HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Dnia 26.03.2010 o 06:47, A-cis napisał:

> U Komudy/.../ ponadto ego opisy pojedynków , zwad , bitew są bardzo plastyczne
Właśnie do opisów pojedynków i zwad miałem najwięcej zastrzeżeń. Opisuje je tak jak gdyby
nigdy w życiu w żadnej bójce nie brał udziału. A co do opisów bitew ... Opisał jedną
bitwę o wioskę.
A przypatrz się opisom wielkich bitew u Sienkiewicza.


Polecam "Bohuna" , "Samozwańca" , "Galeony Wojny" tam jest więcej opisów bitew.

Dnia 26.03.2010 o 06:47, A-cis napisał:

> po drugie solidna podbudowa historyczna i militarna czego u Sienkiewicza próżno
szukać.
Chyba grubo przesadziłeś :-)


Komuda jest z wykształcenia historykiem i to widać w jego książkach , poza tym podaje wiele ciekawostek i faktów których próżno szukać w podręcznikach do historii i książkach historycznych.

Dnia 26.03.2010 o 06:47, A-cis napisał:


> kiedy Dydyński walczy czytelnik "walczy" razem z nim itd.
Tak? I zadaje te wszystkie ciosy szablą wklet, wlew, włęg, wkłąb, wrąb, wlic, wbrew,
w kiść?
Co to jest?! Gość szpanuje terminologią zrozumiałą jedynie dla mistrza szabli Zabłockiego?!


Wystarczy lektura odpowiedniego rozdziału tej książki
http://www.allegro.pl/item942915926_dzikie_pola_core_book.html
lub tej
http://www.allegro.pl/item908426800_dzikie_pola_rzeczpospolita_w_ogniu.html
aby opisy Komudy nie były czarną magią , są rysunki i jest pokazane co i jak.
Po drugie jest jeszcze internet i youtube więc nie widzę problemu.
Uprzedzając pytanie tak posiadam obydwa wymienione tytuły ale aktualnie pożyczyłem je kuzynowi z Krakowa który "bawi" się w rekonstrukcje historyczne.

Dnia 26.03.2010 o 06:47, A-cis napisał:

To już jednak wolę opisy pojedynków u Sienkiewicza, które są zrozumiałe, a opis walki
Wołodyjowskiego z Bohunem czy z Kmicicem zapadają w pamięć.


Też tak myślałem dopóki nie przeczytałem opisów walki napisanych przez Komudę.

Ps. de gustibus non est disputandum i chyba na tym zakończymy dyskusję ja "zakochałem" się w książkach Komudy.

Polecam strony
Valkiria Network - Oficjalna Strona Jacka Komudy
http://valkiria.net/?area=23

http://www.fabryka.pl/autorzy.php?id=5&flash=y

http://samozwaniec.info/ofilmie.php

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2010 o 08:32, kerkas napisał:

Polecam "Bohuna" , "Samozwańca" , "Galeony Wojny" tam jest więcej opisów bitew.

Chyba na "Bohuna" jeszcze się skuszę. Z 2 powodów: aby w swoich opiniach nie opierać się tylko na 1 pozycji, a po drugie - akurat "Bohun" był podobno repliką Komudy na "Ogniem i mieczem".

Dnia 26.03.2010 o 08:32, kerkas napisał:

Komuda jest z wykształcenia historykiem i to widać w jego książkach , poza tym podaje
wiele ciekawostek i faktów których próżno szukać w podręcznikach do historii i książkach historycznych.

O tym że jest historykiem, to wiem. I wiedziałem to jeszcze przed przeczytaniem "Diabła Łańcuckiego". Ale o ile bardzo sobie cenię gdy autor zna się na tym o czym pisze, to jednak książki beletrystyczne czyta się głównie dla przyjemności. To nie mogą być podręczniki :-)

Dnia 26.03.2010 o 08:32, kerkas napisał:

Ps. de gustibus non est disputandum i chyba na tym zakończymy dyskusję ja "zakochałem" się w książkach Komudy.

Chyba tak. Choć niewykluczone, że wrócę do tematu po przeczytaniu "Bohuna" :-)
Być może nieco zmienię zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Dnia 26.03.2010 o 09:58, A-cis napisał:

O tym że jest historykiem, to wiem. I wiedziałem to jeszcze przed przeczytaniem "Diabła
Łańcuckiego". Ale o ile bardzo sobie cenię gdy autor zna się na tym o czym pisze, to
jednak książki beletrystyczne czyta się głównie dla przyjemności. To nie mogą być podręczniki
:-)


Hmm... , czytając "Złoto z Porto Bello" , "Wyspę Skarbów" , "Kapitana Blood-a" też człowiek się nie orientuje co to
bomstenga , fokmaszt , jaskółka itd. co nie przeszkadza dobrze się bawić czytając te powieści.
Natomiast u Komudy oprócz dobrej zabawy są zawarte plastyczne opisy w przypisach na końcu książki daje obraz jak wyglądał taki okręt ("Galeony wojny").
Komuda nie pisze beletrystki tylko thrillery historyczne jak sam mówi o swojej twórczości.
Moim zdaniem to są książki przygodowo - historyczne gdzie kładzie się nacisk na realia , odwzorowanie krajobrazu , wyglądu ulic , miast , środowisk itd. itp. oraz funkcjonowania aparatu sprawiedliwości , zasad gospodarki , itd. itp. nie wszyscy muszą być tym zachwyceni , ale dla ludzi którzy choć trochę lubią historię jego książki sprawiają frajdę np. "Galony Wojny tom II" przypisy
okręt z wyliczenia galeon Vasa który w 1628 roku przewrócił się niemal natychmiast po odbiciu od brzegu...
Ale my mamy nad nimi jedną przewagę: salwę całoburtową - Szwedzi nie znali salwy całoburtowej...
Najbliżej jest Komudzie do innego niedocenionego pisarza który również pisał podobne powieści "Przypadki Starościca Wolskiego" i "Crimen".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - w związku z tym, że będzie więcej czasu na czytanie chciałbym sobie kupić jakieś dwie książki fantasy/historyczne - jedną Komudy w stylu Samozwańca, a drugą jakąkolwiek. Czekam na propozycje. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2010 o 18:26, darth_16 napisał:

Mam pytanie - w związku z tym, że będzie więcej czasu na czytanie chciałbym sobie kupić
jakieś dwie książki fantasy/historyczne - jedną Komudy w stylu Samozwańca, a drugą jakąkolwiek.
Czekam na propozycje. :)

Narrenturm Sapkowskiego, i Pan Srebrnego łuka Gemmela.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2010 o 19:06, Asthariel napisał:

> Mam pytanie - w związku z tym, że będzie więcej czasu na czytanie chciałbym sobie
kupić
> jakieś dwie książki fantasy/historyczne - jedną Komudy w stylu Samozwańca, a drugą
jakąkolwiek.
> Czekam na propozycje. :)
Narrenturm Sapkowskiego, i Pan Srebrnego łuka Gemmela.

Czytałem i... czytałem. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.03.2010 o 19:21, darth_16 napisał:

> > Czekam na propozycje. :)
> Narrenturm Sapkowskiego, i Pan Srebrnego łuka Gemmela.
Czytałem i... czytałem. :)

Diabeł łańcucki Komudy, i Ogrody Księżyca Eriksona (Ogrody nie są historyczne, ale zaczynają najlepszą serię fantasy, jaką w życiu czytałem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.03.2010 o 14:29, kerkas napisał:

Moim zdaniem to są książki przygodowo - historyczne gdzie kładzie się nacisk na realia
, odwzorowanie krajobrazu , wyglądu ulic , miast , środowisk itd. itp. oraz funkcjonowania
aparatu sprawiedliwości , zasad gospodarki , itd. itp. nie wszyscy muszą być tym zachwyceni
, ale dla ludzi którzy choć trochę lubią historię jego książki sprawiają frajdę np. "Galony

Tylko i tak autorowi nie uda się odwzorować wiernie reali . Takie książki mogą pokazać współczesne realia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Dnia 28.03.2010 o 19:33, Gregwil napisał:

Tylko i tak autorowi nie uda się odwzorować wiernie reali . Takie książki mogą pokazać
współczesne realia.


Pewnie że nie odwzoruje epoki w 100% ale z drugiej strony
system monetarny XVII wiecznej Rzeczypospolitej , system prawny , stroje , ubiory , broń i militaria , język łaciński itd.
to mało ? znajdź mi taką drugą książkę historyczno-przygodową z akcją osadzoną w XVII wieku z takim ładunkiem wiedzy ogólnej o danej epoce , książki Komudy można by czytać dla samych przypisów autora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2010 o 19:41, kerkas napisał:

/.../
> Tylko i tak autorowi nie uda się odwzorować wiernie reali . Takie książki mogą
pokazać
> współczesne realia.

Pewnie że nie odwzoruje epoki w 100% ale z drugiej strony
system monetarny XVII wiecznej Rzeczypospolitej , system prawny , stroje , ubiory , broń
i militaria , język łaciński itd.
to mało ? znajdź mi taką drugą książkę historyczno-przygodową z akcją osadzoną w XVII
wieku z takim ładunkiem wiedzy ogólnej o danej epoce , książki Komudy można by czytać
dla samych przypisów autora.

Może i tak. Ale nie użyjesz jej do pisania jakiejś pracy z historii. Może to być jako pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Dnia 28.03.2010 o 19:44, Gregwil napisał:

Może i tak. Ale nie użyjesz jej do pisania jakiejś pracy z historii. Może to być jako
pomoc.


Zgoda , ale książki Komudy jak mało które powieści historyczne zachęcają do pogłębienia znajomości historii Rzeczy- pospolitej XVII i ogólnej wiedzy historycznej , Komuda mógłby wykładać historię która (widać to w jego książkach) jest jego pasją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2010 o 19:52, kerkas napisał:

/.../
> Może i tak. Ale nie użyjesz jej do pisania jakiejś pracy z historii. Może to być
jako
> pomoc.

Zgoda , ale książki Komudy jak mało które powieści historyczne zachęcają do pogłębienia
znajomości historii Rzeczy- pospolitej XVII i ogólnej wiedzy historycznej , Komuda mógłby
wykładać historię która (widać to w jego książkach) jest jego pasją.

Z tym się zgadzam. Studiuję historię może to dlatego tak uważąm jak uważam. Sienkiewivcz też wzorował się przy pisaniu trylogii na dokumentach z epoki, studiował historię a by jak najlepiej odwzorować realia. U niego nawet zdarzenia które nie miały miejsca są na wierne epoce że mogły się zdarzyć. Tylko żę u niego to jest trochę wyidealizowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2010 o 18:26, darth_16 napisał:

Mam pytanie - w związku z tym, że będzie więcej czasu na czytanie chciałbym sobie kupić
jakieś dwie książki fantasy/historyczne - jedną Komudy w stylu Samozwańca, a drugą jakąkolwiek.
Czekam na propozycje. :)


Józef Hen "Przypadki Starościca Wolskiego" 3 Tomy

Józef Hen "Crimen"

Jacek Komuda:

"Bohun"

"Galeony wojny"

Ps. Poza tym polecam również Komudy "Warchoły i pijanice"

Ps. II Jeśli chodzi o powieści historyczne to jest sporo ciekawych spoza Polski choćby "Trzej Muszkieterowie" , "Michał Strogow - Kurier carski" , Aleksander Puszkin "Córka kapitana" , Walter Scott "Kwintyn Durward" , "Hrabia Monte Christo" , "Kawaler de Maisone-Rouge" , Arturo Perez-Reverte "Kapitan Alatriste" itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2010 o 20:23, darth_16 napisał:

Bohunem interesowałem sie juz wcześniej. Możesz mi powiedzieć coś więcej o nim?


Najkrócej mówiąc odpowiedź Komudy na "Ogniem i mieczem".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok. Thx.

Mam również pytanie dotyczące Samozwańca.

Spoiler

W V rozdziale jest sporo intryg, które chyba mnie przerastają, bo nie do końca jer rozumiem. Po pierwsze w co gra Jacek? Czy naprawdę chce dojść do Moskwy i poszukać rodziny, czy wkupić się w łaski Cara odszukując ludzi dybiących na niego? I po co mu Borys jako niewolnik? I jaki jest cel Maryny?
Jeśli ktoś zna odpowiedzi na te pytania to proszę o pomoc, bo powoli już nie ogarniam. :P
PS. Jeśli część z tych pytań rozwiązuje się w VI lub VII rozdziale to proszę nie pisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2010 o 21:50, Sithis napisał:

Istnieje możliwość kupienia całej sagi o wiedźminie??


Istnieje mozliwosc wpisania poszukania na allegro?
W zaleznosci od oprawki miekka/twarda 180/200zl.
Ale lepiej wg mnie jest po prostu wypozyczyc w bibliotece ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2010 o 21:53, kuba9876543210 napisał:

> Istnieje możliwość kupienia całej sagi o wiedźminie??

Istnieje mozliwosc wpisania poszukania na allegro?
W zaleznosci od oprawki miekka/twarda 180/200zl.
Ale lepiej wg mnie jest po prostu wypozyczyc w bibliotece ;]

Zdecydowanie polecam kupno- sam posiadam wszystkie tomy (brat kupił w woju) i nie muszę po raz 5 wypożyczać bo znowu czytam ;D W dodatku teraz są bardzo fajnie wydane te książki- twarda oprawka, lepszy papier, a nie to co moja srajtaśma i miękka okładka;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się