Zaloguj się, aby obserwować  
barteg

Fable vs Gothic 2

263 postów w tym temacie

W starciu tych dwóch zdecydowanie wygrywa gra autorstwa Piranhia Bytes. Dlaczego ? Otóż śpieszę z wyjaśnieniami:
First of all: fabuła. W Gothicu jest kluczowym elementem, budujacym w sposób mistrzowski klimat. Opowieść jest spójna i bardzo wciagająca. W ogóle zasada Virtual Theatre udała sie gothicowi w 100%. A co ma do zaoferowania po tym względem Fable ? Ano nic. Poza tym, że w grze gramy od dzieciaka po herosa, fabuła jest nudna i nieciekawa (motyw potężnego i złego pana ciemności, który chce zapanować nad światem, wałkowany był już chyba ze sto razy).
Po drugie: grafika. Mimo, że teoretycznie Gothic nie ma pod tym względem szans, to uważam, że jest ładniejszy. Z tego względu,że Fable jest baaaardzo cukierkowe i takie hmmmm...dziwne ??? Gothic zas mimo, że ma już prawie 4 lata na karku, to dzielnie broni się przed upływem czasu, zaś grafika w nim jest bardziej "normalna" niż u konkurencji (w Fable przebajerowali z tymi wszystkimi bloomami i w ogóle).
Po trzecie: grywalność. Spośród moich ziomków, prawie każdy ukończył Gothica i niecierpliwie czeka na "trójkę". Nie moge tego powiedzieć zaś o Fable.
Po czwarte: popularność. Pod tym względem Gothic po prostu miażdży Fable.
Natomiast jeżeli chodzi o system RPG, to w obydwu grach jest bardzo dobry. Fable oferuje nam szeroką gamę rzeczy związanych z wyglądem postaci, życiem itd., Gothic możliwość wczucia sie w świat, dzięki perfekcyjnym dialogom, zależnościom pomiędzy poszczególnymi gildiami oraz wszystkim tym, dzięki czemu czujemy, że naprawdę żyjemy w wirtualnym świecie.
To tyle, mam nadzieję, że ta obszerna wypowiedź ostatecznie ugruntuje zdania wielu osób na temat tychże gier.
Pozdro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja sie nie zgodze
może gothic ma lepszą fabułe ale też coś w stylu rozwal jakiegoś złego(smoki)
tylko tu był człowiek i smok xD(kto grał ten rozumiexD)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie o wiele lepszy jest Gothic 2. Tak gra ma to "coś". Wspaniała fabuła, ta niepewność przy wejściu do każdej jaskini, ten dreszcz na plecach gdy wchodzisz do ciemnego lasu, ta satysfakcja jak skopiesz jakiś orkowy tyłek i oczywiście te wspominienia przy wejściu go Górniczej Doliny. Dla mnie powrót do GD to było niezapomnianie przeżyciem i chyba żadna inna gra nie dostarczyła mi takich emocji. Aż się łza (no dobra, może troszeczkę przesadzam) w oku kręci gdy widzi się zniszczony i spalony Stary Obóz a na środku tych zgliszcz zamek, który niegdyś należał do Gomeza. Świat Gothica ma także pełno tajemnic i ukrytych lokacji a gracze aż do dzisiaj starają się odkryć te wszystkie sekrety i cały czas można znależć coś nowego. Właśnie dlatego uważam, że seria Gothic to najlepsza gra i nie sądzę by kiedykolwiek jakaś gra mogła jej odebrać palmę pierwszeństwa. Takie jest moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja grałem w Gothic 2 i Fable i powiem że gothic ma lepszą fabułę, większy świat i więcej czasu trzeba poświęcić na przejście go ale za to nie ma takiego humoru, kolorowej grafiki, systemu waki i tego czegoś co nam daje wybór między dobrem a złem... Mimo to wole Gothic 2 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2006 o 20:12, Magwisienka napisał:

Jak dla mnie o wiele lepszy jest Gothic 2. Tak gra ma to "coś". Wspaniała fabuła, ta niepewność
przy wejściu do każdej jaskini, ten dreszcz na plecach gdy wchodzisz do ciemnego lasu, ta satysfakcja
jak skopiesz jakiś orkowy tyłek i oczywiście te wspominienia przy wejściu go Górniczej Doliny.
Dla mnie powrót do GD to było niezapomnianie przeżyciem i chyba żadna inna gra nie dostarczyła
mi takich emocji. Aż się łza (no dobra, może troszeczkę przesadzam) w oku kręci gdy widzi się
zniszczony i spalony Stary Obóz a na środku tych zgliszcz zamek, który niegdyś należał do Gomeza.
Świat Gothica ma także pełno tajemnic i ukrytych lokacji a gracze aż do dzisiaj starają się
odkryć te wszystkie sekrety i cały czas można znależć coś nowego. Właśnie dlatego uważam, że
seria Gothic to najlepsza gra i nie sądzę by kiedykolwiek jakaś gra mogła jej odebrać palmę
pierwszeństwa. Takie jest moje zdanie.


Z tą łezką w oku to może lekka przesada :) ale ponadto wszystko inne zgadza się całkowicie. Spróbujcie chociażby, grając w Gothica 1 lub 2, wejść do jakiegokolwiek lasu po zmroku :). Zmienia się wtedy muzyka na bardziej nastrojową :), a jak jeszcze coś wyskoczy nam przed oczami to juz wogóle ... innymi słowy klimat aż kapie z ekranu :) (mimo takiej, a nie inej grafiki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy mozna te gry tak porownywac poniewarz G2 ma lepszy swiat ale zato w Fable jest ładniesza grafika i ciekawszy rozwuj postaci + bardzo zabawny humor w grze miedzy tymi grami jest duza przepasc technologiczna jaki i zastosowane w nich rozwiazania ;] i co do wyboru ktora lepsza to zostawie bez odpowiedzi bo jak dlamnie obie sa na podobnym poziomie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.10.2006 o 22:33, TTBoS napisał:

nie wiem czy mozna te gry tak porownywac poniewarz G2 ma lepszy swiat ale zato w Fable jest
ładniesza grafika i ciekawszy rozwuj postaci + bardzo zabawny humor w grze miedzy tymi grami
jest duza przepasc technologiczna jaki i zastosowane w nich rozwiazania ;] i co do wyboru
ktora lepsza to zostawie bez odpowiedzi bo jak dlamnie obie sa na podobnym poziomie


Ale abstrachując juz od tego, jakie róznice są między tymi grami.
Jeżeli przyjąc za punkt odniesienia, iż obie te gry zaliczamy do gatunku cRPG i analizując je pod względem cech tegoż gatunku, mozna jednoznacznie stwierdzić, że Gothic (jako cRPG) jest po prostu lepszy.
Innymi słowy: Porównując obie te gry pod względem elementów istotnych dla omawianego gatunku (w tym wypadku ,dla cRPG, najistotniejsze to IMO: fabuła (questy główne i poboczne), klimat, świat (otoczenie), interakcja, ect.), Gothic wypada zdecydowanie lepiej. I dlatego w takiej konfrontacji Fable po prostu nie ma szans.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak dla mnie obie gry nie mają nic, znaczy "tego czegoś" ^_^ Chociaż w sumie przyjemniej grało mi się w Fable - odczucie subiektywne. W obu przypadkach nie dotrwałem do finału opowieści :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.10.2006 o 23:16, Quatre napisał:

A jak dla mnie obie gry nie mają nic, znaczy "tego czegoś" ^_^ Chociaż w sumie przyjemniej
grało mi się w Fable - odczucie subiektywne. W obu przypadkach nie dotrwałem do finału opowieści
:/


Niech zgadnę... jesteś wielkim fanem Sapera, Pacmana, Need for speed, Prince of Persja (ale tylko tych najnowszych części) i Fify 2007 :P)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.10.2006 o 23:37, Dann napisał:

Niech zgadnę... jesteś wielkim fanem Sapera, Pacmana, Need for speed, Prince of Persja (ale
tylko tych najnowszych części) i Fify 2007 :P)


Masz rację .. ale tylko cząstkową, bo naprawdę bardzo lubie te wszystkie Undergorundy, Most Wanted i Carbony ^_^ W Pacmana to grałem jeszcze na Amidze, w sapera lubi (a raczej lubiła) grać moja siostra, nie ja, Fify nie cierpię (jedyna fajna to (Wordl Cup ''98, wolę PESa), a PoPy rzeczywiście dają radę (pierwszego, stareńkiego nie bardzo lubiłem, wolałem starą dwójkę, a nowe są w porządku).

A tak naprawdę to jestem wielkim fanem gier spod znaku Infinity Engine (BG, Icewind i Torment), Oblivion, cyklu Europa Universalis, Gothiców nie lubię. Nie podoba mi się interfejs, sterowanie, fabułą też nie jestem zachwycony (pełno tam tych orków, błee) i nie podoba mi się, że nie można wybrać swojej postaci na początku.

I co kolego - dalej masz mnie za kilkunastoletniego gówniarza miłośnika efekciarskich gierek nielubiącego myśleć? :P Gothic nie jest jedynym wyznacznikem dobrego gustu w grach. A ja do jego miłośników nie należę (chociaż łącznie to miałęm chyba ze 4 podejścia do serii) - chociaż nie wiadomo czy trzecia część mnie do siebie nie przekona :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.10.2006 o 23:47, Quatre napisał:

I co kolego - dalej masz mnie za kilkunastoletniego gówniarza miłośnika efekciarskich gierek
nielubiącego myśleć? :P Gothic nie jest jedynym wyznacznikem dobrego gustu w grach. A ja do
jego miłośników nie należę (chociaż łącznie to miałęm chyba ze 4 podejścia do serii) - chociaż
nie wiadomo czy trzecia część mnie do siebie nie przekona :)


Sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, kim naprawdę jesteś ;P (ale banał :O)
Ja szanuję Ciebie za to, że chociaż przyznajesz, iż Gothic naprawdę jest "wyznacznikiem dobrego gustu w grach" :D
(może nie jedynym, ale jest)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>.....

Dnia 15.10.2006 o 23:06, Dann napisał:

Innymi słowy: Porównując obie te gry pod względem elementów istotnych dla omawianego gatunku
(w tym wypadku ,dla cRPG, najistotniejsze to IMO: fabuła (questy główne i poboczne), klimat,
świat (otoczenie), interakcja, ect.), Gothic wypada zdecydowanie lepiej. I dlatego w takiej
konfrontacji Fable po prostu nie ma szans.


za G2 przemawia fakt otwartego swiata i tylko tego ;] gdyby Fable tez miał otwarty swiat to Fbale było by lepsze bo jak tu i tu jest dobra fabuła i jest mnustwo zadan pobocznych itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O wszystkich pozytywnych argumentach Gothica wypowiedzieli się koledzy i koleżanki wyżej:) Ja tylko dodam, że to właśnie na niego głosuję. Ta gra jest dla mnie czymś w rodzaju religii, tyle powiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bezdyskusyjnie w tym zestawieniu wygrywa Fable : Zapomniane Opowieści. Gothic II przegrywa jeśli chodzi o grywalnośc. Sytem walki w Fable jest milion razy bardziej grywalny niż w Gothicu II. Fable wgrywa też w grafice, w możliwościach jakie gry dają i jeśli chodzi o genialne udźwiękowienie. Gothic II jest lepszy tylko jeśli chodzi o otwartość świata i długość rozgrywki. Tym samym Fable jest grą lepszą i do tego maksymalnie wciągającą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.10.2006 o 23:59, Dann napisał:

Ja szanuję Ciebie za to, że chociaż przyznajesz, iż Gothic naprawdę jest "wyznacznikiem dobrego
gustu w grach" :D
(może nie jedynym, ale jest)


Ja sam bardzo chętnie pograłbym w Gothica, ale odrzuca mnie po prostu ta grafika (nie cierpię gier z początku "ery 3D"), interfejs i sterowanie. Już się nie mogę doczekać trójeczki, bo ufam, że tam to wszystko poprawili (grafę na 100% - widziałem screeny :D ). A może kiedyś zrobią remake''i dwóch pierwszych G z godziwą grafą i sterowaniem - wtedy na pewno zagram :D

A w Fable bardzo podobały mi się smaczki w stylu ożenku i własnych domków :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie lepszy jest Gothic II. W Fable denerwowały mnie ''ścieżki'' z lokacji do lokacji, zaś w Gothicu można chodzić po całym świecie gry gdzie się chce. W Gothicu jest lepsza fabuła i jest bardziej nieliniowy. Uważam, że w Fable nieco głupi był pomysł z wyborem zła lub dobra, gdyż po co mam być złym jak i tak moim celem jest zabicie złego Jack''a Rzeźnika. Z resztą to sama popularność Gothica mówi sama za siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować