Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Witajcie :)

Planuję kupić nowy komputer (planuję na niego wydać 4k + ok. 500 zł. na Windowsa 8), ale zastanawiam się, kiedy byłby najlepszy moment, by się za to zabrać. Oczywiście chodzi mi tu o debiut nowych konsol.

Z jednej strony chciałbym poczekać, by sytuacja się uspokoiła i by było wiadomo co dokładnie brać. Prawie od zawsze w bebechach mojego piecka gościł duet AMD, ale najrozsądniej byłoby teraz chyba celować w i5. Większy problem z kartą graficzną. Niby najlepsza do Intela byłaby karta nVidii, ale fakt, że na nowych konsolach zagości AMD może sprawić, że idealnym wyjściem byłoby wpakowanie procka Intela i karty AMD. Tylko czy to się ze sobą nie pogryzie?

Z drugiej strony boję się, że po premierze nowej generacji ceny podzespołów wzrosną (producenci nie są przecież głupi i wiedzą, że gracze rzucą się do wymiany pecetów).

Teraz tak - kupować już czy czekać?

Jeśli bym poczekał to istnieje spora szansa, że mógłbym jeszcze coś dołożyć do mocniejszego kompa i ewentualnie sprawić sobie większy monitor (obecnie mam 18,5, więc szału nie ma).
Jeśli kupowałbym teraz to maks co mógłbym wyłożyć to 4k, tylko co? i5 i kartę AMD? Raczej zależałoby mi na dysku 1TB (dla świętego spokoju) i SSD (swoją drogą - czy podczas instalacji systemu będę miał do wyboru oba dyski i całą partycję systemową mógłbym bez problemu wrzucić na SSD?). No i... kupując teraz grałbym na ekranie 18,5... Wiadomo, że zbierałbym na coś większego, ale jednak.

Zależałoby mi też, by wszystkie części były z Morele.net - jestem z Bdg, najbliższa ich siedziba jest w Toruniu, więc pewnie pofatygowałbym się do nich osobiście. Chciałbym też wyłożyć kasę na to, żeby złożyli mi tego kompa, ale to już pójdzie z osobnej kieszeni.

No i... póki co wszystkie gry mi spokojnie działają, więc nie wiem, czy jest sens kupować teraz nowego kompa.

Skomentujecie jakoś te moje wypociny? :) Czekać czy kupować już teraz, a jeśli kupować to co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zauważyłem już, że LG 27MT93S-PZ też ma błyszczącą matrycę + czas reakcji 13 ms, więc to go eliminuje z roli monitora do gier ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2013 o 14:25, barth89 napisał:

Planuję kupić nowy komputer (planuję na niego wydać 4k + ok. 500 zł. na Windowsa 8),
ale zastanawiam się, kiedy byłby najlepszy moment, by się za to zabrać. Oczywiście chodzi
mi tu o debiut nowych konsol.


Zasadniczo warto by poczekać na premierę nowych układów graficznych AMD, która powinna mieć miejsce pod koniec trzeciego, lub na początku czwartego kwartału tego roku. Podobno Nvidia w tym roku już nic więcej nie wyda, a Intel będzie prezentował układy z najwyższej i najniższej półki, czyli raczej nie dla Ciebie ;)

Dnia 21.07.2013 o 14:25, barth89 napisał:


Z jednej strony chciałbym poczekać, by sytuacja się uspokoiła i by było wiadomo co dokładnie
brać. Prawie od zawsze w bebechach mojego piecka gościł duet AMD, ale najrozsądniej byłoby
teraz chyba celować w i5. Większy problem z kartą graficzną. Niby najlepsza do Intela
byłaby karta nVidii, ale fakt, że na nowych konsolach zagości AMD może sprawić, że idealnym
wyjściem byłoby wpakowanie procka Intela i karty AMD. Tylko czy to się ze sobą nie pogryzie?


Pewnie jakiś i5 byłby dla Ciebie najlepszy, choć może jak będziesz miał większy budżet udałoby się wpakować jakiegoś tańszego i7 :) Zamierzasz kręcić procesor? Co do karty graficznej - w tej chwili opłacalne są GTX760 albo GTX770. Radeonów w tej chwili, do premiery nowych kart, nie opłaca się brać. Paradoksalnie, może się okazać, że Intele będą lepiej współpracować z kartami AMD, a procesory AMD z kartami Nvidii - wszystkiemu winne sterowniki :D

Dnia 21.07.2013 o 14:25, barth89 napisał:

Teraz tak - kupować już czy czekać?


Ja bym poczekał do października ;)

Dnia 21.07.2013 o 14:25, barth89 napisał:


Jeśli bym poczekał to istnieje spora szansa, że mógłbym jeszcze coś dołożyć do mocniejszego
kompa i ewentualnie sprawić sobie większy monitor (obecnie mam 18,5, więc szału nie ma).
Jeśli kupowałbym teraz to maks co mógłbym wyłożyć to 4k, tylko co? i5 i kartę AMD? Raczej
zależałoby mi na dysku 1TB (dla świętego spokoju) i SSD (swoją drogą - czy podczas instalacji
systemu będę miał do wyboru oba dyski i całą partycję systemową mógłbym bez problemu
wrzucić na SSD?). No i... kupując teraz grałbym na ekranie 18,5... Wiadomo, że zbierałbym
na coś większego, ale jednak.


Całą partycję systemową można wrzucić na SSD :) Monitor warto wymienić na coś większego - Olamagato zna się na monitorach, więc pewnie pomógłby Ci coś wybrać fajnego - 24 cale powinny wystarczyć :)

Dnia 21.07.2013 o 14:25, barth89 napisał:


Zależałoby mi też, by wszystkie części były z Morele.net - jestem z Bdg, najbliższa ich
siedziba jest w Toruniu, więc pewnie pofatygowałbym się do nich osobiście. Chciałbym
też wyłożyć kasę na to, żeby złożyli mi tego kompa, ale to już pójdzie z osobnej kieszeni.


Morele są tanim sklepem, w dodatku większość zestawów tutaj jest składana w tym sklepie. Za ok 50 zł skladają cały komputer.

Dnia 21.07.2013 o 14:25, barth89 napisał:


No i... póki co wszystkie gry mi spokojnie działają, więc nie wiem, czy jest sens kupować
teraz nowego kompa.


A jakiego masz teraz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2013 o 14:25, barth89 napisał:

Planuję kupić nowy komputer (planuję na niego wydać 4k + ok. 500 zł. na Windowsa 8),
ale zastanawiam się, kiedy byłby najlepszy moment, by się za to zabrać.

Lipiec to najlepszy moment bo od kilku lat w okresie wakacyjnym są najniższe ceny bo wtedy sprzedaż drastycznie siada, więc można się załapać na upusty.

Dnia 21.07.2013 o 14:25, barth89 napisał:

fakt, że na nowych konsolach zagości AMD może sprawić, że idealnym
wyjściem byłoby wpakowanie procka Intela i karty AMD. Tylko czy to się ze sobą nie pogryzie?

Nie pogryzie się. Ale jakie znaczenie ma to, że w nowych konsolach mają być układy AMD, to nie wiem. Gry przy przeportowaniu na PC będą działać na każdej grafice, która spełni specyfikację.

Dnia 21.07.2013 o 14:25, barth89 napisał:

Z drugiej strony boję się, że po premierze nowej generacji ceny podzespołów wzrosną (producenci
nie są przecież głupi i wiedzą, że gracze rzucą się do wymiany pecetów).

???

Dnia 21.07.2013 o 14:25, barth89 napisał:

Jeśli bym poczekał to istnieje spora szansa, że mógłbym jeszcze coś dołożyć do mocniejszego
kompa i ewentualnie sprawić sobie większy monitor (obecnie mam 18,5, więc szału nie ma).
Jeśli kupowałbym teraz to maks co mógłbym wyłożyć to 4k, tylko co? i5 i kartę AMD? Raczej
zależałoby mi na dysku 1TB (dla świętego spokoju)

Monitor zawsze można sobie zmienić. Właściwie wszystko łatwo zmienić poza MB.

Dnia 21.07.2013 o 14:25, barth89 napisał:

i SSD (swoją drogą - czy podczas instalacji systemu będę miał do wyboru oba dyski i całą partycję
systemową mógłbym bez problemu wrzucić na SSD?).

Tak się robi. Wszystko instaluje się na SSD, a HDD dokłada jako dysk dodatkowy - może być na jednej dużej partycji.

Dnia 21.07.2013 o 14:25, barth89 napisał:

No i... kupując teraz grałbym na ekranie 18,5... Wiadomo, że zbierałbym na coś większego, ale jednak.

Koszt dobrego monitora 23-24", to jakieś 600 zł, a podłego TN tej samej wielkości to 500 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Postaram się w miarę po kolei :)

Pawbuk ->

No właśnie to jest to - teraz się coś kupi, później będę żałować, że nie poczekałem, bo a nuż miałbym coś bardziej wydajnego. Niby zawsze tak jest, ale premiera nowych konsol może namieszać, więc chciałbym być ostrożny i kupić coś, co spokojnie wystarczyłoby do połowy istnienia nowej generacji :P
A czy za GTX 760 nie lepiej byłoby pójść w stronę GTX 670?
Sytuacji, w której intel lepiej współpracowałby z AMD naprawdę nie potrafię sobie wyobrazić ;) Niemniej, chciałbym, by na 100% była to zgrana para, która nie sprawiałaby żadnych problemów.

Obecnie mam Phenoma II X2 550 podkręconego do 3.5, 4 GB RAMu DDR2, Radka 6850 i Win7 :)

Co do Morele - myślę, że pokusiłbym się nawet o wydanie 100zł i wybranie opcji złożenia z instalacją systemu/stressowaniem kompa, żeby mieć pewność, że wszystko jest ok :)

Olamagato ->

A w okresie świątecznym albo na początku przyszłego roku ogólny wzrost cen może oscylować w jakich granicach? Bo jeśli miałbym zapłacić 4100 zamiast 4k to jakoś bym to przeżył, a chociaż byłbym spokojniejszy, że wybieram dobry duet i że np. gry nie działają lepiej na AMD, a gdyby tak było - wybrałbym AMD i po krzyku :) Gry będą działać na każdej grafice, ale jeśli będą wstępnie pisane z myślą o AMD to jednak lepiej mieć coś AMD...

Fakt, monitor mogę dokupić później, ale jeśli ostatecznie kupowałbym kompa za te pół roku, a nie teraz, to mógłbym wyłożyć np. 4300 + kupić większy monitor (btw - co polecasz za te 600 - 700 zł?). Pamiętajmy też, że do tego dochodzi też koszt Win8, czyli ok. 550 zł. Ostatecznie robi się z tego na tyle solidna kwota, że lepiej się dobrze zastanowić nad zakupem i mieć pewność.

Ok, czyli SSD jako systemowa, a 1TB jako całość lub podzielony na powiedzmy 2 partycje? Zresztą skoro wybiorę opcję montażu z instalacją to chyba zrobią to według życzenia?

BTW jak to teraz jest z OEMową licencją Windowsa 8? Windows jest przypisany tylko do jednego kompa, czy w razie ewentualnego kupna nowego mogę go spokojnie na nim zainstalować?

Zastanawiam się też za ile mógłbym sprzedać mojego obecnego kompa? Jak pisałem wyżej - to obudowa bodajże Thermaltake Matrix, Phenom II X2 550 BE, R 6850, 4 B RAMu DDR2 800MHz (Patrioty i GEILe), MB Asrocka (niestety nie pamiętam nazwy, piszę z lapka, a kompa mam w innym mieście), jakiś dobry coolerek na procku, zasilacz Pentagram 460W ?

No i nadal jestem w kropce, bo nie wiem co właściwie robić - kupować już teraz, wstrzymać się i wydać więcej kasy, ale ze spokojem psychicznym... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2013 o 15:36, barth89 napisał:


BTW jak to teraz jest z OEMową licencją Windowsa 8? Windows jest przypisany tylko do
jednego kompa, czy w razie ewentualnego kupna nowego mogę go spokojnie na nim zainstalować?

Do płyty głównej / mam takową wersję siódemki /, choć ponoć można to obejść przy wymianie płyty głównej, można zadzwonić i powiedzieć, co się stało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2013 o 14:25, barth89 napisał:

Z drugiej strony boję się, że po premierze nowej generacji ceny podzespołów wzrosną (producenci
nie są przecież głupi i wiedzą, że gracze rzucą się do wymiany pecetów).

Naprawdę sądzisz że ktoś podwyższy cen podzespołów komputerowych w momencie premiery nowych konsol ? To by było strasznie głupie zagranie, biorąc pod uwagę iż PS4 ma kosztować 1700-1900 zł. Taki numer spowodowałby coś odwrotnego.
Ludzie rzuciliby się na konsole, nie na Pecety.

Poza tym rozsądni gracze raczej zaczekają parę miechów i zobaczą w jaki sposób konsolki wpłyną na rozwój gier... bo jeszcze się okaże że nie ma żadnej potrzeby do wymiany bebechów w kompie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.microsoft.com/oem/pl/licensing/sblicensing/Pages/personal-use-license.aspx#fbid=yBmFKs-Co09

Jeżeli kupisz nowy komputer i chcesz na nim zainstalować Win8, który masz na innym komputerze musisz odinstalować go z poprzedniego.

Różni się to od poprzednich Windowsów, których licencja OEM nie przewidywała migracji.

I cytat z licencji:
Can I transfer the software to another computer or user? You may transfer the software to another computer that belongs to you. You may also transfer the software (together with the license) to a computer owned by someone else if a) you are the first licensed user of the software and b) the new user agrees to the terms of this agreement.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2013 o 15:36, barth89 napisał:

A w okresie świątecznym albo na początku przyszłego roku ogólny wzrost cen może oscylować
w jakich granicach?
Bo jeśli miałbym zapłacić 4100 zamiast 4k to jakoś bym to przeżył,

W tamtym roku różnica między lipcem, a październikiem wyniosła ok. +20%
Grudzień, to był kolejny skok od +20 do +30%, a więc różnica w cenie miedzy lipcem, a końcem grudnia mogła wynieść nawet 50%. W tamtym roku nałożył się na to oczywiście spadek kursu złotego.
Przykłady:
Monitor IPS 24" z lipca za 570 zł wylądował w grudniu z ceną >900 zł. Dzisiaj ok. 700 zł.
Laptop z lipca za 2,1k zł kosztował w grudniu ok. 2,8k zł. Dzisiaj ok. 2,4k zł.

Dnia 21.07.2013 o 15:36, barth89 napisał:

a chociaż byłbym spokojniejszy, że wybieram dobry duet i że np. gry nie działają lepiej
na AMD, a gdyby tak było - wybrałbym AMD i po krzyku :) Gry będą działać na każdej grafice,
ale jeśli będą wstępnie pisane z myślą o AMD to jednak lepiej mieć coś AMD...

Weź pod uwagę, że nowe konstrukcje potrzebują ok. pół roku na stabilizację bo zawsze coś nie do końca działa. Przez ten okres jesteś realnie sfrustrowanym testerem. W takim przypadku zamiast cieszyć się nowym sprzętem dostajesz frustracji, która często kończy się na allegro czy eBayu. :)
Na przykład rok temu kiedy zaczęto sprzedawać amdkowe CPU Llano sterowniki były tak do kitu, że sensownie dało się z nich korzystać dopiero w styczniu tego roku (kiedy wyszły trochę poprawione). Niektóre monitory mają skopane firmware i jeżeli producent szybko zakończy serię, to poprawka firmware nigdy nie nastąpi, więc do końca życia będziesz miał zwalony sprzęt. W efekcie eBay, Allegro itd... :)
Nie warto ryzykować testowanie nowego sprzętu jeżeli nie bierze się tego pod uwagę.

Dnia 21.07.2013 o 15:36, barth89 napisał:

Fakt, monitor mogę dokupić później, ale jeśli ostatecznie kupowałbym kompa za te pół
roku, a nie teraz, to mógłbym wyłożyć np. 4300 + kupić większy monitor (btw - co polecasz
za te 600 - 700 zł?).

Na dzisiaj jakiś tani LG/AOC/Acer na panelu IPS 22", 23,5/24" lub 27" zależnie od możliwości finansowych. Jeżeli chodzi o stosunek możliwości/jakości do ceny to za nimi długo nie ma nic.

Dnia 21.07.2013 o 15:36, barth89 napisał:

Pamiętajmy też, że do tego dochodzi też koszt Win8, czyli ok. 550 zł.

Ja bym się zastanawiał, czy chcę się irytować za 550 zł. ;)
Jak dla mnie to Win7 jest ostatnim akceptowalnym systemem tej firmy.
No, ale każdy ma sam decyduje. :)

Dnia 21.07.2013 o 15:36, barth89 napisał:

Ok, czyli SSD jako systemowa, a 1TB jako całość lub podzielony na powiedzmy 2 partycje?

Po co chcesz dzielić tak mały dysk jak 1 TB?
Jedna partycja z klastrem 4KB w zupełności wystarcza. Dzielenie na partycje musi mieć sensowne uzasadnienie.

Dnia 21.07.2013 o 15:36, barth89 napisał:

Zresztą skoro wybiorę opcję montażu z instalacją to chyba zrobią to według życzenia?

Wystarczy, że zamontują dysk. Podział dysków na partycje to banalna czynność - szczególnie dysków niesystemowych. A co do instalacji systemu, to ja nie chciałbym, żeby jakiś "informatyk" sklepowy zaopatrzył mi system w jakieś wirusy czy robaki. Tylko system, który sam instalujesz z nośnika R/O daje pewność, że nie dostaniesz na starcie jakiegoś prezentu. Poza tym pewne decyzje - np. jak podzielić dysk SSD (o ile potrzeba) są nieodwracalne bez reinstalacji. Np. dysk 60-64 GB warto czasem podzielić na 31,9 GB i resztę na własne małe i bardzo cenne pliki, albo nie dzielić. Chodzi o takie rzeczy jak osobny kosz, zabezpieczanie kopii, szyfrowanie - tu przydaje się osobna partycja.

Na resztę może odpowie ktoś inny bo ja nie jestem pewien.

Dnia 21.07.2013 o 15:36, barth89 napisał:

No i nadal jestem w kropce, bo nie wiem co właściwie robić - kupować już teraz, wstrzymać
się i wydać więcej kasy, ale ze spokojem psychicznym... :)

Zawsze po zakupie pojawia się jakiś nowszy sprzęt, więc nie przejmuj się. Zawsze możesz poczekać na coś lepszego - czasem to czekanie może się nigdy nie skończyć. ;)
Najważniejsze, to mieć poczucie, że w momencie zakupu wzięło się to co było wtedy najlepszego za najlepszą cenę. Wtedy nie ma się frustracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2013 o 14:23, pawbuk napisał:

> Także co byście radzili ?

A ile masz kasy na stacjonarkę? :)


2 strony wczesniej pisałem, że tak do 3,5 chciałbym się zmieścić.
Znowu jeśli mogę zostawić tyle podzespołów ze starego kompa to cena by poszła w dół bo do wymiany jest:
-procek
-grafa
-ram
-płyta główna oczywiście czego nie napisałem w poprzednim poście(ale to chyba oczywiste przy wymianie z i5 750 na nowy procesor...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2013 o 15:36, barth89 napisał:

No właśnie to jest to - teraz się coś kupi, później będę żałować, że nie poczekałem,
bo a nuż miałbym coś bardziej wydajnego. Niby zawsze tak jest, ale premiera nowych konsol
może namieszać, więc chciałbym być ostrożny i kupić coś, co spokojnie wystarczyłoby do
połowy istnienia nowej generacji :P


Zawsze ryzykujesz, że kupisz coś słabego, bo gwarancji nikt Ci nie da :D Ja bym poczekał na premierę nowych Radeonów - podejrzewam, że znów będzie wojna cenowa AMD i Nvidii, a najlepiej wyjdą na tym klienci. Poza tym jeśli nowe Radeony będą wyraźnie wydajniejsze niż GTX-y, to Nvidia może wypuści jakąś ulepszoną wersję swoich topowych kart graficznych - BOOST, albo coś w tym stylu. Na nowe procki bym nie czekał - ciężko uwierzyć, że AMD nagle wypuści coś genialnego (spodziewałbym się raczej lepszych APU, a nie CPU), a i Intel dopiero w przyszłym roku ma zamiar pokazać ulepszone Haswelle.

