Zaloguj się, aby obserwować  
Ksar666

Ateizm

6335 postów w tym temacie

Dnia 06.01.2010 o 22:46, Olamagato napisał:

Tak ponieważ ateiści zakładają, że jeżeli istnienia czegoś nie mogą stwierdzić, to dla
nich to coś efektywnie nie istnieje.

Nie wierzą w to coś, więc to ignorują. Ateiści nie mówią, że tego czegoś nie ma, lecz że to coś nie ma znaczenia. Definitywne stwierdzenie, że to coś nie istnieje - negacja istnienia tego czegoś - to stanowisko bardziej radykalne - wręcz nieracjonalne. Ateizm to zwyczajny sceptycyzm wobec istnienia Boga, odrzucenie - lecz nie obalenie (niekoniecznie) - hipotezy. W praktyce, ta różnica jest niedostrzegalna, ale w teorii ma duże znaczenie. Od wielu lat ateizm upiera się, że ciężar dowodu spoczywa na teistach, a co za tym idzie, ateiści nie muszą nic udowadniać. Na tym polega nauka. Jest, i od zawsze było, wielu ateistów, którzy wcale nie głosili, że Boga nie ma. Teistom się to nie podoba, co zresztą nie dziwi... propaganda działa skutecznie i wielu ludzi ciągle jest przekonanych, że istnieje podział na teistów, ateistów i agnostyków. Tylko, że wg tego podziału co najmniej 80% (liczba jest umowna - wiadomo, że chodzi o większość) ateistów nie jest ateistami, lecz agnostykami. Jaki jest sens w używaniu definicji, która nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości?

Dnia 06.01.2010 o 22:46, Olamagato napisał:

Świeccy współcześni ludzie całkowicie odrzucili filozoficzne definicje pojęcia "istnienia"
zawężając go tylko do tego co sami są w stanie stwierdzić i wzajemnie udowodnić. Wg takiej
definicji pojęcia istnienia - na bogów nie ma już żadnego miejsca - ponieważ w żaden
sposób nie możemy stwierdzić ich istnienia.

Ciągle schodzisz z tematu. Nie mówimy o możliwości udowodnienia istnienia bogów (tutaj się z Tobą w 100% zgadzam), lecz o znaczeniu terminu ateizm, który nie ma z tym nic wspólnego.

Dnia 06.01.2010 o 22:46, Olamagato napisał:

No fajnie, ale tej rozmowy nie śledziłem. :)

W wątku o ateizmie używam tylko i wyłącznie definicji "przyjęcie danego poglądu bez dowodu".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1.nie słonko ateizm zakłada, że boga nie ma;
2.,, Definitywne stwierdzenie, że to coś nie istnieje - negacja istnienia tego czegoś - to stanowisko bardziej radykalne - wręcz nieracjonalne,, SKĄD ty taką głupote wytrzasnęłaś - negacja czegoś jest irracjonalna wg. Ciebie, ok to ja neguję całkowicie w takim razie fakt , że masz macki zamiast rąk i jesteś robotem z Rosyjskiej fabryki zagrych do wódy - dalej sądzisz, że negowanie całkowite jakiegoś faktu jest irracjonalne?
3. reszta ( mym skromnym zdaniem ) to bełkot!
4. Nie myśl sobie, że moja intencja jest taka żeby Cię zgnoić, po prostu tak sprawa wygląda i już...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Mocny argument, nie powiem, zbiłeś mnie z tropu.
2. Mistrzu, spłycasz problem, a to do niczego nie prowadzi. Ruski robot z mackami to dość żałosne porównanie, gdy rozmawiamy o ateizmie i istnieniu boga, nie sądzisz? Racjonalnych powodów negacji istnienia nadprzyrodzonych sił jest jak na lekarstwo, nie wspominając już o możliwości udowodnienia czegokolwiek... Jak to ładnie ktoś określił, negacja istnienia bóstw to wiara w ich nieistnienie. Rzeczywiście, iście racjonalne!
3. Buu... aż przykro mi się zrobiło :|
4. Podałeś bardzo silną argumentację! Nie zostaje mi nic innego jak przyznać Ci rację.


btw, aż przykro, że nawet ateiści wierzą w te głupoty co im wmówili teiści, zamiast zainteresować się prawdziwą istotą ateizmu - jego historią i literaturą :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2010 o 22:46, Olamagato napisał:

Możliwe też, że ludzie będą mieli szansę spotkać
inne żywe inteligentne istoty, które hipotetycznie mogą istnieć w zbliżającej się do
zderzenia z nami galaktyce M35. Normalnie nie byłoby takiej szansy bo odległości między
galaktykami są zbyt duże.

A nie M 31?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miklak..... zdajesz się być inteligentną osóbką więc Ci coś powiem o prawdziwej istotcie ateizmu - jego historii i literaturze - i chociaż podstawy ateizmu pojawiały się już od ok. 55 r p. n. e. to jako pierwszym ateistycznym państwem było ZSRR .
A jeżeli chodzi o tego robota z mackami - fakt troche mnie poniosła wyobraźnia :)
ale sens tej wypowiedzi był taki, że : ateizm całkiem neguje istnienie boga/bogów ogólnie rzeczy niematerialne -KAŻDY ATEIZM-

PS. A jak mam rozumieć Jesteś wierzący?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2010 o 15:06, Dragus_123 napisał:

PS. A jak mam rozumieć Jesteś wierzący?

Ja? W życiu... brak mi wiary w bóstwa.

Żebyś mnie nie oskarżał znów o bełkot, sypnę linkami z rękawa :D

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ateizm - zdecydowana większość definicji tak właśnie brzmi: "brak wiary w istnienie bóstw"

http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82aby_i_silny_ateizm :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Agnostycyzm - Agnostycyzm przybiera różne formy i nie wyklucza się wzajemnie z ateizmem lub teizmem. yeah.

po tym linkiem: Ateizm agnostyczny – ktoś kto twierdzi że nie wie czy bóg lub bogowie istnieją i w niego/nich nie wierzy

http://www.positiveatheism.org/writ/smithdef.htm - świetny tekst

http://www.religioustolerance.org/atheist4.htm - gdybym miał wszystko tłumaczyć, to zrobiłbym to mniej wiecej w ten sposób

http://atheism.about.com/od/aboutagnosticism/a/atheism.htm - różnica między agnostycyzmem a ateizmem

http://atheism.about.com/library/weekly/aa123198.htm - co to ateizm?

http://www.rationalresponders.com/am_i_agnostic_or_atheist

Dnia 30.01.2010 o 15:06, Dragus_123 napisał:

Jeśli ateizm to religia, zdrowie jest chorobą. - RACZEJ : Jeśli ateizm jest religią to
nie zbieranie znaczków jest hobby...

ateizm = brak wiary
religia = wiara (nie do końca, ale taki ma sens cytat)
zdrowie = brak choroby
choroba = choroba

:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodziło o Twoje własne zdanie - chcę wiedzieć z kim dyskutuję :) a wikipedia nie jest do końca wiarygodna... zwłaszcza jeżeli mówi, że ateizm ( niema nic ) , agnostycyzm ( jest bóg,) , teizm ( są zasady, które dali nam nasi przodkowie, którzy otrzymali je od sił nadprzyrodzonych, chociaż nie koniecznie...)
TO TO SAMO !!! A NIE JEST!
A ten motyw z tym zdrowiem i chorobą... nie do końca go rozumiesz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2010 o 16:17, Dragus_123 napisał:

Mnie chodziło o twoje własne zdanie - chcę wiedzieć z kim dyskutuję :)

z ATEISTĄ, choć śmieszne definicje, że ateizm neguje istnienie bóstw mnie z tego grona wykluczają. Tak samo większość ateistów... A moje zdanie pokrywa się z tymi linkami. Po co mam sklecać samemu zdania, jak napiszę de facto to samo?

Dnia 30.01.2010 o 16:17, Dragus_123 napisał:

a wikipedia nie jest do końca wiarygodna

Jasne, że nie jest, bo przeczy sobie w wielu miejcach, dlatego dałem inne linki. (btw, http://atheism.about.com/od/atheismquestions/a/strong_weak.htm)

Dnia 30.01.2010 o 16:17, Dragus_123 napisał:

zwłaszcza jeżeli mówi, że ateizm ( niema nic ) , agnostycyzm
( jest bóg,) , teizm ( są zasady, które dali nam nasi przodkowie, którzy otrzymali je
od sił nadprzyrodzonych, chociaż nie koniecznie...)

spoko, słownik pwn w tej kwestii też potrafi przeczyć samemu sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2010 o 15:06, Dragus_123 napisał:

ale sens tej wypowiedzi był taki, że : ateizm całkiem neguje istnienie boga/bogów ogólnie
rzeczy niematerialne -KAŻDY ATEIZM-

Skoro ateizm całkowicie odrzuca istnienie Boga, to jak nazywa się pogląd który mówi że Bóg na pewno istnieje? Czy w tym wypadku można w ogóle mówić o pewności?

Dnia 30.01.2010 o 15:06, Dragus_123 napisał:

zwłaszcza jeżeli mówi, że ateizm ( niema nic ) , agnostycyzm ( jest bóg,) , teizm ( są zasady,
które dali nam nasi przodkowie, którzy otrzymali je od sił nadprzyrodzonych, chociaż nie
koniecznie...)
TO TO SAMO !!! A NIE JEST!

A gdzie jest tak napisane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra chłopaki, starczy tego. Nie ma żadnego boga. Jest tylko wymysłem ludzi bojących się śmierci i nie potrafiących poradzić sobie z życiem. :D
BTW Ateizm to po prostu brak wiary w boga. Nie wiem czy to jest negacja, czy co. Po prostu brak wiary. A-teizm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2010 o 16:30, TheAbsurd napisał:

Dobra chłopaki, starczy tego. Nie ma żadnego boga. Jest tylko wymysłem ludzi bojących
się śmierci i nie potrafiących poradzić sobie z życiem. :D


Nie, jest to efekt indoktrynacji od małego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2010 o 16:31, Dragus_123 napisał:

Nie, jest to efekt indoktrynacji od małego.

A kto indoktrynował pierwszą osobę wierzącą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2010 o 16:34, Miklak napisał:

> Nie, jest to efekt indoktrynacji od małego.
A kto indoktrynował pierwszą osobę wierzącą?


Pierwszy był zapewne "prorok" czyli wariat albo zwykły oszust. Albo ktoś z bujną wyobraźnią i zerową wiedzą, upatrujący w burzy, wschodach słońca i blasku księżyca boskiej ręki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie nie mogli zrozumieć otaczającego ich świata więc znalazł się taki jeden cwany i zaczął pie^&%lić a ludzie go posłuchali, potem było to całe przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolene, okazało się, że w innym miejscu ktoś też tego próbował tylko inaczej, zaczęli się bić..... i tak im zostało do dzisiaj.... tylko na większą skalę!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2010 o 16:39, Dragus_123 napisał:

Ludzie nie mogli zrozumieć otaczającego ich świata więc znalazł się taki jeden cwany
i zaczął pie^&%lić a ludzie go posłuchali, potem było to całe przekazywanie wiedzy z
pokolenia na pokolene, okazało się, że w innym miejscu ktoś też tego próbował tylko inaczej,
zaczęli się bić..... i tak im zostało do dzisiaj.... tylko na większą skalę!


Boże błogosław ateizm.
Ameba!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować