po 3 h grania.



editu mi nie zaliczyło poprzedniego posta..według tego linku co podałeś (i własnych obserwacji) u mnie mugen lepiej sobie radzi z procem na 3,8 ghz niz ten thermalight z procem na 3,3 Ghz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2008 o 15:10, mrosi napisał:

Waham się między kilkoma produktami:
http://www.cooling.pl/scythe-mugen,produkt,64601.html
http://www.cooling.pl/scythe-katana-2,produkt,2020.html
lub
http://www.cooling.pl/noctua-nhu9b,produkt,550650.html
Miał ktoś może do czynienia z tymi coolerami? Byłbym wdzięczny za wszelkie opinie.


katana ma mniej heatpipów (dokładnie o 3) od mugena. Do tego ozebrowanie mugena składa sie z dwoch rodzajów zeber, poprzeplatanych miedzy sobą. Noctua, jesli bedzie wydajniejsza to i tak bedzie mniej opłacalna od mugena (moim zdaniem). Sam mam mugena, i jesli mialbym zmieniać to tylko na chłodzenie wodą. Chodź tego nie widać, mugen to niezłe bydle. Przez niego musiałem zrezygnować z jednego wentylatora na boku mojej obudowy, bo poprostu brakuje miejsca. A co do samego wentyla, to mugen ma inny, z większa ilością łopatek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2008 o 14:11, DJ Danielus napisał:

Masz już E8400 wykręcony do 4GHz? Ile obrotów masz na wentylku?

>

No.... wrocilem z roboty :)).
Mam e 8400 od prawie miesiaca :))).
Swietny procek. Nie grzeje sie nawet po OC na 4 ghz. Nawet sciagalem chlodzenie (ten malutki pentagramik alcu 80 mm), zeby zobaczyc czy nie popelnilem jakiegos bledu. Po prostu mam za niskie odvzyty temperatur.

Jest na to prosty sposob:

Jezeli odczyt temperatur powtarza sie w programach testujacych np. everest, real temp, program z plytki od mobo a zarazem temperatura radiatora jest przyblizona do odczytow to widomym jest, ze wlasciwa temperatura podana w programach diagnostycznych jest poprawna.
Dla e 8400 @ 4.0 ghz taka temperatura jest bardzo niska.
Na amd 6000 @ 3.2 ghz mialem o okolo 15 stopni wyzej !!!.
Moze jest to zasloga jakiegos selekta cpu (tak poprosilem, gdy skladalem zamowienie), lub mobo dfi, ktora jest letnia !!!!.
Na poczatku mialem problem przejsc 400 mhz na fsb....coz....plyta miala zaledwie miesiac po premierze wiec bios byl niedopracowany.
Nie dawno wyszedl bios z poprawkami i jest jak widac wszystko jak nalezy.

Obroty wentylatorka sa bardzo niskie...zaledwie niecaly tysiac rpm.

Na poczatku po kupnie dfi dk p45 t3rs i e 8400 bylem zalamany...moim priorytetem bylo wykrecic cpu na 4.0 ghz i to na najlepszej plycie na rynku czyli dfi.
Kupa...dalo sie tylko zrobic 3600 mhz :(((.
3 dni sleczalem i szukalem odpowiedzi czy ja robie cos zle czy cpu i mobo sa do bani....zalamka.
Okazuje sie, ze dfi rzadzi sie innymi prawami. Bios tej plyty to encyklopedia....."wystarczylo" dobrac odpowiednie wartosci i juz jest wszystko OK a wlasciwie jest cudownie :)).
Jezeli chcesz podam Ci podstawowe wartosci biosu dla e 8400 aby osiagnac 4.0 ghz...oczywiscie sa to wartosci zmienne, ktore nalezy dostosowac do procesora jak i plyty glownej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2008 o 15:47, GANGSTERR napisał:

katana ma mniej heatpipów (dokładnie o 3) od mugena. Do tego ozebrowanie mugena składa
sie z dwoch rodzajów zeber, poprzeplatanych miedzy sobą. Noctua, jesli bedzie wydajniejsza
to i tak bedzie mniej opłacalna od mugena (moim zdaniem). Sam mam mugena, i jesli mialbym
zmieniać to tylko na chłodzenie wodą. Chodź tego nie widać, mugen to niezłe bydle. Przez
niego musiałem zrezygnować z jednego wentylatora na boku mojej obudowy, bo poprostu brakuje
miejsca. A co do samego wentyla, to mugen ma inny, z większa ilością łopatek.


Hmmm.... Problemy są dwa główne. Gdyby ich nie było - nie zmieniałbym obecnego coolera (Scythe Ninja Rev.B):
1. Od niedawna mam pamięci OCZ Reaper Heat Pipe (baaaardzo wysokie). W związku z tym muszę mieć cooler, który z wiatrakiem nie będzie zachodził przynajmniej na najbliższy procesorowi slot pamięci (żebym mógł chociaż zrobić DCh na slotach B).
2. Pytanie za 100pkt - czy radiatory na płycie P5Q Deluxe są na tyle wysokie, że ewentualny cooler będzie o nie zahaczać heatpipe-ami lub żebrami? Najlepiej dorwałby się teraz do odpowiedzi posiadacz P5Q lub P5E (ponoć te same radiatory).... :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiesz co, proponuje ci poprostu wziąć linijke, sprawdzić wielkości tych coolerów i poprostu pomierzyć. Ja u siebie tez mam dość wysokie radiatory i mi mugen nie haczy. Z ramami tez nie mam wiekszego problemy, tez mam w tych slotach bardziej na prawo i na wysokość jest miejsce (o ile mnie pamiec nie myli, a kompa nie chce mi sie rozkręcać ;p)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2008 o 18:42, GANGSTERR napisał:

przy mugenie powinny sie zmiescic. Zamiast o wysokość, martwiłbym sie o szerokość ;p


Poczytaj tutaj:
http://zenfist.pl/noctua-nhc12p-chlodzenie-procesora-p-2295.html
http://www.noctua.at/main.php?show=compatibility_nh_u12p&lng=en
powinien się zmieścić

Dnia 19.11.2008 o 18:42, GANGSTERR napisał:

p5q czy p5q pro ?. p5q ma wysokie, ale moj foxconn tez ma wysokie radiatory i mugen spokojnie sie miesci


P5Q Deluxe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zajrzałem do swojego kompa i droga dedukcji doszedłem do wniosku, ze jesli mugena ustawisz pionowo i do dluzszego boku dołożysz wentyl (dokładnie do prawego boku), z ramami nie bedziesz miał problemu. Z radiatorem na sekcji zasilania po lewej, tez nie bedziesz miał. Natomiast z gornej sekcji zasilania problem juz moze być... weź linijke i zmierz, innej opcji nie widze.

EDIT

co do ramow, w przypadku reaperów stracisz jeden slot na ramy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2008 o 17:16, GANGSTERR napisał:

A moim zdaniej to kwestia procesu wykonania. Twoj AMD był pewnie 90 nm, ewentualnie 65
nm, a tu masz 45 nm. wiec troche róznicy jest.

>

Tak moj amd 6000 byl to windsor 90 nm.
W idle mial okolo 52/54 st C.
W stresie czasami wskoczyl na prawie 70/72 stC.
To nie robilo na nim wrazenia bo pracowal bez zarzutu, jednak w porownaniu do intela 8400 to byl piekarnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dnia 18.11.2008 o 21:46, Misquamaqus napisał:

Jak chcesz pewniaka to polecam mobo DFI dk p45 t2rs.

Do swojej listy pewniaków możesz dodać Asusa P5Q pro jako iż na swoim puściłem procka na 4,2ghz(Stabilnośc
3d markowa czy prawdziwa stabilnośc była nie wiem, bo nie testowałem jak i nie potrzebuje tak silnego procka a zrobiłem to dla testów). Aktualnie procek śmiga na 4ghz stabilnie od 3miechów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2008 o 19:06, Solstheim napisał:



> Jak chcesz pewniaka to polecam mobo DFI dk p45 t2rs.
Do swojej listy pewniaków możesz dodać Asusa P5Q pro jako iż na swoim puściłem procka
na 4,2ghz(Stabilnośc
3d markowa czy prawdziwa stabilnośc była nie wiem, bo nie testowałem jak i nie potrzebuje
tak silnego procka a zrobiłem to dla testów). Aktualnie procek śmiga na 4ghz stabilnie
od 3miechów.

>

No i o to chodzi :)).
U mnie tez e8400 pyka na 4.0 ghz i jest doslownie zimny :)).
Przydala by sie "przyklejona" lista plyt glownych co by inni forumowicze mogli sie wspomoc przy wyborze kupna potencjalnej platformy.
Kazdy posiadacz dobrej mobo pokazalby cpu-z, gpu-z oraz super pi i ze trzy benchmarki.
wiadomo by bylo, ze nie ma sciemy i taka mobo jest godna polecenia.
Mozna by bylo rowniez podac ustawienia biosu plyty dla odpowiedniego procesora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się