Zaloguj się, aby obserwować  
Moras1990

Prawo Jazdy

3451 postów w tym temacie

U mnie - tak. W końcu przepisy prawne sprzed paru lat regulowały (teoretycznie...) to, że wszystkie WORDy mają się przestawić na jeden typ samochodu. Nie pamiętam tylko, czy jeden typ samochodu dla WORDa, czy jeden dla Polski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Łodzi zatem jeszcze się nie przestawili - może czekają, aż zdający albo egzaminatorzy (instruktor mi opowiadał o takim zdarzeniu) rozbiją wszystkie Ople ;) Podczas kursu uczyłem się na dwu markach samochodów, a różnice były niemałe, szczególnie w czułości pedałów gazu i hamulca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2008 o 19:25, Tomek1120 napisał:

3000zł za prawo jazdy? Aż nie mogę uwierzyć. Gdzie to przeczytałeś?


słyszy się, jak pogooglasz to napewno znajdziesz. Ja nawet pytałem się swojego instruktora.

---> Treant

Dnia 08.10.2008 o 19:25, Tomek1120 napisał:

W Łodzi ok. 3 miesiące temu zdawałem dwukrotnie na Yarisie i raz na Corsie. Nie mów, że 30 godzin kursu
było przewidziane tylko na jednej marce samochodu.


U mnie w toruniu wszystkie ośrodki kształcenia kierowców mają Chevroleta Aveo. Mam już wyjeżdzone 27 h i tylko na tym samochodzie. Wszyscy moi znajomi nawet nie jeździli jeszcze Yarisem. Wszystkie "L" jakie są to Aveo. Po co szkoły mają uczyć jeździć Yarisem lub Corsą skoro na egzaminie będzie Aveo ?


--->PolishWerewolf

Dnia 08.10.2008 o 19:25, Tomek1120 napisał:

U mnie - tak. W końcu przepisy prawne sprzed paru lat regulowały (teoretycznie...) to, że wszystkie WORDy > mają się przestawić na jeden typ samochodu. Nie pamiętam tylko, czy jeden typ samochodu dla WORDa, czy > jeden dla Polski.


Mi się wydaje że to jest tak że WORD wybiera samochód, za pomocą przetargu i szkoły poprostu się do tego dostosowują. Tym jednym typem jest Aveo, chyba już przez 3 laty. Czy jest możliwe żeby ktoś miał inny samochód na egzaminie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie jest Aveo, ja w lutym zdawałem na Yarisce i tylko na niej się uczyłem :]

Treant -> To już tych ładnych parę latek czekają...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2008 o 20:00, PolishWerewolf napisał:

U mnie - tak. W końcu przepisy prawne sprzed paru lat regulowały (teoretycznie...) to,
że wszystkie WORDy mają się przestawić na jeden typ samochodu. Nie pamiętam tylko, czy
jeden typ samochodu dla WORDa, czy jeden dla Polski.

Z tego co się orientuję to każdy WORD podpisuje umowę indywidualnie i w różnych miastach zdaje się na różnych maszynach. U mnie w Szczecinie jest to teraz Fiat Panda, a jeśli dobrze pamiętam to w czarwcu został rozstrzygnięty przetarg i od lutego, albo marca ma wejść "na egzaminy" Renault Clio. Zapewne na początku egzaminy będą się odbywały na 2 markach, jak to było podczas poprzednich wymian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2008 o 20:29, kordzio1 napisał:

Zapewne na początku egzaminy będą się odbywały na 2 markach, jak to było podczas poprzednich wymian.

W Łodzi było tak, że do pewnego momentu można było wybierać markę na egzamin, ale ja trafiłem już na czasy, gdy samochód był losowany. Ponoć Ople wycofują z powodu usterek w funkcjonowaniu całego tego "okamerowania".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2008 o 22:16, Treant napisał:

> Zapewne na początku egzaminy będą się odbywały na 2 markach, jak to było podczas
poprzednich wymian.
W Łodzi było tak, że do pewnego momentu można było wybierać markę na egzamin, ale ja
trafiłem już na czasy, gdy samochód był losowany. Ponoć Ople wycofują z powodu usterek
w funkcjonowaniu całego tego "okamerowania".

No właśnie nie wiem, jak to u mnie będzie, ale mam nadzieję, że nie będzie dane mi się przekonać na własnej skórze:). Do Pandy w sumie się przyzwyczaiłem, tylko ma jedną upierdliwą wadę - wyskakujący kierunkowskaz. Na szczęście teraz okres oczekiwania na egzamin, to ok4tyg., w tym tygodniu kursantowi z mojej szkoły się przyfarciło i miał termin... 4 dni :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyśmienicie dzisiaj zacząłem dzień ... ledwo zdążyłem wyjechać za miasto i już udało mi się złapać mandacik :-/ Na całe zdarzenie wpływ miała dzisiejsza, okrutna mgła. Tuż przed nosem wyjechał mi koleś, większym samochodem i miałem dwa wyjścia: przywalić mu w dupsko albo wyprzedzić. Wyprzedziłem ... lecz tuż za rogiem stała policja ze słodkim lizaczkiem. Wyprzedzanie na linii ciągłej i niestosowanie się do znaków drogowych (zakaz wyprzedzania). Na szczęście udało mi się wynegocjować 200zł ... Jakby policja była chamska to mogłaby mi przywalić nawet z 7 stówek ... no ale 10pkt karnych :/ Na koncie mam już 14 :/ teraz będę musiał się cholernie pilnować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2008 o 14:52, czapla56 napisał:

/.../
Z tą ceną to pewna informacja? :/.


Właśnie się próbowałem ostatnio dowiedzieć i nie wiadomo w końcu ile będzie kosztować od nowego roku. W każdym bądź razie mocno podrożeje. Bynajmniej w moim mieście bo zmieniają samochody.

Sorry za tamtą informacje, ale parę razy już tak słyszałem i głupio powtórzyłem, jeszcze raz przepraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mam dwa pytanai
1. Czy na quadach można jeździć z kategorią B1 lub A?
2. Czy na kategorie A można zdawać w wieku 16 lat za zgodą rodziców?
z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2008 o 22:21, Mr. Cin napisał:

Witam
Mam dwa pytanai
1. Czy na quadach można jeździć z kategorią B1 lub A?

zalezy od pojemnosci. Z tego co wiem, quad jest zaliczany jako pojazd wolnobiezny, czyli podpada pod kategorie B.

Dnia 18.10.2008 o 22:21, Mr. Cin napisał:

2. Czy na kategorie A można zdawać w wieku 16 lat za zgodą rodziców?

Nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2008 o 22:29, Lukas813 napisał:

Czy można od razu zdawać na duża pojemność np. 600cm^3 czy trzeba po kolei zdawać 50
ponżiej 125 pojemności???

jak masz 18 (albo prawie 18) to zdajesz od razu na kategorie A i wtedy mozesz jezdzic motocyklami o kazdej pojemnosci!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2008 o 11:36, Thor napisał:

podpada pod kategorie B.

Zależy od marki. Bo Quady mogą być zaliczone do A1, B i C. Więc wystarczy poszukać odpowiedniego Quada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2008 o 22:21, Mr. Cin napisał:

Witam
Mam dwa pytanai
1. Czy na quadach można jeździć z kategorią B1 lub A?

Jeżeli quad ma homologacje to zwykle potrzebne jest prawo jazdy kat. B. Jeśli masz jakiś las blisko domu i quadem nie musisz wyjeżdżać na żadną większą drogę publiczną to nikt nie powinien Cię kontrolować i pytać o uprawnienia.

Dnia 18.10.2008 o 22:21, Mr. Cin napisał:

2. Czy na kategorie A można zdawać w wieku 16 lat za zgodą rodziców?


Możesz zdawać na A1 w wieku 16 lat (moto do 125 ccm, 11kW mocy i określonym stosunku mocy do masy, nie pamiętam ile dokladnie). Jednak od przyszłego roku mają się zmienić przepisy. Będzie prawko AM (obecna karta motorowerowa), prawko A1 bez zmian, dojdzie natomiast prawko A2, które będzie można zrobić od 18 lat i posiadając je nie możesz dosiadać motocykla o mocy >45 KM. Kategoria A będzie dostępna od 24 roku życia, chyba posiadasz 2 lata prawko A2, wtedy możesz zdawać A w wieku 20 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2008 o 11:44, PolishWerewolf napisał:

Zależy od marki. Bo Quady mogą być zaliczone do A1, B i C.

Quad na pewno nie podpada pod kategorię A, bo jest czterokołowy. Najprędzej znajdzie się w B1 (jeśli waży nie więcej niż 550 kg), ew. w B, ale z tym C to już przesadziłeś, bo musiałby ponad 3,5 tony ważyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2008 o 22:45, Treant napisał:

C to już przesadziłeś, bo musiałby ponad 3,5 tony ważyć.

Taką informację znalazłem na stronie, której obecnie w celu potwierdzenia znaleźć nie mogę.

Za to znalazłem inną informację, na ten temat:

"Pojazdy takie jak quady są identyfikowane przez prawo unijne już od 1992 roku, kiedy w Dyrektywie 92/61/CEE pojawiło się pojęcie "quadricycle"(kwadrycykl po naszemu).
Na podstawie tej Dyrektywy i stopniowego dostosowywania naszego prawa do unijnego w Dzienniku Ustaw nr 5 z 15 stycznia 2004 roku mamy już kategorię motocykla: L7 pojazdy czterokołowe, których masa nie przekracza 400 kg i moc maksymalna użyteczna nie przekracza 15 kW.
Pojazd taki zgodnie z zapisem w świadectwie homologacji ma w dowodzie rejestracyjnym wpis: "motocykl czterokołowy".
Zgodnie z prawem obowiązujący w krajach unii do kierowania pojazdem tej kategorii wystarczy: prawo jazdy A1, A, B1, B.
Motocykl czterokołowy jest jednocześnie lekkim pojazdem samochodowym nie wymagającym umiejętności zachowania równowagi i dlatego do kierowania nim wystarczy posiadać jedno z w/w uprawanień. "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Katowicach to samo.
Jak skończyłem jazdy to gość mi mowi, że będą na teoretyczny czekał ze tygodnie a na praktyczny długo (ponad miesiąc). Ja się zapisuję na teorię a tu 2 miesiące czekania. ALe już jutro mam, mam nadzieję że przynajmiej będę na praktyczny czekał krótko. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować