Zaloguj się, aby obserwować  
hans_olo

ReactOs - czyli przyszłosć Microsoftu.

31 postów w tym temacie

http://www.reactos.org/pl/
Treść linka mówi sama za siebię. Wszyscy windowsiarze narzekajcy na funkcjonalność linuxa powinni zacząć zacierać ręce. System Open Source za free. W ciagu dwóch trzech lat mozna się spodziewać poważnego kryzysu w M$. Wprawdzie system jest odpowiednikiem XP ale znając tempo rozwou oprogramowania OS, to z pewnością zostanie dodana funkcjonalność Visty (DX 10, aero itd) i zapewne nie będzie miał aż tak wygórowanych wymagań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2007 o 12:38, hans olo napisał:

http://www.reactos.org/pl/
Treść linka mówi sama za siebię. Wszyscy windowsiarze narzekajcy na funkcjonalność linuxa powinni
zacząć zacierać ręce. System Open Source za free. W ciagu dwóch trzech lat mozna się spodziewać
poważnego kryzysu w M$. Wprawdzie system jest odpowiednikiem XP ale znając tempo rozwou oprogramowania
OS, to z pewnością zostanie dodana funkcjonalność Visty (DX 10, aero itd) i zapewne nie będzie
miał aż tak wygórowanych wymagań.


Ciekawe. Przydała by się jakaś alternatywa dla Windowsa.
Zastanawiam się tylko na jak długo starczy programistom chęci i zapału na tworzenie tego systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zainstalował już teraz, ale alfa mnie nie urządza, a za cienki jestem w te klocki zeby wspomóc rozwój. Ale gdy poraz pierwszy o tym usłyszałem, to szczena mi padła. Zastanawia mnie tylko jak bedzie reagował monopolista. Pewnie już szukają naruszeń patentów, ale co oni mogą skoro nawet jeśli coś będzie takie samo to i tak jest to zwykły przypadek, programisci do wszystkiego dochodzą sami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze zrozumiałem czy to będzie darmowy klon XP jeśli tak to zaraz bym się na niego przerzucił. Po co kupować drogie systemy skoro jest darmowy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak. Open Source nie moze być płatny, inaczej nie byłby open source. Być moze tak jak linuchem zajmą się jego dystrybucją jakieś firmy i za ich dystrybucję będzie sie płacić ale to nie tyle za system co za ich dodatki do systemu. Ogólnie sam system będzie free.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie może to mieć zamkniętego kodu. natomiast płatny jak najbardziej może być (chociaż akurat przy Reactos darmowosć jest wpisana w założenia projektu, jeśli wiec będzie trzeba płacić to np za wsparcie techniczne albo podręczniki. zaś sam system będzie można legalnie ściągnąć tak jak to z Linuksami jest (też jest wersja darmowa, i płatne z większa ilością dostarczanego z systemem oprogramowania (w tym zamkniętego np firmowe sterowniki do kart nvidi/ati, instrukcją oraz pomocą techniczną). A teraz coś o na temat: Reactos powstaje już niestety dość długo (pierwotnie miał być zgodny z win 98, bo xp jeszcze na rynku nie było) i na dodatek cofnięto parę miesięcy zmian bo się pojawiły podejrzenia że jeden z programistów umieścił w kodzie wykradziony kod nt. bawiłem się jednak już nim za pomocą qemu, i jeśli wyjdzie wersja finalna (na wine 1.0 też bym pewnie nie narzekał) bez żalu pożegnam produkty giganta z Redmont.
ps da się to zrobić bez naruszenia patentów, na co wskazuje bleem który był emulatorem "grajystacji" 1 na pc a jego producent wygrywał wszystkie procesy bo wszystko zrobił od nowa z biosem konsoli włącznie (więc w pełni legalny bo nie wykorzystano nic co by należało do Sony)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak na 10 lat pracy, to system jest wciąż w powijakach. Zapewne gdy osiągnie wreszcie wersję finalną, to XP będzie można uznać za abandonware xD. Póki co kompatybilność jest dość marna - na ReactOS "chodzą" głównie programy multiplatformowe, ciężko znaleźć coś wyłącznie windowsowego, co działałoby na tym systemie. "Najzabawniejsze" jest to, że jak raz wypaliłem płytkę LiveCD z tym systemem i próbowałem go uruchomić na dwóch komputerach (w tym na jednym "normalnie" i pod Virtual PC), to ruszył tylko na jednym, na drugim zadziałał tylko pod VPC. W obu przypadkach był problem z zamknięciem systemu - musiałem korzystać z przycisku Reset lub Power xD (w VPC - z odpowiedniej opcji w menu). Krótko mówiąc - idea chwalebna, ale jak dale będą się tak grzebać, to będzie to system taki jak FreeDOS - głównie dla miłośników staroci, które nie będą chciały działać pod systemami przyszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2007 o 14:57, sig. napisał:

nie może to mieć zamkniętego kodu. natomiast płatny jak najbardziej może być (chociaż akurat
przy Reactos darmowosć jest wpisana w założenia projektu, jeśli wiec będzie trzeba płacić to
np za wsparcie techniczne albo podręczniki. zaś sam system będzie można legalnie ściągnąć tak
jak to z Linuksami jest (też jest wersja darmowa, i płatne z większa ilością dostarczanego
z systemem oprogramowania (w tym zamkniętego np firmowe sterowniki do kart nvidi/ati, instrukcją
oraz pomocą techniczną).

Właśnie to miałem na myśli pisząc "dodatki". Czy na prawdę musze pisać wszystko wprost?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to ja też napisze wprost. teoretycznie, gdyby nie założenia projektu mogliby nie wydawać darmowej wersji. bo open source nie oznacza za darmo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem zadowolony ze swojego windowsa. z programów których na nim używam i z faktu, że nie muszę kombinować żeby uruchamiać gry itp. szukać emulatorów itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2007 o 15:24, sig. napisał:

to ja też napisze wprost. teoretycznie, gdyby nie założenia projektu mogliby nie wydawać darmowej
wersji. bo open source nie oznacza za darmo

Nieprawda!
Punkt 2 licencji Open Source
Musisz doprowadzić do tego, aby każda rozpowszechniana lub publikowana przez ciebie praca, która w całości lub części zawiera Program, albo pochodzi od niego lub jego części, była w całości i bezpłatnie licencjonowana dla wszelkich stron trzecich na warunkach niniejszej Licencji.

Zatem mozesz pobierać opłatę za dodatkowe usługi, ale musisz jednocześnie udostępnić wersję darmową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2007 o 16:47, hans olo napisał:

Zatem mozesz pobierać opłatę za dodatkowe usługi, ale musisz jednocześnie udostępnić wersję
darmową.

zatem, taką usługą może być kompilacja :)

a poważnie, to ja bym nie liczył na rychłe ukazanie się wersji choćby zbliżonej do finalnej :) nie wierzę, żeby byli w stanie dogonić ms. w tej chwili nawet nie depczą im po piętach. wystarczy spojrzeć na to co mają jeszcze do zrobienia i ile czasu potrzebowali, żeby zrobić to co zrobili do tej pory.

nie zrozum mnie źle, idea jest chwalebna, ale nie liczyłbym na jakiś spektakularny sukces - za mało rąk do pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie dobrze Cię rozumiem. Poprostu lubie zyć czasami nadzieją (szczególnie przed jutrzejszym zaliczeniem z fizyki
Prędzej czy poxniej system będzie działał jak należy, a wtedy to już tylko kwestia paru usprawnień zanim będzie obsługa najnowszych DXów, akceleratorów i nowych systemów plików. Linux też rozwijał się bardzo dlugo zanim doszedł w ogóle do etapu oienkowego. Wprawdzie to były zupełnie inne warunki i prostsze zadanie (brak kompatybilności z czymś co tak naprawdę jest calkowicie utajnione), więc wersje działajace Linuksa pojawiały sie dość szybko, ale zobaczysz, zę pierwsza wersja działająca pociagnie za sobą lawinę kolejnych, bo to juz będzie tylko kwestia usprawnień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2007 o 12:38, hans olo napisał:

http://www.reactos.org/pl/
Treść linka mówi sama za siebię. /.../

No owszem, dodałem sobie do ulubionych i bedę od czasu do czasu zaglądał. Sam nie pomogę, bo nie to, że się znam za słabo, ja się wcale nie znam! Zawsze to jakaś alternatywa, nawet, jak nie wyjdzie cały system operacyjny, to coś tam chłopaki wymyślą...może zastępcze DirectX 10 do WinXP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj postanowiłem sobie odświeżyć informacje i okazuje się, że w tym miesiącu ma wyjść kolejna wersja 0.3.3. Przewiduje się, że dopiero wersja 0.5 będzie już pierwszą betą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tylko mam wątpliwości co do kompatybilności... DX nie jest darmowy, z tego powodu prawie żadna (był jakiś średnio legalny mod do Mandrivy) dystrybucja Linux''a była oparta na OpenGL. Nie wyczytałem na tej stronie żadnej wzmianki o kompatybilności z DX, a bez niego ni hu-hu grać:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

powinien być, jak nie będzie można oryginalnego zainstalować z takich czy innych powodów to pewnie coś w stylu cvs-cedegi powstanie (czyli program który przetłumaczy rozkazy dla directx na coś co system będzie w stanie wykonać).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A najciekawsze jest to, że ten system operacyjny z góry jest skazany na porażkę. Zanim osiągnie kompatybilność z Xp, ludzie o XP zapomną ;p A powtarzanie błędów innych nikomu jeszcze na dobre nie wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wolę zwykłego Auroxa/Ubuntu. Powód? One nie wzorują się na Windowsie. One go wyprzedzają. I mówię to w pełni serio. Jakby nie patrzeć - pierwszy, pełny trójwymiarowy pulpit - Beryl pojawi się na Linuxie, a na Windowsie jest wciąż w powijakach. Poza tym jest dużo stabilniejszy - Aurox zwiesił mi się tylko raz, podczas gdy Windows...hmmm, "troszkę" częściej. Ponadto mają dwie zalety, których Windows nie osiągnie nigdy. Są to:
a) darmowość (mówię o prawie wszystkich edycjach tego systemu)
b) otwarty kod źródłowy - bez tego Linux albo by zginął, albo byłby równie niestabilny, co Windows ME...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2007 o 15:14, sig. napisał:

powinien być, jak nie będzie można oryginalnego zainstalować z takich czy innych powodów to
pewnie coś w stylu cvs-cedegi powstanie (czyli program który przetłumaczy rozkazy dla directx
na coś co system będzie w stanie wykonać).


Kradnąc przy okazji z 40% wydajności...nie to, żebym miał coś przeciwko inicjatywie, ale to raczej nie wypali. Taki program musieliby zrobić najlepsi spece na świecie, bo:
a) DX jest niezwykle zaawansowany. O ile jakiś inny standard (np. OpenGL) go nie dogoni możliwościami, to nie ma nawet o czym mówić.
b) próba jego emulacji/tłumaczenia na coś innego zabierała by za dużą część mocy.
Swoją drogą, nie udało się to nawet samemu Microsoftowi. Przecież ich emulowany DX 9 na Viście chodzi duuuuużo wolniej niż pod XP. A przecież znali swój produkt od dawna.
Chociaż z drugiej strony, kto wie. Może za parę lat Microsoft będzie upadał, bo wszystkie gry będą chodziły pod Linuxem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować