Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 31.07.2012 o 16:24, mrosi napisał:

Gdyby była na gwarancji i w ramach gwarancji została wymieniona, system nadal byłby legalny.
Niestety dotyczy to tylkoi wyłącznie wymiany gwarancyjnej.


Gwarancja niestety już od 1 -1,5 roku nieaktualna. Komputer brata jest, niestety nigdy nie był w stanie mi odpowiedzieć, czemu 2 systemy pod 1 komputer kupił. Niech teraz żałuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2012 o 12:54, Dregorio napisał:

Dostałem się na informatykę. Dawno jednak nie siedziałem w tym, jakieś 2 lata, życie
mnie zmusiło do tego powrócić. Mam prośbę do informatyków zawodowych, tudzież uczących
się. Polećcie mi jakiegoś laptopa, dobrego dla studenta informatyki, by nie było z niczym
problemu, tak do 2-2,5 tysiąca, może być tańszy, jeśli będzie coś dobrego.

Nie dalej jak dwa tygodnie temu kupiłem sobie Asusa X73TK-TY036 8GB HDD WD Scorpio Black 750 GB 7200 rpm, APU AMD A6-3420 (core Llano, 1.5-2.5GHz x 4 rdzenie) z Radeon 6520G + dedykowana Radeon 7670M, obie pracujące w crossfire lub osobno, 1xUSB3+3xUSB2, DVD/RW, panel błyszczący 17,3" 1600x900. Na bateriach na ekstremalnym oszczędzaniu jedzie mi 8 godzin pracy, 6 z muzyką, >4 z filmami HD i ~3 grając w Test Drive Unlimited. Krótko mówiąc 26 W na liczniku domowym podczas normalnej pracy.
Co do wydajności, to winda pamięć mi wycenia na 7.3, procek na 6.7, dysk na 5.9 (max dla HDD), a grafikę na 5,3 jadąc prawdopodobnie wyłącznie na wbudowanej 6520G (jeszcze nie mogę tej cholery zmusić, żeby testowała na obu - ten sam wynik rzuca na po wyłączeniu dedykowanej).

Przez większość czasu jedzie mi na pasywnym chłodzeniu i prawie się nie grzeje. Najlepsze jest to, że kosztował mnie tylko 2167 zł w X-Komie. Ale tak niska cena w stosunku do sprzętu wynika z tego, że sprzedawany jest on bez OS (freeDOS), więc trzeba już posiadać własnego Win7 lub Win8 w wersji box - no chyba, że się zainstaluje jakiegoś Linuksa. Porównywalne kompy o tych możliwościach zaczynają się w okolicy 3 koła, a bardziej 4. Chociaż za 4, to ja bym poczekał parę miesięcy na wysyp z grafiką 77xxM lub 78xxM i rzucił się na jakąś promocję. Tymczasem nie mogłem czekać.
Uwaga Wersje TY036V są z Windą 7 Home x64 i standardowa konfiguracja to 6, a nie 8 GB RAM. A najtaniej jest TY012 - po 1999 zł, ale 6 GB RAM i dysk 500GB 5200 rpm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2012 o 16:24, mrosi napisał:

Gdyby była na gwarancji i w ramach gwarancji została wymieniona, system nadal byłby legalny.
Niestety dotyczy to tylkoi wyłącznie wymiany gwarancyjnej.


Ale jesli by zostalo wykryte, ze plyta padla na wskutek skoku napiecia to gwarancja nie zostalaby uznana, tak jest w przypadku kazdego sprzetu jesli padl z powodu, na ktory producent nie mogl miec wplywu.

@damienthorn

Dnia 31.07.2012 o 16:24, mrosi napisał:

Poszukuję jakiejś płyty głównej, która byłaby w stanie obsługiwać ww elementy + była kompatybilna z > przyszłościową rozbudową komputera (grafika + procesor). To samo dotyczy zasilacza. Co polecacie?


Podaj budzet.
Spalona plyte i PSU zanies do jakies serwisu komputerowego gdzie sie takimi rzeczami zajmuja, moze bedzie do odratowania cos, mozesz sie tez ich zapytac czy moga tanio sprawdzic Ci reszte czesci, zebys nie musial kupowac nowej plyty na S775 jesli bys planowal kupic cos nowszego (zawsze mozna odsprzedac, ale to zajmuje tez czas).
Jesli chcesz plyty ''przyszlosciowej'' to musisz zrezygnowac z tego socketu, na S775 wsadzisz maksymalnie starzejacego sie juz Quada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2012 o 16:07, damienthorn napisał:

Skok napięcia w mieszkaniu i poszła płyta główna, zasilacz i listwa (teoretycznie na
niej powinno się zatrzymać).
Spalony zasilacz: Thermaltake Toughpower 600W
Spalona płyta główna: GIGABYTE GA-P35-S3

Jeżeli mieszkanie jest ubezpieczone, to zgłaszasz szkodę i możesz szukać nowego kompa. Problem tym mniejszy jeżeli masz na wszystko rachunki. Przy czym najlepszy jest rachunek na cały komputer bo wtedy można wyskrobać nawet więcej.

Dnia 31.07.2012 o 16:07, damienthorn napisał:

Przypuszczam, że z nową płytą główną mogę się pożegnać z XP/Vistą przypisaną do komputera?

Absolutnie nie. Dzwonisz do Microsoftu i wysyłasz im mailem potwierdzenie z jakiegoś serwisu, że spaliła Ci się płyta główna, zapewne potrzebny będzie skan rachunku za płytę lub komputer do którego był przypisany Windows i wyciągasz nowy klucz, żeby tego oema z powrotem postawić na wymienionej płycie. Najłatwiej jest zrobić to w serwisie sklepu gdzie się tego oema z płytą kupowało. Ale dzwonić i robić za upierdliwego klienta będziesz musiał ty. Jeżeli masz niewiele lat, to lepiej zatrudnić do tego ojca lub wujka - szczególnie jeżeli ten pierwszy miał w tym udział finansowy (dorośli nie lubią tracić kasy, nawet cudzej:).
Oczywiście dopiero wtedy kiedy na nowej płycie nie będzie Ci chciało zaktywować Windy bo czasem może pójść aktywacja mimo zmienionej płyty. Jeżeli wymieniłbyś na identyczny model płyty, to często reaktywacja w ogóle idzie bez szemrania. Chodzi o to, że wymiana na identyczny egzemplarz to dla windy wciąż ten sam sprzęt, a gdyby coś, to "telefon do przyjaciela" z M$.

ps. Utracony Windows OEM też wchodzi w zakres szkód jeżeli nie będziesz chciał się szarpać z M$.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2012 o 16:55, kuba9876543210 napisał:

Jesli chcesz plyty ''przyszlosciowej'' to musisz zrezygnowac z tego socketu, na S775
wsadzisz maksymalnie starzejacego sie juz Quada.


A więc taka sytuacja jest. Hmm, w takim razie lepsza płyta główna odpada, brat będzie musiał nastawić się na kupno procesora razem z płytą główną przy następnej modernizacji.

W taki razie potrzebuję jakiejkolwiek płyty głównej na S775 oraz zasilacz, który udźwignie resztę podzespołów. Lepiej oszczędzać na przyszłościowy upgrade komputera, więc budżet na płytę + zasilacz gdzieś ~ 500 PLN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2012 o 17:12, damienthorn napisał:

A więc taka sytuacja jest. Hmm, w takim razie lepsza płyta główna odpada, brat będzie
musiał nastawić się na kupno procesora razem z płytą główną przy następnej modernizacji.

Tym bardziej warto poszukać na Allegro czy w sklepach identycznego modelu. A co do zasilacza, to ja nie wiem jakie musiało być to napięcie, żeby przebić taki zasilacz. Ponieważ wydaje się, że jest to zasilacz wysokiej klasy, to często opłaca się takiego naprawić za 100 zł niż kupować nowy za 300 zł. Z drugiej strony skoro jego zabezpieczenia puściły prąd palący na płytę, to chyba nie był to zbyt dobry model.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2012 o 19:20, Dregorio napisał:

/.../
Dzięki, a tak czysto teoretycznie. Gdybym składał sprzęt, wyszło by mnie taniej?

Laptopa chcesz składać?
Abstrakcja.
Nie ma takiej możliwości, żebyś sobie wybrał obudowę lapka wsadził do niego matowy panel ips/led, płytę główną, baterię, procek, pamięć grafikę i złącza. To jest możliwe tylko w PC, gdzie komputer jest zdefiniowany jako standard np. ATX. Jak złożysz sobie nieoptymalnego peceta, to najwyżej wtopisz kasę i zrobisz sobie crapa, który się nie uruchomi. Jak źle byś złożył laptopa, to przy pewnym pechu mógłbyś się podpalić, a nawet mieć wizytę antyterrorystów przy wysiadaniu z samolotu.
Laptop, to konstrukcja, która musi być dopracowana na poziomie inżynierskim. Nie można sobie wybrać dowolnych części i liczyć, że jakoś to pójdzie. Nie pójdzie bo jest za dużo rzeczy do uwzględnienia przez "Kowalskiego". Przede wszystkim nie ma rynku obudów, nie ma konsumenckiego rynku złączy do baterii, ani żadnych innych. Płyty głównej do lapka nie kupisz inaczej jak przez serwis. Nawet gdyby udało Ci się w jakiś sposób zgromadzić części i gdyby tak Ci się trafiło, że umiałbyś je dopasować w jakiejś obudowie (co jest po prostu bardzo trudne), to wyszło by Cię to nie dwa razy drożej, ale 3 lub 4 razy.

Krótko mówiąc nie ma takiej opcji w laptopach.
A jeżeli ktoś sam nazbierałby doświadczenia takiego, że z dostępnych części umiałby budować laptopy, to migiem założyłby własną firmę i sprzedawał takie konstrukcje pod własną markę (przykłady masz w Polsce - np. autobusy Solaris).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej.
Od około 4 lat korzystam z duetu Intel E5200 2,5GHz + Radeon 4850, niestety nowsze gry działają coraz gorzej. Nie wymagam już cudów przy takim setupie, ale chciałbym pograć komfortowo chociaż przy niskich/średnich detalach i natywnej rozdzielczości (1680x1050). Ostatnio jednak zawiodłem się przy Guild Wars 2 - z takimi ustawieniami w spokojnych etapach gry było znośnie, jednak przy większych eventach gry nie mogłem określić mianem płynnej :( Mam wrażenie, że procesor nieco ogranicza tę kartę - już 4 lata temu nie należał do wysokiej klasy, a teraz dodatkowo jest już trochę zużyty. Dobrze rozumuję?
Wszystko działa na płycie Gigabyte GA-EP35-DS3 z 2GB RAM i zasilaczem Chieftec 450W.
Czy wobec tego moglibyście polecić mi procesor z Socketem 775, który dobrze dogadałby się z tym Radeonem? Do, powiedzmy, 500zł (+/- 100zł). Czy może jest to w ogóle bez sensu i jedynym sensownym wyjściem jest zainwestowanie w płytę z nowszym gniazdem i takowy procesor?W takim wypadku również proszę o komentarz i może jakieś konkretne modele.
Z góry bardzo dziękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2012 o 19:58, Dregorio napisał:

/.../
To jeszcze jedno pytanie. Co myślisz o firmie Dell? Która najlepsza?

Jeżeli będziesz patrzeć na sprzęt przez nazwy firm, to prędzej czy później wtopisz na czymś kasę. Żadna firma nie robi samego dobrego sprzętu. Jedne modele są lepsze inne gorsze. Nie mówiąc o cenie.
Del ma pewne rzeczy sensownie pomyślane, ale jakbym coś Della kupował, to raczej monitory, a nie laptopy. Z tymi miałem przez kilka lat niezłą przeprawę (serie C6xx, D6xx) i doświadczenie z nimi nie było zachęcające. No, ale od tego czasu minęła epoka.
Fatalny jest sposób dostępu do sterowników. Tak wieśniacko zbudowanej strony i tak trudnego rozpoznania który sterownik jest w jakim sprzęcie nie ma chyba w żadnej innej firmie. Może dlatego, że oni pod jednym modelem laptopa ukrywają dziesiątki konstrukcji kupowanych chyba partiami z doskoku. Na przykład jeden model lapka potrafi mieć kilkanaście różnych modeli touchpadów, wi-fi czy czytników kart. Mnie to w każdym razie wkurza bo na nazwie modelu nie można oprzeć niczego. Wygląda to dla mnie jak zbieranina różnego złomu pakowanego pod jedną nazwę w różnych miesiącach produkcji. Dlatego żeby rozpoznać jakie sterowniki są do którego lapka musisz na stronie serwisowej wklepywać numer seryjny lub odpalać program specjalnie do tego przeznaczony. Mnie w każdym razie nie nastawia to pozytywnie, a wręcz negatywnie.
Bo jeżeli te praktyki są utrzymane do dzisiaj, to zawartość sprzętowa laptopa jakiego od nich kupisz, to jedna wielka loteria.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Uzupełniając Olo...
Kupując laptopa Dell, czy choćby Lenovo, połowę kasy wydajesz na markę. Za pieniądze, za które kupisz Dell''a z zintegrowaną grafą i przestarzałym prockiem, śmiało dostaniesz Acera czy Asusa, z dedykowaną grafiką ze świeżej linii i przyzwoicie nowoczesny procesor.
A jakość sprzętu, przynajmniej jeśli mówić o notebooka, teraz jest zbliżona, bez względu na markę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najtańsze laptopy to ma Samsung :) za 2400 zł można dostać naprawdę dobrze wyposażony model. A i wszelkie opinie o tym, że to niby szajs ignoruję, bo mam w domu chyba z 10 urządzeń od Samsunga i żadne nawet najmniejszej awarii nie miało. Najstarszy telefon ma już chyba z 7 lat i nadal dziala znakomicie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy takim procesorze każda lepsza karta graficzna będzie mocno ograniczana, maksymalnie możesz wziąć HD4850, który jednak również będzie ograniczany. Przykładowe aukcje z allegro:
http://allegro.pl/palit-radeon-hd-4850-512mb-gddr3-256bit-pci-e-2-0-i2522003905.html
http://allegro.pl/asus-radeon-eah4850-htdi-512mb-stan-idealny-i2528293286.html
http://allegro.pl/palit-radeon-hd-4850-512mb-gddr3-256bit-pci-e-2-0-i2530960251.html
http://allegro.pl/gainward-hd4850-512-mb-warto-sprawdz-i2523075127.html
http://allegro.pl/gigabyte-hd-4850-512mb-256bit-i2533043368.html
Przed zakupem obowiązkowo podaj dokładną markę i model swojego zasilacza, żeby się nie okazało, że on też jest do wymiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Piszę po raz kolejny i poraz kolejny potrzebuje Waszej pomocy.
Dzisiaj wkoncu zamawiam swoje nowe podzespoly.
Niestety moj budzet spadl do 2200..
Będzie on używany glownie do gier.
Obudowe,dysk,oraz naped posiadam.
Moze obudowa nie jest najwyzszych lotow ,bo jest to jakis "Logic"
ale dzieki niej bd mogl troche oszczedzic na rzecz czegos innego.
A więc okolo 2200 na MOBO,CPU,GPU,PSU,RAM.
Wiem ze nie jest to zbyt wiele, ale mam nadzieje ze cos sie sensownego
da zlozyc.

Prosze o pomoc oraz pozdrawiam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2012 o 12:54, Dregorio napisał:

Dostałem się na informatykę. Dawno jednak nie siedziałem w tym, jakieś 2 lata, życie
mnie zmusiło do tego powrócić. Mam prośbę do informatyków zawodowych, tudzież uczących
się. Polećcie mi jakiegoś laptopa, dobrego dla studenta informatyki, by nie było z niczym
problemu, tak do 2-2,5 tysiąca, może być tańszy, jeśli będzie coś dobrego.


Jeśli chodzi o czystą wydajność to najlepszym obecnym modelem dostępnym w tej kategorii cenowej będzie:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/3897695

Z tym że Windowsa trzeba dokupić osobno więc łącznie wyjdzie właśnie koło 2.5 tysiaka. To jedyny sprzęt w tej cenie który ma pełnoprawnego GT635M (odpowiednik GT555M z poprzedniej generacji) co oznacza że da się już na tym grać w takiego Wiedźmina 2 w niskich detalach z zachowaniem przyzwoitej płynności (gwarantuję, szukaj sobie do woli ale nie znajdziesz nic porównywalnego poniżej 2699 zł chyba że miało premierę w ciągu ostatnich kilku dni...a starałem się znaleźć, naprawdę). Na razie od tygodnia ma go mój brat i nie narzeka.

Fakt że to model typowo gamingowy. Niezłej jakości wbudowane głośniki, klawiatura też jest OK (a to akurat już jest istotne, ja sobie nawet nie wyobrażam pracy na lapku bez klawiatury numerycznej i przyzwoitej wielkości klawiszy) itp ale np. dysku SSD to już nie wsadzisz... no i jak zawsze, jest to matryca typu glare a nie matowa (a szkoda, tym niemniej upolowanie dzisiaj dobrego sprzętu z matową matrycą to abstrakcja) Czy samemu jako student informatyki bym go sobie kupił? Raczej tak, całość wygląda w porządku. Samemu obecnie jadę na 12-miesięcznym Asusie X53S z Core i3 2310M i GT540M, też nie jest to złe. Fakt że o najnowszych grach można zapomnieć bo karta graficzna nie wyrabia ale wiele nieco starszych tytułów śmiga nawet na wysokich (np. Deus Ex Human Revolution), do pracy czysto biurowej czy półprofesjonalnej obróbki grafiki też się nadaje (choć w takich sytuacjach to jednak przydałby mi się lepszy procesor, Core i3 jest w porządku ale jednak Core i5 z trybem turbo pracującym na 3 GHz gdy trzeba jest po prostu lepszy i przyjemniej się na tym pracuje.

@ Olamagato

Co jak co ale nazywanie A6-3420 czterordzeniowcem to przesada. Nie bez powodu ostatnia generacja procków AMD ma sprzedaż zbliżoną do zera a ta sama technologia ląduje w notebookach niestety. AMD-kowym czterym rdzeniom to bliżej już będzie do 2-3, zwłaszcza że Windows ma (czy może - miał? Bo może to poprawili. ) poważne problemy z ich obsługą i bodajże 2 ALU nie działają wcale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się