Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

/.../
Pan w sklepie zaproponował nie byle jaki chłam ;) 3x1GB = Brak Dual Channel na pamięciach RAM = nieco wolniejszy PC. Płyta główna do chrzanu, karta graficzna z kolei to po prostu 8800GT ze zmienioną nazwą i ceną.

Ja proponuję taki konfig:
Core 2 Duo E7300
MSI P45 Neo-F
4GB RAM A-Data Extreme Edition
WD 640GB (WD6400AAKS)
Pioneer DVR-216D
Radeon HD4850 Palit Sonic (jest tak o 30% szybszy od 9800GT :))
CoolerMaster Elite 334 Black
Chieftec 550W
Suma: 2302 zł (www.gral.pl)
Rozsądny konfig. Karta graficzna jest w sam raz dla procesora, a nie tak jak w tym podanym w sklepie - mocny procesor, średnia karta graficzna. Poza tym całość można podkręcić nawet o 1200 MHz, gdyby zaszła konieczność :) A 3,8 GHz to naprawdę nie w kij dmuchał.
System operacyjny - osobiście zalecam Vista Home Premium 64-bit. Wbrew temu, co się o nim sądzi, jest stabilny. To za czasów XP-ka 64-bit mówiono (i słusznie), że nic się na nim nie uruchamia itd. Ale teraz już jest inaczej, Vista 64-bit normalnie uruchamia wszystkie programy, a przy okazji pozwala na obsłużenie do 16GB RAM (a to też jakaś inwestycja na przyszłość) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2008 o 20:54, ziptofaf napisał:

Ja proponuję taki konfig:
Core 2 Duo E7300
MSI P45 Neo-F
4GB RAM A-Data Extreme Edition
WD 640GB (WD6400AAKS)
Pioneer DVR-216D
Radeon HD4850 Palit Sonic (jest tak o 30% szybszy od 9800GT :))
CoolerMaster Elite 334 Black
Chieftec 550W
Suma: 2302 zł (www.gral.pl)

Wszystko fajnie, ale ja jakoś nie jestem przekonany do tych Radeonów... Właściwie przy wyborze tego zestawu karta graficzna od początku sprawia mi największy problem. Osobiście jestem jednak za GeForce i wolałbym np. 9800 GTX+. Cena jest porównywalna do HD 4850, a na różnych porównywarkach (np: http://www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html) wypadają podobnie, a nawet GF trochę lepiej... No i jeszcze te wszystkie bajery jak PhysX, CUDA itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak przypuszczacie - czy na obecnych płytach głównych będzie można zainstalować Radeona 5870, który premierę będzie miał w połowie roku? Bo zastanawiam się, czy nie zrobić tak: kupić zestaw z C2D 8400 @3,5GHz, ATI 4870, 4 GB RAM, a tak gdzieś w maju opchnąć grafikę na allegro i w następnym miesiącu kupić nowego Radka..?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2008 o 08:45, Erunn0 napisał:

Wszystko fajnie, ale ja jakoś nie jestem przekonany do tych Radeonów... Właściwie przy
wyborze tego zestawu karta graficzna od początku sprawia mi największy problem. Osobiście
jestem jednak za GeForce i wolałbym np. 9800 GTX+. Cena jest porównywalna do HD 4850,
a na różnych porównywarkach (np: http://www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html) wypadają
podobnie, a nawet GF trochę lepiej... No i jeszcze te wszystkie bajery jak PhysX, CUDA
itp.


Częściowo się z tobą zgodzę. Częściowi - Radeon także ma zalety, których nie ma GeForce. Są to m.in wyższa jakość filmów HD i mniejszy pobór mocy. A co do technologii CUDA - u ATI nazywa się to CTM. Co prawda jest mniej rozwinięte, ale tak w zasadzie tak Nvidia, jak i ATI nic ciekawego jeszcze nie zaoferowały w tym względzie. Nie widziałem typowych aplikacji napisanych w CUDA. PhysX - też fajna sprawa, ale tylko dla najnowszych kart graficznych (GTX260 i 280). Powód - to całkiem wydatnie potrafi zmniejszyć liczbę klatek na sekundę (miejscami nawet o 15% w przypadku starszych układów). A więc coś za coś - lepiej włączyć wygładzanie krawędzi, czy też fizykę. No i 9800GTX+ jest droższy, a tak samo szybki (pamiętaj, że u siebie podałem podkręconego fabrycznie HD4850, niewiele ustępującego takim kartom jak referencyjny HD4870, czy GTX260).
Uczciwie więc przyznam, że z tej dwójki wolałbym Radeona. Co innego w wyższej półce cenowej - powiedzmy 800 zł. Tam chyba postawiłbym na GTX260 zamiast HD4870, o ile byłyby w bardziej zbliżonych cenach.

@ Misquamaqus
Dobry pomysł. A więc mała errata do tamtego zestawu - zamiast WD 640GB byłyby 2x250GB w macierzy Raid0 :) To dopiero będzie bestyjka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.11.2008 o 08:45, Erunn0 napisał:

Wszystko fajnie, ale ja jakoś nie jestem przekonany do tych Radeonów... Właściwie przy
wyborze tego zestawu karta graficzna od początku sprawia mi największy problem. Osobiście
jestem jednak za GeForce i wolałbym np. 9800 GTX+. Cena jest porównywalna do HD 4850,
a na różnych porównywarkach (np: http://www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html) wypadają
podobnie, a nawet GF trochę lepiej... No i jeszcze te wszystkie bajery jak PhysX, CUDA
itp.


ATI przygotowuję na grudzien tego roku stery, ktore własnie dodadzą CUDA dla kart ATI, a do tego darmowy program, ktory bedzie z niej kożytsał przy konwersji filmow (u nvidi musisz płacic za taki program) oraz prawdopodobnie liczenie fizyki przez grafe w grach - czyli psyhx dla akrt ATI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2008 o 09:06, Dincooo napisał:

Jak przypuszczacie - czy na obecnych płytach głównych będzie można zainstalować Radeona
5870, który premierę będzie miał w połowie roku? Bo zastanawiam się, czy nie zrobić tak:
kupić zestaw z C2D 8400 @3,5GHz, ATI 4870, 4 GB RAM, a tak gdzieś w maju opchnąć grafikę
na allegro i w następnym miesiącu kupić nowego Radka..?


ja nic nie słyszałem, żeby wychodziło jakieś nowe złącze na karty graficzne wiec tak, będzie można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: Oto mój sprzęt ( o ile można go nazwac sprzętem)
R9550 128mb
1GB Ram
AMD Athlon 2.0 Ghz 3000+

Na dzisiejsze czasy gry mają sporę wymagania, więc zbierac na nowego PC, czy dokupywac części do tego ? Mnie się zdaję, że na nowego, ale co wy na to ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2008 o 11:39, dambialko napisał:

Na dzisiejsze czasy gry mają sporę wymagania, więc zbierac na nowego PC, czy dokupywac
części do tego ? Mnie się zdaję, że na nowego, ale co wy na to ?


na nowego. Na samą puszkę +/- 1500 zł, zeby coś sensownego złożyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kupić sobie dodatkowy 1GB RAM tylko nie mogę się zdecydować jaki :/ W kompie mam obecnie 1GB DDR RAM Kingston 400Mhz(PC-333).Chciałbym się zmieścić w cenie do 60-70 zeta jako,że nie mój obecny komp nie musi być demonem prędkości.No i tutaj powstaje pytanie: kupić dodatkowy 1GB takiego RAN''u jaki już mam czy może dorzucić do niego 1GB o takim samym zegarze,ale np.Dual Channel?Czy może w ogóle wywalić ten 1GB co już mam i dorzucić 1GB o zegarze 800Mhz?Czy może 800Mhz Duall Channel?O quadach nie myślę,bo są z deczka drogie. Dodam tylko (jeśli ma to jakieś znaczenie) ,że moja płyta główna nie jest najświeższa (K8 Triton bez wejśc PCI-E <- nie pamiętam całej nazwy :P) a jej FSB to zdaje sie 400Mhz.
W sumie jeśli cena zmieści się w ramach do 70zeta to może być i 2GB RAM''u jako,że w tej chwili chodzi mi o kupno pamięci o jak największej prędkości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty masz pamieci DDR1, a 800 MHz osiągaja DDR2. Dokup 1 Gb ramu jaki masz teraz w kompie i jesli twoje mobo obsluguje dual chanel to ten tryb sam się włączy (tylko jak bedziesz wkładał to pamiętaj, zeby albo obie kosci były w slotach parzystych albo nieparzystych)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić nowego kompa. Co sądzicie o takiej konfiguracji?

Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 4x2.4 GHz
Płyta główna: Gigabyte GA-EP35-DS3L
RAM: 4GB DDRII Kingston (800 MHz)
Karta graficzna: GeForce 9800GT 1024MB DDR3
Dysk twardy: 750GB SATA-2 (32MB Cache)
Obudowa: FEVER SH09A-BK/SV Shinobi
Zasilacz: 500 WATT
Napęd: Nagrywarka DVD+/-RW 20x DUAL LAYER
Karta dźwiękowa: Realtek ALC888 (zintegrowana)
Karta sieciowa: Gigabit LAN Controller (zintegrowana)

Cena: 2 175 PLN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2008 o 13:36, GANGSTERR napisał:

tracer ? wolne zarty..bierz chiefteca. Grafa tez nie najelpszy wybor, a dokladnie model.
Pasywne chłodzenie i HD 4850 to nienajlepsze rozwiązanie...

weź którąś z tych

http://www.gral.pl/preview/Gigabyte/Radeon_HD4850_Gigabyte_512MB_GDDR3_2xDVI_PCI-E_2_0_Zalman_71.html

http://www.gral.pl/preview/HIS/Radeon_HD4850_HIS_IceQ_512MB_GDDR3_2xDVI_PCI-E_2_0_49.html

http://www.gral.pl/preview/Palit_Microsystems/Radeon_HD4850_Palit_512MB_GDDR3_2xDVI_PCI-E_2_0_Sonic_675_2000_44.html

ja bym brał najpierw HIS''a, potem palita a na samym koncu Gigabyte


a jak chciałbym obudowę z zasilaczem to co byś porradził
a i jeszcze bo ty mi dałeś 512 nie będzie różnicy ( bo ja dałem kartę z 1 gb)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.11.2008 o 13:42, wiedx1 napisał:

a jak chciałbym obudowę z zasilaczem to co byś porradził

nic. Nie ma dobrych obudów z dołączanymi dobrymi zasilaczami (zapomnij o tracer, mustangach, logicach, take.me itd)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2008 o 13:36, GANGSTERR napisał:

nie obraź sie, ale badziew. Ile masz do wydania ? 2200 zł ?


No powiedzmy, że 2200 PLN. Pewnie poradzisz mi abym sam sobie złożył kompa, ale po pierwsze nie chcę mi się zamawiać poszczególnych komponentów osobno, po drugie bym musiał sobie to złożyć. Złożyć bym złożył w końcu nie na darmo chodzę do technikum informatycznego, ale tu znowu potrzeba czasu na składanie. Wolałbym więc "gotowca" z Allegro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

byle jaki sklep ci złoży kompa, i to jeszcze za darmo. A na allegro to badziewie są

Procesor:
Intel Core 2 Duo E7300 /2.66GHz, 3MB, 1066MHz, BOX/
435 zł

Płyta główna:
Foxconn P45A-S /Intel P45/
390 zł

Pamięć RAM:
A-Data 4GB (2x2GB) PC800 CL4 Extreme Edition
220 zł

Dysk twardy:
Western Digital 320GB 7200rpm 16MB cache SATAII [3200AAKS]
175 zł

Karta graficzna:
HIS Radeon HD4850 512MB DDR3 /256bit/ 2xDVI TV-out
599 zł

Obudowa:
Cooler Master Elite 331 (Black)
149 zł

Zasilacz:
Chieftec 450W [GPS-450AA-101A]
185 zł

Razem 2153 zł

www.esc.pl - złożą ci go bez problemu.

Wydajniejsza grafa, Jakbyś znalazł dodatkowe 200 zł to weź E8400 bo nie podkręcony E7300 bedzie troche za słaby do tej grafy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2008 o 13:48, Carlton napisał:

> nie obraź sie, ale badziew. Ile masz do wydania ? 2200 zł ?

No powiedzmy, że 2200 PLN. Pewnie poradzisz mi abym sam sobie złożył kompa, ale po pierwsze
nie chcę mi się zamawiać poszczególnych komponentów osobno, po drugie bym musiał sobie
to złożyć. Złożyć bym złożył w końcu nie na darmo chodzę do technikum informatycznego,
ale tu znowu potrzeba czasu na składanie. Wolałbym więc "gotowca" z Allegro.



Ja uważam, że twoja konfiguracja jest niezła.
To znaczy niezła, jeśli chcesz komp do pracy.
Bo jak do gier, to musisz KONIECZNIE wymienić procesor.
Nie ma sensu kupować Quada 4x2,4GHz, jak za podobne pieniądze możesz mieć Core2Duo E8400 z 3,00 GHz na jednym rdzeniu (a rdzenie są w końu 2). W grach nie potrzebne są procesory typu QuadCore, co oficjalnie TYLKO OK. 6 GIER obsługuje 4 rdzenie. W całej reszcie gier pracują tylko 2 rdzenie, a reszta stoi, i nic nie robi.
2x2,4=4,8GHz
2x3,0=6,0GHz
Jak widać w grach, dzięki E8400 masz o o 20% większą wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się