Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Witam, mam pytanie: Czy będzie jakaś różnica w obrazie (poprawa) gdy kupię monitor z kablem DVI zamiast D-Sub? Chodzi mi oczywiście o samo wyjście/przewód a nie pozostałą specyfikację monitora. Mam również na myśli konkretne odpowiedzi, a nie coś w stylu "Tak będzie lepiej DVI to wyjście cyfrowe, a D-Sub analogowe więc różnica będzie oczywista"

P.S eeee... w sumie to post chyba średnio potrzebny, bo na początku tematu dogrzebałem się do informacji w których ktoś podkreśla wyższośc DVI... jednak czy skoro już napisałem to ktoś może krótko i jednoznacznie potwierdzic czy warto szukac monitora który posiad złącze i kabel DVI czy jednak stary i poczciwy D-Sub spokojnie wystarczy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh, mam podobne pytanie, jak Dekerinho6, z tym, że jakąś stówę (a jak się uprę to i może dwie) do tej pięćsetki byłbym w stanie wyskrobać (ale zdecydowanie wolałbym się w tych 0,5 kzł zmieścić :)). Zasadniczo zależałoby mi głównie na trzech sprawach:
- by kolory nie były wyblakłe,
- by monitor dobrze sobie radził z rozdzielczościami innymi, niż natywna (żeby na ekranie nie było "mydła" oraz, w przypadku "panoramy", rozdzielczości 4:3 nie były skalowane w pokraczny sposób, t.j. by obraz nie był zniekształcany),
- by monitor nie smużył (bardzo :P), t.j. by np. przy szybkim przewijaniu czarnego tekstu na białym tle ten pierwszy się nie rozmazywał i nie zmieniał koloru na np. brązowy.
Poza tym ucieszyłyby mnie prawdziwe czerń i biel, ale na to już pewnie za 500 zł nie ma co liczyć.
PS Jeśli ktoś wie, gdzie można dostać nowe, nieużywane i dobre CRT, to proszę o cynk ;), wyżej cenię sobie jakość obrazu niż ilość wolnego miejsca na biurku :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam co prawda monitor CRT, ale nie ma wątku tylko o CRT. Więc tutaj powiem swój problem:
Miałem podpięty 17" monitor CRT LG Flatron do laptopa Hp Paviilon ZV5000. Wszystko działało ok, podpinam monitor i działam, ale od wczoraj jest mały problem.
Po zainstalowaniu sterowników karty graficznej Omega 3.8.252 monitor najpierw wyświetlał bardzo dziwne kolory, po ustawieniu rozdziałki 800x600(nominalna 1024x768)na monitorze pojawiały się jakieś kropki namalowane sprayem z paintu na jasno niebieskim tle, a po przełączeniu na 32bity i rozdzielczość nominalną(która nie chciała się początkowo włączyć)monitor zgasł. Włączyłem opcję"Dostosuj pulpit systemu windows do monitora pomocniczego"i monitor sam się włączył, ale widoczna na nim była tylko tapeta pulpitu z monitora głównego(czyli tego w laptopie).Nie było ikon, paska, nie widać kursora myszki. Używam tego monitora do grania w starsze gry. Liczę na szybką odpowiedź.
Odpinanie i podpinanie kilkakrotnie kabla od monitora nic nie dało. Co ciekawe, po podłączeniu widzę 2 nowe monitory, a nie jeden.Pierwszy to "Plug and Play"(który za chwilę zniknął)a drugi to "FLATRON 775FT", który widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Mam mały dylemat z wyborem nowego monitora LCD, w tym gąszczu ofert kompletnie się już pogubiłem i nie wiem za bardzo na jaki monitorek się zdecydować :| Potrzebny by był 19 calowy panoramiczny i tak nie przekraczający granicy 700 zł .
Jak na razie to jestem najbardziej zainteresowany tym LG : http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/19_LG_Flatron_W1952TQ_PF/pelny,id,53295/
- może ma go ktoś (jak tam się spisuje) ?
Acha i jeszcze jedno, czy monitor z tunerem TV, to dobre rozwiązanie tzn. czy warto się w to ładować ? (bo też by taka opcja wchodziła w rachubę). Z góry dzięki za rady ! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem do mojego monitora (LG 20cali LCD L206WTQ-SF - DVI-D z HDCP) Ps3 za pomocą kabla Hdmi - dvi. Głos podłączyłem do głośników za pomocą przewodu AV i złącza AV MULTI OUT w Ps3. Odpalam PS3 i przytrzymuje przycisk zasilania aby zresetować ustawienia do rozdzielczości standardowej. Czekam. Ciągle czarny ekran. Wyłączam i włączam ponownie konsole. Słyszę w podpiętych głośniczkach muzyczkę która pojawia się przy włączaniu PS3(dobry znak), ale nadal czarny ekran. Dlaczego????!!!! Mógłby mi ktoś pomóc. Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam ten model ale 22 cale a więc LG W2252TQ-PF i muszę powiedzieć że jest bardzo dobry ;) Nie ma żadnych problemów a kupiłem go za 666 zł ;) Co prawda teraz kosztuje więcej bo sklepy podniosły ceny (chyba ze względu na euro), ale uważam że i tak opłaca się ;) http://www.electroworld.pl/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/store-electroworldPL-Site/pl_PL/-/PLZ/El_DisplayProductInformation-Start;pgid=aNiz6oZKNnVSR0EjiwdBwx1z0000MCDx-Z9D?ProductID=o9nD4QFHCQcAAAEeO5I_Qu8G&CatalogCategoryID=nyTD4QFHO7MAAAEbdSpvEpJj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i stało się, przymierzam się(teraz już na poważnie) do wymiany monitora. Myślałem o panoramie 20'''', na pewno nie większym (ew. może być trochę mniejszy). Na monitorach nie znam się kompletnie, więc chciałbym się zapytać, czy coś znacie/korzystacie/polecacie. Nie wiem czy jest to możliwe, ale mile widziana byłaby cena do 700zł (raczej więcej nie będę w stanie przeznaczyć), najlepiej w okolicach 600. ;-) Przydałaby się też opcja, w której byłby obraz 4:3 i czarne pasy po bokach (przydałoby się do starszych gier i ogólnie do tych, które nie mają panoramicznych rozdzielczości.
I jeszcze zastanawiam się jak mój sprzęt to udźwignie (tak, pytałem już kiedyś o to ^_^). Na razie 8800GT, C2D 3.0GHz i 3 GB RAM (zaleta kochanego, 32-bit XP ;-) ) sprawuje się dobrze, ostatnio Mirror''s Edge działał na max detalach, ale jest różnica między 1024x768 a 1680x1050... ;)
Z góry dzięki za jakiekolwiek info. :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy jest morze gdzieś test porównawczy ze screenami rozdzielczości 1900x1200 1680x1050 1440x900 i 1280x800 na 24 calowym monitorze?? I czy na takim monitorze można włączyć tryb 4:3 z paskami po bokach i mieć rozdzielczość np. 1280x1024 do przeglądania netu albo/i też do grania??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.02.2009 o 20:05, Blackhand napisał:

Heh, mam podobne pytanie, jak Dekerinho6, z tym, że jakąś stówę (a jak się uprę to i
może dwie) do tej pięćsetki byłbym w stanie wyskrobać (ale zdecydowanie wolałbym się
w tych 0,5 kzł zmieścić :)). Zasadniczo zależałoby mi głównie na trzech sprawach:
- by kolory nie były wyblakłe,
- by monitor dobrze sobie radził z rozdzielczościami innymi, niż natywna (żeby na ekranie
nie było "mydła" oraz, w przypadku "panoramy", rozdzielczości 4:3 nie były skalowane
w pokraczny sposób, t.j. by obraz nie był zniekształcany),
- by monitor nie smużył (bardzo :P), t.j. by np. przy szybkim przewijaniu czarnego tekstu
na białym tle ten pierwszy się nie rozmazywał i nie zmieniał koloru na np. brązowy.
Poza tym ucieszyłyby mnie prawdziwe czerń i biel, ale na to już pewnie za 500 zł nie
ma co liczyć.
PS Jeśli ktoś wie, gdzie można dostać nowe, nieużywane i dobre CRT, to proszę o cynk
;), wyżej cenię sobie jakość obrazu niż ilość wolnego miejsca na biurku :).

Kwestia nadal aktualna. Poza tym - "mały" update. Monitor musi mieć złącze D-SUB (VGA), urządzenie bez takiego złącza będzie dla mnie kompletnie nieprzydatne. Również "bajery" w postaci głośników, kamerki etc. zupełnie mnie nie interesują. Aha, zrobiłem sobie tournee po mojej okolicy i wypatrzyłem takie opcje (<500 PLN), liczę na wasze opinie (o Samsungu znalazłem już trochę, w większości niepochlebnych :D):
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/104269
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/452543 (ten wydaje mi się najciekawszy)
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/345433
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/108793
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/369145
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/254522
Który byście polecili mając na uwadze podane wyżej wymagania? Chodzi mi o wrażenia z użytkowania (i to przez dłuższy czas, nie przez jakiś tydzień :)), suche testy i porównania mogę sobie znaleźć, tyle, że zwykle z nich wynika tylko kto zapłacił najwięcej "testerowi" ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co się bardziej opłaca: Samsung T240HD czy LG M227WD? Różnica to: Samsung - 24" i 1920*1200, ale o dwie stówy droższy, zaś LG - 22" i 1920*1080 ale za to dwa razy większy kontrast 20000:1(Samsung 10k:1) no i cena mniejsza. Ale która firma ma lepszą opinie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o tym SM720N? Zauważyłem (nie tylko w komentarzach na na Skapcu :)), że problem z menu ekranowym to dość powszechna usterka w tym modelu. Poza tym ktoś narzekał, że biel na tym monitorze jest... różowa xD. Jak jest z kolorami - nie są wyblakłe itd. (patrz mój poprzedni post, to co zacytowałem :))? Jak sobie radzi z rozdzielczościami nienatywnymi (np. 800x600, 640x480 czy 1024x768)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.02.2009 o 19:45, Vernio napisał:

Czy jest morze gdzieś test porównawczy ze screenami rozdzielczości 1900x1200 1680x1050
1440x900 i 1280x800 na 24 calowym monitorze?? I czy na takim monitorze można włączyć
tryb 4:3 z paskami po bokach i mieć rozdzielczość np. 1280x1024 do przeglądania netu
albo/i też do grania?? nikt Ci nie odpowiedział, to ja spróbuję.

Testu nie widziałem, ale sam grałem w róznych rozdzielczościach na monitorze iiyama ProLite E2607WS o rozdzielczości natywnej 1920x1200. Na nim też ogladam telewizję i obejrzałem parę filmów właśnie w rozdzielczości 1920x1200.
W grach i telewizji obraz jest nieco (nieco!) słabszej jakości. Chyba, że gra obsługuje rozdzielczość natywną. Ale nie jest to tak znaczące pogorszenie, zeby w czymkolwiek przeszkadzało. Po prostu widzisz, że obraz nie jest tak ostry, jak żyleta. Nic więcej. Tryb 4:3 można właczyć (ale to zależy od klasy monitora - w moim można). Jest pewna różnica w oglądaniu telewizji - bo obraz panoramiczny dzisiejszej telewizji jest nieco spuchniety i dopóki się nie przyzwyczaisz, trochę takie szersze twarze przeszkadzają.
Tak samo dzieje się przy zmianie rozdzielczości na mniejszą. Ale to też nie problem. Moja żona stale pracuje na identycznym monitorze w rozdzielczości bodaj 1200x7xx, bo ma wtedy duże litery z zadowalającą rozdzielczością.
Jednym słowem, jak stać Cię na to, to serdecznie polecam iiyame ProLite E2607WS. Nie będziesz zawiedziony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc to nie używam innej rozdziałki niż domyślna, biel jest w porządku, menu też
Wygląda na to, że miałem szczęście i trafiłem na dobry egzemplarz:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2009 o 21:14, KrzysztofMarek napisał:

> Czy jest morze gdzieś test porównawczy ze screenami rozdzielczości 1900x1200 1680x1050

> 1440x900 i 1280x800 na 24 calowym monitorze?? I czy na takim monitorze można włączyć

> tryb 4:3 z paskami po bokach i mieć rozdzielczość np. 1280x1024 do przeglądania
netu
> albo/i też do grania?? nikt Ci nie odpowiedział, to ja spróbuję.
Testu nie widziałem, ale sam grałem w róznych rozdzielczościach na monitorze iiyama ProLite
E2607WS o rozdzielczości natywnej 1920x1200. Na nim też ogladam telewizję i obejrzałem
parę filmów właśnie w rozdzielczości 1920x1200.
W grach i telewizji obraz jest nieco (nieco!) słabszej jakości. Chyba, że gra obsługuje
rozdzielczość natywną. Ale nie jest to tak znaczące pogorszenie, zeby w czymkolwiek przeszkadzało.
Po prostu widzisz, że obraz nie jest tak ostry, jak żyleta. Nic więcej. Tryb 4:3 można
właczyć (ale to zależy od klasy monitora - w moim można). Jest pewna różnica w oglądaniu
telewizji - bo obraz panoramiczny dzisiejszej telewizji jest nieco spuchniety i dopóki
się nie przyzwyczaisz, trochę takie szersze twarze przeszkadzają.
Tak samo dzieje się przy zmianie rozdzielczości na mniejszą. Ale to też nie problem.
Moja żona stale pracuje na identycznym monitorze w rozdzielczości bodaj 1200x7xx, bo
ma wtedy duże litery z zadowalającą rozdzielczością.
Jednym słowem, jak stać Cię na to, to serdecznie polecam iiyame ProLite E2607WS. Nie
będziesz zawiedziony.



A jak gry wyglądają na rozdzielczościach mniejszych niż natywna?Zauważalnie gorzej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2009 o 02:16, Vernio napisał:

> /.../> A jak gry wyglądają na rozdzielczościach mniejszych niż natywna?Zauważalnie gorzej?

Szczerze? Szczerze, to ja nie widzę róznicy. Może dlatego, ze nie mam na to czasu, bo akcja toczy się szybko. Zresztą wiekszość gier obsługuje rozdzielczość natywną a w takim przypadku jedyne, co daje się zauważyć, to spowolnienie gry. Do rozdzielczości 1920x1200 trzeba mieć lepszą (czytaj: droższą) kartę graficzną.
Ale grałem w Gothic''a 1, który tak wysokich rozdzielczosci nie obsługiwał i wcale mi to nie przeszkadzało. Zresztą, jak chcesz zobaczyć, jak będą wyglądały gru w niższych rozdzielczościach, to wybierz się do jakiegoś sklepu i zobacz, jak wygląda na monitorach (ważne: nie w terlewizorach, a na monitorach!) obraz telewizyjny. Telewizja nadaje w niskiej rozdzielczości i obraz na monitorze będzie wyglądał jak obraz w grze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2009 o 09:06, KrzysztofMarek napisał:

> > /.../> A jak gry wyglądają na rozdzielczościach mniejszych niż natywna?Zauważalnie
gorzej?
Szczerze? Szczerze, to ja nie widzę róznicy. Może dlatego, ze nie mam na to czasu, bo
akcja toczy się szybko. Zresztą wiekszość gier obsługuje rozdzielczość natywną a w takim
przypadku jedyne, co daje się zauważyć, to spowolnienie gry. Do rozdzielczości 1920x1200
trzeba mieć lepszą (czytaj: droższą) kartę graficzną.
Ale grałem w Gothic''a 1, który tak wysokich rozdzielczosci nie obsługiwał i wcale mi
to nie przeszkadzało. Zresztą, jak chcesz zobaczyć, jak będą wyglądały gru w niższych
rozdzielczościach, to wybierz się do jakiegoś sklepu i zobacz, jak wygląda na monitorach
(ważne: nie w terlewizorach, a na monitorach!) obraz telewizyjny. Telewizja nadaje w
niskiej rozdzielczości i obraz na monitorze będzie wyglądał jak obraz w grze.



Ale mi chodzi o to jak będzie wyglądał np. Crysis który obsługuje rozdzielczość natywną w rozdzielczości mniejszej niż natywna np. 1680x1050 na tych samych efektach a nie gry które nie obsługują takich rozdzielczości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować