kris2005a

CD-ACTION

38291 postów w tym temacie

Dnia 25.03.2008 o 13:33, smuggler napisał:

> Nie dziwię się im jeśli dal takie sobie gry w kwietniowym numerze muszą się zrehabilitować,

Dnia 25.03.2008 o 13:33, smuggler napisał:

>>> Co znaczy "musza"? Jak ci sie nasze gry w kwietniu nie podobaja, to pograj
w te z Playa kwietnioego.


Od numeru 12/2005 nie instaluję pełnych wersji, a dokładnie od Operation Flashpoint za którego dziękuję! Z kwietniowego nie instalowałem bo nie są w moim guście... Tak jak w wcześniejszych numerach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2008 o 14:31, Bratek196 napisał:

Od numeru 12/2005 nie instaluję pełnych wersji, a dokładnie od Operation Flashpoint za
którego dziękuję!


Co, nie spodziewałeś się, że wybiegniesz na polankę i jakiś koleś fuksiarskim strzałem zdejmie Cię za pierwszym razem z odległości dwóch km? ;) Pograłem w to chwilę i odinstalowałem, ale to z dwóch powodów - pierwszy, że system zaczął mi się solić, a po drugie - to nie jest też tak naprawdę total hardcore''owy symulator, w końcu jaki żołnierz obsłuży Ci czołg, helikopter czy samolot? ;) Ale symulatory dają dużo więcej radochy, wymagając dużo wysiłku - w takim X-Wingu radość i poczucie dumy z zestrzelenia jednego TIE Fightera jest nieporównywalnie większe od zabicia w jakimś banalnym FPSie setnego wrogiego żołnierza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>

Dnia 25.03.2008 o 14:31, Bratek196 napisał:

Od numeru 12/2005 nie instaluję pełnych wersji, a dokładnie od Operation Flashpoint za
którego dziękuję! Z kwietniowego nie instalowałem bo nie są w moim guście... Tak jak
w wcześniejszych numerach.

Patrz a ja wręcz zakochałem się w Sniper Elite i następny w kolejce jest Deus Ex 2 a po nim Temple of Elemental Evil. Nie mów, że "muszą się zrehabilitować" bo jest wiele osób którym pełne wersje pasują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2008 o 14:36, Skywalker560 napisał:

> Od numeru 12/2005 nie instaluję pełnych wersji, a dokładnie od Operation Flashpoint
za
> którego dziękuję!

Co, nie spodziewałeś się, że wybiegniesz na polankę i jakiś koleś fuksiarskim strzałem
zdejmie Cię za pierwszym razem z odległości dwóch km? ;) Pograłem w to chwilę i odinstalowałem,
ale to z dwóch powodów - pierwszy, że system zaczął mi się solić, a po drugie - to nie
jest też tak naprawdę total hardcore''owy symulator, w końcu jaki żołnierz obsłuży Ci
czołg, helikopter czy samolot? ;) Ale symulatory dają dużo więcej radochy, wymagając
dużo wysiłku - w takim X-Wingu radość i poczucie dumy z zestrzelenia jednego TIE Fightera
jest nieporównywalnie większe od zabicia w jakimś banalnym FPSie setnego wrogiego żołnierza.


IMO OpF nie jest wlasnie jakism banalnym FPSem (choc i nie symulacja) i tam radocha z zaliczenia misji jes duuzo wyzsza niz w wiekszosci FPS, gdzie sie idzie a la Rambo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.03.2008 o 14:36, Skywalker560 napisał:

Co, nie spodziewałeś się, że wybiegniesz na polankę i jakiś koleś fuksiarskim strzałem
zdejmie Cię za pierwszym razem z odległości dwóch km? ;) Pograłem w to chwilę i odinstalowałem,
ale to z dwóch powodów - pierwszy, że system zaczął mi się solić, a po drugie - to nie
jest też tak naprawdę total hardcore''owy symulator, w końcu jaki żołnierz obsłuży Ci
czołg, helikopter czy samolot? ;) Ale symulatory dają dużo więcej radochy, wymagając
dużo wysiłku - w takim X-Wingu radość i poczucie dumy z zestrzelenia jednego TIE Fightera
jest nieporównywalnie większe od zabicia w jakimś banalnym FPSie setnego wrogiego żołnierza.


Operation Flashpoint to jest arcydzieło ponieważ w jednym symulatorze dostajemy 5 symulatorów i fenomenalną kampanię dla pojedynczego gracza (klimat) oraz bardzo dobry edytor misji (spędziłem przy nim rok)..

Smuggler
Wiem dlaczego większość waszych pełniaków od czasów OFP mi się nie podoba, bo nie są w moim guście. A dlaczego nie są w moim guście? A to dlatego, że lubię gry takie jak OFP gdzie realizm jest na pierwszym miejscu. A że w dzisiejszych czasach w branży ma się w d*pie takich hardkorowców jak ja (przykład Rainbow Six - też jedna z moich ulubionych gier.) Tak więc gdybyście chcieli dać grę która będzie mi pasować niestety chyba już takiej nie będzie. Ewentualnie Full Spectrum Warriors.
Apropo pełniaków moja siostra jest wam bardzo wdzięczna za danie Dino Crisis 2. Wtedy były jej urodziny.
Pozdro!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2008 o 14:53, Bratek196 napisał:


Smuggler Wiem dlaczego większość waszych pełniaków od czasów OFP mi się nie podoba,
bo nie są w moim guście. A dlaczego nie są w moim guście? A to dlatego, że lubię gry
takie jak OFP gdzie realizm jest na pierwszym miejscu. A że w dzisiejszych czasach w
branży ma się w d*pie takich hardkorowców jak ja (przykład Rainbow Six - też jedna
z moich ulubionych gier.) Tak więc gdybyście chcieli dać grę która będzie mi pasować
niestety chyba już takiej nie będzie. Ewentualnie Full Spectrum Warriors.


<<<No wiesz, realizm w grze w ktorej mozesz wywalic 300 magazynkow do kolesia wychylonego zza sciany i nie masz szansy by go trafic (a co najwyzej przydusic ogniem) to tez juz nie to, co Tygrysy lubily najbardziej. Niestetety, czasy Duzych Gier bedacych rasowymi symulacjami sie konczy. Duza Gra ma sie sprzedac w DUZEJ ilosci egz. a to oznacza, ze musi byc na tyle prosta, by mogl w to zagrac i 12-letni polanalfabeta. A to oznacza, ze realizm schodzi na plan dalszy. :/ Liczy sie grafa i akcja. Patrz RS i nie tylko...

Dnia 25.03.2008 o 14:53, Bratek196 napisał:

Apropo pełniaków moja siostra jest wam bardzo wdzięczna za danie Dino Crisis 2. Wtedy
były jej urodziny.
Pozdro!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2008 o 14:53, Bratek196 napisał:

Operation Flashpoint to jest arcydzieło ponieważ w jednym symulatorze dostajemy 5 symulatorów
i fenomenalną kampanię dla pojedynczego gracza (klimat) oraz bardzo dobry edytor misji
(spędziłem przy nim rok)..


Hm... chyba nie zrozumiałem poprzednio, może źle coś ująłeś, ale ok :P. Jak to się mówi - jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego ;). Latanie helikopterem nie przebije tam Team Apache czy też MFSa. Latanie samolotem nie przebije F-22 TAW i wspomnianego MFSa ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2008 o 15:00, smuggler napisał:

<<<No wiesz, realizm w grze w ktorej mozesz wywalic 300 magazynkow do kolesia
wychylonego zza sciany i nie masz szansy by go trafic (a co najwyzej przydusic ogniem)
to tez juz nie to, co Tygrysy lubily najbardziej. Niestetety, czasy Duzych Gier bedacych
rasowymi symulacjami sie konczy. Duza Gra ma sie sprzedac w DUZEJ ilosci egz. a to oznacza,
ze musi byc na tyle prosta, by mogl w to zagrac i 12-letni polanalfabeta. A to oznacza,
ze realizm schodzi na plan dalszy. :/ Liczy sie grafa i akcja. Patrz RS i nie tylko...


Dlatego z ubolewaniem przyłączam się do narzekań i żalu Mac Abry, że kompletny brak dopisków reszty redakcyjnej braci do opisu gry Combat Mission w Tipsomaniaku to tak jakby wymierzyli jej policzek. Kij im w oko :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm a ja mam takie zapytanie (moje pierwsze nooberskie pytanie w sprawie CDA :P). Na jaki adres mailowy można wysyłać felieton czytelnika :D?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2008 o 15:08, PharauhnMizzrym napisał:

Hmm a ja mam takie zapytanie (moje pierwsze nooberskie pytanie w sprawie CDA :P). Na
jaki adres mailowy można wysyłać felieton czytelnika :D?


Felietony możesz wysyłać na adres: gw@cdaction.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2008 o 15:08, PharauhnMizzrym napisał:

Hmm a ja mam takie zapytanie (moje pierwsze nooberskie pytanie w sprawie CDA :P). Na
jaki adres mailowy można wysyłać felieton czytelnika :D?



gw@cdaction.com.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ZNOWU ŻENADA. cieszy mnie, że cda podejmuje tematy związane z kinem domowym, tv hd itp. dedykowane są one chyba trochę starszym czytelnikom do których i ja sie zaliczam. tylko błagam proszę o pisanie kompetentnie i obiektywnie. to, że ktoś recenzuje karty graficzne, myszki i pendraivy jeszcze takich kompetencji mu nie daje. pisanie o tym, że plazmy porównując z lcd mają kłopoty z wypalonymi pikselami jest po prostu brednią. wystarczy troszkę poczytać opinie użytkowników obu technologii, żeby stwierdzić gdzie te problemy występują rzeczywiście częściej (lcd). następna brednia: "plazma czerpie więcej prądu..." - owszem, tak było, tylko kilka lat temu, gdyby autorowi chciało sie sięgnąć po jakieś aktualne testy nie bełkotałby... to samo jeśli chodzi o wypalanie pikseli. aktualnie większość modeli radzi sobie z tym, tylko trzeba o tym wiedzieć...marzę by autor artykułu posiadł wiedzę, że na lcd również moga się wypalić statyczne elementy (choć zdarza sie to rzadziej).
i to mrugnięcie okiem w kierunku czytelnika: większość redakcji ma lcd, tzn. lcd są lepsze:-) śmiać się chce. można było napisać tak od razu bez przytaczania jakichś kretyńskich argumentów. nie jestem przeciwnikiem tv lcd, ale nie cierpię ignorancji. dlaczego w takim razie wiele pism fachowo zajmujących sie tv hd i kinem domowym nie dostrzega jakoś tych wad plazm, które przytacza autor? tylko zachwycają sie kolejnymi generacjami tv plazmowych. tak na marginesie to znacznie nowsza technologia niż lcd.
może redaktorzy cda pochwaliliby sie swoim sprzętem kina domowego? mile się zaskoczę jak któryś będzie miał choć sprzęt określany mianem budżetowy.
to ciekawy temat, sam nie jestem fachowcem, dużo jednak o tym czytam do czego autora tego artykułu i całą redakcje cda zachęcam:-) może warto odwiedzić jakieś forum? np. hdtv.com.pl, na naukę nigdy nie za późno, zwłaszcza jak sie chce dziennikażyć ( nie nie ma błędu, końcówka pochodzi od rzeczownika "żyć"). reszta artykułu prezentuje poziom, który osiągnąłby średnio inteligenty szesnastolatek przez godzinę grzebiący w internecie. stop ignorancji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem najnowsze cda i natrafiłem na skany kilku starszych numerów. Fajnie by było gdyby pojawiło się więcej takich skanów na kolejnych krążkach. Można byłoby pośmiać się z nowości technicznych tamtych czasów i przypomnieć sobie starsze gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2008 o 17:37, Malysz napisał:

Przeglądałem najnowsze cda i natrafiłem na skany kilku starszych numerów. Fajnie by było
gdyby pojawiło się więcej takich skanów na kolejnych krążkach. Można byłoby pośmiać się
z nowości technicznych tamtych czasów i przypomnieć sobie starsze gry.

Dają starsze numery w pdfach od kilku dobrych lat. Ale się obudziłeś ! :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2008 o 17:38, bartog123 napisał:

Dają starsze numery w pdfach od kilku dobrych lat. Ale się obudziłeś ! :/


Ale zawsze tylko jubileuszowe - 1, 50, 100 jak na dziesięciolecie, czy co roku w ich urodziny. Ja bym chciał aby sukcesywnie wydawali w każdym numerze po 5-10 starych numerów od pierwszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2008 o 17:48, Uspatente napisał:

> Dają starsze numery w pdfach od kilku dobrych lat. Ale się obudziłeś ! :/

Ale zawsze tylko jubileuszowe - 1, 50, 100 jak na dziesięciolecie, czy co roku w ich
urodziny. Ja bym chciał aby sukcesywnie wydawali w każdym numerze po 5-10 starych numerów
od pierwszego.

Co? Bez przesady, od pięciu do dziesięciu starych numerów w CDA! Taki luksus to się daje raz na rok, albo i rzadziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2008 o 17:48, Uspatente napisał:

> Dają starsze numery w pdfach od kilku dobrych lat. Ale się obudziłeś ! :/

Ale zawsze tylko jubileuszowe - 1, 50, 100 jak na dziesięciolecie, czy co roku w ich
urodziny. Ja bym chciał aby sukcesywnie wydawali w każdym numerze po 5-10 starych numerów
od pierwszego.

A mnie coś świta, że dają nie tylko jubileuszowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2008 o 17:12, jaceloth napisał:

ZNOWU ŻENADA. cieszy mnie, że cda podejmuje tematy związane z kinem domowym, tv hd itp.
dedykowane są one chyba trochę starszym czytelnikom do których i ja sie zaliczam. tylko
błagam proszę o pisanie kompetentnie i obiektywnie. to, że ktoś recenzuje karty graficzne,
myszki i pendraivy jeszcze takich kompetencji mu nie daje. pisanie o tym, że plazmy
porównując z lcd mają kłopoty z wypalonymi pikselami jest po prostu brednią. wystarczy
troszkę poczytać opinie użytkowników obu technologii, żeby stwierdzić gdzie te problemy
występują rzeczywiście częściej (lcd).


>>>Bez urazy ale ja np. od dawna siedze na HD Forum i co jak co, ale wypalone loga stacji po prostu sie NIE zdarzaja na LCD, a trafiaja sie na plazmach. Nie mylmy tego z martwymi pixelami, bo to dwie zupelnie rozne rzeczy.


następna brednia: "plazma czerpie więcej prądu..."

Dnia 25.03.2008 o 17:12, jaceloth napisał:

- owszem, tak było, tylko kilka lat temu, gdyby autorowi chciało sie sięgnąć po jakieś
aktualne testy nie bełkotałby...


>>>To ja prosze o jakowes linki z porownaniami mocy telewizorow o tych samych rozmiarach, ktore potwierdzalyby twa opinie.


to samo jeśli chodzi o wypalanie pikseli. aktualnie

Dnia 25.03.2008 o 17:12, jaceloth napisał:

większość modeli radzi sobie z tym, tylko trzeba o tym wiedzieć...


>>>Co znaczy "radzi sobie"? Mapuje? Autonaprawia? Jakies konkrety?

marzę by autor artykułu

Dnia 25.03.2008 o 17:12, jaceloth napisał:

posiadł wiedzę, że na lcd również moga się wypalić statyczne elementy (choć zdarza sie
to rzadziej).


>>>Nawt w CRT mozna sobie toto wypalic, owszem. Tylko wystarczy isc do salony TV, gdzie na okraglo leca na plazmach i LCD np. MTV po czym zmienic kanal i zobaczyc na ktorym typie telewizorow wystepuja CZESCIEJ takowe problemy?

Dnia 25.03.2008 o 17:12, jaceloth napisał:

i to mrugnięcie okiem w kierunku czytelnika: większość redakcji ma lcd, tzn. lcd są lepsze:-)


>>>Rozumiem, ze masz plazme. :) Ale ja nie kupilem LCD bo tak, a potem zaczalem to chwalic ze lepsze. Bylo mi ZUPELNIE obojetnie czy kupie plazme, czy LCD. Ale po sprawdzeniu (staranny) wszystkich za i przeciw wyszlo mi, ze LCD choc daje gorszy obraz niz plazma, w sumie BARDZIEJ sie oplaca ludziom, ktorzy po prostu chca wyjac tv z kartonu, podlaczyc i ogladac.

Dnia 25.03.2008 o 17:12, jaceloth napisał:

śmiać się chce. można było napisać tak od razu bez przytaczania jakichś kretyńskich argumentów.
nie jestem przeciwnikiem tv lcd, ale nie cierpię ignorancji.


>>>Czytaj: nie moge zdzeirzyc jak ktos ma inne zdanie niz MOJE.

dlaczego w takim razie wiele

Dnia 25.03.2008 o 17:12, jaceloth napisał:

pism fachowo zajmujących sie tv hd i kinem domowym nie dostrzega jakoś tych wad plazm,
które przytacza autor?


>>>A dlaczego rajdowcom nie powtarza sie by trzymali rece na kierownicy "za 15 trzecia"? Bo oni to wiedza, dla nich to elementarz. A my radzimy POCZATKUJACYM.


tylko zachwycają sie kolejnymi generacjami tv plazmowych. tak

Dnia 25.03.2008 o 17:12, jaceloth napisał:

na marginesie to znacznie nowsza technologia niż lcd.


>>>Ja naprawde nie mam nic przeciwko plazmie i jak pisalem uwazam, ze daja lepszy obraz niz LCD. Ale tez sa nieco bardziej "klopotliwe" w codziennej ekspolatacji - te wszystkie porady jak sie pozbyc wypalonego loga... czytales? Ja tak. Jest ich sporo w watkach o plazmie i praktycznie wcale w watkach o LCD.

Dnia 25.03.2008 o 17:12, jaceloth napisał:

może redaktorzy cda pochwaliliby sie swoim sprzętem kina domowego? mile się zaskoczę
jak któryś będzie miał choć sprzęt określany mianem budżetowy.


<<<Nie jestesmy audiofilami i jak rozumiem posiadanie sprzetu za 30.000 znaczaco podnosi moj autorytet w tym moemcnie? Dla mnie Tv to jest cos, co ma grac, a nie przed czym bije poklony. I z tej pozycji pisalismy ten tekst.

Dnia 25.03.2008 o 17:12, jaceloth napisał:

to ciekawy temat, sam nie jestem fachowcem, dużo jednak o tym czytam do czego autora
tego artykułu i całą redakcje cda zachęcam:-) może warto odwiedzić jakieś forum? np.
hdtv.com.pl, na naukę nigdy nie za późno, zwłaszcza jak sie chce dziennikażyć


>>>Rozumiem, ze autor uwaza, ze my akurat to na zadnych forach nie bywamy, a cala wiedze czerpiemy ze ssanego paluszka u reki? To wybacz, ale bywamy. Nie zebysmy tam byli wielkimi autorytetami (bo jestesmy od gier...) ale bywamy, czytamy, analizujemy.
Zdumiewajace, prawda?


reszta artykułu prezentuje poziom,

Dnia 25.03.2008 o 17:12, jaceloth napisał:

który osiągnąłby średnio inteligenty szesnastolatek przez godzinę grzebiący w internecie.


>>>Zapraszamy zatem takowych 16-latkow do wspolpracy z CDA. Takze samo autora owej miazdzacej krytyki, by pokazal nam w praktyce jak wyglada fachowy tekst na ten temat. Co mowie bez zlosliwosci, bo wtedy od razu sie pokaze kto mocny w gebie, a kto oprocz krytykowania cos wiecej potrafi. To jak?

Dnia 25.03.2008 o 17:12, jaceloth napisał:

stop ignorancji.


<<<Ano stop. Ale takze tej, ktora pozwala wszystkich traktowa z gory tylko dlatego, ze sie czujesz od nich madrzejszy. ja sie z twoimi tezami nie zgadzam ale z nimi dyskutuej ,a nie wyzywam cie od nieukow, ignorantow itd. Ba, zakladam nawet, ze mozesz miec racje tu i tam - o ile pokazesz mi na to dowody. I jakos mi korona z glowy nie spadla. Nie uwazasz, ze takie podjescie jest lepsze?

Dnia 25.03.2008 o 17:12, jaceloth napisał:


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z racji swojego zawodu pozwolę sobie wtrącić się w ten offtop i conieco rozstrzygnąć. Recenzji nie czytałem, bo nowego CDA nie mam, ale jak widzę ludzi, którym wydaje sie, że wystarczy przeczytać kilka opinii laików, którzy zachwycają się super sprzętem dwa tygodnie po zakupie, oraz pare recenzji w miesieczniku tematycznym, to mnie krew zalewa.
LCD działa poprzez punktowe przesłanianie jednolicie świecącej lampy dużą ilością kondensatorów umieszczonych na matrycy. Pomiędzy okładkami znajduje się ciekłokrystaliczny materiał anizotropowy, który pod wpływem wysterowanego pola elektrycznego ulega skręceniu powodując zjawisko "pochłaniania" odpowiednich fal elektromagnetycznych z lampy tak, by na drugą stronę przeszły tylko te o porządanym skręceniu (dwójłomność kryształu). Nie występuje zjawisko narastania energii w punkcie.
Natomiast plazma jest w zasadzie bardzo podobna do CRT. Każda plamka świeci tutaj samodzielnie i podobnie jak w CRT obraz statyczny powoduje coraz silniejsze grzanie się luminoforu. A wysoka temperatura oczywiscie doprowadza do przemian fizykochemicznych. Istnieją metody zmniejszania efektów takie jak orbitowanie obrazu czy miganie szumem raz na kilka godzin, ale to jedynie wydłuża drogę do nieuniknionego. Od jakiegoś czasu same stacje telewizyjne widząc problem też starają się pomóc wprowadzając do swoich symboli półprzezroczystość, dzięki czemu obraz w tym miejscu jest bardziej zmienny.
Jeśli idzie o pobór energii to też kwestia dyskusyjna. Plazmowce tak jak CRT uzależniają obciążenie od sygnału obrazu. Im bliżej czerni tym mniejsza energia jest potrzebna. Pobór energii w LCD jest bardziej stały, ponieważ lampa świeci nonstop na całej powierzchni tak samo, tylko kondensatory zmieniają swoją energię, ale bardzo nieznacznie. W rzeczywistości mimo nominalnie wyższej mocy plazmówek, często okazuje się, że LCD pożerają więcej, ponieważ większosć oglądanych filmów jest raczej bliższa czerni niż bieli. Jednak sporo zmieni tutaj technologia LED i OLED, które umożliwiają zmniejszenie mocy lampy do kilku watów, pozostają jednak nadal kondensatory. Lecz ich ceny i dostępność sami wiecie jakie są :).
Zatem nie mam wyboru jak tylko stanąć po stronie recenzenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.01.2008 o 22:00, Kizibono napisał:

> Jak oceniacie konfiguracje PC-tów wskazywane w CD Action?? Mam kasę na nowego kompa
- nie znam
> się za bardzo na sprzęcie i mam zamiar złożyć coś co polecają w CD Action!

Sprzęt który pokazuje CDA według mnie jest dobry nieźle doradzają :D


Masz rację szcególnie dział Konfigurator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się