PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Rozumiem że te "zacinki" wygladają następująco :
Grasz, gra chodzi płynnie powiedzmy w 60 fps, nagle nastepuje gwałtowny spadek do 1-5 fps po czym wszystko wraca do normy i tak w kółko ?
Wygląda to tak jak błedy optymalizacji danej gry, np taki Hellgate London w single playerze posiada własnie tak źle zoptymalizowane tektury, mianowicie w ustawieniu textur na very high gra łąduje wszystkie tektury na danej planszy do pamieci karty, potrafi zapchać całą pamięć nawet 1 gigowych kart, do tego tektury sa źle skompresowane [wina autorów] i ważą o wiele za duzo. Problem znika kompletnie po zmianie tekstur na zwykłe high.

Nie mniej skoro twoje gry chodziły ci wcześniej płynnie to to raczej wina ustawień nie jest [ale dla pewności sprawdź, zmień w nich ustawienia jakości na jeden poziom w dół]
Generalnie to zrób:

- Defragmentacja + sprawdzanie błędnych sektorów na wszystkich dyskach
- Skan antywirem, adware/spyware
- Czyszczenie rejestru + czyszczenie plików tymczasowych [np ccleanerem]
- Możesz też użyć jakiegoś ram-cleanera
- Sprawdź jak wygląda sytuacja na dyskach, to znaczy ile masz pozajmowanego miejsca na dysku systemowym, może plik wymiany ma za mało wolnego miejsca do poprawnego działania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, przeskanowałem już Spy Botem, i wykrył mi dwie infekcje/ problemy.
Teraz zapytuję jak się tego pozbyć ?
Zamieszczam screena jak to wygląda :

20100613144115

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2010 o 14:41, Bezi_113 napisał:

Ok, przeskanowałem już Spy Botem, i wykrył mi dwie infekcje/ problemy.
Teraz zapytuję jak się tego pozbyć ?
Zamieszczam screena jak to wygląda :


Daj napraw.
Co do zacinek w czasie obciazenia karty to bardzo prawdopodbne bedzie przegrzewanie sie gpu.
Bios karty bedzie zanizac taktowania gpu, gdy temperatura przekroczy odpowiednio krytyczna wartosc.
Takie zabezpieczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli wszystkie typowe zapobiegawcze operacje za nami.
To teraz pozostaje szukanie winy w wadliwie działającym sprzęcie/oprogramowaniu.
Po pierwsze sprawdź w menedżerze urzadzeń jakie masz obciążenie procesora i pamięci na kompie w stanie spoczynku, trzeba zobaczyć czy nic nie zajmuje zbyt wiele zasobów, więc standardowo alt+ctr+del i zakładka wydajność, sprawdź też w zakładce procesy ile jest aktywnych wątków zaraz po starcie systemu.

Kolejny krok - sprawdzenie temperatur i napięć w stresie i w spoczynku, najlepiej programem hwmonitor.
Możliwe że coś się grzeję i to powoduje te zacinki [jeśli coś się przegrzewa to najbardziej prawdopodobny winowajca takiego zachowania to karta graficzna].
Jeśli okaża się że jakis podzespół się przegrzewa np grafika czy procesor to też nie am co panikować, należy wtedy w pierwszym rzędzie sprawdzić czy sprzęt nie jest np za mocno zakurzony, ostro uwalany radiator na karcie graficznej potrafi podnieść jej tempy nawet o kilka do kilkunastu stopni.

Kolejna sprawa przetestowanie podzespołów. Jeśli okaże się że nic się pozornie nie grzeje w stresie i spoczynku, to nalezy dodatkowo przetestować pamięć: memtestem ; grafikę: OCCT, Video Card Stability ; procesor: ortosem.
W przypadku procesora i pamięci w teorii istnieje granica błędu, to znaczy dopuszczają niektórzy że np pamięć jest ok jesli pojawią się jeden góra dwa błędy podczas testów, ja osobiście uznaję nawet jeden błąd jako powód do wymiany/oddania na gwarancję ramu, podobnie z procesorem.
W sumie w kwestii testów grafiki identycznie - jeden błąd/zawieszka/przegrzanie na grafice ustawionej na fabryczne takty do testów eliminuje ją z kategorii "100% sprawna".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedy nic nie robię to użycie procesora wynosi 8%, ale kiedy włączam jakiś program np. Mój Komputer to rośnie do 40%.
Tu daje zdjęcie z programu hwmonitor. Tak wygląda w spoczynku


W stresie to temperatura procesora rośnie do 46 nawet do 52 stopni.
Kurzu prawie wcale nie ma, więc to chyba nie wina kurzu.
Testowałem na razie pamięć i zero błędów było. Przy procesorze tak samo. Grafiki jeszcze nie testowałem.
Zapomniałem jeszcze dodać, kiedy próbuje coś ściągnąć to komputer się resetuje, tak samo jest jak chcę do kogoś na gadu-gadu napisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podaj pelna nazwe zasilacza.
Sprawdz czy na innym systemie tez tak masz (najlepiej zwyklym, nie zadnej modowanej wersji jak MX :P)
Dotknij reka radiatora, jak nie goracy, to upewnij sie na 100%, ze nie ma nigdzie kurzu i zmien paste na nowa.
Sprawdz w tej kolejnosci, bo najbardziej podejrzewam zasilacz (resety i nie trzyma napiec jak powinien).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz DPS-350PB-2 C 230 V ~
Teraz nie mam jak sprawdzić na innym systemie czy tak samo mam, bo nie mam na płytce innego windowsa i pożyczyć nie mam od kogo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze podaj jaką masz grafikę, bo na hwmonitorze nie widać w ogóle odczytu temperatury z gpu, co jest trochę dziwne bo z tego co pamiętam hw sczytuje tempy z czujek tak samo jak np cpuid czy gpuz...
No i jak kolega wyżej pisał napięcia trochę nieciekawe, zasilacz może być na wykończeniu, zwłaszcza te resety wskazują albo na umierający zasilacz albo na grzejącą się grafikę.
Bo skoro po skanie komp czysty od syfu to raczej żaden złośliwy śmieć nie powoduje takich restartów przy próbie downloadu czegokolwiek.


Co do tych resetów jeszcze... kiedyś spotkałem się z takim zachowaniem kompa, reset systemu przy próbie ciągnięcia czegokolwiek z netu na win vista home edition wersja 32 bit.
Robiłem koleżance porządki na kompie [zasyfiła nieco system], wywaliłem wszystkie śmiecie, walnąłem ogólny performance boost [defrag, czyszczenia rejestru, dysków, tempów itp] nic nie pomagało.
Dopiero przywracanie systemu do punku z przed kilku dni [przed jakąś drobną auto-aktualizacją systemu] rozwiązało problem, widać ta poprawka z auto-aktualizacji źle się zainstalowała, innego wytłumaczenia na ten problem u koleżanki nie miałem, możesz na własne ryzyko zobaczyć czy przywracanie systemu kilka dni wstecz nie rozwiąże ci tego problemu, nie mniej ja bym pierw jednak w twoim konkretnym przypadku sprawdził zasilacz i grafikę.


Edited

Damn odpowiedź nie do tego usera się zaznaczyła =)
No nic, trudno się mówi, my bad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.06.2010 o 18:03, KamyK_84 napisał:

Jak przeinstalować system xp? Bez formatowania, tracenia plików, wszystko żeby zostało
tylko system przeinstalować?

Jeśli to ci się uda, to podaj dokładny przepis, jak to zrobiłeś. Też chciałbym wiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.06.2010 o 18:29, KrzysztofMarek napisał:

> Jak przeinstalować system xp? Bez formatowania, tracenia plików, wszystko żeby zostało

> tylko system przeinstalować?
Jeśli to ci się uda, to podaj dokładny przepis, jak to zrobiłeś. Też chciałbym wiedzieć.


Na razie czekam aż mi ktoś pomoże ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.06.2010 o 18:42, KamyK_84 napisał:

Jak przeinstalować system xp? Bez formatowania, tracenia plików, wszystko żeby
zostało

Jest jakiś powód, dla którego nie możesz zastosować instalacji naprawczej lub dla którego nie spełnia Twoich oczekiwań?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdy klikam przycisk "Power" komputer w ogóle nie rusza, ale lampka na płycie głównej świeci się na zielono (Asus P5B). Co może być tego przyczyną? Czytałem, że zasilacz albo płyta główna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2010 o 07:54, Grinczar napisał:

Gdy klikam przycisk "Power" komputer w ogóle nie rusza, ale lampka na płycie głównej
świeci się na zielono (Asus P5B). Co może być tego przyczyną? Czytałem, że zasilacz albo
płyta główna.


Ewentualnie może też być problem z przyciskiem. Aby sprawdzić czy działa zewrzyj np śrubokrętem na chwilę dwa piny zaznaczone na obrazku jak zaskoczy to problem jest z przyciskiem.
Żeby sprawdzić czy zasilacz działa wypnij go z komputera połóż na biurku podepnij do niego tylko napęd CD/DVD a następnie we wtyczce tej którą wpinasz w płytę główną (taka największa z dostępnych) zewrzyj kabel zielony i czarny, np przy użyciu spinacza do papieru.

20100616103415

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.06.2010 o 19:05, Siriondel napisał:

> Jak przeinstalować system xp? Bez formatowania, tracenia plików, wszystko żeby
> zostało
Jest jakiś powód, dla którego nie możesz zastosować instalacji naprawczej lub dla którego
nie spełnia Twoich oczekiwań?


Chodzi o to, że pokazuje mi, że mam niby pirackiego windowsa. Nie wiem czy z tej płyty (oryginał, klucz jest) co mam instalowałem czy faktycznie mam zainstalowanego pirata. I czy taka instalacja naprawcza, pozwoli mi wpisać klucz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Włącznik jest dobry, czyli albo płyta albo zasilacz. Tyle, że jak zewrzeć zielony kabel z czarnym? Wyjąć je z wtyczki czy może włożyć jakiś przewodnik w odpowiednie miejsca we wtyczce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się