Zaloguj się, aby obserwować  
Patryk_R1

Archiwum Star Wars czyli coś dla wielbicieli Jedi i nie tylko

4666 postów w tym temacie

Jest jeszcze Star Wars: Demolition, jeśli mówisz o grach dziejących się podczas Galaktycznej Wojny Domowej. Ew. Star Wars Rebel Assault II: The Hidden Empire.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Szukałem na forum, ale nie znalazłem tematu opisującego powstanie Star Wars (Wszędzie opisane tylko gry i wydarzenia z gier).A że niedawno zacząłem interesować się tym na poważnie, chciałbym zadać kilka pytań. (Szukałem już informacji w różnych źródłach, ale nie jestem dobry w czytaniu między wierszami.)

Jak powstały Gwiezdne Wojny? Pierwsza była książka czy film?
Jak powstali Jedi? Kto był pierwszym z nich?
Czy większość postaci (jak np. Exar Kun, Darth Bane czy nawet Obi Wan Kenobi) pochodzi z książek czy zostały wymyślone na potrzeby gier i filmów?
Co było pierwowzorem Gwiezdnych Wojen?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2009 o 20:49, Leos8 napisał:

Jak powstały Gwiezdne Wojny? Pierwsza była książka czy film?

Film "Star Wars" potem nazywany Epizodem 4 - Nową Nadzieją.

Dnia 18.03.2009 o 20:49, Leos8 napisał:

Jak powstali Jedi? Kto był pierwszym z nich?

Jedi pochodzą z planety Tython, Zakon powstał ok. 25 tysięcy lat przed Nową Nadzieją a było to na początku zbiorowisko ruchów filozoficznych wykorzystujących Moc do obrony i pomocy słabym.

Dnia 18.03.2009 o 20:49, Leos8 napisał:

Czy większość postaci (jak np. Exar Kun, Darth Bane czy nawet Obi Wan Kenobi) pochodzi
z książek czy zostały wymyślone na potrzeby gier i filmów?

Bardzo mało postaci zostało wymyślonych na potrzeby czegokolwiek z uniwersum, twórcy wpadali na pomysł, opisywali i to czasem zostawało dodawane do Kanonu. Sporą część postaci retconowano (wytłumaczono fabularnie stare wątki przez nowe zdarzenia, np. generał Sk''ar)

Dnia 18.03.2009 o 20:49, Leos8 napisał:

Co było pierwowzorem Gwiezdnych Wojen?

Star Wars w pojęciu Lucasa miało byc space operą w której przeciwnie do Star Treka bohaterami nie byli żołnierze, lecz indywidualiści. Na pewno wzorowano się na sci-fi itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2009 o 20:49, Leos8 napisał:

Jak powstały Gwiezdne Wojny? Pierwsza była książka czy film?


Pierwsza była jednak książka.

Dnia 18.03.2009 o 20:49, Leos8 napisał:

Jak powstali Jedi? Kto był pierwszym z nich?


Nie wiadomo, kilka organizacji religijnych bierze się pod uwagę jako ew. pierwowzory Zakonu Jedi, przyjmuje się, że Zakon powstał na planecie Tython.

Dnia 18.03.2009 o 20:49, Leos8 napisał:

Czy większość postaci (jak np. Exar Kun, Darth Bane czy nawet Obi Wan Kenobi) pochodzi
z książek czy zostały wymyślone na potrzeby gier i filmów?


To, co masz w filmie, generalnie jest wymyślone na potrzeby filmów, a to co w książkach, grach i całej reszcie - na potrzeby owej reszty ;). Czasami zdarzało się, że elementy z Expanded Universe pojawiały się w filmach.

Dnia 18.03.2009 o 20:49, Leos8 napisał:

Co było pierwowzorem Gwiezdnych Wojen?


Dużo by tu wymieniać. Inspiracje to między innymi Diuna tudzież Ukryta forteca Kurosawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2009 o 21:52, Nagaroth napisał:

To jest aż żałosne. Oczywiście że pierwsze były FILMY.


Powieść "Nowa Nadzieja" ukazała się w 1976. Film dopiero w 1977. Zanim zaczniesz mówić, co jest żałosne, to sprawdź, co było pierwsze, ja tak zrobiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2009 o 22:32, Skywalker560 napisał:

> To jest aż żałosne. Oczywiście że pierwsze były FILMY.
Powieść "Nowa Nadzieja" ukazała się w 1976. Film dopiero w 1977. Zanim zaczniesz mówić,
co jest żałosne, to sprawdź, co było pierwsze, ja tak zrobiłem.

Tylko, że trzeba brać pod uwagę fakt, iż cały pomysł Gwiezdnych Wojen powstał kilka lat przed premierą Nowej Nadziei. A sama powieść powstała na podstawie scenariusza filmu.
Ale tak - wychodzi na to, że książka ukazała się pierwsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm....Rozumiem. Więc, Jedi zaczęli jako organizacja religijna, pierwsza byla ksiazka napisana na podstawie scenariusza...

A ciemna strona mocy? Istniała od zawsze, czy dopiero powstał jakiś odłam Jedi jak Sithowie?
Czy siły przeważały po Ciemnej Stronie albo Jasnej, czy raczej były ustabilizowane?
Jakie były największe potęgi Ciemnej Strony prócz Dartha Sidiousa i Darth Vadera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2009 o 18:21, Leos8 napisał:

A ciemna strona mocy? Istniała od zawsze, czy dopiero powstał jakiś odłam Jedi jak Sithowie?


Tak jak jasna istniała od zawsze, tak też istniała ciemna ;).

Dnia 19.03.2009 o 18:21, Leos8 napisał:

Czy siły przeważały po Ciemnej Stronie albo Jasnej, czy raczej były ustabilizowane?


Raczej ustabilizowane, ale to pytanie jest dziwne ;). Na samym początku byli tylko Jedi, potem doszło do buntu w ich szeregach i pierwszej schizmy, która doprowadziła do powstania Sithów. Przy czym zwracam uwagę - Sithowie to (wymarła już) rasa.

Dnia 19.03.2009 o 18:21, Leos8 napisał:

Jakie były największe potęgi Ciemnej Strony prócz Dartha Sidiousa i Darth Vadera?


Hm... Darth Bane, Darth Revan... W istocie najważniejszymi postaciami w Zakonie Sithów byli Naga Sadow, Sidious i wspomniany już przeze mnie Bane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2009 o 18:21, Leos8 napisał:

A ciemna strona mocy? Istniała od zawsze, czy dopiero powstał jakiś odłam Jedi jak Sithowie?

Pozwól, że zacytuje fragment mojej prelekcji:

Spoiler

Początkowo Zakon był grupą mnichów (w dokładnym tego słowa znaczeniu) zajętych kontemplacją tajników Mocy, lecz z czasem coraz bardziej angażowali się w sprawy Galaktyki. Jedi, kroczyli Jasną Stroną Mocy – nieustannie pomagając innym. W kolejnych tysiącleciach, historia Zakonu splatała się z losami Republiki, której Jedi służyli oraz z Sithami, z którymi walczyli.
Około 24,500 lat BBY Zakon przeżył jedną z wielu schizm – nazwaną później Wielką Schizmą. W czego powstał odłam Jedi, nazywany Mrocznymi Jedi. Owi Jedi, którzy podążali Ciemną Ścieżką Mocy podczas Stuletniej Ciemności (7000 BBY) zostali wygnani ze znanej części galaktyki. Takim sposobem dotarli na Korriban, zamieszkany przez rasę nazywaną Sithami, którzy byli dość prymitywni, ale wrażliwi na Moc. Mroczni Jedi, manipulując Sithami stanęli u władzy nowo powstającego Imperium Sithów. Od tego czasu termin Sitowie zaczął odnosić się nie tylko do rasy, lecz również do Mrocznych Jedi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś gdzie można kupić jakieś książki opowiadające wydarzenia sprzed "Mroczne Widmo"?
Które najbardziej polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.03.2009 o 08:33, Leos8 napisał:

Wie ktoś gdzie można kupić jakieś książki opowiadające wydarzenia sprzed "Mroczne Widmo"?

Obecnie, najłatwiej jest coś dostać na Allegro.

Dnia 20.03.2009 o 08:33, Leos8 napisał:

Które najbardziej polecacie?

Na pewno "Darth Bane: Droga zagłady" - Drew Karpyshyn, która jest pierwszą częścią trylogii. I to by było na tyle...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować