Zaloguj się, aby obserwować  
PtaQ15

Liceum vs.Technikum - co lepsze czyli podpowiedzi dla gimnazjalistów.

263 postów w tym temacie

A ja zainteresowałem się farmaceutyką. Słyszałem, że dużo się zarabia, wiec myślę o zostaniu tzw. magistrem farmacji, czyli po prostu aptekarzem :). Chemii za bardzo to nie lubię, biologia jeszcze przejdzie. Czy chemia bedzie mi potrzebnia tak jak polonoscie polski czy raczej nie, biorąc po uwage, ze leków osobiście nie będę za dużo robić( tym zajmuje się technik farmacji). Proszę o podpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcę iść do Technikum Gastronomicznego to na jakie przedmioty stawiać największą uwagę w gimnazjum?
I jakie opcje miałbym po takim technikum? Wiem, że to zależy pewnie od profilu, ale mam szansę na znalezienie pracy jako kucharz, cukiernik? tzn. żebym nie musiał powiedzmy czekać kilku miesięcy na odpowiedź czy coś.
Czy jest zapotrzebowanie na takie osoby? Czy można zarobić taką pracą powiedzmy 2.5- 3k? wiem że to będzie zależało od lokalu, ale czy jest szansa, i jeśli tak to czy duża czy raczej mała.

Wiem że pytania może i są głupie, choć podobno takich nie ma, ale uznajmy je za "noobowskie" ;d
ale chciałbym znać odpowiedź chociaż na kilka, żebym wiedział czy warto się pchać w to, bo gotowanie jednak sprawia mi przyjemność, więc swoją przyszłość chciałbym z nim powiązać.
Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2008 o 17:02, Don Zorro napisał:

A ja zainteresowałem się farmaceutyką. Słyszałem, że dużo się zarabia, wiec myślę o zostaniu
tzw. magistrem farmacji, czyli po prostu aptekarzem :). Chemii za bardzo to nie lubię,
biologia jeszcze przejdzie. Czy chemia bedzie mi potrzebnia tak jak polonoscie polski
czy raczej nie, biorąc po uwage, ze leków osobiście nie będę za dużo robić( tym zajmuje
się technik farmacji). Proszę o podpowiedz.

Wiesz. Ja robotów przemysłowych raczej konstruował nie będę, ale zanim zostanę magistrem automatykiem muszę zaliczyć projektowanie algorytmów sterowania robotami, a za sobą mam już dwa egzaminy z robotyki i dwa z teorii sterowania. Farmaceuta czy chce szukać nowych leków czy też tylko sprzedawać istniejące, chemię musi umieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Chemia to będzie 3/4, a minimum połowa Twoich studiów. Poszukaj w necie na kilku uczelniach- zobacz spisy przedmiotów, albo plany lekcji studentów farmacji i będziesz wszystko wiedział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2009 o 22:38, wale z axa napisał:

może mi ktoś powiedzieć jakie są zawody po LO na profilu humanistycznym ?


To zależy od Twoich umiejetności. Teoretycznie możesz nie mieć żadnych perspektyw poza polonistyką, a możesz tez robić to, na co tylko bedziesz miał ochote

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byłem zdecydowany już na liceum i... znów mi namieszano w głowie... moja nauczycielka radzi nam (ucznio swoim), żebyśmy szli do liceum (chyba, że na szkole średniej chcemy zakończyć naukę to oczwyiście zawodówa czy też technikum) i ok - chcę iść na studia więc pójdę sobie do liceum ale nie dawno przyjechała moja kuzynka i teraz mam zrobioną wodę z mózgu, powiedziała, żebym tylko nie szedł do LO bo ona tak zrobiłą i żałuje bo teraz musi studiować obowiązkowa a ledwo rade daje i żałuje, że nie poszłą do technikum bo zqwsze miałą by już zawód... - mam kurde problem teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawo, medycyna, pedagogika... chyba nietrudno samemu pokombinować...
Co do samego wyboru technikum a LO, to muszę powiedzieć, że poziom techników strasznie podupadł. Nawet po takiej szkole trudno dostać robotę, nawet związana idealnie z kierunkiem w szkole średniej. Łatwiej się dostać na studia po LO z wybranym profilem - ścisły lub human. Lepsze wyniki matury są zawsze z LO i jak ktoś mierzy wyżej to radzę LO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w kropce, nie mam pojęcia co będzie po gimnazjum. Jestem bardzo dobrym uczniem i kieruję się w stronę przedmiotów ścisłych - głównie chemia i biologia. Niby wszystko ok, ale mam wątpliwości. Niedawno przeszedłem do wojewódzkiego etapu konkursu polonistycznego i zdobyłem tam 71% punktów. Jestem dobry z polskiego i jest on dla mnie prosty - tak samo jak angielski. Do tego nie chcę być nauczycielem.

Myślałem sporo o farmacji, w końcu bardzo lubię chemię, z biologią jest nieco gorzej :P. Fascynuje mnie robienie leków i (...) praca w aptece.

Planuję iść do (podobno) najlepszego liceum w mieście i po prostu boję się trudności. Już teraz w nie mam czasu na nic, w ogólniaku będzie jeszcze gorzej...

Proszę o jakąkolwiek poradę na temat wyboru swojego kierunku, bo ja już sam nie mam pojęcia. Do tego mam jeszcze jedno pytanie - czy w liceum znajdę bardziej interesujących ludzi niż w gimnazjum? Aktualnie nie mam o czym ani z kim pogadać, wszyscy moi znajomi to idioci nie mający pojęcia o muzyce czy filmie. A to najbardziej mnie interesuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę iść na zawód Technik Informatyk, szedł ktoś w tym kierunku? O czym będą uczyć albo co warto umieć żeby mieć łatwiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do wybory szkoły - to jest twoje życie, twoja szkoła, twoja przyszłość, twoja decyzja ... i to ty musisz wybrać to gdzie dalej pójdziesz. Nie brat, nie kolega, nie rodzice [ choć ci mogą ci jakoś pomóc, nakierować ]. Powiem krótko, przymyśl sprawę, wszystkie "za" i "przeciw" i podejmij słuszną decyzję. Żebyś tylko potem nie żałował ...

Dnia 10.03.2009 o 14:45, Adamzzz napisał:

Do tego mam jeszcze jedno pytanie - czy w liceum znajdę bardziej interesujących ludzi
niż w gimnazjum?

Bardzo to ogólne pojęcie ... "bardziej interesujących ludzi" ... i w techu i w lo i gimie trafią się debile i półgłówki ... na to nie ma rady. Poza tym ... kto ci powiedział, że musisz się z nimi trzymać i kolegować ? ;-) Jak ci "nie podpasują" szukasz sobie kumpli poza szkołą ... simple.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2009 o 14:45, Adamzzz napisał:

Ja jestem w kropce, nie mam pojęcia co będzie po gimnazjum. Jestem bardzo dobrym uczniem
i kieruję się w stronę przedmiotów ścisłych - głównie chemia i biologia. Niby wszystko
ok, ale mam wątpliwości. Niedawno przeszedłem do wojewódzkiego etapu konkursu polonistycznego
i zdobyłem tam 71% punktów. Jestem dobry z polskiego i jest on dla mnie prosty - tak
samo jak angielski. Do tego nie chcę być nauczycielem.

to idź na medycynę :)

Dnia 10.03.2009 o 14:45, Adamzzz napisał:

Myślałem sporo o farmacji, w końcu bardzo lubię chemię, z biologią jest nieco gorzej
:P. Fascynuje mnie robienie leków i (...) praca w aptece.

No to wiesz jaki profil klasy powinieneś wybrać.

Dnia 10.03.2009 o 14:45, Adamzzz napisał:

Planuję iść do (podobno) najlepszego liceum w mieście i po prostu boję się trudności.
Już teraz w nie mam czasu na nic, w ogólniaku będzie jeszcze gorzej...

Trudności się bać nie musisz, gdyż coś takiego czeka każdego, ja skończyłem jedno z najlepszych gimnazjów w kraju, i szczerze to się nie przemęczałem, a z brakiem czasu to tylko ci się tak zadaje, bo prawda jest taka że teraz masz już dużo czasu wolnego tylko nie umiesz go zagospodarować, a na początku zawsze jest trudno, ale po pierwszym miesiącu weźmiesz się przystosujesz, ale tak będzie miał, każdy, więc nie martw się na przód bo to nic nie da. :)

Dnia 10.03.2009 o 14:45, Adamzzz napisał:

Proszę o jakąkolwiek poradę na temat wyboru swojego kierunku, bo ja już sam nie mam pojęcia.
Do tego mam jeszcze jedno pytanie - czy w liceum znajdę bardziej interesujących ludzi
niż w gimnazjum? Aktualnie nie mam o czym ani z kim pogadać, wszyscy moi znajomi to idioci
nie mający pojęcia o muzyce czy filmie. A to najbardziej mnie interesuje...

kierunek, Hm... bio-chem? jak się naprawdę tym interesujesz to raczej powinieneś , ale i tak liczy się wynik z matury, więc matura z biologii i chemii, a co do ludzi. Ludzie w każdej klasie zdarzają się różni, więc, zależy jak trafisz, w gimnazjum miałem najbardziej no-life klasę w historii, a teraz trafiłem na super ludzi , więc wszystko zależy od szczęścia, no i czy ta muzyka to nie przypadkiem Tokio hotel :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś dobrym uczniem i chcesz iśc na studia, to lepiej liceum. Prościej będzie ci się na te studia dostać i dostaniesz się na nie wcześniej. A w technikum posiądziesz mniej wiedzy ogólnej, a skupisz się na zawodzie. Dla mnie to marnotrawienie czasu. Zastanawiam czy twoja kuzynka teraz rzuciła by studia i zatrudniła się w jakims zawodzie, który by miała po technikum ? Według mnie nie...

Druga rada. Nie wybieraj słabego liceum, bo to jeszcze większa strata. Lepsze dobre technikum :)

Reasumując, idź do dobrego LO :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie prostą zasadą będzie to, czy wybierasz się później na studia
Jezeli jesteś przekonany / przekonana o tym że studia będą w twoim życiorysie, to lepiej wybrać się do liceum.
Dlaczego? a no chociażby dlatego ze w technikum spędzisz rok dłużej i to bez gwarancji, że zawód jaki określa kierunek techniczny, będzie Ci dany (egzaminy zawodowe).
Znam to po własnych doświadczeniach: poszedłem do technikum ekonomicznego i dopiero za 3 razem zdałem egzamin zawodowy, robiąc sobie w międzyczasie na studium policealnym kolejny zawód technika informatyka.
Wszystko powyższe i tak wydaje sie być mało istotne, bo teraz jestem studentem wydziału nauk technicznych, a kiedy składałem papiery na owy kierunek, nikt nie był skory popatrzeć czy cos oprócz matury jeszcze zrobiłem.
BTW droga na studia trochę mi sięwydłużyła, ale wcale źle mi nie było ^^ zwłaszcza na studium, gdzie głowne zajęcie to cs, quake i muza (duuuuużo muzy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest już 24 marca, a ja nadal się waham. Zastanawiam się czy iść do technikum, czy liceum. Chcę iść na studia, ale obawiam się, czy po LO nie będę w tyle w stosunku do technikum i czy sobie na tych studiach poradzę. Słusznie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam. Co sądzicie o profilu ekonomicznym w LO? opłaca sie tam iść? I czy ciężka jest ta matma w LO? mam zamiar iść na studia później więc na pewno idę do LO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa wiadomość dla twierdzących, że technikum uczy na tym samym poziomie co LO.

"Świadectwo dojrzałości uzyskało 78 proc. przystępujących w tym roku do matury, w tym w liceach ogólnokształcących 89 proc., w liceach profilowanych - 61 proc., w technikach - 67 proc., w liceach uzupełniających - 40 proc., w technikach uzupełniających - 31 proc. - wynika ze wstępnych informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE)."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie każe Liceum zapewni odpowiednie przygotowanie do matury. Czasem dobre technikum będzie o wiele lepszym wyborem od słabego Liceum. Kto ma możliwość dostania się do dobrego LO to tylko taki wybór polecam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.06.2009 o 19:29, HunterO7 napisał:

Ciekawa wiadomość dla twierdzących, że technikum uczy na tym samym poziomie co LO.

"Świadectwo dojrzałości uzyskało 78 proc. przystępujących w tym roku do matury, w tym
w liceach ogólnokształcących 89 proc., w liceach profilowanych - 61 proc., w technikach
- 67 proc., w liceach uzupełniających - 40 proc., w technikach uzupełniających - 31 proc.
- wynika ze wstępnych informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE)."


Tylko kto patrzy na OGÓLNE statystyki. Liczy się to, co dzieje się w Twoim mieście i okolicy. U kogoś liceum jest lepsze, a u innej osoby technikum lepiej przygotowuje do matury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować