Zaloguj się, aby obserwować  
Milteen

GOTHIC

16146 postów w tym temacie

Dnia 30.03.2007 o 11:54, Drizzt Drow napisał:

aaaa... w życiu bym na to nie wpadł :D oki dzięki, bez graficznego przedstawienia przedmiotów
jeszcze jakoś od biedy da sie grać, ale bez opróżniania skrzyń to już napewno nie :D


Spox, trzeba pomóc nowemu ;) Jeszcze sobie zrób umiejętność otwierania zamków. Zamki wytrychem otwiera się w ten sposób, że trzymając LPM wciskasz strzałkę w lewo lub prawo żeby trafić na właściwą kombinację ;) A, jak ci nie szkoda punktów umiejętności to zrób sobie skradanie, jak będziesz w zamku w SO przyda się,żeby dostać się do kilku pomieszczeń których pilnują strażnicy :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2007 o 11:58, tykus napisał:

Jeszcze sobie zrób umiejętność otwierania zamków.

Cieee... Czy w G1 naprawdę jest potrzebna? Wystarczy potężne zaklęcie save & load... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam taką prośbę do Was, szanowni gramowicze - Czy moglibyście mi pokrótce zrecenzować (obiektywnie) wszystkie Gothiki, ponieważ nigdy w nie nie grałem, a zastanawiam się nad kupnem.
Proszę :)

PS. Nie oburzajcie się za bardzo, że nigdy nie grałem w Gothica :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2007 o 12:07, edeń napisał:

Mam taką prośbę do Was, szanowni gramowicze - Czy moglibyście mi pokrótce zrecenzować (obiektywnie)
wszystkie Gothiki, ponieważ nigdy w nie nie grałem, a zastanawiam się nad kupnem.
Proszę :)

Można się rozpisywać bez końca o wadach i zaletach wszystkich części Gothic.Oceny będą rozmaite , chociaż wierzę , że pozytywnych będzie więcej.Moim zdaniem , dobrym i wiarygodnym wskaźnikiem jakości gry , jest jej popularność na forum , czyli ilość postów poświęcona danemu tytułowi.Gothic pod tym względem dobrze się prezentuje.Przejrzyj wątki , a na pewno znajdziesz masę informacji , tylko uważaj na spojlery , żeby nie zepsuć sobie niespodzianki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2007 o 11:58, tykus napisał:

Spox, trzeba pomóc nowemu ;) Jeszcze sobie zrób umiejętność otwierania zamków. Zamki wytrychem
otwiera się w ten sposób, że trzymając LPM wciskasz strzałkę w lewo lub prawo żeby trafić na
właściwą kombinację ;) A, jak ci nie szkoda punktów umiejętności to zrób sobie skradanie, jak
będziesz w zamku w SO przyda się,żeby dostać się do kilku pomieszczeń których pilnują strażnicy
:P



Czyli z tymi zamkami podobnie jak w G2... system nauczania też jest taki sam? tzn. uczą nas inni? i czy jest taki jak w G2 (im wyższy poziom skilla, tym więcej PN kosztuje) czy taki jak w G3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2007 o 12:05, Tajemnic napisał:

> Jeszcze sobie zrób umiejętność otwierania zamków.
Cieee... Czy w G1 naprawdę jest potrzebna? Wystarczy potężne zaklęcie save & load... :)


No pewnie że jest potrzebna :P Bez umiejętności tej wytrych łamie się niemal zawsze, nie ma szans na otwacie czego kolwiek, a 10 PN na tą umiejętność to niedużo, wręcz to podstawa :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2007 o 12:27, Drizzt Drow napisał:

Czyli z tymi zamkami podobnie jak w G2... system nauczania też jest taki sam? tzn. uczą nas
inni? i czy jest taki jak w G2 (im wyższy poziom skilla, tym więcej PN kosztuje) czy taki jak
w G3?


System nauki taki sam, poza nauczaniem walki. W G2NK było to na procentach, w G1 są 2 poziomy do każdej broni ;) Z tym że najpierw musisz nauczyć się jednoręcznej a potem dopiero możesz dwuręcznej, tak samo z łukiem i kuszą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2007 o 12:07, edeń napisał:

Mam taką prośbę do Was, szanowni gramowicze - Czy moglibyście mi pokrótce zrecenzować (obiektywnie)
wszystkie Gothic, ponieważ nigdy w nie nie grałem, a zastanawiam się nad kupnem.
Proszę :)

PS. Nie oburzajcie się za bardzo, że nigdy nie grałem w Gothica :)

Zrecenzować wszystkie? To bym chyba tu do 14:00 siedział:) Krótko mówiąc najlepszą częścią wd. mnie jest Gothic1. Przewyższa Gothica 2 przede wszystkim fabułą, klimatem Górniczej Doliny(akcja rozgrywa się w tym miejscu), muzyka jest raczej porównywalna.
Gothic 2 jest na pewno lepszy pod względem graficznym, a Gothic 2 Noc Kruka(dodatek) ma lepszą fabułę od zwykłego Gothic 2 (bardziej spójna), ale jak już wcześniej napisałem najlepsza fabułę ma G1.
W Gothica 3 nie grałem więc opowiedzą Tobie o tej części inni forumowicze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Krótko mówiąc najlepszą częścią wd. mnie jest Gothic1. Przewyższa Gothica 2.
Rzeczywiście go przewyższa, a jeśli chodzi o G3 to największy sentyment mam do Gothica 1. W tedy się wszystko zaczęło, dlatego POLECAM najpierw kupić G1 a potem następne, ponieważ jak przejdziesz G2 lub G3 to w tedy niechce się już grać w G1 :( może po przez grafike. A po za tym fajnie przejść całą historię od pierwszej część po 20 :P :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2007 o 12:07, edeń napisał:

Mam taką prośbę do Was, szanowni gramowicze - Czy moglibyście mi pokrótce zrecenzować (obiektywnie)
wszystkie Gothiki, ponieważ nigdy w nie nie grałem, a zastanawiam się nad kupnem.
Proszę :)

Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak obiektywna recka :P Ale postaram się napisać o każdej ;)
Gothic - pierwsza gra z serii przyniosła powiew świeżości w grach RPG. Okazuje się, że nie jest potrzebna kupa skilli aby dobrze pograć. Gra z tej strony jest prosta, wręcz idealna do rozpoczęcia przygody z RPG. Druga sprawa, która pomogła grze to nietypowa fabuła. W końcu ile razy można ratować świat? Jesteśmy zwykłym więźniem, którego imię nikogo nie interesuje. Trafiamy do Kolonii Górniczej, nietypowego więzienia.
Król Rhobar II, władca Myrtany pokonał wszystkich wrogów królestwa... oprócz jednego. Orkowie ciągle stawiali opór niscząc wojska Rhobara. Potrzebna była broń. Wykuta z magicznej rudy. Kowale z hut w skutym zimą Nordmarze potrafią odpowiednio przetopić tą rudę i zrobić z niej niesamowicie potężną broń. Król podjął decyzję. Zwołał 12 najpotężniejszych magów królestwa i rozkazał im stworzyć magiczną barierę nad kopalnią rudy w Khorinis, jednej z wysp Królestwa. Jednak magom do końca się nie udało - Bariera wymknęła się spod kontroli i stali się więźniami własnego dzieła. Więźniowie kórzy trafili do Koloni naychmiast wykorzystali sytuację - zabili strażników w Forcie i przejęli władzę. Magów oszczędzili, stwierdzili, że mogą się przydać. Król musiał negocjować. Dostarczał więźniom jedzenie i piwo, oraz wszystko co jest im potrzebne do przeżycia. W zamian więźniowie dostarczali królestwu wydobytej rudy. W ciągu kilku lat Kolonia podzieliła się na 3 obozy, o których nie będę się rozpisywał, więcej dowiesz się podczas rozgrywki o nich ;) Naszym pierwszym questem jest dostarczenie listu do Arcymistrza Magów Ognia oraz dołączenie do jednego z trzech obozów. Tytuł ten powala swopim klimatem - nie mamy kontaktu ze szlachetnymi paladynami, tylko z więźniami, którzy choć są mili lub nie, musimy zdawać sobie sprawę że lepiej z nimi nie zadzierać, bo to kryminaliści. Gra ma w miarę duży świat (choć nie za wielki) po którym można się swobodnie poruszać. Jednak lepiej nie wchodzić do lasu - można tam łatwo zginąć. Szybko można zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy pępkiem tego świata - są tu silniejsi od nas. Gra ma niezłą grafikę, choć nie powala, ale i nie przeszkadza za bardzo. Za to muzyka - genialna. Cały cza chętnie jej słucham, po prostu powala i nie daje odejść od głośników. Oczywiście gra ma wady - sterowanie! Choć można się przyzwyczaić, to na początku trudno się oswoić. Ale system walki to już co innego - można z nim robić cuda (no może poza łukami i kuszami). Kolejna wada to liniowość rozgrywki. Gra dzieli się na 6 rozdziałów, ale tylko pierwszy jest naprawdę nieliniowy. Ale tak bardzo to nie przeszkadza, bo świetnie opowiedziana historia ratuje to niedociągnięcie. Po prostu genialna gra, IMO najlepsza z serii ;)

Gothic II - na drugą część serii nie trzeba było długo czekać - wyszła rok po pierwszej części. Graficznie została polepszona, muzyka dalej wymiata, można usłyszeć stjuningowane motywy z poprzedniej części.
Król Rhobar siedział samotnie w sali tronowej, pogrążony w myślach.Uważnie przyglądał się spoczywającej w jego dłoni bryłce rudy, jakby zauroczony pokrywającymi ją fioletowymi liniami magicznej mocy.
Na tej rudzie zbudowałem moje królestwo, a gdy jej zabraknie, upadnie i ono. Moje ziemie pogrążają się w chaosie. Jak kraj długi i szeroki, chłopi chwytają za broń, odmawiając płacenia daniny. A ja... ja jestem bezsilny! Zbyt wiele bitew przegrano. Zbyt wielu żołnierzy straciło życie. Moja armia jest już tylko karykaturą swej dawnej świetności i nie mamy już dość sił, by powstrzymać inwazję orków. Jeśli z Khorinis nie przybędzie następna dostawa rudy, nie przetrwamy następnego ataku.
Rhobar wstał i wolno podszedł do okna. W Vengardzie - stolicy królestwa panowała cisza i spokój, ale wydało mu się, że gdzieś z oddali dobiega już miarowe dudnienie orkowych kotłów wojennych.
Jego wzrok prześliznął się po dachach domów, aż zabłądził na przystań, gdzie cumowała Esmeralda - sfatygowany statek kupiecki, jedyny okręt stojący na straży królestwa, niedobitek niegdyś potężnej floty. Reszta armady spoczywała na dnie oceanu, zatopiona przez potężne galery orków.
Wezwać Lorda Hagena!
Po chwili w sali tronowej wkroczył postawny wojownik. Znać było po nim że od wielu dni nie zaznał dłuższego odpoczynku.
Wasza Wysokość mnie wzywał?
Lordzie Hagenie, mam dla ciebie misję, od powodzenia której zależy przyszłość całego naszego królestwa. Dlatego nie wolno ci zawieść!
Żyję po to, by służyć Waszej Wysokości. Wypełnię to zadanie, choćbym miał przypłacić je życiem.
Niech więc się stanie... Powierzam ci Esmeraldę. Wybierzesz setkę swoich najlepszych ludzi i poprowadzisz ich do Khorinis. Nie wracajcie, póki ładownia statku nie zapełni się rudą! Czas jest na wagę złota, dlatego musicie wyruszyć natychmiast!

Fabularnie jest nieźle, lecz gra za bardzo odchdzi w stronę typowego heroic fantasy. Po zniszczeniu Bariery Bezimienny niemal zginął, lecz nekromanta Xardas utrzymał go przy życiu. Jednak Bezi stracił większość swoich sił, nie jest już tak wspaniałym wojownikiem jak niegdyś. Więźniowie pouciekali i okradają szanowanych obywateli Khorinis. Inni znaleźli sobie pracę na farmach i starają się ni pakować w kłopoty. Jednak nad Khorinis zawisło nowe niebezpieczeństwo - smoki. Smoki chcą zniszczyć Khorinis, służą im armie orków. Tylko Ty możesz uratować Khorinis od zagłady - jesteś wybrańcem Innosa. Mechanika gry mocno się nie zmieniła - ulepszono sterowanie, można wybrać jeden z dwóch systemów walki (ja obstaję za tym z Gothic I), doszło kilka nowych umijętności (wreszcie widać ten potencjał kowalstwa). Teren gry znacznie się powiększył - cała wyspa do zwiedzenia oraz możliwość powrotu do Górniczej Doliny. Nasze pierwsze zadanie to zdobycie Oka Innosa - potężnego artefaktu który ma nam pomóc w walce ze smokami oraz porozumieć się z nimi. Jednak nie jest to proste zadanie - w tym celu musimy porozmawiać z Lordem Hagenem. Jednak byle kto nie może z nim porozmawiać, a nikt z zewnętrznego świata nie wie, kto zniszczył barierę, zresztą wielu zabiłoby tego, kto to zrobił, bo uwolnił przez to wielu więźniów. Ponownie musimy dołączyć do jednego z trzech obozów - tym razem są to strażnicy/paladyni. nowicjusze/magowie ognia oraz najemnicy/łowcy smoków. Gra nie jest tak liniowa jak poprzedniczka - tym razem zależeni od tego, do kogo się przyłączymy będziemy dostawać inne unikalne dla klasy zadania. Spotkamy też starych przyjaciół. Gra wg wielu lepsza od jedynki, lecz zdania są podzielone. Jedno jest pewne - trzeba zagrać ;)

Gothic II: Noc Kruka - dodatek do G2 z 2004 roku przeznaczony był tylko i wyłącznie dla tych, którzy pokochali tą grę. Wymaga podstawki oraz rozpoczęcia całej rozgrywki od nowa. Dodaje nowe stwory, masę questów, broni (w tym genialny miecz Szpon Beliara), spotkamy więcej magów wody oraz zwiedzimy niezbadane zakątki Khorinis. Wreszcie można bliżej poznać bandytów oraz spotkać władców morza - piratów. Poziom trudności został zwiększony. Możemy spotkać jeszcze więcej starych znajomych, którzy mają nam wiele do opowiedzenia.
Gniew Beliara wzmógł się po upadku Bariery. Zapisano, że do tego świata zostanie przyzwany potężny atefakt. Bóg Ciemności wysyła swe sługi z misją. Ta misja jest już rozpoczęta. Sługi Beliara bezczeszczą prastare chramy... Budzą się strażnicy tych chramów, a ich gniew wstrząśnie ziemią.
Dodatek niestety nie ma zbyt dobrej polonizacji - CDP zaprosiło wielu nowcyh aktorów zamiast starych, więc gdy rozmawiamy z kimś, kto ma nowe rzeczy do przekazania, podczas rozmowy słyszymy 2 rózne głosy. Jednak sam dodatek jest wręcz genialny - IMO jeden z lepszych add-onów jakie widziałem do tej pory ;)

O Gothicu 3 jak chcesz to mogę napisać, jednak nie znam tej gry perfekcyjnie, więc recka może nie być do końca rzetelna.

Podczas recek wspominałem o bóstwach, więc i ich krótko opiszę. Jednak legend z nimi związanych nie opisuję, sam je lepiej poznasz podczas rozgrywki ;)

Innos - Bóg ognia, pokoju i sprawiedliwości. Toczy odwieczną walkę z Beliarem - swoim bratem. Ziemskimi przedstawicielami Innosa są magowie ognia. Innos objął także swoją opieką paldynów, którzy dbają o pokój na świecie, działają w służbie Innosa

Adanos - Bóg rownowagi. Tam, gdzie stanie Adanos, ani Innos ani Beliar nie mają żadnej siły. Jego symbolem jest woda. Wyznawcami Adanosa są magowie wody.

Beliar - Bóg zła i zniszczenia. Odwiecznie toczy walkę z bratem Innosem. Jego wyznawcy to nekromanci

Dnia 30.03.2007 o 12:07, edeń napisał:

PS. Nie oburzajcie się za bardzo, że nigdy nie grałem w Gothica :)

Spoko, błędy trzeba naprawiać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Recenzja tekstu:
1. tekst zawiera prawde...
2. Duża ilość...
3 Zła jakość :P Długo się czyta:P
4. Opis bogów (dobry)
5. Nie ma na co ponażekać :((
No niestety musze postawić 10/10 :(( chętnie dałbym 1/10
OCENA:
10/10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to się cieszę że pasują ci recki ;) Ale czytać chyba za dużo nie lubisz :P Pewnie dlatego spodobał ci się opis bogów bo był krótki :P A swoją drogą ciekawy paradoks - recenzja recenzji :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2007 o 15:59, dambialko napisał:

Wspaniale! ale sam chyba podejrzewam cię że to skąd kopiowałeś ?


Sam pisałem :P Wykorzystałem fragment z intra do Nocy Kruka, no i dialog przy G2 to skrócona i przerobiona wersja z instrukcji, reszta samemu, z żadnych serwisów nie korzystałem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eeee... bardzo fajnie, że wam się podobają recenzje pióra tykusa, ale... czy to wątek o recenzjach czy Gothicu 1 ? Panowie nie offtopujmy...

A tak BTW bo mam dziurę w pamięci... gdzie w Gotichu 1 można było znaleźć runę Tchnienie Śmierci ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2007 o 17:49, szerszeń45 napisał:

A tak BTW bo mam dziurę w pamięci... gdzie w Gothic''u 1 można było znaleźć runę Tchnienie Śmierci
?


Ma ją przy sobie nieumarły paker szaman orków w świątyni, ten co trzeba Uriziela by móc go poszatkować ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować