Zaloguj się, aby obserwować  
RobeN

Czy ktoś jeszcze słucha Metalu?

26455 postów w tym temacie

Z folk metalem mogę pomóc. Zawsze :)

Bez growlu? Proszę bardzo:

Skyclad - klasyk nad klasykami, pierwszy zespół folk metalowy w historii. Nie znać, to wstyd ;)

Korpiklaani - biesiadny styl i klimat, wyraźne elementy fińskiego folku (humppa i joik). Jeden z najpopularniejszych zespołów w gatunku, choć nie najambitniejszy ;)

Týr - dużo elementów muzyki progresywnej, melodie i teksty brane żywcem z Wysp Owczych, niewiele folkowych instrumentów, ale za to wyjątkowy, viking metalowy wokal.

Storm - głównie viking metal, ale bez black metalu, który mogłyby Cię początkowo odstraszyć (i który jest bardzo częsty w viking metalu). Jest to projekt Fenriza z Darkthrone, ale pewnie i tak nic Ci to nie mówi.

Metsatöll - folk metal rodem z Estonii. Ciekawy wokal i ciekawy język.

Heidevolk - czyli relatywnie łagodny (w porównaniu z mocnymi, black/viking metalowymi kapelami, których jest znacznie więcej) holenderski viking metal.

Żywiołak - po polsku, psychodeliczne, bardziej folkowo niż metalowo, ale mi się bardzo podoba

Echo of Dalriada - węgierskie połączenie power i folk metalu. Folkowo, energicznie, z wykopem, bez ostrych wokal - tego chyba szukasz, nie? Zespół w trakcie działalności zmienił nazwę na Dalriada.

Shaman - czyli to, co było przed Korpiklaani. Wokal w stylu Joik, metalu mniej niż następne wcielenie, ale mimo to zespół klasyk. Trzeba uważać, żeby nie pomylić z power metalowym zespołem o tej samej nazwie. Dyskografia Finów składa się z dwóch albumów: Idja i Shamániac, przy czym pierwszy jest bardziej Joikowy, a drugi bardziej metalowy (ja wolę ten pierwszy osobiście).

Wuthering Heights - nie każdy utwór folk metalowy, bo kapela głównie gra progressive power metal, ale na Far From the Madding Crowd folku jest wystarczająco. Przy okazji, jest to jedna z 3 najlepszych (IMO) płyt z gatunku power metalu.

Tuatha De Danann - celtic metal i bardzo przyjemny klimacik. Jeden z pierwszych zespołów z gatunku, jakie poznałem.

Mael Mórdha - fuzja celtic i doom metalu, czyli naprawdę ciężkie riffy połączone z celtyckim folkiem.

Elvenking - kolejny znany zespół z kategorii power/folk.

In Extremo, Subway to Sally, Schandmaul - medieval metal, czyli metal z elementami medieval folku. Dość charakterystyczny styl, głównie niemiecki.

A jeśli masz zamiar przyzwyczajać się do ostrych wokali, to polecam szczególnie:

Agalloch - najlepszy metalowy zespół jak dla mnie. Baaaardzo klimatyczny, baaaardzo klimatyczny i jeszcze raz baaaardzo klimatyczny. Mnóstwo gitar akustycznych i różnorodny wokal: od czystego, niemal britpopowego [sic!] śpiewu (sam wokalista nie ukrywa, że słuchał britpopu) poprzez wyciszone, wręcz depresyjne szepty, aż po blackmetalowy skrzek, który jednak jest bardzo łatwy w odbiorze (w porównaniu z prawdziwym black metalem). Miód!

Finntroll - jeśli spodoba Ci się Korpiklaani, to Finntroll też powinien, choć wpływy z black metalu są bardzo wyraźne. Muzyka jest jednak wystarczająco podobna, że nawet nie zauważysz, kiedy i taki wokal polubisz. A gdy przyzwyczaisz się do ostrego wokalu, to ilość zespołów metalowych, w których mógłbyś się zasłuchiwać, zwiększa się wielokrotnie.

Primordial - zespół jedyny w swoim rodzaju (zresztą podobnie wspomniany Agalloch). Wielu próbowało go zaszufladkować, ale jest to niemożliwe. Ja sam określam ich jako "atmospheric pagan metal", ale nie zważaj na te tagi. Ostatnie dwa albumy - majstersztyk... ogromny klimat, wiele emocji, echa black i folk metalu, ale w nietypowej postaci.

Orphaned Land - największy zespół z rejonów Bliskiego Wschodu. Jest progresywnie, jest wiele elementów arabskiego folku, jest zróżnicowany wokal: death metalowy growling, czysty śpiew, a także jakieś chórki i tradycyjne przyśpiewki. Muzyka tak genialna, że nie można rezygnować, tylko ze względu na growle, które zresztą też nie występują w każdym utworze.

Ensiferum - klasyk folk/viking metalu. Growling w miarę przyswajalny, nawet dla nie zaprawionych słuchaczy :)

STOP! [mówię do siebie]. Mogę tak pisać i pisać, a przecież to dopiero część tego, co mógłbym polecić z folku. Jest też sporo muzyki z innych podgatunków, która spełniałaby Twoje wymagania... power metal, heavy metal, symphonic metal, thrash metal, doom metal, ale skupiłem się właśnie na folku. Power metal był jakby co polecany kilka godzin wcześniej, podobnie thrash. Zawsze możesz też spytać ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się moim GS''em, bo panuje tam straszny nieład. Bardzo dawno go nie aktualizowałem ;)
A wracając do muzyki. Słusznie jednak zauważyłeś, że nie interesowałem się wcześniej cięższym brzmieniem. Jednak ostatnio szanowni koledzy z tego forum polecili mi Opeth. Wciągnąłem się, nie powiem, chociaż ciężko mi było przyzwyczaić się do growlu ( chociaż muszę przyznać, że zauważam progres ).
Ostatnio przekopywałem się przez biblioteki lasta w poszukiwaniu czegoś, co mogłoby mi podejść, ale niestety, nic mnie nie zachwyciło ( z pewnością źle szukałem ). Dlatego postanowiłem zapytać tutaj, bo, jak wiadomo, mamy tu wielu znawców ;)

hans_olo, Miklak, Warchild - dzięki wielkie za propozycje. W kilkadziesiąt lat powinienem się uwinąć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2010 o 22:41, Miklak napisał:

STOP! [mówię do siebie]. Mogę tak pisać i pisać..

to ja jeszcze polecę bardzo pozytywny Svartsot, niewątpliwie jeden z lepszych motywatorów jakie znam..
http://www.youtube.com/watch?v=XjrqbLYiETA
ten kawałek to miazga, wiem.. wokal inny niż chciał @luq, ale bardzo możliwe że taki dość przyjemny, bojowy głos przekona go do zapoznania się z ogromną rzeszą wartymi uwagi bandami gdzie za mikrofonem bardziej ekstremalny technik stoi ]:>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 00:04, deusER4 napisał:

to ja jeszcze polecę bardzo pozytywny Svartsot, niewątpliwie jeden z lepszych
motywatorów jakie znam..

A przy okazji, słyszałeś nową płytkę? Debiut przedni, ale widzę, że niedawno wydali kolejny albumik. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 00:18, Miklak napisał:

A przy okazji, słyszałeś nową płytkę? Debiut przedni, ale widzę, że niedawno wydali kolejny
albumik. ;)

widziałem okładziochę jedynie.. poznam poznam ;)
wiesz, ze mną jest tak że lubię się "skatować" porządnie tym co mam, a to długa droga i horyzontu ani widieł ]:>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 00:36, hammerfall87 napisał:

Powiem tyle ,że wstyd nie widzieć gojiry na żywca
Zapytałem ich perkusiste czy mogliby zrobić trase z municipal waste :)

na żywca Gojira zapodałeś by Municipal Waste złowić? :>
..i co odpowiedział?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2010 o 22:41, Miklak napisał:

Shaman - czyli to, co było przed Korpiklaani. Wokal w stylu Joik, metalu mniej
niż następne wcielenie, ale mimo to zespół klasyk. Trzeba uważać, żeby nie pomylić z
power metalowym zespołem o tej samej nazwie. Dyskografia Finów składa się z dwóch albumów:
Idja i Shamániac, przy czym pierwszy jest bardziej Joikowy, a drugi bardziej
metalowy (ja wolę ten pierwszy osobiście).

Wszystkie powyższe kapele są super, ale Shamana mogę polecić szczególnie. Osobiście też wolę twórczość Shamana niż Korpiklaani, jednak prawda jest taka, że grając cały czas jak za Shamana nie mieli by wielkich szans na wybicie się. No i raczej bardziej ten projekt docenią fani folku niż metalu.

A odnośnie Korpiklaani do już się nie mogę doczekać, bo w październiku graja razem z Eluveitie - normalnie nadmiar szczęścia!! Klub nam co prawda ten zapowiadający się tłum pewnie rozwali, ale będzie super xD I ciekawa jestem co powie Jonne jak mu dam do podpisu 'Idję' :D
@luq
Może nie koniecznie zaczynaj od folku... coś z powerem, energiczne, skandynawskie, czasem klimatyczne - wiesz, że właśnie opisałeś power metal? :D Jednocześnie jest mniej odległe od muzyki rockowej, może zacznij od tego? Kilka przykładów:

Sonata Arctica - http://www.youtube.com/watch?v=DZTROXrtBkw
Amorphis - http://www.youtube.com/watch?v=CleR2nYASdo
Nightwish - http://www.youtube.com/watch?v=4XopsFtdaLw
HammerFall - http://www.youtube.com/watch?v=37Rhr_mKZbU (deutsche ale klasyka)
Edguy - http://www.youtube.com/watch?v=5YTiXYbgHPU (jak wyżej)

Inna opcja - kapele, które growl przemycają w niewielkich ilościach, jak np.:
Battlelore - http://www.youtube.com/watch?v=3ekDizjlWwU

Aaaa jak lubisz gitary i "wykop"... to taka moja dedykacja: http://www.youtube.com/watch?v=gb4QLMfOJTg :) Enjoy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 00:42, deusER4 napisał:

> Powiem tyle ,że wstyd nie widzieć gojiry na żywca
> Zapytałem ich perkusiste czy mogliby zrobić trase z municipal waste :)
na żywca Gojira zapodałeś by Municipal Waste złowić? :>
..i co odpowiedział?


powiedział ,że to bedzie trudne do zrobienia ,trzeba najpierw się dogadać itd

a jak by to się spełniło to miałbym podwójne lasowanie mózgu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2010 o 14:37, Warchild napisał:

Co możecie mi polecić z power metalu? Stratovarius, Blind Guardian, Sonata Arctica, Primal
Fear, Helloween, Gamma Ray, Iced Earth już znam dość dobrze. Jeszcze jakieś dobre zespoły,
które jakimś cudem przegapiłem...


nocturnal rites ,pagans mind ,masterplan ,circle II circle ,metal church

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 00:46, Cairine napisał:

@luq
Może nie koniecznie zaczynaj od folku... coś z powerem, energiczne, skandynawskie, czasem
klimatyczne - wiesz, że właśnie opisałeś power metal? :D


Dzięki, że mnie uświadomiłaś. Teraz już wiem, że jest trash metal, heavy metal, folk metal i power metal :D

Dnia 27.08.2010 o 00:46, Cairine napisał:

Jednocześnie jest mniej odległe od muzyki rockowej, może zacznij od tego?


Oczywiście przesłucham. Coś ten folk tak średnio mi się widzi, pewnie jeszcze do niego nie dorosłem ( w muzycznym sensie ). Chociaż muszę przyznać, że Agalloch i Ensiferum przypadły mi do gustu ( Miklak - dzięki ). Będę musiał dokładniej obadać ich twórczość.

A tak w ogóle, to dzisiaj przesiedziałem kilka godzin na laście i youtubie odkrywając metal. Machine Head, Mastodon i Lamb of God najbardziej zapadły mi w pamięć ( mimo, że w niektórych utworach pojawia się growl ).
Może dowiem się jeszcze czegoś ciekawego o tym, co mi się podoba :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 01:12, luq napisał:

Teraz już wiem, że jest thrash metal [...]


Standardowo, wcięło literę. Nie mogłem tak tego zostawić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2010 o 21:05, Nephren-Ka napisał:

Bo to jest jazz-death-progressive music.:P


Tak przy okazji, bo jakoś wybitnie zagłębiony w metalowe nurty nie jestem (żeby nie powiedzieć, że nie mam o nich pojęcia :P), zapewne znasz coś podobnego do utworów z tej płyty? Mam tak, że jak usłyszę jakąś nazwę wystarczającą ilość razy i mam chwilę czasu to przesłuchuję sobie zespoły (ostatnio tak wpadłem na L.U.C, chociaż gatunkowo to zdecydowanie nie ta bajka, ale przyjmijmy, że ten nawias jest kierowany do Miklaka, który niedawno prowadził krótką rozmowę na tym forum o hip-hopie ;>) i chciałoby się więcej... ;) Szczególnie pod względem instrumentalnym, bo mimo wszystko jakoś taki wokal mi jednak nie za bardzo podchodzi (z zespołów, w których wokalista drze ryja słucham chyba tylko In Flames :P). Dałoby radę? ;)

@luq
Jeśli chodzi o zestaw ''klasyka'' + ''energiczne'' to w sumie napisałbym, że Iron Maiden, ale to pewnie znasz :P A idąc w inną stronę, może nie do końca łapie się to pod meta (jestem słaby jeśli chodzi o gatunki :P)l, ale takie składy jak Disturbed albo Godsmack? Z naciskiem na ten drugi. ;P Wracając do polecanego już power metalu, to może Avantasia - http://www.youtube.com/watch?v=qOptTtGIpg0 ?
A z innej beczki jeszcze dorzucę jakieś losowe linki do tego, co znam (chociaż nie ma tego wiele ^^)
In Flames - http://www.youtube.com/watch?v=DMUuLuwmmBg - nie wiem tylko, jak będzie z wokalem, ale skoro dałem radę się przerzucić na to prosto z hh i wykonawców pokroju LP czy Green Day to chyba i Ty dasz radę odsłuchać ;D
Children of Bodom - http://www.youtube.com/watch?v=KC7SdT0YL4U - a z tym będzie pewnie jeszcze gorzej :P
Pantera - http://www.youtube.com/watch?v=uGhZ6mH7P-g - hm, może to już prędzej ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 01:31, Adjatha napisał:

@luq
Jeśli chodzi o zestaw ''klasyka'' + ''energiczne'' to w sumie napisałbym, że Iron Maiden,
ale to pewnie znasz :P


Powiem coś, za co mogę zostać zlinczowany, ale cóż - nie trawię wokalu Dickinsona.

Dnia 27.08.2010 o 01:31, Adjatha napisał:

Pantera - http://www.youtube.com/watch?v=uGhZ6mH7P-g - hm, może to już prędzej ^^


Z tych przez Ciebie wymienionych tylko Pantera mi podchodzi. I to nawet bardzo ;)

PS: Katuję teraz Opeth - co raz bardziej zaczyna mi się wokal podobać. Myślę, że będą jeszcze z tego dzieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 01:36, luq napisał:

Powiem coś, za co mogę zostać zlinczowany, ale cóż - nie trawię wokalu Dickinsona.

Zdarza się. :P Ja też nie jestem jakimś fanem IM, ale jak gdzieś słyszę to nie przełączam od razu. Ale jak napisałeś ''klasyka'', a potem poszło sporo propozycji power metalowych, to stwierdziłem, że dla pewności spytam. ;)

Dnia 27.08.2010 o 01:36, luq napisał:

Z tych przez Ciebie wymienionych tylko Pantera mi podchodzi. I to nawet bardzo ;)

Tego się domyślałem, przyjmijmy, że pozostałe tak na przyszłość (swoją drogą, Lake Bodom od CoB w wersji z Tokyo Warhearts niszczy)

Dnia 27.08.2010 o 01:36, luq napisał:

PS: Katuję teraz Opeth - co raz bardziej zaczyna mi się wokal podobać. Myślę, że będą
jeszcze z tego dzieci.

Tru, tru, też dzisiaj zacząłem słuchać i jestem pod wrażeniem, trzeba będzie im trochę uwagi poświęcić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 01:44, Adjatha napisał:

Zdarza się. :P Ja też nie jestem jakimś fanem IM, ale jak gdzieś słyszę to nie przełączam
od razu. Ale jak napisałeś ''klasyka'', a potem poszło sporo propozycji power metalowych,
to stwierdziłem, że dla pewności spytam. ;)


Nie no, przełączyć, oczywiście, nie przełączę, jest to zaiste kawał solidnego grania. Niemniej jednak, jeśli mam okazję wybrać, to jest kilka innych zespołów, które wytypuję na początku ;)

Dnia 27.08.2010 o 01:44, Adjatha napisał:

Tego się domyślałem, przyjmijmy, że pozostałe tak na przyszłość (swoją drogą, Lake Bodom
od CoB w wersji z Tokyo Warhearts niszczy)


Jeśli czas pozwoli, to oczywiście nie omieszkam przesłuchać.

Dnia 27.08.2010 o 01:44, Adjatha napisał:

Tru, tru, też dzisiaj zacząłem słuchać i jestem pod wrażeniem, trzeba będzie im trochę
uwagi poświęcić...


Ja na początku nie byłem zachwycony, dopiero potem jakoś mnie wciągnęło.
Ostatnio ogólnie jakoś bardziej mnie do metalu niż do rocka ciągnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 01:36, luq napisał:

Ostatnio ogólnie jakoś bardziej mnie do metalu niż do rocka ciągnie.

Heh, ja tak mam na zmianę. Najpierw słuchałem In Flames, potem zagłębiłem się w punk rockową twórczość AFI, po jakimś czasie znowu wróciłem do mocniejszych brzmień, ostatnio do jeszcze lżejszych z kolei (Muse, White Stripes, Vines), po drodze wpadło też trochę HH i dramendbejsowe Pendulum, a aktualnie chyba muszę znaleźć coś nowego, znów w metalowych klimatach.

Zapomniałem o najważniejszym, o esencji metalu, metalowości z krwi i kości, 100% metalu w metalu, tudzież innych ciężkich minerałach.
<fanfary>Nanowar!</fanfary>
Masz linkę - http://www.youtube.com/watch?v=nnyZ9-8gedA - przy okazji, wg ich historii, jest to jedyny zespół, który zabił smoka.

/i niech Ci [nazwa_aktualnie_wyznawanego_boga] broni brać to na poważnie :P/
Polecam np. Master of Pizza (''cover'' takiego mało znanego kawałka Master of Puppets jakiegoś niszowego zespoliku... Metallica? Czy coś :PP), ale koniecznie trzeba znać teksty ich piosenek, wtedy słuchanie nabiera sensu :P
Kill-the-dra-gon!For-the-vill-age! ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 01:57, Adjatha napisał:

Heh, ja tak mam na zmianę.


Ja w zasadzie też. Chociaż zawsze są zespoły, których się ta reguła nie tyczy ;)

Dnia 27.08.2010 o 01:57, Adjatha napisał:

Zapomniałem o najważniejszym, o esencji metalu, metalowości z krwi i kości, 100% metalu
w metalu, tudzież innych ciężkich minerałach.
<fanfary>Nanowar!</fanfary>


Rzucam Opeth ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2010 o 13:23, luq napisał:

Którą płytę Opeth byście polecili jako następną ( po Blackwater Park ) ?

Ja polecam Deliverance, ale to osobista opinia. Częściej polecaną płytą jest chyba Still Life.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować