Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Witam. Chcę kupić monitor 20", ake mam pytanie co do czasu reakcji. Na czym on polega? Jeden z moich kolegów ma monitor lcd, i kieduy co kolwiek na nim robi to zostawia mu ślad na ekranie (wiecie jak np. można zrobić, aby myszka mu zostawiała ślad, ale mu wszystko tak ziostawia ślady, tekstury w grach etc.). Teraz moje pytanie:
Jestem kompletnie w tym zielony, jaki mi polecacie monitor (najlepiej na allegro) 20", i następne pytanie, co to jest dokładnie ten czas reakcji?

Narazie chcę wybrać monitor z pośród tych dwóch: Jaki polecacie?
http://allegro.pl/item266500418_monitor_lg_lcd_20_l206wtq_sf.html
i
http://allegro.pl/item264048611_hit_monitor_lcd_20_benq_fp202w_warszawa.html

0

jest temat o upgrade kompów i tam z powodzeniem mozesz sie spytac o to a nie tworzyc temat...
kłudeczka

0

Dnia 15.11.2007 o 16:22, Jackal-pl napisał:

Witam. Chcę kupić monitor 20", ake mam pytanie co do czasu reakcji. Na czym on polega? Jeden
z moich kolegów ma monitor lcd, i kieduy co kolwiek na nim robi to zostawia mu ślad na ekranie
(wiecie jak np. można zrobić, aby myszka mu zostawiała ślad, ale mu wszystko tak ziostawia
ślady, tekstury w grach etc.). Teraz moje pytanie:
Jestem kompletnie w tym zielony, jaki mi polecacie monitor (najlepiej na allegro) 20", i następne
pytanie, co to jest dokładnie ten czas reakcji?

Narazie chcę wybrać monitor z pośród tych dwóch: Jaki polecacie?
http://allegro.pl/item266500418_monitor_lg_lcd_20_l206wtq_sf.html
i
http://allegro.pl/item264048611_hit_monitor_lcd_20_benq_fp202w_warszawa.html

A by dowiedzieć się co to jest czas reakcji wystarczy udać się na Wikipedię i wpisać zagadnienie. Wyskakuje nam tak strona ---------------> http://pl.wikipedia.org/wiki/Czas_reakcji - w której mowa, że czas reakcji to czas, w którym system lub obiekt odpowiada reakcją na nadany sygnał. Czas reakcji jest jedna z ważniejszych parametrów charakteryzujących monitory LCD.

Pozdrawiam...

0

Dnia 15.11.2007 o 16:24, Chester001 napisał:

jest temat o upgrade kompów i tam z powodzeniem mozesz sie spytac o to a nie tworzyc temat...
kłudeczka

Jest od tego Moderator

Ostrzeżonko

0

Dnia 15.11.2007 o 16:27, RobeN napisał:

> jest temat o upgrade kompów i tam z powodzeniem mozesz sie spytac o to a nie tworzyc temat...

> kłudeczka

Jest od tego Moderator

Ostrzeżonko

Ostrzeżenie dla mnie?

A co z wyborem monitora?
Sry ale dla mnie upgrade kompa to upgrqade ''''skrzyni", a osobnego tematu ogolnego o monitorach...

0

Dnia 15.11.2007 o 16:34, Jackal-pl napisał:

Ostrzeżenie dla mnie?

Chester001 - Za pseudomoderatorstwo.

Dnia 15.11.2007 o 16:34, Jackal-pl napisał:

A co z wyborem monitora?
Sry ale dla mnie upgrade kompa to upgrqade ''''skrzyni", a osobnego tematu ogolnego o monitorach...

Karty graficzne są???
Procki są???
RAM jest???

To niech Monitory LCD też sobie będą.

Jeśli ktoś ma ogólne pytanie dot. całości, to jak najbardziej temat o Upgrade jest dobry.
Ale jeśli ma precyzyjne pytanie, to może mieć i precyzyjny temat ;)
16.11.07

0

Dnia 15.11.2007 o 17:11, RobeN napisał:

> Ostrzeżenie dla mnie?

Za pseudomoderatorstwo.

Jackal-pl ---> RobeN miał raczej na myśli Chester001, a nie Ciebie ;)

0

Raczej nie dawałbym wiary w te 2ms monitora LG. Producenci często podają przekłamane dane. Raz o mało co naciąłbym się na taki jeden monitorek Samsunga, który rzekomo miał 2ms a w rzeczywistości miał 8-16 i smużył nawet w filmach. Nie oszukujmy się, LG nie robi jakichś super monitorów i wątpię, żeby ta matryca miała rzeczywisty czas reakcji 2ms. Prędzej uwierzyłbym w te 8ms monitora BenQ, co nie znaczy, że jest on lepszy. Ja swój monitor EIZO mam od ponad roku. Wydałem na niego kupę kasy i ma on matrycę 8ms. Na początku trochę ciężko było przyzwyczaić się do smużenia w szybkich grach FPS, ale z czasem przestałem to zauważać. Uważam, że 8ms rzeczywistego czasu reakcji to absolutne maksimum, powyżej tego monitor nie nada się do giercowania.

0

W skrócie:

Czas reakcji matrycy jest to czas, który informuje o szybkości działania matrycy wyrażony w ms (milisekundach) a konkretnie czas zapalenia lub zgaszenia piksela podczas zmiany stanu np. przejście z czarnego do białego tła.

Czas reakcji matrycy (GTG) - czas (ms) podawany przez producentów w tej formie jest czasem dla odcieni szarości i jest on pozornie lepszy od opisanego powyżej. Można się spotkać z następującymi określeniami tego czasu : Grey-to-Grey, Szary-do-Szarego, czy też GTG.

0

Siemano mam pytanie mam monitor LG L194WT i to jest monitor panoramiczny i gdy chce ja kies film obejżeć na DVD to film nie jest wyświetlany na pełnym ekranie tylko jest czarne miejsce zostawione z góry i dołu jak by nie był panoramiczny czy można cos z tym zrobić w jakiś ustawieniach aby film był na pełnym ekranie czy juz ma tak być ?

0

Dnia 15.11.2007 o 16:22, Jackal-pl napisał:

Witam. Chcę kupić monitor 20", ake mam pytanie co do czasu reakcji.

Smugi zostają jak LCD ma zbyt duży czas reakcji. Jak chcesz mieć monitor z szybkim czasem reakcji, to szukaj paneli na matrycy TN ( gorsze kąty widzenia i odwzorowanie kolorów ). Możesz też spróbować czegoś na matrycy PVA, która ma lepsze odwzorowanie kolorów, ale za to większe czasy reakcji i jest chyba droższa. Co do czasów reakcji, to zależy od człowieka, bo jeden to widzi a inny nie. Najlepiej samemu sie wybrać do sklepu, porównać monitory i przekonać się na własne oczy.
Co do monitora, to nie lepiej kupić 19 cali ? 20 ma większą natywną rozdzelczość, potrzeba lepszej karty graficznej i chyba mało gier obsługuje 1680x1050, natomiast 1280x1024 ( 19 cali ) znaczna większość.

0

witam mam problem z moim monitorem LCD. Moj monitor pokazuje tak jakby ktore ktore molowal malarz tzn ze nie ma jednolitego koloru tylko na jedny obrazku sa rozne odcienie. a tak dokladnie to ja niewiem jak to wytlumaczyc ;/
moze jak bym zrobil fotke to byscie zobaczyli jak to dokladnie wyglada

0

Na to składa się kilka czynników:

Ustawienia ilość kolorów - powinno być 32bit
Ustawienia kolorów/jasności w sterowniku karty - trzeba samemu dobrać odpowiednie ustawienia Gamma/Jasność/Kontrast/Cyfrowe wzmocnienie kolorów
Ustawienia samego monitora - tu to samo co wyżej, ale w interfejsie monitora

Dalej zależy to od matrycy i samego monitora, po części też od karty graficznej i sterowników.
Różne efekty można uzyskać np. na tym samym monitorze, ale na 2 różnych kartach (modelach) a tym bardziej różnych producentów.

Obraz może też diametralnie różnie wyglądać na wyjściu analogowym D-SUB i na cyfrowym DVI-D. Wiele średniej klasy monitorów posiada jedynie wyjście analogowe D-SUB.

Krótkie info:
D-SUB czy DVI-D
http://www.idg.pl/news/128318.html

0

Co sądzicie o monitorze NEC Multisync WGX20Pro? Bo w recenzji w CDA go zachwalali, a teraz staniał. Poza tym gdzie można go tanio kupić?

0

Dnia 16.11.2007 o 17:59, azur65 napisał:

Co sądzicie o monitorze NEC Multisync WGX20Pro? Bo w recenzji w CDA go zachwalali, a teraz
staniał. Poza tym gdzie można go tanio kupić?

Ponoć rzeczywiście jest całkiem niezły. A gdzie kupisz go najtaniej sprawdzisz na: www.skapiec.pl lub www.ceneo.pl

0

/.../
Nie wiem, czy wiesz, ale monitory LCD to rozwiązanie przejściowe. A nie warto inwestować w rozwiązania tymczasowe. Lepiej zrobisz kupując markowego CRT''ka (np. LG, Samsung). Zapłacisz max. 300 zł (na allegro z gwarancją), a dostaniesz:
dowolne kąty widzenia, zero smużenia (można powiedzieć 0 ms czasu reakcji), możliwość zmiany rozdzielczości i nieco lepsze odwzorowanie barw (ale tu różnica jest niewielka). Na
Jeżeli jednak jesteś zdecydowany na LCD, to: minimum 20", panoramiczny. Bo panoramiczność to chyba jedyna cecha, która rzeczywiście daje przewagę LCD''kom.
PS Pierwsze wychodzące OLED''y (następcy LCD) mają "trochę" lepsze właściwości: kontrast 100000:1, czas reakcji 0 ms itd. Łączą w sobie najlepsze cechy LCD''ka (małe rozmiary i panoramiczność) oraz CRT''ka (czas reakcji, kąty widzenia). Niestety na razie są potwornie drogie...

0

Dnia 16.11.2007 o 18:09, ziptofaf napisał:

/.../
Nie wiem, czy wiesz, ale monitory LCD to rozwiązanie przejściowe. A nie warto inwestować w
rozwiązania tymczasowe. Lepiej zrobisz kupując markowego CRT''ka (np. LG, Samsung). Zapłacisz
max. 300 zł (na allegro z gwarancją), a dostaniesz:
dowolne kąty widzenia, zero smużenia (można powiedzieć 0 ms czasu reakcji), możliwość zmiany
rozdzielczości i nieco lepsze odwzorowanie barw (ale tu różnica jest niewielka). Na
Jeżeli jednak jesteś zdecydowany na LCD, to: minimum 20", panoramiczny. Bo panoramiczność to
chyba jedyna cecha, która rzeczywiście daje przewagę LCD''kom.
PS Pierwsze wychodzące OLED''y (następcy LCD) mają "trochę" lepsze właściwości: kontrast 100000:1,
czas reakcji 0 ms itd. Łączą w sobie najlepsze cechy LCD''ka (małe rozmiary i panoramiczność)
oraz CRT''ka (czas reakcji, kąty widzenia). Niestety na razie są potwornie drogie...

Mam CRT''ka 18cali, płaski kineskop i chyba 1cm filtru wbudowanego, ale chodzi mi HDTV(!). Kartę mam dobrą (GeF 7300GT 128ddr3) więc nie powinno być problemów. A jaką firmę polecacie? Ja jestem bardziej za flatronami LG (taki monitor [crt] mam. Flatron 775FT).

Z góry dzięki.

0

Dobra, czas ożywić temat :P
Mam problem... potrzebuje monitora do 900zł
Nie interesują mnie głośniki, milinu wyjść podświetlane dziadostwa ani korniszonki w zestawie:P
Najbardziej odpowiadałby mi matryca w okolicach 17" - 20", w miare przyzwoity czas reakcji i nizła głębia:P
A i proszę o niepodrzucanie mi tu tworów techniki typu Gateway bo to działa ładnie tylko gdy się spie.... to nie ma gdzie tego naprawić:/

0

Dnia 16.11.2007 o 11:34, Splocky napisał:

/.../ Uważam, że 8ms rzeczywistego
czasu reakcji to absolutne maksimum, powyżej tego monitor nie nada się do giercowania.

Chyba przesadziłeś. Ja mam EIZO 16" (1280x1024) od 5 lat, z teoretycznym czasem reakcji 25 ms a w grach i filmach żadnego smużenia nie widzę. Na statycznym obrazie, jak coś włączam, wyłączam, to ślad pozostaje ale ani na filmie ani w grze, ani przy ogladaniu telewizji tego nie widzę.

0

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0