Dnia 21.07.2013 o 15:36, barth89 napisał:

A czy za GTX 760 nie lepiej byłoby pójść w stronę GTX 670?


Z Twoim budżetem ja bym spoglądał na GTX770, który w tej chwili praktycznie nie ma konkurencji :)

Dnia 21.07.2013 o 15:36, barth89 napisał:

Sytuacji, w której intel lepiej współpracowałby z AMD naprawdę nie potrafię sobie wyobrazić
;) Niemniej, chciałbym, by na 100% była to zgrana para, która nie sprawiałaby żadnych
problemów.


Sterowniki do Radeonów lepiej rozkładają obciążenie procesora na mniejszą liczbę rdzeni - wystarczy więc, że Intel będzie miał 2 rdzenie (Pentium i i3), a AMD 4 rdzenie (Phenom II X4) i teoretycznie lepiej Radeon powinien współpracować z Intelem. W przypadku i5 i i7 raczej już nie będzie miało to większego znaczenia (do procesorów dwurdzeniowych lepiej nie brać kart Nvidii, a te są czterordzeniowe), więc nie musisz się niczym martwić. Nie da się więc ogólnie powiedzieć czy lepsze są Radeony czy GF-y :)

Dnia 21.07.2013 o 15:36, barth89 napisał:


Obecnie mam Phenoma II X2 550 podkręconego do 3.5, 4 GB RAMu DDR2, Radka 6850 i Win7
:)


A jakie dysk, zasilacz, napęd i obudowę? SATA, czy IDE (dotyczy dysku i napędu)?

Dnia 21.07.2013 o 15:36, barth89 napisał:


Co do Morele - myślę, że pokusiłbym się nawet o wydanie 100zł i wybranie opcji złożenia
z instalacją systemu/stressowaniem kompa, żeby mieć pewność, że wszystko jest ok :)


Chyba 50 zł kosztuje usługa składania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2013 o 17:43, Olamagato napisał:

W tamtym roku różnica między lipcem, a październikiem wyniosła ok. +20%
Grudzień, to był kolejny skok od +20 do +30%, a więc różnica w cenie miedzy lipcem, a
końcem grudnia mogła wynieść nawet 50%. W tamtym roku nałożył się na to oczywiście spadek
kursu złotego.
Przykłady:
Monitor IPS 24" z lipca za 570 zł wylądował w grudniu z ceną >900 zł. Dzisiaj ok.
700 zł.
Laptop z lipca za 2,1k zł kosztował w grudniu ok. 2,8k zł. Dzisiaj ok. 2,4k zł.


W przypadku podzespołów komputerowych, z tego co pamiętam, najtaniej było we wrześniu/październiku i na początku tego roku :D Oczywiście nie jestem tego do końca pewien, musiałbym sobie posprawdzać ceny zestawów, które na forum składałem, ale tak mi się wydaje. Przy czym ceny dysków twardych cały czas spadają, a ceny pamięci operacyjnych strasznie wzrosły w porównaniu z początkiem roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2013 o 19:15, wilqu94 napisał:

2 strony wczesniej pisałem, że tak do 3,5 chciałbym się zmieścić.
Znowu jeśli mogę zostawić tyle podzespołów ze starego kompa to cena by poszła w dół bo
do wymiany jest:
-procek
-grafa
-ram
-płyta główna oczywiście czego nie napisałem w poprzednim poście(ale to chyba oczywiste
przy wymianie z i5 750 na nowy procesor...)


A ten dysk twardy jest na interfejsie SATA? :) Pamięci RAM masz chyba DDR3 - może taniej by było gdybyś dokupił taki sam komplet jak masz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz już na prawdę nie wiem, jak to jest z tym monitorem LG ....
czytam sobie o modelu Flatron DM2752D-PZ i co widzę?
przeciętne kolory
słaby kontrast / wszystko jest ciemne /
jakiś efekt '' ghost '' / ponoć 16 ms / przez co monitor nie nadaje się do grania i większość poleca Samsunga ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2013 o 22:32, lis_23 napisał:

Teraz już na prawdę nie wiem, jak to jest z tym monitorem LG ....
czytam sobie o modelu Flatron DM2752D-PZ i co widzę?
przeciętne kolory
słaby kontrast / wszystko jest ciemne /
jakiś efekt '' ghost '' / ponoć 16 ms / przez co monitor nie nadaje się do grania i większość
poleca Samsunga ...


A że tak zapytam - a jaki czas reakcji ma ten Samsung? 15-20 ms? ^^ Bo taki jest standardowy czas reakcji Black to Black (nie mylić z grey to grey, tam to może i będą 2 ms ale to naciągane wyniki).

Poza tym nawet ''przeciętne'' kolory na IPS-ie są o klasę lepsze niż TN-ki. Wynika to po prostu z ich konstrukcji.
Ghosting akurat to występuje w mniejszym lub większym stopniu na KAŻDYM monitorze LCD. Ale żeby tak poważnie komuś przeszkadzał to się nie spotkałem od lat.

Ale jeśli monitor z matrycą IPS uważasz za niespełniający twoich oczekiwań estetycznych to są też inne rozwiązania - w tej cenie upolujesz np. 22" modele od Eizo, używane głównie przez grafików. Gwarantuję, kolory odwzorowują bardzo ładnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mój poprzedni post zaginął w tym temacie wiec piszę jeszcze raz.
Miałem dwie kosci 1gb ram. Jedna prazestała działac, chcę kupić 2gb by łącznie było 3. Szukam DDR2 a jako że się na tym nie znam wiec pytam czy będzie działać razem z poprzednią kością dając mi razem 3 gb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.07.2013 o 11:07, ziptofaf napisał:


A że tak zapytam - a jaki czas reakcji ma ten Samsung? 15-20 ms? ^^ Bo taki jest standardowy
czas reakcji Black to Black (nie mylić z grey to grey, tam to może i będą 2 ms ale to
naciągane wyniki).

Poza tym nawet ''przeciętne'' kolory na IPS-ie są o klasę lepsze niż TN-ki. Wynika to
po prostu z ich konstrukcji.
Ghosting akurat to występuje w mniejszym lub większym stopniu na KAŻDYM monitorze LCD.
Ale żeby tak poważnie komuś przeszkadzał to się nie spotkałem od lat.

Ale jeśli monitor z matrycą IPS uważasz za niespełniający twoich oczekiwań estetycznych
to są też inne rozwiązania - w tej cenie upolujesz np. 22" modele od Eizo, używane głównie
przez grafików. Gwarantuję, kolory odwzorowują bardzo ładnie ;)


Wiesz, ja się za dobrze nie znam ...
użytkownicy tego modelu a także innych monitorów LG na matrycy IPS piszą o bardzo słabym podświetleniu matrycy: ponoć standard w LEDowych telewizorach HD to ok. 400-500 cd/m2 a ten monitor ma max 213 cd/m2, przez co wszystko ma być ciemne, także podczas gry ...
na moim poprzednim Samsungu 19 cali miałem taki problem, że w ciemniejszych miejscach miałem jakby dwie czernie - jaśniejszą i ciemniejszą i ta czerń " wylewała się " z monitora, przez co gra w takie tytuły, jak " Alone in the Dark " była niemożliwa - obawiam się, że owo słabe podświetlenie może powodować podobny efekt ...
jako wady, podają więc:

słabe podświetlenie
przeciętne kolory
'' budżetową '' matrycę IPS
długi czas odświeżania, który uniemożliwia grę
błyszczącą, szklaną matrycę
dziadowski pilot

ile z tego jest prawdą, nie wiem i nie potrafię też tego zweryfikować ( o tych wadach piszą na forum PCLab )

22 cale to dla mnie za mało, muszę mieć przynajmniej 24 a najlepiej więcej, gdyż na monitorze oglądam też filmy na Blu - Ray i gram na PS3, musi też mieć tuner TV.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Abyś tylko kupił DDR2 to bedzie pasowało, tak mi się przynajmniej wydaje. A jeżeli boisz się o kompatybilnosć to dokup sobie RAM z tej samej firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się