Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 07.07.2009 o 14:33, alibi100 napisał:

Zasilacz Codegena 400 W ( może nie szał ale zawsze coś) , na ibox nie narzekam mam z
tej firmy obudowę , co do innych z dobrym chłodzeniem i porządnie wykonanych , nie mam
ochoty płacić 200 albo i więcej złotych , nigdy się nie parałem podkręcaniem xD.


Po pierwsze, tnij posty... Po drugie, jeśli chcesz spalić kumplowi kompa, śmiało kupuj tego codegena. Co do obudowy. Jakbyś miał w posiadaniu taką za 200 zł lub wiecej (albo miał styczność przez jakiś czas) to byś szybko zmienił zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ułożyłem jeszcze dwa zestawy (pierwszy pokazywałem już wcześniej). Komputer ma służyć głównie do gier. Z góry zaznaczam, że nie mam zamiaru dopłacać 400zł za 2fps więcej ;) Jeśli jednak wzrost wydajności pomiędzy pierwszym, a drugim zestawem (jestem raczej zwolennikiem Intela) będzie większy, to być może się na niego skuszę. Póki co do dyspozycji mam ok. 1700zł, ale może uda mi się coś jeszcze zebrać, więc wszystkie zestawy biorę pod uwagę.

Intel Core 2 Duo E8400 3.0 GHz BOX 648,00
Gigabyte GA-EP45-DS3LR 349,00
OCZ DDR2 Dual Channel 2x2048MB 1066MHz CL5.0 BOX Reaper HPC 265,00 lub Patriot DDR2 PC8500 2x2048MB Viper Series 1066MHz CL5.0 EP ELK 256,00
Corsair VX550 550W 325,00
Wartość produktów: 1587,00 zł


Intel Core 2 Duo E8400 3.0 GHz BOX 648,00 lub Intel Core 2 Quad Q9550 2.83 GHz BOX 847,00
Gigabyte GA-EP45T-UD3LR 439,00 zł
Patriot DDR3 PC10666 2x2048MB 1333MHz CL7.0 EP LLK 320,00
Corsair VX550 550W 325,00
Wartość produktów: 1732zł/1941zł (druga opcja niemal na pewno odpada ze względów finansowych ;))


AMD Phenom II x3 720 AM2+ Black Edition BOX 525,00
Gigabyte GA-MA790XT-UD4P 470,00
Patriot DDR3 PC10666 2x2048MB 1333MHz CL7.0 EP LLK 320,00
Corsair VX550 550W 325,00
Wartość produktów: 1640,00


Czekam na opinie kompetentnych osób. Pablo09 raczej taką nie jest ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 16:13, GANGSTERR napisał:

A może Phenom II X4 940/945, gigabyte GA-MA790X-UD4, te OCZ co podajesz i np. OCZ ModXStrem
500W?

Zasilacz wolałbym jednak nieco mocniejszy, więc wolę zostać przy tym, co wcześniej ;) Wtedy całość wyniesie mnie 1836zł

W podobnym przedziale złożę coś takiego:

Procesor : Intel Core 2 Quad Q9550 - 847 zł
Płyta Główna : ASRock P45XE - 341 zł (podobno radzi sobie świetnie na O/C jak na płytę za tą kasę, mogę jednak zmienić mobo na coś za nieco ponad 400zł)
Patriot DDR2 PC8500 2x2048MB Viper Series 1066MHz CL5.0 EP ELK 256,00
Corsair VX550 550W 325,00
Wartość produktów: 1769zł

Co według Ciebie jest bardziej opłacalne?

Tylko teraz pytanie: czy warto inwestować już w procki czterordzeniowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 16:56, LESZ3u napisał:

Zasilacz wolałbym jednak nieco mocniejszy, więc wolę zostać przy tym, co wcześniej ;)

Bo?

Dnia 07.07.2009 o 16:56, LESZ3u napisał:

Wtedy całość wyniesie mnie 1836zł

przy 940 nieco ponad 1700 zł

http://www.agito.pl/procesory/amd-phenom-ii-x4-940-am2-black-edition-box.0.339720.html?attr=297:413859|299:340711

http://www.agito.pl/plyty-glowne/gigabyte-ga-ma790x-ud4.0.342784.html?attr=1:47155|264:339995

http://www.agito.pl/pamieci-do-pc/ocz-ddr2-dual-channel-2x2048mb-1066mhz-cl50-box-reaper-hpc.0.332269.html?cid=716

i jesli potzrebujesz nie wiadomo jakiej mocy to któryś z tych zasilaczy:

http://www.agito.pl/zasilacze/chieftec-cft-600-14cs-600w.221.345188.html
http://www.agito.pl/zasilacze/ocz-stealthxstream-600w-sli.221.344706.html
http://www.agito.pl/zasilacze/ocz-modxstream-pro-600w-modular.221.344701.html

>Co według Ciebie jest bardziej opłacalne?
Wydajność będzie na podobnym poziomie, ceny jak widać też. Ja bym brał AMD ze względu na sentyment do tej firmy, ty preferujesz Intela. Jest jednak jeden myk, 940 ma odblokowany mnożnik. Wybieraj.

>Tylko teraz pytanie: czy warto inwestować już w procki czterordzeniowe?
Myślę, że tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 17:51, GANGSTERR napisał:

Wybieraj.


Przekonałeś mnie. Do czterordzeniowca ;P Ale raczej wezmę Q9550. Dlaczego? Z tego co widzę jest troszkę wydajniejszy, a i podkręca się świetnie. Na korzyść AMD przemawia to, że teoretycznie taniej będzie go zmodernizować (podstawka A3). Problem w tym, że "przyszłościowy" komputer powinien posiadać już pamięci DDR3. Na to mnie na razie nie stać, a chciałbym jak najbardziej wykorzystać okres wakacji. W trakcie roku szkolnego i tak nie mam za dużo czasu na gry...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań moddingowo-wyciszeniowych :)
1. Czy zastosowanie w wentylatorach i zasilaczu "gumek" rzeczywiście przyczyni się do ich wyciszenia? Nie jest to kosztowna sprawa, ale jeżeli tak naprawdę nic nie daje to po co marnować pieniądze :]
2. Czy kołki zamiast śrubek sprawią, że wentyl będzie pracował ciszej?
3. Chciałbym pogadać z kimś kto miał styczność z własnoręcznym malowaniem budy od środka :)
4. Oraz z kimś, kto montował własnoręcznie okno w ścianie obudowy. btw Ma to sens?
5. Chciałbym również zamontować nad klawiaturą (pod biurkiem) neon, LED (co bd lepsze?), żeby mi w nocy oświetlało klawierkę. Tylko nie mam pomysłu skąd to świecidełko zasilać. Z kompa przez np molex raczej nie da rady. Może z USB?

Dzięki z góry :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 19:14, tomasz23 napisał:

5. Chciałbym również zamontować nad klawiaturą (pod biurkiem) neon, LED (co bd lepsze?),
żeby mi w nocy oświetlało klawierkę. Tylko nie mam pomysłu skąd to świecidełko zasilać.
Z kompa przez np molex raczej nie da rady. Może z USB?


Nie polecam tego rozwiązania, zwłaszcza świetlówki, do wpadki i zbicia jej trzeba niewiele, porażenie prądem to też nic przyjemnego. Polecam już raczej kupić podświetlaną klawiaturę a swoją sprzedać, wyjdzie taniej i efektywniej. Jak jesteś do niej przywiązany można se ew. jakąś lampkę pod USB kupić.

Kołki pod wentylatory niewiele dają, oczywiście zawsze o jakieś pare % wyciszą ale kasy bym nie marnował, lepiej się już np zająć wyciszaniem dysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykuje stwierdzenie, że Phenom lepiej się kreci niż C2Q :P (jest bodajże pierwszym 4 rdzeniowcem ktory przekroczył 7 GHz na wszystkich rdzeniach :P). Jak dla róźnica w wydajności nie jest warta dopłacania tych 100 zł (szczególnie, jesli mówisz o OC).

Co do przyszłościowości, to 940 jest pozbawiony kontrolera pamięci DDR3, tak wiec nie wsadzisz go do płyty AM3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dane są pofragmenowane to liczy się czasz dostępu głowicy, a nie cache, jedynie w przypadku obrabiania dużych plików po kilkaset MB jest to przydatne ale wtenczas stosuje się macierz RAID

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 20:00, blacklio2 napisał:

Jeśli dane są pofragmenowane to liczy się czasz dostępu głowicy, a nie cache, jedynie
w przypadku obrabiania dużych plików po kilkaset MB jest to przydatne ale wtenczas stosuje
się macierz RAID

Tia, tyle, że cache zabezpiecza transfer przed przerwami powstającymi w momencie, gdy głowica jest w ruchu. Każdy skok trwa mniej więcej 10ms (są to wartości średnie). 32MB cache dają dzisiaj zabezpieczenie transferu na około 0.3-0.4 sekundy co daje około 40 skoków plus sprzężenie zwrotne w postaci przesłanych danych (w zasadzie sprzężenie zwrotne jest ujemne bo równanie działa w drugą stronę, ale łopatologicznie będzie to lepiej wyglądało). 16 MB to już tylko 15 do 20 skoków. Jednak co jeśli głowica wykonuje powiedzmy 60 skoków na sekundę, a pozostałe 0.4 s poświęca na odczyt? 16MB cache może już mieć problemy z utrzymaniem wysokiego transferu. Jeszcze nikt nigdy nie zapewnił prawidłowego sterowania złożoną elektroniką kładąc nacisk tylko na jeden parametr, dlatego jedno (czas dostępu) bez drugiego (cache) jest, że tak powiem gówno warte.. W ślad za wzmocnieniem zawsze musi pójść odpowiednio dobrana stała czasowa całkowania i różniczkowania, a w układach nieliniowych jeszcze bardziej złożone parametry (żeby nie było stałe, o których mówię całkowicie przekładają się na parametry urządzenia, jest to tylko matematyczne uogólnienie).
A RAID toi już swoją drogą. To już jest warstwa transportowa, a nie sieciowa (tak model OSI stosuje sie także dla architektury Von Neumanna) i choć ma swoje praktyczne własności o których mówiszm to praw fizyki nie zmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2009 o 13:05, Peter44 napisał:

Będe musiał zrobić gruntową wymianę części kompa.
Moje parametry:
Procesor: AMD Athlon64 X2 4200+
Płyta główna: Gigabite M61SME-S2
RAM: GoodRam DDR2 2084mb 800Mhz
Karta graficzna: Nividia EN9600GSO
Dysk Twardy: WD250GB Sata2
Napęd: DVD-RW dual layer+- 20 SATA
Obudowa: ATX swift 400w (zasilacz był wymieniany, póżniej podam nazwę)
System: Windows xp professional
Monitor: Asus vw195D

Chciałbym żebyście mi powiedzieli jakie komponety kupić. Chodzi mi o takie ktore pozwoliły
by grać w nowe gry na wysokich detalach przez dłuży okres czasu, ale żeby też cena wszystkiego
była poniżej 1500-2000zł.
Co do procesora myślałem o najnowszym Phenomie II x2 550 Be który po O/C dochodzi do
4Ghz, tylko ,że nie wiem czy pasowałby do płyty głównej, a sam się na O/C nie znam (potrzebowałbym
jakiegoś dobrego programu)
Karta graficzna była kupowana niedawno, jest niezła, ale czuje że nie wystarczy na długo.

Potrzebuje jeszcze taniego rautera do rozdzielenia internetu, maksymalnie taniego bez
zdędnych bajerów.

Z góry wszystkim dziękuje.


Przepraszam, nie chcę być nieuprzejmy, ale czy ktoś pragnie mi pomóc?
To dla mnie naprawdę ważne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 22:33, hans_olo napisał:

Weź poczytaj pare ostatnich propozycji. To nie powinno tak boleć.

no nie wiem, już mnie gała palą ;), nie no poczytam choć potrzebuje ściśle określonych propozycji bo.... narazie wogóle kasy nie mam a gry mają coraz większe wymagania.... :[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze znając płytę główną powinieneś sam sprawdzić czy płyta główna obsłuży nowego procka, ale już Ci mówię że nie
Tak wiec do wymiany mobo + proc
Jeśli przymierzasz się do OC kup lepsze pamięci, bo na aktualnych daleko nie pojedziesz z OC
Grafika jak sam wspomniałeś nie powala
No i jaki tam jest zasilacz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 19:14, tomasz23 napisał:

Mam kilka pytań moddingowo-wyciszeniowych :)
1. Czy zastosowanie w wentylatorach i zasilaczu "gumek" rzeczywiście przyczyni się do
ich wyciszenia? Nie jest to kosztowna sprawa, ale jeżeli tak naprawdę nic nie daje to
po co marnować pieniądze :]
2. Czy kołki zamiast śrubek sprawią, że wentyl będzie pracował ciszej?

To wszystko działa, ale często tak na prawdę wystarczy pomajstrować przy śróbce i otrzymasz praktycznie ten sam efekt. Śruba zbyt mocno przykręcona sprawia, że wibracje zbyt mocno przenoszą się na kastę, a ta ma więcej luzów, które mogą hałasować.

Dnia 07.07.2009 o 19:14, tomasz23 napisał:

3. Chciałbym pogadać z kimś kto miał styczność z własnoręcznym malowaniem budy od środka
:)

Mlody2k6, ale to jest jakaś filozofia? Rozkręcasz co się da i każdą blachę równomiernie spryskujesz farbą lub nawet lakierem jak masz dostęp np. do samochodowego.

Dnia 07.07.2009 o 19:14, tomasz23 napisał:

4. Oraz z kimś, kto montował własnoręcznie okno w ścianie obudowy. btw Ma to sens?

Ale okno własnoręcznie robione czy kupione? Sens ma, jeśli zaspokajasz się na widok kręcącego się wiatraczka z blue LEDem.

Dnia 07.07.2009 o 19:14, tomasz23 napisał:

5. Chciałbym również zamontować nad klawiaturą (pod biurkiem) neon, LED (co bd lepsze?),

czyli jednak

Dnia 07.07.2009 o 19:14, tomasz23 napisał:

żeby mi w nocy oświetlało klawierkę. Tylko nie mam pomysłu skąd to świecidełko zasilać.

Np. z USB.

Dnia 07.07.2009 o 19:14, tomasz23 napisał:

Z kompa przez np molex raczej nie da rady. Może z USB?

Otóż to.
Na USB masz napięcie 5V. Do niektórych diód będziesz musiał je obniżyć. Idziesz do sklepu z elektroniką (ale nie mam tu na myśli sklepu z telewizorami i komputerami) i kupujesz diody, tam napewno znajdą dla Ciebie wszystko co potrzebne żeby wyprowadzić w miarę zgrabne urządzenie korzystajace z USB i dopasują Ci wszystko co potrzeba do diody żeby świeciła i się nie spaliła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 22:36, blacklio2 napisał:

Po pierwsze znając płytę główną powinieneś sam sprawdzić czy płyta główna obsłuży nowego
procka, ale już Ci mówię że nie
Tak wiec do wymiany mobo + proc
Jeśli przymierzasz się do OC kup lepsze pamięci, bo na aktualnych daleko nie pojedziesz
z OC
Grafika jak sam wspomniałeś nie powala
No i jaki tam jest zasilacz?


zasilacz jest nowy (kupowany z miesiąc temu) nie wiem jaki a sam siedzę teraz w hotelowej recepcji, więc nie sprawdze.
Powiem ci jednak, że kosztował ponad 200zł, słaby raczej nie jest (dobierał go informatyk)
A ja ogólnie jestem w tych sprawch kompeltnie zielony więc nie wiem jak sprawdzić czy będzi z płytą OK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się