SiniS

Rower - temat dla maniaków rowerowych

3156 postów w tym temacie

Potrzebuję wymienić pedały w rowerze, bo stare są już całkowicie zajechane. Rower - oczywiście góral, szukam zwykłych, aluminiowych pedałów (na allegro). Polecicie coś w normalnej cenie (50 zł z przesyłką max)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie sądzę aby był jakiś problem ze znalezieniem zwykłych pedałów na allegro w takim przedziale cenowym. tym bardziej że dla mnie nie ma między nimi znaczących różnic. dla jasności przez zwykły pedał rozumiem to co widać na obrazku

20090418145433

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest zwykły pedał :P Wiadomo, na allegro tego od cholery - ale różnic pomiędzy nimi raczej nie ma w tym przedziale cenowym i można brać pierwsze z brzegu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2009 o 14:34, zerohunter napisał:

Zawsze to szybciej niż czekać na przesyłkę, no nie?

Akurat tak mi się nie spieszy... A różnica cenowa, nawet z przesyłką to 10-15 złotych. Dla mnie gra warta świeczki ;)

Btw - dobrze kombinuję, że "kręcidełko" pod manetką zmiany biegów (poprzez analogię do tego samego przy klamce hamulcowej) służy do naciągnięcia/poluźnienia linki od przerzutek? Tj - wpływa na czułość układu? Bo wypadałoby trochę podregulować cały układ ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.04.2009 o 17:53, szypek26 napisał:

Btw - dobrze kombinuję, że "kręcidełko" pod manetką zmiany biegów (poprzez analogię do
tego samego przy klamce hamulcowej) służy do naciągnięcia/poluźnienia linki od przerzutek?
Tj - wpływa na czułość układu? Bo wypadałoby trochę podregulować cały układ ^^

tak właśnie reguluje się przerzutki aby prawidłowo wchodziły. tylko uważaj abyś nie przedobrzył bo łańcuch może ci spaść z kasety :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie sprawy:
1. Dziś jadę sobie wolno chodnikiem, zawadziłem o większy krawężnik jadąc wolno i lądowanie na pazurki... :P Ale dlaczego o tym pisze? Lekko skrzywiło mi się tylnie koło, w taki sposób, że jak jadę to lekko ociera sie - chyba - o hamulec. Mam zwykły, nie tarczowy. Nie jestem pewny czy o hamulec, ale niby o co innego? Jest to lekkie skrzywienie i da się z tym żyć, ale ze mnie jest taki dziwny człowiek że mnie to irytuje, takie lekkie niedociągnięcie.
Jak to naprawić? Trzeba cale koło jakoś odkręcać, bo tak to nie bardzo chyba. Proszę o radę.
2. Przerzutki. Chciałbym sobie tylnia wyregulować, bo już od dłuższego czasu zauważyłem że się chyba coś przestawiło bo nie bardzo mogę jechać z przodu mają 2, z tyłu 5. Na 5 muszę już wrzucać 3. Przednia ma jeszcze taką wadę, że nieraz przerzuci się tak, że łancuch spadnie, a nieraz przerzucić nie mogę. :/
3. Mój rower ma dwa lata ponad. Doradżcie coś z konserwacją, co powinienem zrobić? Coś naoliwić może? ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2009 o 14:59, master962 napisał:

tak właśnie reguluje się przerzutki aby prawidłowo wchodziły. tylko uważaj abyś nie przedobrzył
bo łańcuch może ci spaść z kasety :)

Ano... Zazwyczaj reguluję śrubkami na przerzutkach, a nie tym kręcidełkiem ^^

@Vaxinar
Pytanie #2 - patrz wyżej
Pytanie #1 - Pewnie masz koło skrzywione (scentrowane), bo opcja, że skrzywił ci się klocek hamulcowy mało prawdopodobna jest. Toto reguluje się poprzez naciąganie szprych, więc samemu raczej nie podziałasz - w serwisie zapłacisz 20-30 zł.
Pytanie #3 - Umyj, odrdzew, dokręć śrubki, wyreguluj mechanizmy, sprawdź zużycie części, nasmaruj łożyska i łańcuch (z tym łańcuchem to bardzo delikatnie i specjalnym smarem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2009 o 18:36, szypek26 napisał:

Pytanie #1 - Pewnie masz ko3o skrzywione (scentrowane), bo opcja, ?e skrzywi3 ci sie
klocek hamulcowy ma3o prawdopodobna jest. Toto reguluje sie poprzez naciąganie szprych,
wiec samemu raczej nie podzia3asz - w serwisie zap3acisz 20-30 z3.

A nie jest czasem tak jak przedstawiam na rysunku niżej? :P
To znaczy po lewej koło prawidłowo, ale to jak po lewej to moim zdaniem ja tak mam. Oczywiście w sporym powiększeniu i dlatego ociera się o klocki. Bo w scentrowanie to ja wątpie. Nie był to aż taki wypadek. :P

Dnia 20.04.2009 o 18:36, szypek26 napisał:

Umyj

Ścierką mokrą przecierać, czy na placyk wyjechać i z wiadrem?

Dnia 20.04.2009 o 18:36, szypek26 napisał:

odrdzew

Jak?

Dnia 20.04.2009 o 18:36, szypek26 napisał:

nasmaruj 3o?yska i 3ancuch (z tym 3ancuchem to bardzo delikatnie i specjalnym smarem).

Jak rozumiem smar do łańcucha w sklepie rowerowym.

Polecasz może jakiś on line, sklep rowerowy?

20090420184116

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2009 o 18:43, Vaxinar napisał:

Nie był to aż taki wypadek. :P

Czy ja wiem...? Ja jeżdżę sporo (2-4 tys km/sezon) po asfalcie oraz w lesie (chętnie: ostre zjazdy i od czasu do czasu hopka) i od samej jazdy mam co sezon koła do centrowania. Inna sprawa, że ja jeżdżę na średniawych kołach (bo mam Gianta Rock i kół nie zmieniałem).
Twoja opcja - to piasta chyba by wtedy poszła, a one tak od byle czego nie uszkadzają się. Ale też zależy w jakim rowerze...
Najlepiej - zdejmij koło, złap za oś i zakręć (nosem chyba ^^ ). Jak będzie latać - jest scentrowane. Ale w sumie - niech się wypowie ktoś bardziej kumaty ode mnie.

Dnia 20.04.2009 o 18:43, Vaxinar napisał:

Ścierką mokrą przecierać, czy na placyk wyjechać i z wiadrem?

Ja myję najpierw starą szczoteczką do zębów jakieś usyfione miejsca, później całość ścierką.

Dnia 20.04.2009 o 18:43, Vaxinar napisał:

Jak?

Na preparatach do odrdzewiana napisane jest, jak korzystać z każdego.

Dnia 20.04.2009 o 18:43, Vaxinar napisał:

Jak rozumiem smar do łańcucha w sklepie rowerowym.

Najlepiej.

Dnia 20.04.2009 o 18:43, Vaxinar napisał:

Polecasz może jakiś on line, sklep rowerowy?

Nie, nie korzystam z żadnego. Ale czaja albo inny haken ci na pewno pomoże :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2009 o 18:36, szypek26 napisał:

> tak właśnie reguluje się przerzutki aby prawidłowo wchodziły. tylko uważaj abyś
nie przedobrzył
> bo łańcuch może ci spaść z kasety :)
Ano... Zazwyczaj reguluję śrubkami na przerzutkach, a nie tym kręcidełkiem ^^

śrubkami reguluje się trochę co innego bo jeśli się nie mylę max i min wychylenie przerzutki :)


Vaxinar
1. jeśli koło się nie scentrowało to mogło na skutek słabego przykręcenia trochę przesunąć się w hakach ewentualnie hamulec trochę się przesunął :)
2. pobaw się linkami od przerzutek (naciągnij lub poluzuj) później przejedź się i poprzerzucaj przerzutkami z góry na dół i na odwrót aby sprawdzić czy dobrze wchodzą. tylko rób to po trochu bo jak przedobrzysz to łańcuch ci spadnie.
3. jeśli chodzi o olejek do łańcucha polecam Rohloff - jeden z lepszych olejków na rynku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie dwa problemy pisze gdzie się da, więc w sumie wkleję to samo co z innego forum:

Pierwszy zepsułem rower treningowy, elektryczny, Buffalo Montreux, może to nie najlepszy dział, ale w sumie tutaj może mi ktoś pomoc, no więc pękł mi wał suportu, zależy mi na naprawie szybkiej. Nie wiem coz tym zrobić, jak to można naprawić czy w ogole można. Generalnie ponoć jest to zwykły wał rowerowy, ale... wydaje mi się, że ma conajmniej 20cm długości, kiedy ktoś sklepie mi powiedział, ze 192 mm to maksymalnie.

Zdjęcia: http://picasaweb.google.pl/sweizy/ChuuujaPanaNooo?authkey=Gv1sRgCJr9m7Csk9C3kAE#5324101568396439122

Klikając w prawo zobaczycie jak to wygląda. Z tego czegoś wychodziły jeszcze z 7cm pręty, na których były zamontowane korby.


Druga sprawa, chciałbym kupić rower, o ogolnych zastosowaniach, pierwszy cel to jazda na uczelnie, jazda przez kawałek lasu, parki, bardzo niewiele po normalnej drodze. Drugi cel, to jazda po lesie, nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, przeglądając neta znalazłem Kross Level A2 XT 2009 - http://195.205.132.232/kross-kross-level-a2-xt-2009-o_l_1781.html
Spodobał mi się wizualnie (w wersji białej), ale nie wiem czy osprzęt jest wart swojej ceny. Dodam tylko, że to górna granica cenowa dla mnie jak na rower, przynajmniej na razie, i lekki nie jestem, więc rower musi być solidny, ale też dodatkowe kilogramy mi nie potrzebne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

NIght Elf - w pierwszym wypadku, nie wiem co powiedzieć, nie znam się na rowerach stacjonarnych i nie umiem rozstrzygnąć, czym toto się różni od zwykłej korby.
Ad 2- sprzęt wygląda ładnie, IMO może być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przypuszczalnie skrzywiło ci się koło w hakach. Poluzuj zacisk koła, naciśnij na siodło, żeby wcisnąć koło na miejsce i zamknij zacisk. Jeżeli to nie pomoże to masz skrzywiony hak przerzutki. Bez serwisu się raczej nie obejdzie, chyba że masz klucz do prostowania haka. Koło jest rozcentrowane jeśli ma bicie, lewo - prawo. Czyli ociera o klocek tylko na pewnym odcinku obręczy. Wywróć rower do góry kołami, zakręć korbą i przyglądaj się czy obręcz nie zbliża się do klocka.. Bicie koła do 1mm można pominąć, warto jednak sprawdzić czy szprychy są równo napięte. Robisz to tak, bierzesz w dłoń dwie krzyżujące się szprychy i ściskasz, powtarzasz tak ze wszystkimi szprychami, do ich lekkiego ruszenia powinna być użyta mniej więcej taka sama siła, jeśli któraś jest za luźna zanieś koło do warsztatu.

Co do pielęgnacji roweru - po jeździe w ciężkich warunkach można zwyczajnie udać się na myjkę, zachowując pewną ostrożność nic dla roweru się nie stanie. Staraj się nie kierować strumienia wody na piasty, oraz support. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym i masz wąż ogrodowy możesz spokojnie opłukać rower z błota. Jeśli chcesz żeby twój rower lśnił blaskiem nowości, możesz kupić specjalny środek do czyszczenia np : Michelin (około 20zł za 500ml) SRAM Pit Stop(około 40zł za litr). Spryskujesz rower tym środkiem czekasz kilka minut i wycierasz szmatką do sucha. Ponadto warto od czas udo czasu wyczyścić łańcuch(ja to robię raz na tydzień lub każdorazowo po jeździe w ciężkich warunkach) Do mycia łańcucha możesz użyć benzyny ekstrakcyjnej, specjalnego odtłuszczacza, maszynki do czyszczenia łańcucha, szczoteczki do zębów lub butelki PET. Najskuteczniejszym sposobem jest butelka PET, warunkiem jest posiadanie spinki do łańcucha, rozpinasz łańcuch, do butelki nalewasz 500ml benzyny koniecznie ekstrakcyjnej, wrzucasz łańcuch, zakręcasz korek, wstrząsasz energicznie przez kilka minut. przecinasz butelkę, wyjmujesz łańcuch , odkładasz do wyschnięcia. Użytą benzynę przelewasz do innej butelki bo jeszcze kilka razy się przyda;) Łańcuch koniecznie po wyschnięciu smarujesz smarem do łańcucha np Finish Line "Zielony".
Pamiętaj zanim założysz czysty łańcuch wyczyść kółka przerzutki oraz wszystkie zębatki(przód i tył) w innym przypadku już po kilku kilometrach twój łańcuch będzie wyglądał jak przed myciem... Podstawowe smarowanie które możesz wykonać we własnym zakresie, po kropelce oliwki na osie kółek przerzutki, po kropelce na ruchome części przerzutki, po kropelce w pancerze linek. Aby przesmarować manetki najlepiej użyć nieagresywnych środków w sprayu np BRUNOX SPRAY, nie używaj tylko proszę WD40 bo nie jest to środek smarujący i może niekorzystnie wpłynąć na elementy roweru wykonane z metali kolorowych. Golenie amortyzatora wycierasz np ręcznikiem papierowym, jeśli na amorze masz gumowe osłony zdejmij je i wyczyść od środka przetrzyj do czysta goleń pod gumą. Popryskaj golenie wspomnianym już Brunox Spray poruszaj amorkiem, jeśli na goleni nadal zostaje brud, powtarzasz operację(wycierasz do sucha, pryskasz, ruszasz amorkiem) do skutku;) Możesz też wpuścić po kropelce oleju na osie obrotu ramion hamulca(tzw piwoty) tylko klocków nie smaruj;)

Narzędzia które na pewno ci się przydadzą...
Szmatka
Szczotka do czyszczenia kasety
Zestaw Kluczy Allena(imbusy)
Pędzel (taki do malowania szerokości około 10cm bardzo dobrze się takim pędzlem rower odkurza na sucho i czyści opony z piachu)
Śrubokręt krzyżakowy i płaski
Olej do łańcucha
Brunox Spray

Jeżeli rowerem jeździłeś po błocie i deszczu to obowiązkowo zawieź rower na przesmarowanie piast, supportu i sterów. Warto to nawet zrobić profilaktycznie.

Regulacja przerzutki - wystarczy pogooglować;) musisz tylko określić typ swojej przerzutki czy jest to przerzutka ze sprężyną odwrotną czy zwykłą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.04.2009 o 19:40, Dzikq napisał:

Chce kupic rower do jazdy po asfalcie, sciezkach polnych i leśnych polaczonych z pagórkami.
Cena tak do 600-800zł . Polecacie coś?


Wybacz ale za te pieniądze nic nie mogę ci polecić... Dolna granica sensownego zakupu to 1100-1200zł poniżej to tylko hipermarket.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się