Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Mam taką kwestię dla was speców. Nadchodzi lato a wraz z nim wymiana komputera. Mój aktualny rzęch jest tak zrypany, że aż nie sposób okazać mu litość i nie zmasakrować siekierą. Jednak jestem człowiekiem o wielkim sercu. W związku z tym obmyśliłem następującą koncepcję, że może jak rodzice zwiększą budżet to pomyślę nad notebookiem, czy laptopem [to chyba synonimy]. Mam aktualnie neo 512kb/s i zastanawiam się czy gdybym sobie kupił tego laptopa i zostawił zarazem starego kompa, to czy da się to jedno łącze internetowe jakoś do dwóch kompów przyczepić. Czy może jest tak, że jeśli laptop i internet to tylko przenośny w postaci tej karty co mu się tak z boczku wsadza [Blue...cośtam]:D. Jeśli uzyskam pomoc to popytam was też o szczegóły dotyczące parametrów ew. nowego kompa, zresztą nawet jak nie uzyskam to i tak poproszę o garść porad... Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Procesor:
Intel Core 2 Duo E6600 /2,4GHz, 4MB/ BOX
799 zł

Płyta główna:
ABIT AB9 QuadGT /intel 965/
669 zł

Pamięć RAM:
Patriot 2GB (2x1GB) PC800 CL4 LLK
439 zł

Dysk twardy:
Western Digital 320GB 7200rpm 16MB cache SATAII
290 zł

Karta graficzna:
Gainward GeForce 8800GTX 768MB /384bit/ DDRIII HDTV 2xDVI
1999 zł

Nagrywarka DVD:
NEC AD-7170S-0S SATA (Silver)
115 zł

Obudowa:
Chieftec LBX-01B-B-SL Black/Silver (400W)
409 zł

Zasilacz:
BeQuiet StraightPower 500W
330 zł

Monitor:
NEC 20WGX2 Pro (S-IPS, 6ms, DVI)
1699 zł

Suma 6749 zł za głośnikami rozejrzyj się Logitech X-540 (5+1) lub Creative Labs Inspire T 6100 (5+1) jedne i drugie bardzo dobre kwestia wyglau i brzmienia sam musisz odsłuchać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.05.2007 o 22:33, HiroshiTakubo napisał:

Mam taką kwestię dla was speców /.../


Zakładając, że neo masz chyba podłączone przez USB, to powinieneś mieć wolne gniazdko od karty sieciowej w starym komputerze. Łączysz oba kompy scrossowanym kablem i udostępniasz laptopowi łącze ze stacjonarnego. To najtańsza wersja. A najwygodniejsza? Kupujesz router ADSL z wbudowanym WiFi, wydatek 150-200 złotych za przyzwoity model. Kabelek z gniazdka telefonicznego podpinasz do nowego routera zamiast tego neostradowego. Zwykłym kablem sieciowym łączysz router ze stacjonarnym. Laptopa podłączasz bez żadnych kabli z dowolnego miejsca w mieszkaniu i okolic za pomocą sieci Wireless LAN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.05.2007 o 22:38, Klimos napisał:

> Mam taką kwestię dla was speców /.../

Zakładając, że neo masz chyba podłączone przez USB, to powinieneś mieć wolne gniazdko od karty
sieciowej w starym komputerze. Łączysz oba kompy scrossowanym kablem i udostępniasz laptopowi
łącze ze stacjonarnego. To najtańsza wersja. A najwygodniejsza? Kupujesz router ADSL z wbudowanym
WiFi, wydatek 150-200 złotych za przyzwoity model. Kabelek z gniazdka telefonicznego podpinasz
do nowego routera zamiast tego neostradowego. Zwykłym kablem sieciowym łączysz router ze stacjonarnym.
Laptopa podłączasz bez żadnych kabli z dowolnego miejsca w mieszkaniu i okolic za pomocą sieci
Wireless LAN.

Powiem tak...Prawie nic nie zrozumiałem [moja wina]... Po maturze przeczytam twojego posta 10 razy i dokładnie go przeanalizuje :P Niemniej dzięki!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wszystko kwestia inwestycji/kaski

neta można podłączyć na dwa sposoby
1. kabel do stacjonarnego i ze stacjonarnego kablem na lapka udostępniasz połaczenie ( przy czym stacjonarny musi działać żeby można było korzystać w neta w lapku )
2. Kupujesz ruter z WiFi ( i oczywiście z DSL via Neo ) podłączasz kabel do stacjonarki a bez przewodowo lub przez kabel do lapka, przy czym te połączenia są nie zależne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.05.2007 o 20:31, blacklio napisał:

> > Jakby coś takiego miałby kupować to czekałbym na 7900GS lub 7950GT
> >
> > Pozatym jaki jest prcesor na tej płycie i ile pamieci bo okarze się ze to one są
bardzo
> wąskim
> > gardłem, nie wspominam o zasilaczu
> Raczej się nie doczeka... a dla 7800 GS na AGPx8 nawet P III nie byłoby wąskim gardłem,
nie
> przesadzaj, tak jak i 350 W zasilacz, byle nie "firmowy".

Jak zwykle masz złe wiadomosci http://www.egielda.com.pl/?str=news&id=1787 doczekam się i to
wkrótce kwestia ceny. Kolego nie rób śmiechu na sali PIV potrafi zamulić nie wspomianając o
PIII, odnośnie zasilacza polecasz może Modecoma Feela 350 W albo Deera 350 na pewno nie są
firmowe, przy takim zasilaczu życzę Ci powodzenia w uruchomienu kompa i jeszcze gier


Nie sprawdzałem na benchmarkach, wystarczy, że mi gry chodzą, a konfig mam taki:
P4 3,0 GHz
GF7800 GS
2x512 GHz RAM, i owszem, jakiś Modecom 350 W.
Nic mi nie wiadamo o żadnym muleniu, gry śmigają, więc po co te kłamstwa o "wąskich gardłach" i "nowych rewizjach"?
Dla porównania mam też zestaw z PIII 866 GHZ, Athlonem 3800+ i C2D E6600 (tak, tak, mam 4 zestawy w domu).
Możesz pieprzyć o jakimś zamulaniu jak lubisz itp. Odpalam zasosobożernego Gothica i nic nie zamula (poza tym, że ta gra chodzi jak chodzi) - na A 3800+ jest to samo co na P4. W kilku innych porównawczych grach również. No chyba, ze Athlon 3800+ to twoim zdaniem też "wąskie gardło".

Co do wentylatorów to typ łożyska jest podany na opakowaniu/w opisie, więć jeśli "piszą" kulkowe, to w środku nie znajdziesz ciernego, co sugerujesz. Jeśli ma chodzić 50.000 godzin, to znaczy, że jest przyzwoity, a poniżej 30.000 że hałaśliwy kombajn. Za długo robisz chyba w prokuraturze, bo ci się te rewizje już po nocach śnią...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.05.2007 o 22:36, blacklio napisał:

Procesor:
Intel Core 2 Duo E6600 /2,4GHz, 4MB/ BOX
799 zł

Płyta główna:
ABIT AB9 QuadGT /intel 965/
669 zł

Pamięć RAM:
Patriot 2GB (2x1GB) PC800 CL4 LLK


Dnia 15.05.2007 o 22:36, blacklio napisał:

439 zł

Dysk twardy:
Western Digital 320GB 7200rpm 16MB cache SATAII
290 zł

Karta graficzna:
Gainward GeForce 8800GTX 768MB /384bit/ DDRIII HDTV 2xDVI
1999 zł

Nagrywarka DVD:
NEC AD-7170S-0S SATA (Silver)
115 zł

Obudowa:
Chieftec LBX-01B-B-SL Black/Silver (400W)
409 zł

Zasilacz:
BeQuiet StraightPower 500W
330 zł

Monitor:
NEC 20WGX2 Pro (S-IPS, 6ms, DVI)
1699 zł

Suma 6749 zł za głośnikami rozejrzyj się Logitech X-540 (5+1) lub Creative Labs Inspire
T 6100 (5+1) jedne i drugie bardzo dobre kwestia wyglau i brzmienia sam musisz odsłuchać


o dzięki super konfiguracja i jescze coś mi zostanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak widzę twoje podejscie to płakać się chce, nie wiem może jesteś wróżką lub kimś takim. Dobierając konkretną częsc komputera wypadłoby znać resztę podzespołów, zeby zaproponować coś optymalnego, a nie wyrokować od razu co kupić a resztę mieć w czterech literach bo w twoim przypadku tutaj tak jest.
Giercomaniack dopiero po mojej prośbie podał resztę konfigu razem z zasilaczem który jest mizerny na GF7600GS/GT już nie mówiąc o GF7800GS i wyżej, dalej patrząc przy 512 ramu przydałoby się kupno drugiej podniosło by to ogólną wydajnosć całego komputera i aplikacji/gier uruchamianych na nim

>Nic mi nie wiadamo o żadnym muleniu, gry śmigają
>Dla porównania mam też zestaw z PIII 866 GHZ,
To obsadz ten kompik GF7800GS i zobaczysz jak gry chodzą i jak zasilacz pozwoli i wtedy Ty możesz pieprzyć o jakimś zamulaniu, kłamstwach i o wąskim gardle

Athlon i P4 sa na podobnym poziomie wydajności i niema co tutaj porównywać

>Co do wentylatorów to typ łożyska jest podany na opakowaniu/w opisie, więć jeśli "piszą" kulkowe, to w środku >nie znajdziesz ciernego, co sugerujesz.
Odnosnie wentylatorów nie każdy czyta co jest napisane na pudełku i nie każdy się zna, natomiast podałem informacje że są dostępne drugi rodzaj w/w wentylatorów i napewno nie sugerowałem że w pudełku innego wentyla bedzie inny wentyl

>Jeśli ma chodzić 50.000 godzin, to znaczy, że jest przyzwoity, a poniżej 30.000 że hałaśliwy kombajn. Za długo >robisz chyba w prokuraturze, bo ci się te rewizje już po nocach śnią...
Ja o ilości godzin nic nie wspominałem, jak już to o osadzaniu się kurzu w łożyskach co powoduje hałaśliwą pracę
Pozatym twoja osobista praca mnie nie interesuje, wiec od mojej się odwal ( tak pozatym to chybiłeś )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2007 o 06:10, Aurelinus I napisał:

Nie sprawdzałem na benchmarkach, wystarczy, że mi gry chodzą, a konfig mam taki:
P4 3,0 GHz

czyż by to p4 630 :) z ht - miałem ten proc (kupiłem go w zeszłym roku za ponad 600 zł - najgorszy wydatek na sprzęt jaki zrobiłem) hehe - naszczęście już go nie mam ( niezły piekarnik z niego ;p) jakoś zaraziłęm się do intela po tym procku cena-jakość jak na tamte czasy - no coment !!
obecnie za ok niecałe 200 zł może być ciekawą alternatywą ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co macie do zasilaczy innych niż tagan, chiftec i inne markowe (drogie produkty )
przy obecnym konfigu mam modecoma 500w i jesto w 100% ok - wcześniej używałem także tej firmy 400w a wcześniej jakiegoś innego i itd. - nigdy nie miałęm problemów z zasilaczem ( może jestem wyjątkowy)
wiem że te super hiper zasiłki po 300- 500 i więcej zł są wypaśnie wybajerowane ale chyba z tymi tańszymi 100-200 nie jest aż tak źle - w firmie w której pracuje jest troche kompów (oczywiścnie praca biurowa bez obciążenia) ale jak narazie to padł jeden tylko zasilacz ( i to tagan właśnie ;p - spcejalnie kupiony do kompa jednej z księgowych aby był stabilny i niezawodny), a pracuję tu od 2004 roku .
wiem że moja wiedza techiniczna jest mała (podstawowa) ale wyjaśnijcie mi co one mają takiegu cudownego że aż tyle muszą kosztować ( wiem midź i całe uzwojenie kosztuje :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Całkiem przyzwoity poradnik jak zbudować prostą sieć jest na forum PC Lab, bm pdał linka, ale na razie nie działa coś PC Lab, wszystko z ilustracjami praktycznie zrobione. Ja mam tą 1. wersję połączenie kablem - czyli modem- kabel- komp-kabel- laptop, ogólnie jest gi, ale czasami zdarzają się problemy z firewallem (z niektórymi są drobne problemy). 2 opcja z bezprzewodowym jest zasadniczo chyba lepsza, koleś ma i mówi, że nie ma to jak luksus - siąść na kiblu i móc sobie jednocześnie sprawdzać pocztę, czy czytać newsy ;)
Ale jeżeli nie masz potrzeby korzystania z kompa poza domem, to nie wiem czy nie lepiej kupić sobie nowego kompa, ja jestem raczej laikiem jeśli chodzi o kompy, ale laptop to na początku fajna zabawka, teraz służy mi jako 2 komputer, przy którym bawi się moja dziewczyna, nie ma po prostu kolejek do neta i do pisania referatów itp.
Sam po wakacjach planuję si epozbyć mojego starego kompa, ale nie wyobrażam sobie, aby kupic 2 laptopa, wolę wydać mniej na w mare dobrego kompa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak sam zauważyłeś praca biurowa nawet Fortron 350 W nie spoci się przy tym a cena jego 50 zł
Modecom ok ale tylko seria MC reszta to już nie jest tak kolorowo. Sam rónież miałem Huntkey 300W do czasy jak zmieniłem kartę graficzną na R9700Pro komp odmówił posłuszeństwa, niestety zasilacz był za słaby zeby pociagnać konfig

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No po wakacjach troszkę się ceny zmienią ale już za 1300 zł cos ładnego wyłapiesz, sprzęt raczej nie do granai ale zawsze coś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.05.2007 o 22:17, blacklio napisał:

Można na grafie oszczędzić i wtedy kupujesz mobo z integrą z możliwoscią rozbudowy o normalną
grafikę na PCIE


Zintagrowana grafa jakoś mnie nie zadowala, a jeśli zmniejszył bym dysk twardy do 80 gb i został przy tym zasilaczy z obudowy to chyba mugłbym kupuć jakiś sęsowny układ graficzny, (widziałem dosyć tanio X1300, czy to jest dobra karta??) chyba, ze mocniejszy zasilacz jest konieczny do stabilnej pracy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaraz coś wymyślimy

Procesor:
AMD Athlon 64 X2 3600+ (1.9GHz, 1MB, 65W) BOX /AM2/
245 zł

Płyta główna:
ABIT KN9
255 zł

Pamięć RAM:
A-Data 1GB PC800 CL5
155 zł

Dysk twardy:
Samsung 160GB 7200rpm 8mb cache SATA-II
179 zł

Karta graficzna:
Palit GeForce 7300GT Sonic 256MB DDRIII /128bit/ TV DVI
240 zł

Zasilacz:
ModeCom MC-350ATX 2.0 PFC
110 zł

Suma 1184 zł budę sobie wybierzesz, jeden minus bez nagrywarki DVD ewentualnie jakbyś sam skłądał to mozesz zaoszczędzić kilka zł na kilku podzespołąch ale koszty przesyłki to wyrównają

Lub procek Athlon 64 i dysk 80 GB tak ajk chciałeś zaoszczędzi nam to koło 100 zł akurat na nagrywarkę DVD, wybór należy do ciebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli druga opcja

Procesor:
AMD Athlon 64 3000+ (1.8GHz) BOX /AM2/
179 zł

Płyta główna:
ABIT KN9
255 zł

Pamięć RAM:
A-Data 1GB PC800 CL5
155 zł

Dysk twardy:
Samsung 80GB 7200rpm 8mb cache SATA-II
140 zł

Karta graficzna:
Palit GeForce 7300GT Sonic 256MB DDRIII /128bit/ TV DVI
240 zł

Nagrywarka DVD:
Asus DRW-1612BL Lightscribe (ivory)
99 zł

Obudowa:
TakeMe Zeta Black (350w)
99 zł

Zasilacz:
ModeCom MC-350ATX 2.0 PFC
110 zł

Suma 1277 zł całość złożona w jednym sklepie, idealnie zostaje 20 zł na koszt przesyłki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2007 o 10:22, blacklio napisał:

Kolego jak widzę twoje podejscie to płakać się chce, nie wiem może jesteś wróżką lub kimś takim.

A co z tobą, wyrocznio nr 2?

Dnia 16.05.2007 o 10:22, blacklio napisał:

Dobierając konkretną częsc komputera wypadłoby znać resztę podzespołów, zeby zaproponować coś
optymalnego, a nie wyrokować od razu co kupić a resztę mieć w czterech literach bo w twoim
przypadku tutaj tak jest.

Zapytałem tylko retorycznie - ty też strzelałeś bez tej wiedzy, więc co masz za problem? A ty - podpowiadając wszystkim na lewo i prawo drogie i niczym nie wyrózniające się w praktyce Abity - wszystkich kochasz?

Dnia 16.05.2007 o 10:22, blacklio napisał:

Giercomaniack dopiero po mojej prośbie podał resztę konfigu razem z zasilaczem który
jest mizerny

Więc powtórzę: w czym problem?

Dnia 16.05.2007 o 10:22, blacklio napisał:

>Nic mi nie wiadamo o żadnym muleniu, gry śmigają
>Dla porównania mam też zestaw z PIII 866 GHZ,
To obsadz ten kompik GF7800GS i zobaczysz jak gry chodzą i jak zasilacz pozwoli i wtedy Ty
możesz pieprzyć o jakimś zamulaniu, kłamstwach i o wąskim gardle

Z ciekawości obsadziłem - jedyne "wąskie gardło" to marny Abit mainboard (bo mam z nim wieczne kłopoty) z AGPx4... Ale ogólnie jeśli gra da się uruchomić na takim cienkim procku - to narzekać nie ma na co. Z ciekawości porównałem - np. NWN - to samo na PIV, Athlonie i PIII, szału nie ma, ale różnica w FPS-ach też nie powala. Na starym GF 6600 zresztą też.

Dnia 16.05.2007 o 10:22, blacklio napisał:

Athlon i P4 sa na podobnym poziomie wydajności i niema co tutaj porównywać

To jakie procki nie zamulają karty graficznej twoim zdaniem?

Dnia 16.05.2007 o 10:22, blacklio napisał:

wiec od mojej się odwal

Może pomyliłeś powołanie, skoro wszędzie widzisz te rewizje... dodałem też "chyba", jeśli nie zauważyłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2007 o 10:37, scott napisał:

wiem że moja wiedza techiniczna jest mała (podstawowa) ale wyjaśnijcie mi co one mają takiegu
cudownego że aż tyle muszą kosztować

Najczęściej nic poza dodatkowymi zabezpieczeniami i lepszymi komponentami. Ja też nic nie mam do Modecomów, bo mam takiego niby-cieniaka i... wszystko hula. Jeśli kupować coś lepszego to tylko do podkręcania i ochrony innych droższych komponentów, typu GF 8800GTX i dla spokoju sumienia...

Dnia 16.05.2007 o 10:37, scott napisał:

czyż by to p4 630 :) z ht

Owszem niezła suszarka, trochę czasem terkocze, ale starszy, jeszcze na S478, ale wyrabia bez żadnych wyimaginowanych problemów z GF 7800 GS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2007 o 18:24, Aurelinus I napisał:

Zapytałem tylko retorycznie - ty też strzelałeś bez tej wiedzy, więc co masz za problem? A
ty - podpowiadając wszystkim na lewo i prawo drogie i niczym nie wyrózniające się w praktyce
Abity - wszystkich kochasz?


Jeśli ja strzeliłem bez takiej widzy, to skoro widziałeś moją wypowiedz na pewno nie było to pytanie retoryczne. Jeśłi miał budżetową kartę graficzną to czemu miałoby być inaczej w przypadku innych podzespołów, dlatego wspomniałem o procku i pamięciach
Pozatym sam mam Asusa i wiem co do tego czasu oferowali, Abit a po co mają się wyróżniać jakość/cena jest ok a że Asus w tej chwili idzie po marce no cóż nic nie poradzę

Dnia 16.05.2007 o 18:24, Aurelinus I napisał:

Z ciekawości obsadziłem - jedyne "wąskie gardło" to marny Abit mainboard (bo mam z nim wieczne
kłopoty) z AGPx4... Ale ogólnie jeśli gra da się uruchomić na takim cienkim procku - to narzekać
nie ma na co. Z ciekawości porównałem - np. NWN - to samo na PIV, Athlonie i PIII, szału nie
ma, ale różnica w FPS-ach też nie powala. Na starym GF 6600 zresztą też.


Sam mam staruszka P3 500Mhz z AGP x2 (P3BF) wiec nie jestem w stanie porównać

Dnia 16.05.2007 o 18:24, Aurelinus I napisał:

> Athlon i P4 sa na podobnym poziomie wydajności i niema co tutaj porównywać
To jakie procki nie zamulają karty graficznej twoim zdaniem?


Nie tylko procesor ma wpływ na poprawne/wydajne funkcjonowanie systemu/aplikacji/gier

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się