Zaloguj się, aby obserwować  
UthersonL

Programowanie - pytania, problemy, przykłady programów

1812 postów w tym temacie

Dnia 23.02.2006 o 10:28, AgayKhan napisał:

Mi nie chodziło o FC, ino o CentOS-a, który jest wersją RH EL. Jest skompilowany itd. Ino
nie ma wsparcia technicznego. Sam miałem FC na swym kompie tydzień ( między Auroksem a SuSE,
teraz siedzę na Debianie i jest to właśnie ten Linux jaki trza).

spoko. ja to zrozumialem - tak tylko pomyslalem ze warto tamto napisac, zeby niektorym uswiadomic jak ten temat wyglada dokladniej. mam chyba w sobie cos z nauczyciela (chyba po rodzinie) :P
a tak na marginesie szkoda mi redhata - tzn. osobiscie. zawsze lubilem te dystrybucje, a teraz trzeba za nia bulic (kompilacja calosci, to lekkie przegiecie). mam fedore, ale to nie to samo - troche sie pozmieniala od RH9.0. no i do RH zawsze byl dobry support. teraz jakos nie moge znalezc nic odpowiedniego dla siebie. z drugiej strony przyznam szczeze ze troche nie chce mi sie juz szukac. a tym bardziej wyprobowywac. jestem w takiej sytuacji, ze przesiadka na nowy system od tak sobie poprostu nie wchodzi w gre :/

kurde, no i znowu to robie... rozpisuje sie na tematy poboczne. sorry :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.02.2006 o 21:24, Norbi.7 napisał:

a jaki radzicie program [zeby byl latwy do obslugi] do programowania ?


A czemu nie VB ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2006 o 12:01, cybek21 napisał:

> a jaki radzicie program [zeby byl latwy do obslugi] do programowania ?

A czemu nie VB ;)

jak juz poleczas VB to lepiej C#
VB to nie najlepsze rozwiazanie w obecnej chwili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2006 o 13:39, penny napisał:

> > a jaki radzicie program [zeby byl latwy do obslugi] do programowania ?
> > > A czemu nie VB ;)
jak juz poleczas VB to lepiej C#
VB to nie najlepsze rozwiazanie w obecnej chwili.


No właśnie, btw... uczę się C++ (dla jasności w tym roku kończę 19 lat) i wiem bardzo dobrze, że w dzisiejszych czasach wymaga się od informatyków więcej niż znajomości tylko tego języka...
Tak więc pytanko: co sobie jeszcze dołożyć do nauki (chociaż podstaw przed studiami), żeby przydało się to w pracy zawodowej ??? Coś skryptowego, czy może wizualnego.. jak można, to proszę o konkretne propozycje czegoś do nauki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2006 o 14:06, Sebastian` napisał:

No właśnie, btw... uczę się C++ (dla jasności w tym roku kończę 19 lat) i wiem bardzo dobrze,
że w dzisiejszych czasach wymaga się od informatyków więcej niż znajomości tylko tego języka...
Tak więc pytanko: co sobie jeszcze dołożyć do nauki (chociaż podstaw przed studiami), żeby
przydało się to w pracy zawodowej ??? Coś skryptowego, czy może wizualnego.. jak można, to
proszę o konkretne propozycje czegoś do nauki...

zastanow sie co chcesz robic. po pierwsze czy chcesz byc programista czy nie (to ciezka praca). to nie jest tak ze "informatyk" to musi byc programista. nie. warto wiedziec na czym polego programowanie, znac kilka technologii, ale sa obszary, w ktorych znajomosc programowania jest bez znaczenia lub jest znikoma.
przedewszsytkim zastanow sie co chcesz robic. jesli lubisz programowanie, to faktycznie znajomosc c++ to nie wiele, chyba ze jestes prawdzimym specjalista znajacym dodatkowo kilka istotnych API.
moze wolisz projektowac systemy informatyczne? w takim razie inzynieria oprogramowania moze byc dla ciebie ciekwaym zagadnieniem.
jesli jednak chcesz faktycznie programowac, to obowiazkowo powinienes pozanc takze jezyki wyzszego poziomu, takimi jak java czy wlasnie proponowany przezemnie C# (tak na marginesie kozenie C# wywodza sie wlasnie z Javy i wg. mnie C# jest kolejnym krokiem naprzod w stosuknu do Javy). w zasadzie przyjmuje sie ze powinno sie poznawac przynajmniej jeden jezyk programowania w czasie roku/poltora nauki. czyli przez najblizsze 5 lat studiow powinienes przynajmniej te 3-4 jezyki poznac.
jesli chcesz programowac to zastanow sie co. moze sie okazac ze to wlasnie twoje zainteresowania wskaza ci droge. jesli pasjonuje ci programowanie kuchenek mikrofalowych to java i assembler beda obowazkowe. jesli interesuje cie tworzenie narzedzi na zamowienie to Java i C# beda koniecznoscia. C++ w zasadzie jest dobry do wszystkiego i niestety jest to z drugiej strony jego najwiekszy minus. dobrze go znac, ale ograniczenie sie tylko do niego bedzie zgubne.

jeszcze na marginesie co do VB i C# - na chwile obecna uwazam ze totalnie bez sensu jest uczenie sie VB. wszystko co mozna zrobic w najnowszej odslonie VB.NET mozna zrobic w C# i to na dodatek lepiej. prawde mowiac VB to taki twor, ktory teraz ciagnie sie za microsoftem jak smrod po gaciach i gdyby nie to ze jest tak duzo uzytkownikow tego jezyka nie doczekalby sie on kolejnych (a w tym ostatniej - VB.NET) odslon. nawet teraz kladzie sie nacisk zeby migrowac z VB do C#. no i wreszcie co najgorsze VB uczy zlych manier programowania, a w zasadzie nie uczy dobrych nawykow, podobnie jak dziwadla takie jak np. PHP, wiec zdecydowanie nie polecam zaczynania od nich nauki.

a na koniec - najwazniejsza jest umiejetnosc odpowiedniego myslenia. jesli bedziesz to potrafil, to nauka nowych jezykow nie bedzie zadnym problemem i w uproszczeniu ograniczac sie bedzie jedynie do poznania skladni i semantyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(...)

Dnia 23.02.2006 o 14:34, penny napisał:

a na koniec - najwazniejsza jest umiejetnosc odpowiedniego myslenia. jesli bedziesz to potrafil,
to nauka nowych jezykow nie bedzie zadnym problemem i w uproszczeniu ograniczac sie bedzie
jedynie do poznania skladni i semantyki.


Generalnie, to uwielbiam tworzyć :] i dlatego też planuję związać z programowanie swoją przyszłość! Wybieram się na studia informatyczne o specjalności: Projektowanie baz danych i oprogramowanie użytkowe - inżynierskie (w moim mieście [E-g] jest jeszcze tylko nudna administracja sieci), a potem marzy mi się magisterka (czyli łącznie 6 lat) na PG lub UG, ale to na razie odległa przyszłość...
Właśnie tak się głowię od jakiegoś czasu z tymi językami, bo muszę sobie konkretnie ustalić kierunki rozwoju. Przeglądam sobie oferty pracy dla programistów, ale nie łatwo z nich coś wywnioskować, bo każda jest inna.
Generalnie, to zostałem skrzywdzony przez los ;) bo kiedy zacząłem się uczyć programować w 2 klasie liceum (i później) bawiłem się tylko Pascalem, bo to był efekt propagandy - jest w programie nauczania, to znaczy, że jest słuszną rzeczą...
W zasadzie jeszcze odnośnie tego, co mi napisałeś (btw dzięki za wykład :) ), to pokrywa się to właśnie częściowo z ofertami pracy. Mianowicie przewija się tam często C#, więc możę będzie dobrym posunięciem przyłożenie się także do nauki tego... W każdym razie dziękuję i pozdrawiam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2006 o 14:06, Sebastian` napisał:

No właśnie, btw... uczę się C++ (dla jasności w tym roku kończę 19 lat) i wiem bardzo dobrze,
że w dzisiejszych czasach wymaga się od informatyków więcej niż znajomości tylko tego języka...
Tak więc pytanko: co sobie jeszcze dołożyć do nauki (chociaż podstaw przed studiami), żeby
przydało się to w pracy zawodowej ??? Coś skryptowego, czy może wizualnego.. jak można, to
proszę o konkretne propozycje czegoś do nauki...


delphi, pascal, c++, php, python, java (z kazdego po trochu :P)

prawdziwy programista to taki ktory bardzo dobrze zna podstawy programowania (petle, warunki, funkcje, klasy itp) i jest w stanie nauczyc sie "nowego" jezyka w 2 wieczory (bo one roznia sie praktycznie tylko skladnia, ogolne zasady pisania programow sie nie zmieniaja)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.02.2006 o 15:05, Sebastian` napisał:

Generalnie, to zostałem skrzywdzony przez los ;) bo kiedy zacząłem się uczyć programować w
2 klasie liceum (i później) bawiłem się tylko Pascalem, bo to był efekt propagandy - jest w
programie nauczania, to znaczy, że jest słuszną rzeczą...


Wiesz, Pascal jest bardzo dobrym pomysłem jako "język wprowadzający" do nauki programowania. To napewno niebył stracony czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2006 o 15:05, Sebastian` napisał:

Generalnie, to uwielbiam tworzyć :] i dlatego też planuję związać z programowanie swoją przyszłość!
Wybieram się na studia informatyczne o specjalności: Projektowanie baz danych i oprogramowanie
użytkowe - inżynierskie (w moim mieście [E-g] jest jeszcze tylko nudna administracja sieci),

w takim razie przedewszystkim polecam zainteresowanie sie tematem inzynierii oprogramowania. mysle ze znadziesz tam wiele ciekawych rzeczy.
bo widzisz, w przypadku tworzenia oprogramowania, samo programowanie to jest najczesciej praca odtworcza. sa ludzie, ktorzy wszystko projektuja, robia specyfikacje, a potem programista tylko dostaje 1000 stron dokumentacji pod ktora musi napisac kod. zadna w tym tworczosc, choc czasami faktem jest, ze programisci dodaja czasem cos od siebie do takiego kodu. niestety w wiekszosci przypadkow jest to praca odtworcza. sa firmy, gdzie programista jest niczym wiecej jak edukowana malpa do pisania kodu. takie sa realia. oczywiscie na mala skale, gdy firma sklada sie z 5 osob na krzyz wtedy programowanie wyglada zdecydowanie inaczej. inzynieria oprogramowania skupia sie wlasnie na problematyce zwiazanej z samym procesem tworzenia orpgramowania. czyli np. jakie powinno byc podejscie do klienta, do projektowania, do analizy itp. jest to wiedza bardzo ogolna, ale niezwykle przydatna. specjalisci w tej dziedzinie sa niezwykle cenni.

Dnia 23.02.2006 o 15:05, Sebastian` napisał:

Generalnie, to zostałem skrzywdzony przez los ;) bo kiedy zacząłem się uczyć programować w
2 klasie liceum (i później) bawiłem się tylko Pascalem, bo to był efekt propagandy - jest w
programie nauczania, to znaczy, że jest słuszną rzeczą...

taaak, no coz - ten paskal do teraz pozostal dla mnie zagadka.

Dnia 23.02.2006 o 15:05, Sebastian` napisał:

W zasadzie jeszcze odnośnie tego, co mi napisałeś (btw dzięki za wykład :) ), to pokrywa się
to właśnie częściowo z ofertami pracy. Mianowicie przewija się tam często C#, więc możę będzie
dobrym posunięciem przyłożenie się także do nauki tego... W każdym razie dziękuję i pozdrawiam...

no coz. jesli faktycznie lubisz programowac i cenisz sobie mozliwosc indywidalnej pracy oraz szanse na w miare autonomiczne tworzenie czegos konkretnego, to rzeczywiscie C# (czyli zarazem .NET) bedzie dla ciebie jedna z lepszych opcji. w dzisiejszych czasach ciezko jest samemu stworzyc cos solidnego i duzego w C++, chyba ze jest sie nieprzecietnym geniuszem z ogromna iloscia czasu. C# natomiast da ci mozliwosc skupienia sie na samym procesie tworzenia a nie stronie technicznej. dzieki temu nacisk mozna polozyc na lepsza funkcjonalnosc, wieksza przyjaznosc dla uzytkownika, czy poprostu oszczednosc czasu. wlasnie dlatego duzo firm robiacych oprogramowanie na zamowienie wybiera ta technologie. Obserwujac to co sie teraz dzieje wokol .NET jestem przekonany ze w niedalekiej przyszlosci bedzie to bardzo popularne srodowisko programistyczne. juz teraz widac tego pierwsze oznaki.

jako ciekawostke obale jeden z mitow: wielu uwaza ze .NET jest mniej wydajny, wolniejszy i przez to nie nadaje sie na przyklad do gier. otoz nie jest to prawda. okazuje sie ze rzeczywisty spadek wydajnosci w przypadku directX dla .NET w stosuknu do zwyklego directX jest zaledwie 2-3%. Tak wiec nie jest kwestia to, czy wogole pojawia sie gry z wykozystaniem .NET ale kiedy sie one pojawia. poprostu pewnego dnia ktos stwierdzi, ze zamiast pisac nowy engine od zera w c++, taniej, szybciej i wygodniej, bedzie go mogl zrobic pod .NET... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2006 o 13:39, penny napisał:

> > a jaki radzicie program [zeby byl latwy do obslugi] do programowania ?
>
> A czemu nie VB ;)
jak juz poleczas VB to lepiej C#
VB to nie najlepsze rozwiazanie w obecnej chwili.


Ale na początek jest idealne gdyz jest bardzo prostym językiem poza tym możesz tworzyc dosłownie cuda
z Excelem; Wordem; Corel Draw; Auto Cad ........

A na sam pierwej początek nauczyc się Excela ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2006 o 15:08, Arkadiusz napisał:

> No właśnie, btw... uczę się C++ (dla jasności w tym roku kończę 19 lat) i wiem bardzo
dobrze,
> że w dzisiejszych czasach wymaga się od informatyków więcej niż znajomości tylko tego
języka...
> Tak więc pytanko: co sobie jeszcze dołożyć do nauki (chociaż podstaw przed studiami),
żeby
> przydało się to w pracy zawodowej ??? Coś skryptowego, czy może wizualnego.. jak można,
to
> proszę o konkretne propozycje czegoś do nauki...

delphi, pascal, c++, php, python, java (z kazdego po trochu :P)

prawdziwy programista to taki ktory bardzo dobrze zna podstawy programowania (petle, warunki,
funkcje, klasy itp) i jest w stanie nauczyc sie "nowego" jezyka w 2 wieczory (bo one roznia
sie praktycznie tylko skladnia, ogolne zasady pisania programow sie nie zmieniaja)



Masz racje i dlatego polecam VBA a to dlatego że materiałów na temat tego programowania możesz znaleźć
multum w internecie możesz ściągnąś sobie np arkusz z opisanym jakimś kodem i się nauczyc też w dwa wieczory
bez książki i nauczyciela ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z C++-em. Mam projekt z kiloma plikami. Jest w nim klasa pole. Jest też globalna funkcja
ostream & operator<< (ostream & pisarz, pole &a);
znajdująca się w pliku z funkcją main(). Funkcja ta wypisuje na ekran to, co znajduje się w polu. Ma ona dostęp do prywatnych składników tej klasy, więc klasa musi zadeklarować z nią przyjaźń. I tutaj pojawiają się problemy. Z jakiś powodów kompilator odrzuca mi deklarację przyjaźni. Próbowałem następujące możliwości:
friend ostream & operator<< (ostream &pisarz, pole &a);
friend (ostream & operator<< (ostream &pisarz, pole &a));
friend extern ostream & operator<< (ostream &pisarz, pole &a);
friend extern (ostream & operator<< (ostream &pisarz, pole &a));
Jednak wszystkie zostały odrzucone. Z komunikatów kompilatora wynika, że nie uznaje on tego zapisu za funkcję. Co jest nie tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz okazuje się, że w ogole nie mogę użyć cout w żadnym pliku, poza tym z funkcją main(). I nie mogę w żaden sposób go zadeklarować. POMOCY!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie szukam jakiegos programu do EDYCJI pdf''ow, zaznaczam nie do czytania ich ale edycji... cos w stylu PDF Editor, ale z rozpoznawaniem znakow srodkowoeuropejskich takich jak np sa w polkim jezyku ł,ą,ę,ń,ź itp. czy ktos ma jakis godny polecenia program tego typu? wiekszosc dostepnych edytorow posiada funkcje rozpoznawania tylko latin1 czyli zachodnioeuropejskich a w przypadku polskiego jezyka po edycji pojawiaja sie dziwne znaczki..a bardzo mi zalezy zeby to byly jednak polskie znaki.. za pomoc z gory dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2006 o 15:17, Vel Grozny napisał:

Ktoś używa qt? Jak ściągnąłem wersję open source pod windows, to razem z nią dostałem kilka
programów (Designer, Assistant, itd.) - co ciekawe jak dam w nich About, to mam napisane, że
mam je na licencji komercyjnej. Ale w menu start jest grupa programów qt (opensource). Czy
to zwykłe niedopatrzenie, czy też tak macie?

Drobne pytanie, czy stosujesz QT 3.x czy już 4.x? Ja siedzę na Linuchu, tam króluje jeszcze QT3.5, gdyż jeszcze nie ma za dużo aplikacji pod QT4 ( zmiany są spore, trzeba zmieniać kod programu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2006 o 11:08, Thrinity napisał:

Mam takie pytanie szukam jakiegos programu do EDYCJI pdf''ow, zaznaczam nie do czytania ich
ale edycji... cos w stylu PDF Editor, ale z rozpoznawaniem znakow srodkowoeuropejskich takich
jak np sa w polkim jezyku ł,ą,ę,ń,ź itp. czy ktos ma jakis godny polecenia program tego typu?
wiekszosc dostepnych edytorow posiada funkcje rozpoznawania tylko latin1 czyli zachodnioeuropejskich
a w przypadku polskiego jezyka po edycji pojawiaja sie dziwne znaczki..a bardzo mi zalezy zeby
to byly jednak polskie znaki.. za pomoc z gory dziekuje

Adobe Acrobat? tylko troche drogi, ale z pdf''ami niestety tak jest. przeczytac moze kazdy, ale zmienic juz niebardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2006 o 11:08, Thrinity napisał:

Mam takie pytanie szukam jakiegos programu do EDYCJI pdf''ow, zaznaczam nie do czytania ich
ale edycji... cos w stylu PDF Editor, ale z rozpoznawaniem znakow srodkowoeuropejskich takich
jak np sa w polkim jezyku ł,ą,ę,ń,ź itp. czy ktos ma jakis godny polecenia program tego typu?
wiekszosc dostepnych edytorow posiada funkcje rozpoznawania tylko latin1 czyli zachodnioeuropejskich
a w przypadku polskiego jezyka po edycji pojawiaja sie dziwne znaczki..a bardzo mi zalezy zeby
to byly jednak polskie znaki.. za pomoc z gory dziekuje

mozesz jeszcze kupic licencje na biblioteke do obslugi pdf''ow i samemu napisac program do ich edycji - w koncu to watek o programowaniu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2006 o 10:14, AgayKhan napisał:

Drobne pytanie, czy stosujesz QT 3.x czy już 4.x? Ja siedzę na Linuchu, tam króluje jeszcze
QT3.5, gdyż jeszcze nie ma za dużo aplikacji pod QT4 ( zmiany są spore, trzeba zmieniać kod
programu)

Czwóreczka. Dopiero zaczynam, to ściągnąłem to co wtedy było najnowsze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować