Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 05.05.2012 o 15:00, Grinczar napisał:

Mohair, byłbyś w stanie podać kilka stron internetowych z jakich korzystałeś w
ramach przygotowań do speakingu?


Pytasz o speaking odnośnie matury czy ieltsa ? Niekoniecznie wiem, jak się do tego ustosunkować, a mam sporo stron w zasadzie :) Tylko nie wiem, czego konkretnie potrzebujesz.
Nie ukrywam, że najwięcej materiałów mam odnośnie poziomu B2-C1, bo mniej więcej na takim też poziomie się znajduję i dopiero teraz mam potrzebę szukania różnych dodatkowych rzeczy jeśli chodzi o poszerzanie wiedzy :)

Do takiej matury ustnej z angielskiego, jeśli o to pytałeś, stron praktycznie nie mam, bo w żaden szczególny sposób się do niej nie przygotowywałem. Jedyne co, to przed samym egzaminem znalazłem gdzieś w internecie schemat modelowej wypowiedzi, żeby wiedzieć mniej więcej jak posegregować informacje, które miałem przekazać.
Języka ''nauczyłem się'' głównie przez oglądanie seriali, słuchanie podcastów i czytanie książek (ale dominowała tu jednak telewizja). U mnie sam speaking poprawiło właśnie oglądanie filmów, bo to chyba najbliższa mówieniu forma przekazu informacji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2012 o 12:29, CiRi0 napisał:

Czy ja mam mieć przeczytane te książki
z literatury przedmiotowej?

Nie musisz czytać książek z literatury przedmiotowej. Przecież korzystając przykładowo ze słownika terminów literackich wyszukujesz tylko te informacje, które dotyczą twojego tematu. Komisja co najwyżej może zapytać dlaczego wybrałeś tę a nie inną książkę/w jaki sposób pomogła ci ona przy pisaniu pracy. Na pewno nie będą pytać o jej treść.

Dnia 05.05.2012 o 12:29, CiRi0 napisał:

Konspekt maturalny jest wymagany na maturze ustnej z polskiego? Co będzie, jak ktoś
go np. nie przyniesie?

U mnie w szkole konspekt nie był wymagany. Jeżeli w bibliografii, w materiałach pomocniczych wpisałeś kospekt/ramowy plan wypowiedzi to lepiej go przynieść. Jestem na świeżo po ustnej maturze i przyznam szczerze, że nie wyobrażam sobie odpowiedzi bez planu wypowiedzi. W chwili stresu luknięcie na plan na prawdę pomaga i naprowadza wypowiedź na właściwe tory :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytam o speaking. Zależy mi na tym języku nie tylko ze względu na maturę.
Mój poziom, to B2, a przynajmniej na to wskazywałby zdany FCE (B) - także twoje materiały bardzo by mi się przydały :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2012 o 16:13, Grinczar napisał:

Pytam o speaking.


Ok, odezwij się do mnie via facebook (tak w godzinach wieczornych, jeśli Ci to odpowiada), na moim gramsajcie powinien być jakiś odnośnik do profilu; postaram Ci się pomóc w jakiś sposób.
Ogarnianie tego wszystkiego tutaj byłoby trochę za bardzo czasochłonne, a chyba moderatorzy nie byliby zadowoleni z pojawienia się dwóch nowych spamerów w wątku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2012 o 19:47, MrGregorA napisał:

Słuchaj, a w jakim celu zdawałeś IELTS? I ile miałeś jeśli można wiedzieć?


Mam zamiar wyjechać na studia do Anglii w tym roku i jednym z wymogów uczelni było właśnie posiadanie IELTSa.
Zdałem go na 7 (overall), ale głównie przez to, że - nie wiedzieć czemu - byłem delikatnie rzecz biorąc zestresowany ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2012 o 19:53, Mohair napisał:

> Słuchaj, a w jakim celu zdawałeś IELTS? I ile miałeś jeśli można wiedzieć?

Mam zamiar wyjechać na studia do Anglii w tym roku i jednym z wymogów uczelni było właśnie
posiadanie IELTSa.
Zdałem go na 7 (overall), ale głównie przez to, że - nie wiedzieć czemu - byłem delikatnie
rzecz biorąc zestresowany ;)


7 to całkiem dobrze! To wystarczy żeby studiować np. na Oxfordzie... Jakieś konkretne uczelnie? Jaki kierunek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2012 o 20:06, MrGregorA napisał:

Jakieś konkretne uczelnie? Jaki kierunek?


Psychologia na University of York. Ale najpierw muszę spełnić resztę ich wymagań, co rozstrzygnie się kolejno w najbliższy czwartek i poniedziałek :)

Ps. Proponowałbym ewentualne kontynuowanie tego wątku w temacie np. o studiach czy podobnym, bo jak tak dalej pójdzie, to w końcu któryś z moderatorów mnie nagrodzi czerwonym wyróżnieniem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.05.2012 o 20:56, MrGregorA napisał:

Eh, powodzenia. Miałeś wywiad?


Dzięki. I nie, nie miałem, mimo że psychicznie byłem na niego przygotowany. Dali mi ofertę tylko na podstawie aplikacji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na prezentacje maturalną z polskiego wybrałem sobie 3 obrazy. I ja mam je zinterpretować podczas tych 15 minut, które mam na prezentację i komisja nie może mi przerywać?

*Na tej ustnej maturze się siedzi czy stoi na środku sali?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2012 o 22:08, CiRi0 napisał:

Na prezentacje maturalną z polskiego wybrałem sobie 3 obrazy. I ja mam je zinterpretować
podczas tych 15 minut, które mam na prezentację i komisja nie może mi przerywać?


Łatwiej będzie zerknąć na Twój temat i ogarnąć co masz zrobić. To nieco dziwne, jeśli masz mówić tylko o obrazach, bez związku z literaturą.

Dnia 05.05.2012 o 22:08, CiRi0 napisał:

*Na tej ustnej maturze się siedzi czy stoi na środku sali?


Wybierasz sobie czy chcesz siedzieć czy stać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2012 o 22:08, CiRi0 napisał:

Na prezentacje maturalną z polskiego wybrałem sobie 3 obrazy. I ja mam je zinterpretować
podczas tych 15 minut, które mam na prezentację i komisja nie może mi przerywać?


Nie do końca. Masz po prostu zaprezentować swój temat w ciągu tych 15 minut i tak, komisja w ciągu twojej prezentacji tylko słucha, nie przeszkadza. Jak skończysz to wtedy zaczną się pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2012 o 22:20, Skazeusz napisał:

> Na prezentacje maturalną z polskiego wybrałem sobie 3 obrazy. I ja mam je zinterpretować

> podczas tych 15 minut, które mam na prezentację i komisja nie może mi przerywać?


Łatwiej będzie zerknąć na Twój temat i ogarnąć co masz zrobić. To nieco dziwne, jeśli
masz mówić tylko o obrazach, bez związku z literaturą.


No wiem, ale jeśli będę pokazywał te obrazy to mam to jakość wpleść w ten czas 15 minutowy podczas którego do nich gadam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2012 o 22:32, CiRi0 napisał:

No wiem, ale jeśli będę pokazywał te obrazy to mam to jakość wpleść w ten czas 15 minutowy
podczas którego do nich gadam?

Pokazanie obrazów to część prezentacji, więc się wlicza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.05.2012 o 22:32, CiRi0 napisał:

No wiem, ale jeśli będę pokazywał te obrazy to mam to jakość wpleść w ten czas 15 minutowy
podczas którego do nich gadam?


Brawa dla Ciebie i nauczyciela polskiego za wzorowe przygotowanie do matury ustnej.
Obrazy możesz albo powiesić na tablicy/pokazać z ręki (odradzam) albo po prostu wydrukować i rozłożyć elegancko przed komisją (na początku prezentacji lub w jej trakcie - wtedy mówisz ''odwołując się do obrazu pierwszego...'' itd.).
Zadbaj więc o ekspozycję - obrazy wyraźne, widoczne, podpisane, kulturalnie rozłożone przed komisją, a nie ciepnięte na ławkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2012 o 14:43, Harvenar napisał:

mozesz nie dostac punktow, bo z tego co pamietam akapitow bylo 11


Nie o to mi chodzi. To co napisałem miało służyć za przykład. W kluczu jest, że trzeba wymienić po kolei, że np. 6 punkt planu to akapity 6,7,8,9 - a ja napisałem 6-9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo kto jest autorem mozaiki w Monreale przedstawiającej stworzenie Ewy? Szukam tego i nie mogę znaleźć. Mogę powiedzieć na prezentacji z polaka, że "autor nieznany"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować