HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Dostałem ostatnio 2 książki: "Zew Cthulhu" H.P.Lovecrafta i "Malazańska Księga Poległych. Ogrody Księżyca" Stevena Eriksona. I teraz się zastanawiam, od której zacząć :) Cthulhu ponoć trzeba czytać wieczorami, a przy Księdze Poległych trzeba się skupić, bo tyle szczegółów. Chyba będę je czytał naraz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cześć, szukam książki i jej autora... wiem tyle, że książka ma tytuł "nikt" albo "nic" i jest o dziewczynce... jakiejś z dalekiego wschodu, która zostaje adoptowana przez rodzinę amerykańskiego pastora, wychodzi za mąż za despotę i zostaje dziennikarką, opisując swoje życie w tej książke. objętość książki to ok 120 stron. głowy za tytuł nie daję, ale treść z pewnością dobra. thnx z góry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawiera elementy spoilerowe (H.P. Lovecraft "Zew Cthuhlu")

No i już. Przeczytałem "Zew Cthulhu". Baaaardzo fajna książka. Nieźle sobie ten Lovecraft wydumał całą mitologię. Najlepszym opowiadaniem było jak dla mnie "Szepczący w ciemności", chociaż szkoda, że nie przedstawiono treści drugiego listu Akeleya do bohatera. Nienawidzę nie wiedzieć czegoś, co stanowi o fabule, a czego autor nie ujawnia. Pierwsze opowiadanie bardzo nastrojowe, wprowadzające w wątek. "Widmo nad Innsmouth" powodowało natychmiastowe skojarzenia z grą "Mroczne Zakątki Świata" (autobus z dziwnymi kierowcą, dziwny wygląd postaci) i czytane wieczorem, przy jednej włączonej lampce naprawdę przyprawia o dreszcze, zwłaszcza końcówka i najpierw pobyt bohatera w hotelu a następnie ucieczka."Kolor z przestworze" jakoś mnie nie wciągnęło, po prostu w niczym się nie wybijało, ale samo w sobie także jest dobre. No i najlepsze IMO opowiadanie, czyli "Szepczący w ciemności". Motyw z głosem przekazywanym przez "mówiący aparat" jest świetny, a ostatnie zdanie jest mocno tajemnicze i szczerze powiedziawszy nie do końca je zrozumiałem. Czy chodziło o to, że bohater nie rozmawiał z Akeleyem ale z kimś za niego przebranym, czy naukowiec został zabrany przez istoty na Yoggoth?? No bo kurcze czytam opowiadanie, dochodzę do końca, czuję, że ostatnie zdanie jest ważne, czytam je i nie wiem o co chodzi...Opowiadanie "duch ciemności" także wymiata, skojarzyło mi się z "Dolą Jeruzalem" Stephena Kinga. Zapewne King starał się naśladować swego mistrza Lovecrafta i stąd lelki kozojedy i tajemna księga "De vermis myteriis". Jak dla mnie, Kingowi jeszcze trochę brakuje do poziomu Lovecrafta, ale próba ze wszechmiar udana. Samo opowiadanie "Duch ciemności" jest naprawdę sugestywne, niemal czuje się strach ogarniający głównego bohatera. Co prawda w jednym miejscu porypała mi się chronologia (9 lipca umarł, a 30 jeszcze coś tam robił??), ale nie przeszkodziło to w odbiorze opowiadania. "Koszmar w Dunwich" to także masakrycznie dobre opowiadanie. Mocne, sugestywne i ten opis Curtisa... Jakbym widział tego potwora. "Muzyka Ericha Zanna" to opowiadanie pozornie niemającego nic wspólnego z resztą, może faktycznie tak jest, bo zostało napisane najwcześniej (1921) ale w kilku stronach autor wytworzył bardzo działającą na wyobraźnię atmosferę. I tylko szkoda, że opowiadanie kończy się tak szybko. Ogólnie książka wymiata. Może nie jestem jakimś znawcą literatury, ale legendy o tej książce nie są bezpodstawne. Najbardziej było mi żal, gdy autor pisał o rzeźbie/potworze/muzyce której słowa nie potrafią opisać. Pojawia się żal, że my nigdy nie poznamy kształtu czy brzmienia tego, co pochodzi z innych światów. Polecam każdemu tą książkę, i zgodnie z zaleceniami, czytać tylko wieczorem/nocą przy jednej zapalonej lampce. Najlepiej na jakimś wrzosowisku, ale to raczej się nie uda :)

Ph''nglui mglw''nafh Cthulhu R''lyeh wgah''nagi fhtagn!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2007 o 17:26, rafekx 12 napisał:

cześć czy ktos mozę mi polecić jakąś ksiazke o 2 wojnie światowej?

Hm... chyba najsłynniejsza książka o tej tematyce to "Kompania Braci", ale jeżeli chodzi Ci o dokumentalne, to naprawdę nie wiem jak pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pomyślałem sobie, że może zacznę czytać książki dla przyjemności. Najpierw chciałbym sprobować coś z fantasy. Co mi polecacie( tylko żeby to nie była jakaś skomplikowana książka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2007 o 17:26, rafekx 12 napisał:

cześć czy ktos mozę mi polecić jakąś ksiazke o 2 wojnie światowej?


Podaj dokładny okres który Cię interesuje, mam w swojej kolekcji masę książek o II WŚ ^^ Bardzo lubię o tym czytać, z tego miejsca, polecę Ci tylko taką ogólną :
" Bogowie Wojny " Simona Berthona. Czyta się ją szybko ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2007 o 19:41, Erton napisał:

No i już. Przeczytałem "Zew Cthulhu". Baaaardzo fajna książka.


A i owszem. Porządny horror. Możesz nie wierzyć, ale wiele osób do dziś sądzi, że Necronomicon wymyślony przez Lovecrafta jest książką autentyczną. A tymczasem została napisana już po "Zew Cthulhu" na fali popularności tej drugiej. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ostatnio Mikołajka tom II .

Książka świetna , ale nie podobała mi sie w niej jedna rzecz . Otóz niektore rysunki Jeana - Jacquesa Sempe nie sa takie same jak w poprzednich książkach ! Np . na stronie 271 mamy taki rysunek , porownacje sobie inne . Stare były duzo lepsze !! Sempe nie stanął an wysokosci zadania , wolałbym aby narysowal takie rysunki jak w poprzednich tomach /

Cikawe czy Znak wyda jescze tom 3 aby zarobić jescze wiecej kasy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja czytam 5 tom seri "Autostopem przez galaktykę". Ogółem fajna seria, zabawna i wciągająca. Moim zdaniem 5 to najnudniejszy jak na razie tom. Ale książke można ze spokojnym sumieniem polecić. A już na półce u mnie leży świeżo kupiona książka z serii SW pt. "Darth Bane: Droga zagłady".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2007 o 16:25, Ryan Kam napisał:

Czytałem ostatnio Mikołajka tom II .

Książka świetna , ale nie podobała mi sie w niej jedna rzecz . Otóz niektore rysunki Jeana
- Jacquesa Sempe nie sa takie same jak w poprzednich książkach ! Np . na stronie 271 mamy taki
rysunek , porownacje sobie inne . Stare były duzo lepsze !! Sempe nie stanął an wysokosci zadania
, wolałbym aby narysowal takie rysunki jak w poprzednich tomach /

Cikawe czy Znak wyda jescze tom 3 aby zarobić jescze wiecej kasy .

Ja dopiero zacząłem czytać no i jak powiedziałeś mi teraz o tych obrazkach... Masz racje te ze strony 271 i 272 wyglądają supełnie inaczej...
Mam nadzieję, że książka okaże się równo zabawna jak i poprzednie tomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się