Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Gabe Newell - "DX10 to pomyłka"

94 postów w tym temacie

ja bym się może na vistę przesiadł, bo w końcu kompy tanieją, a sprzęt, który ciągnie na średnich detalach takie lost planet da sie kupić poniżej 2 tysięcy. Co do dziur w Viście, to będą service packi. Problem leży gdzie indziej. Wolę grać w tysiące gier pod dx 8 i 9 na win 98/2000/XP, niż w kilka efekciarskich gierek na vistę i dx 10. Prawda jest taka,
że na XP bywają problemy z ''klasykami'', a moze sie okazac, że vista nie będzie w ogóle obslugiwać starszych tytułów, lub będzie je emulować z koszmarną wydajnością, czy coś. debilizm. jak dla mnie w tej chwili optymalnym rozwiązaniem jest mocny komputer niekoniecznie obslugujący DX10 z windowsem XP do wszystkich gier, a w te wszystkie halo 3 itp to lepiej sobie pograć na konsoli. kupno visty i karty serii 8xxx dla trzech, czterech niezbyt rewolucyjnych tytułów to pomyłka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lost planet na pc to pomyłka, mi tam bioshock pod dx9 chodzi na maxymalnych prawie, a lost planet..... porażka, bo im sie nowego kodu pod PC nie chciało pisać. Tam samo jest z nową vistą i dx10 dlaczego nie wyszedł pod xp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie ma sensu przesiadka na vistę dzisiaj, ani jutro, ani pojutrze. Wydaje mi się, że minie jeszcze baaardzo dużo czasu zanim DX10 kompletnie wyprze 9-tkę i że gry pod DX9 będą powstawać jeszcze przez parę ładnych lat, a te pod DX10 będą kompatybilne w tył jak było z poprzednimi wersjami DX-a, przynajmniej mam taką nadzieję. Może MS dostrzeże swój błąd i zmieni politykę, a może będzie koniec świata i wszyscy zginiemy? Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2007 o 13:13, Blackhand napisał:

Nie jestem takie przekonany co do miarodajności tych wyników - ilość to nie wszystko

Ale ilość to bardzo znaczący wskaźnik. Jak już ktoś napisał, odchylenie będzie prawie niemierzalne.
Wyniki te są o tyle miarodajne, że dane dotyczą komputerów, na których jest stałe łącze internetowe, zainstalowano co najmniej jedną grę steama i wiemy na pewno, że konkretny komputer służy do grania jako jedno z jego zadań. Biorąc wszystko razem jest to bardzo reprezentatywna próbka w skali światowej.
Porównaj to sobie z sondami polskich ośrodków badań opinii publicznej, gdzie próbka na 20 mln dorosłych ludzi zawiera tylko 1000 osób.

Dnia 31.08.2007 o 13:13, Blackhand napisał:

na pewno można zakładać, że użytkownicy Steama stanowią reprezentatywną próbkę?

Pozostają jeszcze użytkownicy komputerów do gier bez stałego dostępu do internetu. Jednak prawdopodobieństwo tego, że głównie na nich zainstalowano Vistę i są to komputery o znacząco lepszej wydajności od tych badanych jest moim zdaniem znikome.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pfyyy i tak sam DX 9 w zupełności mi starcza. A Visty i tak nie zamierzam kupować. Zwłaszcza, że dwie najbardziej mnie interesujące gry ruszają na XP i DX9.
A jak wyjdą gry tylko na Vistę, to ktoś zawsze zrobi coś w kodzie gry by poszły na XP. Kto wie czy nawet nie sprawniej jak na Viście. Dojdzie do tego, że posiadacze oryginalnej gry i oryginalnego systemu będą musieli crackować swoją grę. Śmiechu warte ;D

Niestety to MS nadaje ton rynkowi. Nieważne czy ucierpi na nim użytkownik czy inne firmy, ważne by saldo M$ zamkneło się z zyskiem na koniec danego miesiąca/roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>...

Dnia 31.08.2007 o 16:48, Olamagato napisał:

Wyniki te są o tyle miarodajne, że dane dotyczą komputerów, na których jest stałe łącze internetowe,
zainstalowano co najmniej jedną grę steama i wiemy na pewno, że konkretny komputer służy do
grania jako jedno z jego zadań.

No właśnie, a gdzie gracze, którzy nie korzystają ze Steama (lub ci, którzy olewają tą "ankietę")? Albo ci, którzy z takich czy innych powodów nie korzystają z systemów sprzedaży online? Właśnie z tego powodu trudno odnieść wyniki do ogółu graczy, bo jego przekrój może być zupełnie inny i stąd też moje wątpliwości. Jedyne, co można powiedzieć na pewno, to to, że Vista zbyt popularna nie jest, ale o tym było wiadomo już wcześniej.

Dnia 31.08.2007 o 16:48, Olamagato napisał:

Porównaj to sobie z sondami polskich ośrodków badań opinii publicznej, gdzie próbka na 20 mln
dorosłych ludzi zawiera tylko 1000 osób.

Dlatego często te sondaże mają się do rzeczywistości jak pięść do nosa ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2007 o 14:56, Blackhand napisał:

No właśnie, a gdzie gracze, którzy nie korzystają ze Steama

I jedynie to może powodować odchylenie od prawidłowego wyniku.

Dnia 01.09.2007 o 14:56, Blackhand napisał:

lub ci, którzy olewają tą "ankietę"?

Chyba nie zrozumiałeś. To nie ankieta, tylko dane z systemu zbierającego dane konfiguracyjne wprost z komputerów łączących się do sieci STEAM. Nie ma możliwości nakłamania, że ma się coś innego niż się ma.

Dnia 01.09.2007 o 14:56, Blackhand napisał:

Albo ci, którzy z takich czy innych powodów nie korzystają z systemów sprzedaży online?

Musiałbyś więc założyć, że osoby nie korzystające ze STEAMa mają komputery znacząco odbiegające od tych wyników. Możliwe, ale nie wydaje mi się, żeby tak było.

Dnia 01.09.2007 o 14:56, Blackhand napisał:

Właśnie z tego powodu trudno odnieść wyniki do ogółu graczy, bo jego przekrój może być zupełnie inny i stąd też moje wątpliwości.

Wykombinuj więc system zbierania danych z komputerów do grania nie podłączonych do sieci. Ja znam tylko jeden. Dane sprzedaży sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedys mowilem ze vista jest super dopuki jej nie zainstalowalem a specjalnie dla niej kupilem 2GB ramu ale gry na niej chodzily jakbym mial 512 na XP a moim zdaniem to ze DX10 nie ma na XP to tylko chwyt marketingowy M$ by przekonac ludzi do kupienia ich nowego systemu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2007 o 01:50, Olamagato napisał:

...
Chyba nie zrozumiałeś. To nie ankieta, tylko dane z systemu zbierającego dane konfiguracyjne
wprost z komputerów łączących się do sieci STEAM. Nie ma możliwości nakłamania, że ma się coś
innego niż się ma.

Z treści newsa wynika, że te "testy" są nieobowiązkowe - o to mi chodziło. No chyba, że Steam tak czy siak zbiera informacje o konfiguracjach użytkowników, nawet bez ich wiedzy i zgody (tak, jak to robi np. Blizzard za pośrednictwem Battle.netu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś już to tłumaczył ale takie organizacje jak OBOP zadają pytanie trochę ponad tysiącowi ludzi (1200?) i uznają to za wyniki mówiące o zdaniu całego społeczeństwa z marginesem bezpieczeństwa 3% (o ile pamiętam). To nie są liczby wzięte z kosmosu a ustalone na mocy pewnych obliczeń matematycznych z dziedziny prawdopodobieństwa.
Ankieta przeprowadzona na milionie osób jest czymś znacznie dokładniejszym i odchylenie od stanu rzeczywistego jest małe. Tak małe, że nie warto zajmować się jego wyliczeniem.
Czy dostęp do internetu może jakoś wpływać na wyniki? W Polsce owszem ale nie na zachodzie gdzie internet jest tańszy i łatwiej dostępny już raczej nie.
Jedyny mankament tych wyników to to, iż badania nie były wykonane na losowych osobach a na takich, które są w sieci STEAM ale...
Dla MS jest to wielki cios bo analitycy (i nie tylko) przewidują, że MS celuje w cyfrową dystrybucję gier, filmów, audio. Wyniki ankiety wskazują, że ludzie, którzy już dziś korzystają z takiego dostępu do rozrywki olali nowe dziecko MS, które w pewnym stopniu jest już przygotowane do cyfrowej dystrybucji (patrz: zabezpieczenia DRM w Windows Vista).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2007 o 15:05, Blackhand napisał:

Z treści newsa wynika, że te "testy" są nieobowiązkowe - o to mi chodziło.

Bo są. Trzeba się na nie zgodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten cały DX10 tylko na vistę (która daleko odbiega od tego, co nam obiecywano), według mnie był zrobiony tylko po to, żeby się gracze na konsole przerzucili. W końcu producenci zaczną robić poważne produkcje na Linuxa =]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2007 o 15:40, hallas napisał:

Wyniki ankiety wskazują, że ludzie, którzy już dziś korzystają z takiego
dostępu do rozrywki olali nowe dziecko MS, które w pewnym stopniu jest już przygotowane do
cyfrowej dystrybucji (patrz: zabezpieczenia DRM w Windows Vista).

Być może właśnie w dużym stopniu olali z tego powodu. Dlaczego jest tak niewiele w sprzedaży nośników z tanimi materiałami audio/wideo w formacie wmv lub wma? Bo małe jest zainteresowanie gdyż wiele osób obawia się, że po jakimś czasie płyta może być do wyrzucenia mimo, że za nią zapłacili. Żeby wprowadzać zabezpieczenia trzeba w zamian dać coś atrakcyjnego, co przeważy na stronę korzyści wobec wad. MS popełnił błąd bo moim zdaniem nie zrozumiał, że użytkownicy PC jako komputera uniwersalnego oraz komputera do grania, to nie są Ci sami użytkownicy, którzy kupują LCD 50" i odtwarzacz blu-ray/hd-dvd. Jednym potrzebny było DX10, a nie potrzebny materiał HD, a drugim materiał HD gdy DX10 i tak olewają (klienci sklepów RTV kupują bardzo często konsole). Na dodatek okazało się, że Vista nadaje się tylko na konfiguracje z maksymalną ilością pamięci dla komputera 32-bitowego czyli 2-4 GB, a na tanich badziewiach z supermarketów (lub laptopach) chodzi słabo i wolno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować