Zaloguj się, aby obserwować  
bolter

za komuny było lepiej ???

160 postów w tym temacie

hi nieraz słyszeliście z ust szczegulnie osób starszych "a za komuny to było lepiej" ale czy tak było ? moim zdaniem to było tylko lepiej tym co kradli, ale wkońcu niebyłem tam więc niewiem ale niektuży tak mi powiedzieli ale niejestem pewien. WIĘC JAK BYŁO LEPIEJ CZY NIE !???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2006 o 19:31, Ciechan napisał:

Pewnym plusem okresu komunizmu było niewątpliwie to, że za błędy ortograficzne dostawało się
linijką po łapie ;]

ortografia tylko to się liczy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

starsi ludzie mowia tak dlatego ze komuna to byly ich lata mlodosci, lata ich zycia... teraz dostaja rente/emeryture taka ze ledwo ich na chleb stac... kiedys pracowali, mieli kase i mowia ze kiedys "to i na wodeczke i na winko i na chleb bylo"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2006 o 19:34, kamilimaciek1 napisał:

Ale za to miałeś robote i miałeś kase na życie i wakacje a teraz ? bezrobocie i ferie i wakacje
w domu ! więc teraz też nie jest za dobrze

oj niezgodził bym sie z tym teraz lepiej przettem czasy żelaznej kurtyny nigdzie byś nie pojechał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2006 o 19:46, bolter napisał:

oj niezgodził bym sie z tym teraz lepiej przettem czasy żelaznej kurtyny nigdzie byś nie pojechał

E tam jechało się na wczasy do Jastarni lub na pół. Helski i było super miałeś prace i zgłodu nie umierałeś owszem nie zarabiało się bardzo dużo ,ale wystarczało :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

po 1
nie było gier:(
po 2
jesli były to na kartki <lol>
po 3
było ... ( i tu sobie dopowiedzcie bo jak bym napisał to bym kolejnego degrada dostał ) :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Taa, na pewno super było, pełno towarów do wyboru, mogłeś wręcz przebierać, na wczasy jechałeś gdzie chciałeś, no i cenzura. Bomba. Aaa i utrudnianie życia myślącym nieprawidłowo tez było ekstra, areszty, zastraszanie, więzienie, uniemozliwianie studiowania. Pięknie było. Komuno wróć!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obczajcie te obrazki i sami powiedzcie czy było lepiej...? Chcielibyście, żeby ktoś czytał Wasze listy (e-maile), wystarczyłaby Wam jedna kostka mydła na miesiąc (jakiś zwykły szary shit bez zapachu) albo chcielibyście kupować słodycze na kartki? To były chore czasy, jesteśmy przez nie 50 lat rozwoju wstecz (względem Europy Zachodniej), a ja cieszę się, że moja młodość nie miała miejsca w czasach PRLu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2006 o 19:24, bolter napisał:

WIĘC JAK BYŁO LEPIEJ CZY NIE !???


A kogo pytasz? Dzisiejszych nastolatków? Ówczesnych nastolatków? I po co Ci ta wiedza? Żeby obrazki powklejać? Bo jak wnioskuję żadnej ksiązki nt. sobie nie kupisz.

PS. Ostatnio zadarza mi się mnóstwo literówek (taki laptop) i zawsze jest mi przykro, że komuś jakiś błąd uczyniłem (odpowiadając). Czy Tobie nie jest głupio, że piszesz gorzej niż Arab, który przyjechał tu studiować i odbył może ze 40 godzin gramatyki i ortografii?

Pees po Peesie. Co to jest komuna? O jaki okres pytasz? I o co konkretnie? Co znaczy lepiej? Jeśli chciałeś poważnej dyskusji, to wysil się na poważne otwarcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2006 o 20:14, Bartuc napisał:

Obczajcie te obrazki i sami powiedzcie czy było lepiej...? Chcielibyście, żeby ktoś czytał
Wasze listy (e-maile), wystarczyłaby Wam jedna kostka mydła na miesiąc (jakiś zwykły szary
shit bez zapachu) albo chcielibyście kupować słodycze na kartki? To były chore czasy, jesteśmy
przez nie 50 lat rozwoju wstecz (względem Europy Zachodniej), a ja cieszę się, że moja młodość
nie miała miejsca w czasach PRLu...

Właśnie,dobrze zrobiłeś teraz bo pokazałeś jak było ''dobrze'' w tamtych czasach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jestem jednym ze starszej części forumowiczów. Mam pogląd na czasy komuny i czasy obecne.
Jak sobie pomyślę ile się nastałem w kolejce za paczką waty czy kg cukru to mnie skręca. Byłem dzieciakiem wtedy a że gdy rodzice byli w pracy opiekowała się mną babcia to musiałem wystawać w tych kolejkach.
Co z tego, że można było sobie pozwolić na wiele skoro nic nie było można dostać bez wystawania tygodniami pod sklepem. Inne absurdy tamtego okresu są świetnie pokazane we wszystkich filmach Stanisława Barei. Niestety nie pamiętam, żadnej mądrej rzeczy tamtego ustroju.
Co z tego, że było nas stać na wakacje skoro i tak trzeba było mieszkać w barakach (niestety domkiem tego nazwać nie można było). Teraz też mogę wyjechać na wakacje ale mam ten wybór, że moge pojechać gdzie tylko zechcę a nie tam gdzie dostanę przydział z zakładu pracy.

Jak słyszę ludzi, którzy pieprzą, że "za komuny to było lepiej" to mnie szlag trafia. Mówią tak tylko Ci, którzy kradli a teraz im się skończyło (zreszta teraz jak moga to kradną dalej). Tak ich właśnie komuna urządziła. Ludzie zamiast się uczyć szli do zawodówki i do pracy - nie mieli wyboru. Studia były tylko dla "dzieci sekretarzy". Większość tak robiła, bo tak sugerował ustrój. Skoro było dobrze to po co sie uczyć. Potem się nagle wszystko zmieniło i ludzie zostali na lodzie. Bez wykształcenia i perspektyw. Teraz zostało im tylko narzekanie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Popieram powyższą wypowiedź. Dodam, że nigdy się nie znało prawdy co się dzieje na świecie - ciemnota i zacofanie. I zresztą po co takie tematy, skoro wiadomo, że komunizm był, jest i bedzie zły! Przykład dzisiejszych czasów - Chiny. W sumie skoro ludzie mówią, ze za komuny było lepiej, to się nie dziwię, że postkomunistyczni politycy i zwolennicy zasiadają na wysokich stanowiskach. Polska=wspaniały naród, beznadziejne społeczeństwo. Za to będą płacić nasi potomkowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

że komunizm był, jest

Dnia 13.01.2006 o 21:03, Galadin napisał:

i bedzie zły! Przykład dzisiejszych czasów - Chiny



Ot,zu akurat komuna się sprawdziła,było bardzo biednie,ludzie umierali z głodu,teraz harują za miskę ryżu dziennie,ale mają co jeść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może dziwnie to zabrzmi ale wolał bym żyć w czasie II wojny światowej i zginąć za ojczyznę z karabinem w łapie po jakichś 5 dniach mojej walki niż tłuc się teraz w tych ciężkich czasach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować