Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 14.02.2011 o 18:12, Zand79 napisał:

Więc z zakupu jestem zadowolony (szczególnie że dostępna od
ręki i tańsza od twojej ;P

Ja zapłąciłęm 400 zł (wysyłka za free), ty musiałeś jeszcze zapłacić za wysyłke nie? Więc różnica nie jest za wielka

Dnia 14.02.2011 o 18:12, Zand79 napisał:

Tobie chyba też przypasowała bo widziałem że radziłeś na forum jeszcze komuś?
Co do dysku to wydaje mi się że styknie 40-tka. Teraz przy XP-ku, system razem ze wszystkimi
programami (poza steamem oczywiście) zajmuje mi niecałe 21 GB. A i tak już przekroczyłem
budżet.
Co do reszty rozumiem że "może być"? ;D

Sam to podawałem, wiec nie bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2011 o 20:34, blacklio2 napisał:

Zamierzasz używać XP z tym SSD, zapomnij, TRIM nie jest wspierane przez XP tylko Win7
a Vertex ma natywną obsługę w kontrolerze TRIMa

Nie. Zamierzam przesiąść się na 7 (Xp podałem tak tylko dla porównania)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak to jest z tym kosztem WC, da się złożyć coś wydajnego w granicach 400-500 zł ?
Czytam tak sobie topici znalezione w google i opinie na ten temat są bardzo rozbieżne


Oczywiście mowa tu wszystkich częściach "WC", nie takie rzeczy jak chłodnica od samochodu, itp.
W cenę nie wliczam płynu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1)Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić różnicę w szynach pamięci w kartach graficznych? Mianowicie czy duże znaczenie dla wydajności ma czy karta posiada 256 czy też 512 bitową szynę? Wiem, że większa oznacza lepszą, ale czy ma to duże znaczenie przy wyborze karty graficznej?

2)I jeszcze jedno, tym razem z pamięcią RAM. Czy różnica w opóźnieniach między np: 8-8-8-21 a 9-9-9-24 jest znacząca?(nie wiem czy funkcjonują akurat takie opóźnienia, napisałem z głowy).

Ogólnie sprawa jest taka, że szukam sobie podzespołów do nowego kompa. Chciałbym go złożyć gdzieś w granicach 4tysi, z tym że nie potrzebuje nagrywarki, bo i tak mam nową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2011 o 19:04, GANGSTERR napisał:

Sam to podawałem, wiec nie bardzo.

co nie bardzo?
Ps.zdaje się że literówkę masz w podpisie (dysk) (sorry że zwracam uwagę, zboczenie zawodowe)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2011 o 22:54, Zand79 napisał:

> Sam to podawałem, wiec nie bardzo.
co nie bardzo?

Pytałeś się, czy są jakieś propozycje, reszte sam skminisz. Nie fortunnie zacytowałem tekst

Dnia 14.02.2011 o 22:54, Zand79 napisał:

Ps.zdaje się że literówkę masz w podpisie (dysk) (sorry że zwracam uwagę, zboczenie zawodowe)

No faktycznie, że ktoś to czyta... dzieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2011 o 22:24, Mrozinnio napisał:

1)Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić różnicę w szynach pamięci w kartach graficznych? Mianowicie
czy duże znaczenie dla wydajności ma czy karta posiada 256 czy też 512 bitową szynę?
Wiem, że większa oznacza lepszą, ale czy ma to duże znaczenie przy wyborze karty graficznej?

do rozdzielczosci 1920x1080 nie ma to teraz znaczenia

Dnia 14.02.2011 o 22:24, Mrozinnio napisał:

2)I jeszcze jedno, tym razem z pamięcią RAM. Czy różnica w opóźnieniach między np: 8-8-8-21
a 9-9-9-24 jest znacząca?(nie wiem czy funkcjonują akurat takie opóźnienia, napisałem
z głowy).

nie

Dnia 14.02.2011 o 22:24, Mrozinnio napisał:

Ogólnie sprawa jest taka, że szukam sobie podzespołów do nowego kompa. Chciałbym go złożyć
gdzieś w granicach 4tysi, z tym że nie potrzebuje nagrywarki, bo i tak mam nową.

Jedyną sensowną propozycją na teraz jest SB, ale płyty pod niego są oparta na wadliwych chipsetach, wie pozostaje ci się wstrzymać z zakupem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2011 o 22:24, Mrozinnio napisał:

1)Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić różnicę w szynach pamięci w kartach graficznych? Mianowicie
czy duże znaczenie dla wydajności ma czy karta posiada 256 czy też 512 bitową szynę?

Trudno powiedzieć. Na wydajność karty wpływa mnóstwo czynników, począwszy od użytej technologii a skończywszy na tym jakie optymalizacje są wprowadzane w sterownikach. Szyna pamięci to tylko pośrednik do przekazywania danych - w przypadku słabej karty to i 128-bit z naddatkiem starcza. No i producenci kart nie są oszołomami i nie pakują zazwyczaj za wąskich szyn pamięci do kart. A przynajmniej nie do tych lepszych, w low endzie takie sytuacje się zdarzają.

Dnia 14.02.2011 o 22:24, Mrozinnio napisał:

Wiem, że większa oznacza lepszą, ale czy ma to duże znaczenie przy wyborze karty graficznej?

Zasadniczo to w ogóle nie ma dużo kart z 512-bitową szyną pamięci, obecnie stosuje się głównie 256 (AMD) i 384-bitową (niektóre GeForce''y). No i w ogóle ciężko znaleźć jakikolwiek model karty graficznej który ma różne szerokości szyny pamięci, ta wartość zasadniczo się nie zmienia.
Ba, karta która teoretycznie powinna być szybsza, może okazywać się wolniejsza - jak pisałem, na to wpływa mnóstwo czynników. W praktyce jedynym sposobem by dostać w miarę dokładne wyniki jest przeczytać z 4-5 recenzji danej karty i spojrzeć jak radzi sobie w grach (wyniki w benchmarkach można w ogóle pominąć, widziałem cuda jak po zmianie sterowników na nowsze wydajność w 3D Marku rośnie np. o 35%...a w grach o 0%).

Dnia 14.02.2011 o 22:24, Mrozinnio napisał:

2)I jeszcze jedno, tym razem z pamięcią RAM. Czy różnica w opóźnieniach między np: 8-8-8-21
a 9-9-9-24 jest znacząca?(nie wiem czy funkcjonują akurat takie opóźnienia, napisałem
z głowy).

Szczerze? Różnice są, i to spore, ale tylko w bardzo specyficznych przypadkach np. teście wydajności w WinRarze. W grach jest to różnica na poziomie błędu pomiarowego (no chyba że kupujesz naprawdę kiepskie pamięci typu 1333 MHz CL10).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawrócę Ci jeszcze głowę, bo mimo iż zestawy Kyniek''a wyglądają w porządku, to chciałbym kupić coś na miejscu, a że mieszkam w Holandii, wybór jest bardzo ograniczony ;)
Znalazłem 2 gotowe zestawy w granicach ceny 150€, jednak nie mogę znaleźć ich recenzji, bądź czegoś w tym stylu...
http://tnij.org/larkooler
bądź
http://tnij.org/xspc

Są i inne zestawy, jednak w tej cenie - tylko za 120mm chłodnicą, a te z tego co wiem są mało wydajne, zwłaszcza gdybym chciał dołożyć blok na GPU.

zercom.nl także ma spory wybór podzespołów do wodnego chłodzenia, i mam go praktycznie parę metrów od domu, jednak ich strona jest straszna i ciężko się w czymkolwiek tam połapać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie za cenę podstawowego WC do CPU, można już kupić B. wydajne chłodzenie powietrzem na CPU i GPU (upatrzyłem sobie Silver Arrow od Thermalright''a na CPU, i Prolimatech MK13 na GPU)


I to jest mój problem, potrafię spędzić bardzo dużo czasu wybierając produkty (ostatnio spędziłem w MM ponad 1.5 godziny wybierając gre, zorientowałem się dopiero płacąc za parking ;D) a w końcu nawet nic nie kupić ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.02.2011 o 16:46, Mafioso_PL napisał:

W sumie za cenę podstawowego WC do CPU, można już kupić B. wydajne chłodzenie powietrzem
na CPU i GPU (upatrzyłem sobie Silver Arrow od Thermalright''a na CPU, i Prolimatech
MK13 na GPU)


I to jest mój problem, potrafię spędzić bardzo dużo czasu wybierając produkty (ostatnio
spędziłem w MM ponad 1.5 godziny wybierając gre, zorientowałem się dopiero płacąc za
parking ;D) a w końcu nawet nic nie kupić ...


Jaki procesor chcesz schlodzic, ze potrzebujesz wode lub Silver Arrow ?

Jak juz, to wode kompakt h-70 na proca i mk-13 na gpu.

Na mk13 zakladasz 3 wentylatorki niskoprofilowe 100 mm spiete rownolegle i podlaczone pod gniazdko fan na pcb grafiki.

Pchanie soe w rozbudowane LC jest niesamowicie kosztowne i bardzo utrudnia jakikolwiek demontaz grafiki, proca, nb, itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej wam


Kupiłem ostatnio dysk samsunga 2 TB
jakim programem go sprawdzić ( w miarę szybko) a program aby był bezpłatny i bez ceregieli typu rejestracja itd.
Na razie mam HDD Control 2, pokazuje mi takie oto praametry min:
zdrowie 96%
wydajność 100%
temperatura 26C

Co dziwne... mój kilkunasto miesięczny dysk ma takie parametry:

zdrowie 99% (!)
wydajność 100%
temp 33 C

przy 3350 godzinach działania

Wczoraj przez chwile nowy samung miał coś dziwnego... bo porgram pokazał mi wydajność na poziomie 86% ... tylko że aż do dzisiaj nic na nego nie " kładłem "w sensie że pliki itd...

troche boję się na razie coś ważniejszego na niego przenosić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Nie przejmowałbym się tym nadmiernie - u mnie mniej więcej w 3 godziny po zakupie "stan" dysku spadł (sprawdzone SpeedFan-em) z 98% do 94%. I trzyma się na tym poziomie już od 2 lat. W praktyce SMART (bo tego się używa do sprawdzenia stabilności dysku) nie jest szczególnie dokładny, o ile nie zobaczysz drastycznego spadku (tak do 70-80%) to w ogóle możesz się nim nie przejmować.
Ba, nawet dysk który ma 30% zdrowia i trzeszczy potrafi pociągnąć jeszcze z pół roku (sprawdzone), choć wtedy radziłbym już szybką przesiadkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się