Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

A ja mam pytanie dotyczące modernizacji procesora...
1. Czy naprawdę dużą różnicę w wydajności robi liczba pamięci podręcznej?
2. Jaki procesor polecacie by uzyskać pełną możliwość operacyjną dla 4850 w CF

co do pierwszego to pytanie się nasunęło gdy chciałem sobie kupić Quada 9550 (czy jakoś tak) który ma 12MB pamięci ale jak zobaczyłem cenę zacząłem szukać alternatywnego rozwiązanie i tu zobaczyłem to coś Quad Q6600. 8MB pamięci podręcznej... Czy to tak wiele zmienia w osiągach gier itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 09:06, Konrad162 napisał:

A ja mam pytanie dotyczące modernizacji procesora...
1. Czy naprawdę dużą różnicę w wydajności robi liczba pamięci podręcznej?
2. Jaki procesor polecacie by uzyskać pełną możliwość operacyjną dla 4850 w CF

co do pierwszego to pytanie się nasunęło gdy chciałem sobie kupić Quada 9550 (czy jakoś
tak) który ma 12MB pamięci ale jak zobaczyłem cenę zacząłem szukać alternatywnego rozwiązanie
i tu zobaczyłem to coś Quad Q6600. 8MB pamięci podręcznej... Czy to tak wiele zmienia
w osiągach gier itp?


Cash L2 jest bardzo wazny i warto wlasnie pod tym katem dobierac sobie procesor.
Pamietac trzeba, ze sam procek sobie nie poradzi, wiec tutaj podstawa bedzie odpowiednia plyta glowna i pamieci.
Dobierac je trzeba tak, zeby pracowaly na swoich najlepszych ustawieniach.
Q6600 jest calkiem udanym procesorem, jednak gdybys chcial grac to w zupelnosci wystarczy E8xxx z 6 mb kaszy. Ten procesor ma wiecej instrukcji przez co jest wydajniejszy.
Nie ma testow, zeby E8xxx nie prowadzil no chyba, ze mowimy o lost planet, gdzie gra wykorzystuje 4 jajca. Tylko co to za roznica....10 klatek z 90 ?.
E8xxx kreca sie bardzo dobrze wiec 4.0 ghz nie sa problemem. Procesory Qxxx kreca sie gorzej co jest zrozumiale i tutaj tracimy duzo, patrzac na wydajnosc w grach, ktore jada na 2 rdzeniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 09:41, Misquamaqus napisał:

ciach


ok racja faktycznie może to nie mieć kompletnie sensu ;p żeby podkręcić swojego E8400 na 4Ghz potrzebowałbym lepszej pasty oraz chyba lekko niestandardowego chłodzenia. Gdyż sklep który montował mi komputer obawiam się że nie dał za wiele pasty (dobrej) pod procka... jak go podkręciłem (testowo) pod 4Ghz to temperatura w stresie była około 76 stopni co chyba nie jest za dobre dla tego procesora? :F (jaką on ma temp. maksymalną? )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 09:55, Konrad162 napisał:

> ciach

ok racja faktycznie może to nie mieć kompletnie sensu ;p żeby podkręcić swojego E8400
na 4Ghz potrzebowałbym lepszej pasty oraz chyba lekko niestandardowego chłodzenia. Gdyż
sklep który montował mi komputer obawiam się że nie dał za wiele pasty (dobrej) pod procka...
jak go podkręciłem (testowo) pod 4Ghz to temperatura w stresie była około 76 stopni co
chyba nie jest za dobre dla tego procesora? :F (jaką on ma temp. maksymalną? )


Nie wiem jaka ma maxymalna temperature, ale 70 st c to za duzo. Samo 4.0 ghz na procek dwurdzeniowy robi wrazenie, co widac w grach. az milo patrzec :)).
Z ta pasta to nie chodzi o ilosc tylko jakosc pasty. Wystarczy kropeczka i ja rozsmarowac. AS5 jest godna polecenia.
STG-1 od zalmana to crap i shit. Po miesiacu robi sie z niej proszek a u niektorych doslownie woda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 09:55, Konrad162 napisał:

> ciach

ok racja faktycznie może to nie mieć kompletnie sensu ;p żeby podkręcić swojego E8400
na 4Ghz potrzebowałbym lepszej pasty oraz chyba lekko niestandardowego chłodzenia. Gdyż
sklep który montował mi komputer obawiam się że nie dał za wiele pasty (dobrej) pod procka...
jak go podkręciłem (testowo) pod 4Ghz to temperatura w stresie była około 76 stopni co
chyba nie jest za dobre dla tego procesora? :F (jaką on ma temp. maksymalną? )

U mnie Z Pentagram Karakorum Freezone i pastą Arctic Silver 5 (nazwy moglem przekręcic:)) przy 4ghz nie przekracza czesto 45''C a max jaki na nim widzialem u sibie to 49''C(6h w cryssisa).
Tak wiec dopóki nie kupisz dobrej pasty i lepszego chłodzonka(Czyli około jakies 120zł łącznie) nie bierz się za takie kręcenie.
EDIT: Przekrecilem Arctic Silver na Arctic Cooling :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>...

narazie komputer jest na gwarancji... chociaż gwarancja obejmuje każdy zespół z osobna... nie podkręcam komputera na stałe, a zmiana chłodzenia chyba byłaby sprzeczna z gwarancją? (nie znam sie na tych rzeczach za bardzo)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 10:38, Konrad162 napisał:

>...

narazie komputer jest na gwarancji... chociaż gwarancja obejmuje każdy zespół z osobna...
nie podkręcam komputera na stałe, a zmiana chłodzenia chyba byłaby sprzeczna z gwarancją?
(nie znam sie na tych rzeczach za bardzo)

Wiesz , z tego co powiedziales pewnie masz zaplombowana bude i nawet nie mozesz do niej zajrzec. Tyle tylko ze po 1 po zdraciu plomb masz osobna gwarancje na kazdy podzespół. A po 2 możesz zamówić to i kazać zamontować w sklepie w którym to kupiłeś wtedy skoro sami ci będą coś montować to gwarancji nie stracisz.:).
Wiesz podkręcanie to też nie jest takie bezpieczne, tzn tez jest sprzeczne z gwarancja bo jak cos spalisz/przekrecisz to ci gwara tego nie uzna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 10:46, Solstheim napisał:

Wiesz , z tego co powiedziales pewnie masz zaplombowana bude

nie, bo powiedzieli ze jak sie np. coś uszkodzi to mam przynieść uszkodzoną część a nie całego kompa ;p

>Wiesz podkręcanie to też nie jest takie bezpieczne, tzn tez jest sprzeczne z gwarancja bo jak cos >spalisz/przekrecisz to ci gwara tego nie uzna.

wiem dlatego jadę na standardowych ustawieniach... i tak wszystko chodzi ba nawet lata :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2009 o 21:53, GANGSTERR napisał:


> po pierwsze pytam co chwile bo co chwile się zmienia coś po drugie OCZ 600W po trzecie

> około 2500 ale chciałbym się zmieścić w 2000

nie chodzi o to ile pytan zadajesz tylko o to, ze pownienes juz wiedziec, jakie informacje
sa potrzebne, aby ktos ci mogl udzielic odpowiedzi.

jaki masz monitor ?

SAMSUNG 931c

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

E8400+ Sapphire HD 4870 512 MB Toxic / BFG GTX 260 MAXCORE OC

lub

Q9x00 + Sapphire HD 4870 512 MB Toxic / BFG GTX 260 MAXCORE OC


EDIT

chyba, ze cie zle zrozumiałem, płyte tez chcesz wliczyc w te 2000-2500 zł ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 11:32, GANGSTERR napisał:

E8400+ Sapphire HD 4870 512 MB Toxic / BFG GTX 260 MAXCORE OC

lub

Q9x00 + Sapphire HD 4870 512 MB Toxic / BFG GTX 260 MAXCORE OC


EDIT

chyba, ze cie zle zrozumiałem, płyte tez chcesz wliczyc w te 2000-2500 zł ?

tak razem z plytą a plyta w gral.pl 550zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No cóż, nie mogłem znaleźć odpowiedniejszego tematu, nie chodzi o upgrade, a o kupno komputera, czy opłaca się:
Intel Core 2 Duo E5300 2,8 / 3MB Box
Płyta główna 775 gigabyte/foxconn
Ram: DDR-2 Goodram 4gb/800
Grafika Palit HD 3850 512 mb
Dysk 500 gb
Obudowa atx 450 W

W cenie 1460 zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

E8400
ten asus (tylko pytanie, czy potrzebna ci jest taka płyta)
Hd 4870 512 MB Sapphire Toxic

jakies 2150 zł w gralu


a jak chcesz wydać 2500 zł to grafe zmien na tego BFG co podałem wczesniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie jest? Chodzi mi o komputer nie jakiś super, ale żeby też chodziły na nim najnowsze gry, może nie na full, ale jednak. Z tego co zauważyłem w tym zestawie jedyną rzeczą, która nie jest dobra jest płyta główna - nie będę mógł upgrade''ować do Core 2 Quad w razie czego. Do wydania mam max tyle, ile napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zła jest także buda, zasilacz (a raczej wyrób zasilaczopodobny). Do ramow tez sie mozna przyczepic bo to sa ramy ktore sie wsadza, zeby tylko były (pewnie 800 MHz CL 5) i nic wiecej, o jakimkolwiek OC mozna na nich zapomnieć

moje propozycje:

INTEL

Procesor:
Intel Pentium Dual Core E5200 /2.5GHz, 2MB, 800MHz, BOX/
330 zł

Płyta główna:
Gigabyte EP43-DS3L /intel P43/
299 zł

Pamięć RAM:
A-Data 2GB (2x1GB) PC800 CL4 Extreme Edition
110 zł

Dysk twardy:
Western Digital 250GB 7200rpm 16MB cache SATAII [2500AAKS]
169 zł

Karta graficzna:
ZOTAC GeForce 9800GT 512MB DDRIII /256bit/ HDTV 2xDVI
430 zł

Obudowa:
Cooler Master Elite 330 (Black)
149 zł

Zasilacz:
Pentagram 430W Silent Force PSF-430-P12S
149 zł

Razem 1636 zł

AMD

Procesor:
AMD Athlon 64 X2 7750+ /2.7GHz, 1MB, BOX, Black Edit, AM2/
315 zł

Płyta główna:
Gigabyte MA770-DS3 /AMD 770/
279 zł

Pamięć RAM:
A-Data 2GB (2x1GB) PC800 CL4 Extreme Edition
110 zł

Dysk twardy:
Western Digital 250GB 7200rpm 16MB cache SATAII [2500AAKS]
169 zł

Karta graficzna:
ZOTAC GeForce 9800GT 512MB DDRIII /256bit/ HDTV 2xDVI
430 zł

Obudowa:
Cooler Master Elite 330 (Black)
149 zł

Zasilacz:
Pentagram 430W Silent Force PSF-430-P12S
149 zł

Razem 1601 zł

za budżet przyjełem 1500 zł, jesli nie bedziesz w stanie dołorzyć tych ok 100 zł to grafe zmienić na 9600 GT/HD 3850/ HD 3870

AMD ma odblokowany mnoznik wiec podkrecanie jest dziecinnie łatwe, trzeba byc totalnym debilem i niedorozwojem, zeby coś zepsuc przy odblokowanym mnożniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro sprzęt będzie na gwarancji, to nawet jeśli będą problemy z zasilaczem - to po prostu się go wymieni :). Co do ramów - nie chodzi mi o jakieś super bla bla sprzęty, ale żeby gry chodziły :). Nie wymagam dużo od 1400 zł ;].

Nie mogę praktycznie nic dołożyć do tego budżetu, więc chyba wezmę ten zestaw, o którym napisałem :).

Poza tym nie mam ochoty bawić się w składanie komputera, a z Komputronika kupować nie chcę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 14:19, mikim napisał:

Skoro sprzęt będzie na gwarancji, to nawet jeśli będą problemy z zasilaczem - to po prostu
się go wymieni :). Co do ramów - nie chodzi mi o jakieś super bla bla sprzęty, ale żeby
gry chodziły :). Nie wymagam dużo od 1400 zł ;].

powodzenia przy wysyłaniu całego sprzetu jak ci sie zasilacz spali i pociągnie wszystko ze soba

nawet nie podales dokładnego modelu płyty głównej (zasilacza tez, ale to widac dokładnie, ze pewnie tracer4life czy cos w tym stylu, superhiper markowy zasilacz)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.01.2009 o 14:19, mikim napisał:

Poza tym nie mam ochoty bawić się w składanie komputera, a z Komputronika kupować nie
chcę.


Na www.gral.pl sami złożą ci taki komputer, jaki chcesz. A i dużo taniej i pewniej niż w komputroniku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 14:19, mikim napisał:

Poza tym nie mam ochoty bawić się w składanie komputera, a z Komputronika kupować nie
chcę.


byle jaki sklep ci złoży komputer, wystarczy, ze zamowisz u nich wszystkie czesci a dostaniesz gotowa maszynę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się