Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 01.10.2011 o 11:03, Olrajt napisał:

Jest jakaś oficjalna strona z tematami maturalnymi na prezentację z języka polskiego 2012?

Z tego co wiem to każda szkoła układa własną listę z tematami (większość się powtarza z wcześniejszych lat, więc większość tematów jest w necie po wpisaniu w Google "lista tematów maturalnych" itp.), więc musisz poczekać, aż polonist(k)a przyniesie takie coś na zajęcia. Jeśli chcesz to możesz zgłosić do dyrekcji własny temat (byle sensowny i odpowiednio wcześniej) i wtedy z niego będziesz zdawał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że jest sporo tematów , w których nie trzeba korzystać z lektur.
Ja np na swojej maturze wybrałem temat oparty na literaturze fantasy. Gorzej jak ktoś w ogóle żadnego gatunku nie czyta/nie zna.
Poszukaj sobie w internecie. Jak chcesz własny temat , to jak kolega wyżej napisał. Zawsze możesz podać własny temat. Oczywiście musi spełniać jakieś tam konkretne wymagania, ale to się w razie czego dowiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2011 o 11:57, Olrajt napisał:

A znacie może ze dwa najprostsze tematy na prezentację maturalną z polskiego? Takie,
żeby nie trzeba było znać dużo lektur.

U mnie był, np. "Język użytkowników internetu. Omów na wybranych przykładach" czy "Poetyka piosenki hip-hopowej" :) Było sporo tematów, w których żadne książki nie były potrzebne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2011 o 11:57, Olrajt napisał:

A znacie może ze dwa najprostsze tematy na prezentację maturalną z polskiego? Takie,
żeby nie trzeba było znać dużo lektur.

"Teksty piosenek jako próba opisania rzeczywistości. Omów na podstawie wybranych przykładów."(podobne do propozycji Traitora) oraz "Na przykładach wybranych tekstów reklamowych omów środki językowe o funkcji perswazyjnej."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kiedy uda im się wprowadzić e-maturę. Politechnika Łódzka nad tym pracuje:
http://maturzysci.com.pl/e-matura-na-politechnice-lodzkiej/
fajny projekt, tylko wydaje mi się że na Polską rzeczywistość to jeszcze bardzo nierealny :/ nawet jeśli testy wypadną dobrze, to pozostaje problem masakrycznego wyposażenia szkół w komputery... ale dajnie, że PŁ wykazała się taką inicjatywą, duży plus dla nich!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedy mija termin składania deklaracji ponownego przystępowania do matury w celu podwyższenia wyniku egzaminu?
Ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wyczytałem, że termin mija 7 lutego, ponieważ osoby ubiegające się o podwyższenie wyniku nie muszą składać deklaracji wstępnej.
Czy Ktoś może utwierdzić mnie w tym przekonaniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wracając do mojego pytania kilkanaście postów wcześniej, prosiłbym Was o jakieś pomysły dotyczące prezentacji maturalnej. Temat będzie następujący: "Różne sposoby kreowania scen batalistycznych w literaturze i malarstwie. Dokonaj analizy porównawczej wybranych przykładów"

Chciałbym zestawić ze sobą dany obraz bitwy z jej opisem literackim, jednakże tu rodzi się problem. Moglibyście podsunąć kilka pomysłów na owe zestawienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2011 o 19:08, Szturman napisał:

Chciałbym zestawić ze sobą dany obraz bitwy z jej opisem literackim, jednakże tu rodzi
się problem. Moglibyście podsunąć kilka pomysłów na owe zestawienia?


Krzyżacy Sienkiewicza i Bitwa pod Grunwaldem Matejki. Sowiński w okopach Woli Kossaka i Słowackiego. Guernica Picassa i jakaś literatura drugowojenna. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jutro mam próbną z polskiego i mam takie pytanie.
Czy w ogóle te wszystkie analizowane przez trzy lata wiersze itp. do czegokolwiek się przydadzą?
Lektury to jasne, może być w poleceniu żeby się odwołać do znajomości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2011 o 21:04, Achilleus napisał:

Czy Ktoś może utwierdzić mnie w tym przekonaniu?


Ja, kiedy o to pytałem, usłyszałem, że trzeba złożyć deklarację normalnie. Czyli do końca września, jak wszyscy.
I tak też zrobiłem, bo dla dyrektora placówki nie ma znaczenia w statystyce, czy dana osoba jest już po maturze, czy nie.
Ważne, że trzeba jej zapewnić stanowisko i arkusz do pisania, prawda?

Edit. Z drugiej strony, w internecie zdania są podzielone. Najlepiej chyba zrobisz, jak przejdziesz się do swojego liceum i zapytasz samemu, przynajmniej będziesz miał pewność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.11.2011 o 15:10, kaczek93 napisał:

Czy w ogóle te wszystkie analizowane przez trzy lata wiersze itp. do czegokolwiek się
przydadzą?


Analizując wiersze nauczyłeś się analizować wiersze. Nie mniej, nie więcej - i nie ma w tym kpiny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2011 o 15:28, Daelor napisał:


> Czy w ogóle te wszystkie analizowane przez trzy lata wiersze itp. do czegokolwiek
się
> przydadzą?

Analizując wiersze nauczyłeś się analizować wiersze. Nie mniej, nie więcej - i nie ma
w tym kpiny.

Czyli moja znajomość interpretacji konkretnych wierszy nie będzie sprawdzana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2011 o 15:33, kaczek93 napisał:

Czyli moja znajomość interpretacji konkretnych wierszy nie będzie sprawdzana?


Bardzo w to wątpię. Na podstawowej coś może się powtórzyć, ale na rozszerzeniu nie trzeba nawet czytać lektur - wszystkie tematy dotyczą nowych, nieznanych zwykle tekstów.
I tak są dwa tematy do wyboru - bierzesz ten, który bardziej Ci podpasuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2011 o 15:34, Richmond94 napisał:

Przyznać się: kto dziś na polskim wybrał temat 2 i lał wodę na temat szklanych domów?
:D


Ja! :P W sumie to zrobiłem z tego porównanie - marzeń i utopijnej wizji świata z opowiadania ojca z prawdziwym obrazem Polski, który zastał Cezary po przyjeździe do kraju. Nie wiem czy to dobrze, ale nie miałem pomysłu jak inaczej to zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg. systemu programowego mojej szkoły Przedwiośnie jest na początek 3-ciej klasy.
Akurat złożyło się, że analizowaliśmy ten fragment, więc pisałem wszystko z miejsca. Zapewne pójdą mi punkty za kwieciste zdania. U mnie to ludzie wychodzili po 40 minutach.

Jutro matma? ]:->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2011 o 16:06, Areix napisał:

A moja klasa jeszcze nie omawiała Przedwiośnia... Trzeba było pisać o dramatach, których
nienawidzę.

A od kiedy brak znajomości lektury w jakikolwiek sposób przeszkadza w pisaniu na jej temat ? ;) Cos się zmieniło od roku ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować