Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 21.11.2008 o 21:02, adrian b napisał:

Ja tam widzę takie coś:
Lost Planet
2560*1600
Radeon: 27,2 FPS-y (da się grać)
GTX280: 16,5 FPS-a (pokaz slajdów)
I cytat:
Skoro nawet w Lost Planet nowy Radeon wyprzedził GeForce''a GTX 280, to niewątpliwie mamy dowód, że jest od niego szybszy :)

Czytaj ty te testy ze zrozumieniem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2008 o 20:19, Goris napisał:

> ogolnie podaj ile masz kasy do wydania, to sie coś złoży fajnego dla ciebie ;)

Hehe, z kasą to jeszcze do końca nie wiem... ale myśle że nie mniej niż 4tys i nie więcej
niż 4.5tys... choć w razie potrzeby myśle, że margines bezpieczeństwa podniesie się do
góry ;) Może na początek przytoczę jaki to wynalazek sam zmajstrowałem, hihi;D No więc:
1. Płyta: ASUS Maximus II na chipie P45. Dlaczego? Bo chcę też oddzielną kartę muzyczną,
a do tej płyty jest dołączony Supreme FX. W sumie podobny koszt jak gdybym kupował oddzielnie
karte i płyte...

Supreme FX to poziom Sound Blaster Live sprzed 5 lat :) Kup ty tańszą płytę i do niego Asus Xonar DX/XD lub Creative X-Fi. Znacznie lepsza jakość.

Dnia 21.11.2008 o 20:19, Goris napisał:

2. Procek: C2D E7300/E8400... choć tutaj raczej skorzystam z Waszej rady chłopaki i wybiorę
pewnie 8400 ;)
3. Pamięć: DDR2 OCZ 2x2GB, chłodzoną Heatpipe''m.
4. Grafika: raczej GTX 260... I tu jest trik z wersją ze zwiększoną ilością jednostek
cieniujących, ale myślę że zwykła też będzie dobra...

Weź tą ulepszoną. Zwykła nie lepsza od tańszego HD4870. A jak masz ok. 850 zł to weź Radeona HD4870 Palit Dual Sonic - wydajność taka sama jak ulepszonego GTX260 :)

Dnia 21.11.2008 o 20:19, Goris napisał:

5. Dysk: mam Seagate więc chyba przy takim pozostanę - 320GB SATAII, kiedyś może dokupię
drugi do RAIDa.

Rozsądnie. Też bym tak zrobił :)

Dnia 21.11.2008 o 20:19, Goris napisał:

6. Zasilacz: przychylam się ku Zalmanowi, np. 600W, a to dlatego że mam w obecnym kompie
chłodzenie tego producenta i bardzo je sobie chwale ;)

Kiepski wybór - Be-Quiet, Tagan, Enermax, Amacrox Frei Erde, Corsair, Topower. To najlepsze zasilacze na rynku, wytrzymają w każdych warunkach.

Dnia 21.11.2008 o 20:19, Goris napisał:

7. Obudowa: również Zalman (chyba taki sentyment :)), model GS 1000. Ma miejsce na zasilacz
u dołu, a z tyłu i u góry coolerki, więc zasilacz poniekąd nie jest obciążany ciepłym
powietrzem z obudowy.

Na budach się za bardzo nei znam, więc się nie wypowiadam.

Dnia 21.11.2008 o 20:19, Goris napisał:

8. Napęd: do tej pory miałem CD i CD-RW Samsunga, potem DVD-RW LG a teraz Lite-on i gigantycznych
różnic nie zauważyłem... nic więc nie stoi na przeszkodzie by wypróbować kolejną;D

Nieeee! Kiedyś były niezłe. Teraz to chłam, nieodczytujący płyt. Tylko Pioneer DVR-216. Kosztuje tyle samo, co inne, a jakość pewna.

Dnia 21.11.2008 o 20:19, Goris napisał:

9. Mysz: na pewno Logitech, najpewniej G5 Wahałem się też nad G9, ale czytałem że wcale
taka rewelacyjna nie jest...

G5? Niezła zabawka. Mnie osobiście bardziej pasuje kształt myszek Razera, ale G5 to też bardzo porządny sprzęt.

Dnia 21.11.2008 o 20:19, Goris napisał:

10. Klawiatura: również Logitech, a która to się jeszcze pomyśli. Wave mi się podoba:)
---------------
Razem: ok 4100zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2008 o 21:16, ziptofaf napisał:

Czytaj ty te testy ze zrozumieniem :)


A''propos czytania ze zrozumieniem:

"...W Call of Juarez ponownie widać zauważoną wcześniej prawidłowość. Radeon HD 4870 X2 to zdecydowanie karta do najwyższych trybów graficznych! ..."

"...I ponownie w niskich trybach Radeon dostaje czkawki (zapewne przez opóźnienia spowodowane synchronizacją GPU), ale w wysokich pokazuje, kto tu tak naprawdę rządzi..."

"...Podobny efekt zaobserwowaliśmy w Unreal Tournament 3. W niskich rozdzielczościach Radeon HD 4870 X2 spadł... na ostatnie miejsce! Jednak w wymagającym trybie 2560x1600 wspiął się niemal na sam szczyt. Ustępuje jedynie tandemowi Radeonów HD 4870..."

Jakoś wybiórczo czytasz "ze zrozumieniem...:-)
I jeszcze powiedz, że masz monitor 19", którego rozdzielczość według testów daje przewagę GTX280...
W wysokich rozdziałkach Radek jest nie do pobicia. Tylko ile osób gra na monitorach 24" i więcej aby wykorzystać tę moc?
I nie podsuwaj testów bo sam dobrze wiesz, że miałem w swoim kompie CF z Szafirów 4870. Wiem co piszę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moglby mi ktos podac "za'''' i ''''przeciw'''' do zastosowania chlodzenia wodnego, uwzgledniajac oczywiscie cene...
Jak nie wychodziloby zbyt drogo, to moze bym zainwestowal w jakis dobry zestaw do chlodzenia procesora i kart graficznej (ale dopiero jak kupie nowego kompa - gdzies za tydzien)...
Prosilbym o podania kilku zestrawow; moga byc z ebaya, ale tylko francuskiego.

z gory dziekuje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2008 o 21:27, ziptofaf napisał:

Supreme FX to poziom Sound Blaster Live sprzed 5 lat :) Kup ty tańszą płytę i do niego
Asus Xonar DX/XD lub Creative X-Fi. Znacznie lepsza jakość.


Nieprawda. Poziom dźwięku na poziomie SB. Życzę powodzenia jeśli odróżnisz, słysząc tylko dźwięk, najwyższyo modelu SB od FX-a. No chyba, że jesteś jedną z kilkudziesięciu osób na świecie posiadających słuch absolutny. Ja jestem piekielnie uczulony na jakość dźwięku i nie zauważyłem różnicy...

Dnia 21.11.2008 o 21:27, ziptofaf napisał:

Nieeee! Kiedyś były niezłe. Teraz to chłam, nieodczytujący płyt. Tylko Pioneer DVR-216.
Kosztuje tyle samo, co inne, a jakość pewna.


Taaa... LG to wciąż potentat na rynku napędów. I na pewno nie jest chłamem. Miałem kilka modeli i na żaden nie mogę narzekać. Zresztą jaka to różnica jeśli masz 24 miesiące gwarancji na napęd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2008 o 21:50, adrian b napisał:

rAEDON WYGRYWA W WYSOKICH ROZDZIELCZOSCIACH JA MA 21 CALI I BEDE GRAL 1280-1024 WIEC
LEPIEJ PASUJE GTX

do takiej rozdzielczości jest to sprzęt aż nadto wystarczający

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2008 o 21:50, adrian b napisał:

rAEDON WYGRYWA W WYSOKICH ROZDZIELCZOSCIACH JA MA 21 CALI I BEDE GRAL 1280-1024 WIEC
LEPIEJ PASUJE GTX


Ale w takim razie po co ci GTX280? W końcu GTX260 i Radeon HD4870 w tych rozdzielczościach dają sobie bez wysiłku radę. A są kilka stów tańsze :) A gdyby mocy ci brakło (za jakieś czas) to po prostu dokupisz drugą kartę :)
Na pewno jest to bardziej ekonomiczne od tego, co planujesz kupić (dolar osiąga rekordowe ceny, więc wiesz, GTX280 jest przynajmniej o 300 zł za drogi niż być powinien).

PS 21" to aby nie 1680*1050? No, chyba, że na CRT-ku. Tam to popularne nawet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2008 o 21:38, mrosi napisał:

Nieprawda. Poziom dźwięku na poziomie SB. Życzę powodzenia jeśli odróżnisz, słysząc tylko
dźwięk, najwyższyo modelu SB od FX-a. No chyba, że jesteś jedną z kilkudziesięciu osób
na świecie posiadających słuch absolutny. Ja jestem piekielnie uczulony na jakość dźwięku
i nie zauważyłem różnicy...

Wiesz, ja tam słyszę różnicę między X-Fi Xtreme Music, a Asus Xonar DX/XD (na korzyść tego drugiego). A więc może i mam "słuch absolutny". Albo po prostu dobre głośniki (certyfikat THX mają, więc chyba to nie taki badziew, choć nowymi ich nie nazwę) :)

Dnia 21.11.2008 o 21:38, mrosi napisał:

Taaa... LG to wciąż potentat na rynku napędów. I na pewno nie jest chłamem. Miałem kilka
modeli i na żaden nie mogę narzekać. Zresztą jaka to różnica jeśli masz 24 miesiące gwarancji
na napęd?

Ale jeżeli masz dwa modele w tej samej cenie, to lepiej wziąć taki, który ma chociażby lepszą korekcję błędów, jest ździebko cichszy i nieco szybszy przy nagrywaniu płyt, nieprawdaż?

Sam przyznam - mam nagrywarkę Sam-Szuma i żyję. Tyle dobrego, że to model pod ATA i jakoś sobie z płytami radzi. Chociaż zdarzało mi się, że musiałem przekładać napęd z II PC-ta przy instalacji niektórych tytułów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2008 o 23:02, adrian b napisał:

Monitor mam SyncMaster223bw Samsung


To jest 1680*1050. A jeżeli masz mniejszą, to do niej zwiększ, bo niepotrzebnie w tej chwili tracisz tylko jakość obrazu. I nadal śmiem twierdzić, że GTX280 ci niepotrzebny. Ja bym wziął albo 1 Radeona HD4870, albo GTX260 (ale wtedy i płytę na chipsecie nForce). Wyjdzie znacznie taniej niż GTX280, a w zasadzie równie szybko (20% wolniej, ale za to 600 zł taniej...), bo i tak różnicy nie zauważysz, o ile nie masz podkręconego do 3,5 GHz E8400 i po prostu grasz, a nie przejmujesz się wynikami z Frapsa itd. A jak mocy zabraknie (nie wcześniej niż za półtora roku) - po prostu dokupisz sobie drugą kartę. W tej chwili dolar stoi strasznie drogo i po prostu kupowanie najmocniejszych układów się nie opłaca (zwłaszcza, że nie tak dawno za GTX280 płaciło się 1250 zł...). Wyrzucasz w błoto mnóstwo kasy. No, ale to twoja decyzja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2008 o 23:02, adrian b napisał:

Monitor mam SyncMaster223bw Samsung

monitor 21" i ty chceez grac w 1280x1024...nie bądź mieszny...przeciez to nie rozdzielczośc dla teo monitora... jego rozdzialka to 1680 x 1050. No ale jak wiesz lepiej od nas to kup sobie zetsaw z allegro i ciesz sie markowymi pamieciami (zapewne gingston), super płytą głoewną (tak sie jej wstydzą, ze nawet nazwy nie podają) czy też super mocnym zasilaczem (gdyby był taki super to by napewno odali nazwę). Zachowujesz sie jak fanboy nvidi. Jak chcesz, to przepłacaj nabierając sie na ten marketingowy bełkot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2008 o 21:32, kuba9876543210 napisał:

Moglby mi ktos podac "za'''' i ''''przeciw'''' do zastosowania chlodzenia wodnego, uwzgledniajac
oczywiscie cene...
Jak nie wychodziloby zbyt drogo, to moze bym zainwestowal w jakis dobry zestaw do chlodzenia
procesora i kart graficznej (ale dopiero jak kupie nowego kompa - gdzies za tydzien)...

Prosilbym o podania kilku zestrawow; moga byc z ebaya, ale tylko francuskiego.

Sam se zbuduj :) Nie żartuję.
Tutaj znajdziesz wszystkie niezbędne części:
http://www.cooling.pl/chlodzenie-wodne,kategoria,28.html
Potrzebny ci przynajmniej 1 blok wodny, płyn, zbiornik wyrównawczy (rezerwuar), pompki, rurki i zaciski do rurek. Chłodnica też się przyda, choć jeżeli możesz sobie pozwolić na 1,5m rurek (ciągnących się na sporym obszarze) i na początek chłodzisz tylko jedną część np. procesor to nie będzie niezbędna.
Kilka rad na początek:
- Zbiornik wyrównawczy nie musi być wielki i drogi. Nie wydaj na niego więcej niż 140 zł (z tego co widzę, takie za 80 już są dość dobre), bo nie warto.
- Blok wodny dobrej jakości (nie mniej niż 140 zł)
- Płyn Coollaboratory (kolor jaki chcesz)
- Rurki o wystarczającej średnicy (zależy od pompy, im lepsza, tym większa średnica)
- Zacisków nigdy za wiele. Na nich nie oszczędzaj, bo jakby było z nimi coś nie tak...To po PC-cie.
- Pompka nie musi być super mega wypaśna. Black Water Silent Pump spokojnie wystarcza na początek. Ale jak chcesz od razu bardzo mocną, to weź jakiegoś Swiftecha. Ale 300 i więcej zł na nią nie wydawaj, bo to bezsens.
- Jak już będziesz chcieć chłodnicy (choć jak pisałem - początkowo nie jest potrzebna), to tutaj nie oszczędzaj. Ja osobiście mam Black Water Giant i uważam, że to był dobry wybór. Cały komp jest naprawdę zimny.
- Pamiętaj, że płyn trzeba od czasu do czasu uzupełniać. I lepiej o tym nie zapomnieć :) Po to jest właśnie zbiornik wyrównawczy, aby móc zobaczyć, kiedy należy dolać płyn.
- Nie wlewaj wody :) Wbrew nazwie, w chłodzeniach wodnych nie używa się wody, a specjalnych płynów chłodzących.

Suma za zestaw przyzwoity (sam procesor + przyzwoita pompka i pozostałe elementy): ok. 350 zł
Suma za zestaw Full Wypas: ok. 800 zł (Procesor + karta + płyta główna + chłodnica + inne elementy): ok. 800 zł.
Jak widać, sam koszt początkowy jest duży. Ale przecież dalej wystarczy tylko dokupować od czasu do czasu nowe bloki (i w pewnym momencie chłodnicę), a wychodzi często niecałe 100 zł za element. A będzie zimniej niż na jakimkolwiek powietrznym.

Dnia 21.11.2008 o 21:32, kuba9876543210 napisał:

z gory dziekuje ;)


Za:
- Można schłodzić całego PC-ta
- Dobrze zbudowany zestaw schładza kompa do naprawdę niskich temperatur.
- Fajnie wygląda :)
Przeciw:
- Tanie toto nie jest (nie licz na to, że za mniej niż 350 zł zrobisz coś ciekawego)
- Stosunkowo trudny montaż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem rozejrzeć się za nowym kompem i przy okazji dowiedziałem się pewnej rzeczy. :P Jeden sprzedawca powiedział mi, że XP nie udźwignie więcej niż 3 GB RAM-u, a drugi, że dzieje się tak tylko na XP Home, a na Professional nie ma takiego problemu i śmiało można wkładać 2 x 2GB... Którego mam słuchać? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2008 o 16:05, Erunn0 napisał:

Dzisiaj byłem rozejrzeć się za nowym kompem i przy okazji dowiedziałem się pewnej rzeczy.
:P Jeden sprzedawca powiedział mi, że XP nie udźwignie więcej niż 3 GB RAM-u, a drugi,
że dzieje się tak tylko na XP Home, a na Professional nie ma takiego problemu i śmiało
można wkładać 2 x 2GB... Którego mam słuchać? ;)


Żadnego :)
Dowolny system 32-bitowy zawsze udźwignie 4GB RAM minus pamięć pozostałych podzespołów (karta graficzna i czasem dźwiękowa). Win XP Pro także. Wyjątkiem jest jego wersja 64-bit, ale lepiej jej nie brać, bo jest awaryjna. Jeśli chcesz mieć pełne 4GB, to jedynym rozsądnym wyborem jest Windows Vista Home Premium 64-bit.
EDIT
Lepiej od razu podaj budżet na PC-ta, bo w sklepach lubią sprzedawać złom :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2008 o 16:18, ziptofaf napisał:

Lepiej od razu podaj budżet na PC-ta, bo w sklepach lubią sprzedawać złom :)

Po odjęciu kasy na monitor, głośniki itp. zostanie plus/minus 2400 zł. Pan w sklepie proponował złożenie takiego zestawu:
Płyta główna: GA-EP43 S3L
Procesor: Intel Core2 Duo E8400
Pamięć: 3 x 1GB (chyba żeby wziąć tą Viste)
Karta graficzna: GF 9800 GT 512 gainward
Dysk HDD: 640 GB
+ obudowa
Nie liczyłem przy tym systemu operacyjnego, ale to można jakoś upchać w koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

będziesz kręcił ?

edit:

Procesor:
Intel Core 2 Duo E7300 /2.66GHz, 3MB, 1066MHz, BOX/
435 zł

Płyta główna:
Asus P5Q /intel P45/
430 zł

Pamięć RAM:
A-Data 4GB (2x2GB) PC800 CL4 Extreme Edition
220 zł

Dysk twardy:
Western Digital 320GB 7200rpm 16MB cache SATAII [3200AAKS]
175 zł

Karta graficzna:
HIS Radeon HD4850 IceQ 512MB DDR3 /256bit/ 2xDVI TV-out
659 zł

Nagrywarka DVD:
Pioneer DVR-216 SATA (black)
99 zł

Obudowa:
Cooler Master Elite 331 (Black)
149 zł

Zasilacz:
Chieftec 560W [CFT-560A-12S] DualXeon
299 zł

Razem 2466 zł

masz wydajniejszą grafe, tylko trzebaby trochę podkręcic proca, zeby grafy nie ograniczał, powiedzmy, do 3 GHz i będzie git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy kupno Visty w wersji 64-bitowej ma sens... w koncu jest wolniejsza od XP-ka 64-bitowego, i nadal sa problemy z kompatybilnoscia (wieksze niz w 32-bitowej Viscie). Jesli nie potrzebujesz wiecej niz 3,5 GB RAMU (zakladajac, ze 512 MB pojdzie na grafike), bierz system 32-bitowy. I to najlepiej XP-ka. Do dzis nie Vista nie daje sensownych argumentow by ja instalowac. Miejmy nadzieje, ze Windows 7 (Vienna) bedzie lepsza.

Co do zestawu, ktory podales... nie bierz go. Ten co zasugerowal Ci GANGSTERR bedzie duzo wydajniejszy, w dodatku bedzie Cie na niego stac. Moglbys ewnetualanie zamiast Intel Core 2 Duo E7300, wziasc szybszego Intel Core 2 Duo E8200/E8200, ktore maja zwiekszana pamiec cache L2 dwukrotnie, ale wiekszosci gier E7300 wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2008 o 18:47, kuba9876543210 napisał:

Nie wiem czy kupno Visty w wersji 64-bitowej ma sens... w koncu jest wolniejsza od XP-ka
64-bitowego, i nadal sa problemy z kompatybilnoscia (wieksze niz w 32-bitowej Viscie).
Jesli nie potrzebujesz wiecej niz 3,5 GB RAMU (zakladajac, ze 512 MB pojdzie na grafike),
bierz system 32-bitowy. I to najlepiej XP-ka. Do dzis nie Vista nie daje sensownych argumentow
by ja instalowac. Miejmy nadzieje, ze Windows 7 (Vienna) bedzie lepsza.

problemy z kompatybilnością to dopiero ma XP 64 bit. Moich dwóch kumpli miało go zainstalowanego...jeździli po nim ostro. Vista 64 bit tez ma problemy wiec dlatego jade na 32 bitowej (dla Dx 10)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się