Zaloguj się, aby obserwować  
A-cis

Literatura SF

1529 postów w tym temacie

Dnia 21.12.2008 o 23:09, Yutima napisał:

Mógłby mi ktoś polecić jakąś świetną książkę, w której ukazane są wojny/bitwy? Byłbym
bardzo wdzięczny.


Dziwne,że nikt książki pt. "Gra Endera" Orsona Scota Carda Ci nie polecił. Polecam również częśc drugą pt. "Mówca Umarłych".
Jeśli porządasz żołnierzy na szybko to "Model Nr.2" P K Dicka.
Oraz "Glizdawce"(autora Gry Endera)i "Gdzie jest twój dom Ziemianinie"

PS. Zapomniałbym! Bill Bohater Galaktyki :D! Harryego Harrisona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2009 o 02:44, Camelowaty napisał:

PS. Zapomniałbym! Bill Bohater Galaktyki :D! Harryego Harrisona


Już myślałem, że będę musiał sam wymienić- lałem ze śmiechu prz tych książkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2009 o 09:17, Budo napisał:

> PS. Zapomniałbym! Bill Bohater Galaktyki :D! Harryego Harrisona

Już myślałem, że będę musiał sam wymienić- lałem ze śmiechu prz tych książkach.


Spoiler

Uwielbiam motyw przyszycia czarnego ramienia i "kurzej stópki" :D i oczywiście same tytuły poszczególnych części, 4 części np



A Stalowego Szczura czytałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2009 o 21:39, Camelowaty napisał:

A Stalowego Szczura czytałeś?


Hehe, noo ramię było dobre.

Spoiler

Szczególnie jak sobie sam rękę podawał z nudów xD


Stalowego Szczura też czytałem, ale nie całego- w ogóle zacząłem gdzieś tam od środka i wydał mi się słabszy niż Bill. Najbardziej podoba mi się Harrisona seria Ku Gwiazdom, a szczególnie część "Wygnanie", super książka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2009 o 21:47, Budo napisał:

> A Stalowego Szczura czytałeś?

Hehe, noo ramię było dobre.

Spoiler

Szczególnie jak sobie sam rękę podawał z nudów xD


Stalowego Szczura też czytałem, ale nie całego- w ogóle zacząłem gdzieś tam od środka
i wydał mi się słabszy niż Bill. Najbardziej podoba mi się Harrisona seria Ku Gwiazdom,
a szczególnie część "Wygnanie", super książka.


Spoiler

Tak, Bill miał ciekawe pomysły, choć do dziś uważam że odstrzelenie sobie stopy było dość radykalnym posunięciem xD


Hmm, tego nie znam, ale zainteresuję się tym blizej.
Spoiler

W Szczurze jest cudowny moment jak Angelina wnerwiona, ze Stalowy Szczur wciąż wymiguje się od ślubu przykłada mu naładowanego gnata do skroni i karze się z nią zaręczyć xD

Szcura trzeba od jedynki - tj Narodziny Stalowego Szczura - czytać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po raz drugi w życiu miałem okazję obejrzeć film "Kontakt". Ale dopiero dzisiaj odkryłem że jest to adaptacja książki Carla Sagana. I co ważne - w mojej bibliotece jest kilka różnych jego książek. Czy warto się za nie zabrać?
A może ktoś zna książkę lub film o podobnych wydarzeniach co w Kontakcie? Nie muszą być w tym samym stylu. Ale wiecie - pierwsze sygnały że istnieją obce cywilizacje, pierwsze kontakty itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.03.2009 o 23:03, Galadin napisał:

A może ktoś zna książkę lub film o podobnych wydarzeniach co w Kontakcie? Nie muszą być
w tym samym stylu. Ale wiecie - pierwsze sygnały że istnieją obce cywilizacje, pierwsze kontakty itd.

Co do Carla Sagana, to Ci nie pomogę. Z prostego powodu - nic jego nie czytałem. Nawet nie wiedziałem, że poza "Kontaktem" coś jeszcze napisał :-)
A jeśli chodzi o książki dotyczące kontaktu, to jest tego więcej:
Np. Lema "Solaris", "Eden" lub "Fiasko", Borunia i Trepki "Proxima", Van Vogta "Misja międzyplanetarna", Sniegowa "Ludzie jak bogowie" - to tak naprędce co mi przyszło do głowy.
Daleko więcej jest powieści gdzie z obcymi toczymy już tylko wojny a pierwszy kontakt nie jest wspominany. Sporo jest również powieści gdzie Ziemianie już współistnieją z innymi rasami w jakiejś formie Imperium Galaktycznego i również nie jest wspomniane w jaki sposób doszło do pierwszego kontaktu.
Jeżeli chodzi o filmy, to klasycznym przykładem tego ostatniego przypadku są "Gwiezdne wojny". Tam w barze masz całą gamę przedstawicieli różnych ras :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.03.2009 o 23:03, Galadin napisał:

Po raz drugi w życiu miałem okazję obejrzeć film "Kontakt". Ale dopiero dzisiaj odkryłem
że jest to adaptacja książki Carla Sagana. I co ważne - w mojej bibliotece jest kilka
różnych jego książek. Czy warto się za nie zabrać?


Czytałem tylko "Kontakt" , POLECAM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.03.2009 o 23:03, Galadin napisał:

Po raz drugi w życiu miałem okazję obejrzeć film "Kontakt". Ale dopiero dzisiaj odkryłem
że jest to adaptacja książki Carla Sagana. I co ważne - w mojej bibliotece jest kilka
różnych jego książek. Czy warto się za nie zabrać?
A może ktoś zna książkę lub film o podobnych wydarzeniach co w Kontakcie? Nie muszą być
w tym samym stylu. Ale wiecie - pierwsze sygnały że istnieją obce cywilizacje, pierwsze
kontakty itd.


Jest taka książka: James Gunn "Słuchacze". Tematyka dokładnie taka sama jak u Sagana , ale podejście do tematu trochę inne - więcej u Gunna S niż F, przynajmniej jeśli chodzi o sam kontakt :)

Poza tym dodałbym jeszcze kilka książek w których kontakt z obcym (i podróż kosmiczna) jest tematem przewodnim:
Artur Clarke i powieści z cyklu Rama tudzież Odyseja kosmiczna
Piers Anthony "Sfery" - ciekawy jest sam pomysł na "podróże

Jest tez cała masa powieści które można "podczepić" pod hasło kontakt, ot choćby "Inne pieśni" Dukaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.03.2009 o 23:40, A-cis napisał:

Daleko więcej jest powieści gdzie z obcymi toczymy już tylko wojny a pierwszy kontakt
nie jest wspominany. Sporo jest również powieści gdzie Ziemianie już współistnieją z
innymi rasami w jakiejś formie Imperium Galaktycznego i również nie jest wspomniane w
jaki sposób doszło do pierwszego kontaktu.


Są też takie, gdzie ten pierwszy kontakt jest wspominany (O.S. Card "Gra Endera") albo następuje już po spotkaniu innej rasy ("Mówca umarłych" i "Ksenocyd" tegoż autora).

Wspomniane przez Lucka "Inne pieśni" Dukaja też są bardzo dobre. W ogóle u Dukaja mamy dużo takich opowieści - również "Lód" czy "Extensa" - ale on ma specyficzny styl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2009 o 02:55, pkapis napisał:

Są też takie, gdzie ten pierwszy kontakt jest wspominany (O.S. Card "Gra Endera")

Zastanawiałem się nad "Grą Endera", ale czytałem ją już parę lat temu i zostało mi w pamięci tylko to, że próbuje się ją pokonać a nie nawiązywać jakieś porozumienie :-)
(Bo pojęcie kontaktu, to ja rozumiem w ten sposób, że obie rasy próbują nawiązać jakieś - jak samo słowo sugeruje - kontakty, a nie od razu się unicestwiać).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2009 o 12:42, A-cis napisał:

> Są też takie, gdzie ten pierwszy kontakt jest wspominany (O.S. Card "Gra Endera")
Zastanawiałem się nad "Grą Endera", ale czytałem ją już parę lat temu i zostało mi w
pamięci tylko to, że próbuje się ją pokonać a nie nawiązywać jakieś porozumienie :-)
(Bo pojęcie kontaktu, to ja rozumiem w ten sposób, że obie rasy próbują nawiązać jakieś
- jak samo słowo sugeruje - kontakty, a nie od razu się unicestwiać).


Ja bym nie zastrzegał się, że koniecznie obie. Niektóre książki opisują rasy tak obce, że nie możemy nawet w minimalnym stopniu ich zrozumieć i nie mamy pojęcia czy one próbują nawiązać kontakt, ani czy w ogóle coś takiego jak kontakt ma dla nich jakiekolwiek znaczenie ("Solaris", "Inne pieśni").
Natomiast w "Grze Endera" te próby kontaktu są opisane przecież. Zdawkowo może, ale są.

Spoiler

Cała wojna jest wynikiem pomyłki. Robale napotkawszy ludzi potraktowały ich tak, jakby potraktowały swoją własną rasę. Od tego zaczęła się wojna, którą obie rasy traktują inaczej. Wreszcie ludzie uznali Robale za takie zagrożenie, że zrezygnowali z prób pokojowego kontaktu - woleli nie ryzykować. Ale próby porozumienia są - Robale szukają odpowiedniego człowieka i znajdują Endera i przez niego udaje się kontakt.


"Mówca umarłych" i "Ksenocyd" to już czysta opowieść w której kontakt jest bardzo wyraźny - próby porozumienia mamy z obu stron.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2009 o 14:28, pkapis napisał:

Natomiast w "Grze Endera" te próby kontaktu są opisane przecież. Zdawkowo może, ale są.

To już tego nie pamiętałem. Być może należałoby sobie odkurzyć powieść.
Zwłaszcza, że w tej chwili nie mam żadnej książki SF na tapecie i czytam jakąś "Papież Joannę" E. Roidisa :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z nowszych (na naszym rynku) pozycji osobiście polecam wspaniałe Ślepowidzenie Wattsa oraz Babel-17 Delanego. Pierwsza z tych pozycji jest w pewnym stopniu podobna do Solaris, ale bohaterów jest znacznie więcej i spojrzenie na sprawy trochę inne. Warto poczytać sobie recenzje. Druga lektura to coś raczej nietypowego, bo chyba takie jest spojrzenie na pierwszy kontakt oczami bohatera lingwisty, a nie kolejnego marines albo innego kapitana, tudzież astronauty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 01:29, GanD napisał:

Z nowszych (na naszym rynku) pozycji osobiście polecam wspaniałe Ślepowidzenie Wattsa oraz Babel-17 Delanego

"Ślepowidzenie" już mam od jakiegoś czasu na swojej liście do przeczytania, bo nie pierwszy raz o niej słyszę, że dobra.
O "Babel-17" jeszcze nie słyszałem ale odpowiada mi to co napisałeś, bo mam dosyć tych tzw. "kontaktów" z obcymi realizowanych wyłącznie za pośrednictwem marines z kałaszami :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawiadamiam wszystkich sympatyków prozy Petera Hamiltona, że jest już do nabycia w księgarniach drugi tom "Gwiazdy Pandory" tj. "Gwiazda Pandory - Inwazja" :-)
Cena taka sama jak pierwszego tomu tj. 37,90 zł (chyba, że ktoś kupi w taniej księgarni).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty mi lepiej powiedz, kiedy wreszcie zostanie wznowione Widmo Alchemika? Mam już oba tomy Dysfunkcji i jeden Nagiego Boga, ale jak tu się zabrać za czytanie, gdy brakuje całego środka :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2009 o 15:31, Budo napisał:

Mówca Umarłych jest świetny, jedyna w swoim rodzaju książka i imo najlepsza część sagi.

Popieram, jest cholernie wciągająca i ma w sobie to coś, choć Dzieci Umysłu(Albo Ksenocyd? Trzeci tom sagi, nigdy nie pamiętam, który to)miał w sobie pewną magię.
Choć przyznam, że do teraz nie pojmuję połączeń filotycznych xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2009 o 13:27, GanD napisał:

Ty mi lepiej powiedz, kiedy wreszcie zostanie wznowione Widmo Alchemika? Mam już oba
tomy Dysfunkcji i jeden Nagiego Boga, ale jak tu się zabrać za czytanie, gdy brakuje
całego środka :/


http://www.allegro.pl/search.php?from_form=1&sg=0&string=widmo+alchemika&search_type=1&shop=0&closed=1&exclude=&location_radio=1&selected_country=1&distance=1&postcode=&state=0&city=&price_from=&price_to=&category_radio=1&category=0&order=t&st=gtext&buy=0&listing_sel=2&listing_interval=7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować