Zaloguj się, aby obserwować  
bolter

za komuny było lepiej ???

160 postów w tym temacie

Dnia 16.01.2006 o 22:22, KrzysztofMarek napisał:

Rocznik Statystyczny 2001 już odnalazłem, ale tam są dane do 1995 roku, mam jeszcze gdzieś starszy, ale pewnie
za 1990 rok nie wyjdę. Jechać do Głównego Urzędu Statystycznego (mają tam wszystkie roczniki) to już mi się nie chce...

A co chcesz wiedzieć? Ja mam Rocznik Statystyczny z 1980r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2006 o 22:27, A-cis napisał:

> /.../
A co chcesz wiedzieć? Ja mam Rocznik Statystyczny z 1980r

Jaka była średnia pensja w kraju (bez rozbicia na działy), i jaka była cena masła. Kostki, kilograma, to obojętne, chodzi ile masła można było kupić za średnią pensję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rany Wy naprawde niemacie nic do roboty.......Ustalmy sobie tak jedno Komuna była zarazem spox jak i blachhhh
Demokracja w wydaniu polskim to nadal ...no właśnie postkomuna i dalej jednym się niepodoba bo niepotrafią odpowiednio fulać państwo....a innym się podoba że niema PGR-ów i całego tego.....bigosu że maja własne firmy małe ale własne :)

Co było już niewróci choć wolałbym wiedzieć że jutro jak przyjde do pracy to tą pracę bede miał.....a nie notatke na biurku " możesz się pakować"

Jakkolwiek przymus pracy był ok a reszta ......no cóż przemilczmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2006 o 22:34, KrzysztofMarek napisał:

Jaka była średnia pensja w kraju (bez rozbicia na działy), i jaka była cena masła. Kostki,
kilograma, to obojętne, chodzi ile masła można było kupić za średnią pensję.

Rocznik podaje oczywiście dane z 1979r ale to jest ostatni rok bezkonfliktowego panowania Gierka :)
Przeciętna płaca netto w gospodarce uspołecznionej - 5100,-
Masło (1 kg) stołowe - 68,-
Masło delikatesowe ("eksportowe") - 80,-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2006 o 22:20, Budo napisał:

a polska flota tooo łoooooo ze 4
kutry ;]


Co się nabijasz z marynarki... co to takie śmieszne jest? Nie cztery kutry tylko pięć... i to robiące w czasie pokoju za rybackie. No i trałowiec rocznik 1946...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2006 o 22:34, KrzysztofMarek napisał:

Jaka była średnia pensja w kraju (bez rozbicia na działy), i jaka była cena masła. Kostki,
kilograma, to obojętne, chodzi ile masła można było kupić za średnią pensję.


Kurczę... mam dziwne wrażenie, że pytasz akurat o masło, bo je właśnie rzucili ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2006 o 23:06, A-cis napisał:

> /.../> Masło delikatesowe ("eksportowe") - 80,-

Czyli mamy stały postęp. 10 lat wcześniej (schyłkowy Gomułka) mozna było za średnią pensję kupić 28 kg masła, za kredyty Gierka już 64 kg masła, teraz ponad 133 kg masła (a zaniżyłem średnią dzisiejszą pensję).
Dziękuję za dane ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.01.2006 o 23:08, Yarr napisał:

Co się nabijasz z marynarki... co to takie śmieszne jest? Nie cztery kutry tylko pięć... i
to robiące w czasie pokoju za rybackie. No i trałowiec rocznik 1946...


Wiesz, się nabijam bo to żałosne, z żałosnych rzeczy też się można ponabijać. Mój ojciec jak pływał Dalmor miał dużo statków i pracowników, pensje jakie były już pisałem, a teraz? Istnieje w ogóle jakaś polska firma dysponująca flotą pełnomorską? Chyba żadnej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdy widze rozwazania o tym, czy za komuny bylo lepiej etc, to zawsze przypomina mi sie, jaka pewnego dnia zapanowala w domu radosc, gdy znajomy podzielil sie z nami workiem rolek papieru toaletowego. (Wymienil je zdaje sie za czekolady...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiecie głosy są dość podzielone zrubmy głosowanie tak czy nie było lepie czy nie ! ( a było gożej mim zdaniem oczywiście)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.01.2006 o 22:45, bolter napisał:

zróbmy głosowanie


Ciągnijmy zapałki. Rzućmy monetą. Albo spytajmy pierwszego przechodzącego obywatela.
Zastanawiam się czy piszesz poważnie czy też Twoje palce zyskały autonomię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro Polska Ludowa była tak "wporzo", "super" , dla kazego praca, spokój i dobrobyt to powiedzcie mi proszę czego skutkiem jest obecna sytuacja Rzeczypospolitej? Śmiem zauważyć, że nawet stosunkowo biednym państwom zza żelaznej kurtyny (np. Hiszpania, Portugalia, Grecja) powodzi się zupełnie dobrze. To jaka mogłaby być dzisiejsza Polska... Heh żal mnie ogarnia kiedy słyszę głosy nostalgii za komunizmem ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh żal mnie ogarnia kiedy słyszę głosy nostalgii

Dnia 27.01.2006 o 13:13, bruli napisał:

za komunizmem ;/

Bo z PRL-em jest jak z nieboszczykiem: jak już odszedł , to nie wypada o nim mówić źle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2006 o 12:16, Pan_Sza napisał:

> zróbmy głosowanie

Ciągnijmy zapałki. Rzućmy monetą. Albo spytajmy pierwszego przechodzącego obywatela.
Zastanawiam się czy piszesz poważnie czy też Twoje palce zyskały autonomię?

oj poważnie poważnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2006 o 23:19, KrzysztofMarek napisał:

> > /.../> Masło delikatesowe ("eksportowe") - 80,-
Czyli mamy stały postęp. 10 lat wcześniej (schyłkowy Gomułka) mozna było za średnią pensję
kupić 28 kg masła, za kredyty Gierka już 64 kg masła, teraz ponad 133 kg masła (a zaniżyłem
średnią dzisiejszą pensję).
Dziękuję za dane ;)


Tak, ale utrzymanie mieszkania było stosunkowo tańsze. Częśc tych pieniędzy za które stytystcznie mógłbyś kupić masło musisz wydać na większe koszta prądu wody, itp. A więc przykład chybiony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2006 o 01:16, Minsc i Boo napisał:

Tak, ale utrzymanie mieszkania było stosunkowo tańsze. Częśc tych pieniędzy za które stytystcznie
mógłbyś kupić masło musisz wydać na większe koszta prądu wody, itp. A więc przykład chybiony.

Jak byś nie liczył, to teraz za przeciętną płacę możesz żyć znacznie lepiej i kupić znacznie więcej.
Zarabiałem i żyłem za "komuny", żyję też teraz więc mam skalę porównawczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2006 o 01:16, Minsc i Boo napisał:

> > > /.../>Tak, ale utrzymanie mieszkania było stosunkowo tańsze. Częśc tych pieniędzy za które stytystcznie mógłbyś kupić masło musisz wydać na większe koszta prądu wody, itp. A więc przykład chybiony.

Podałem przykład masła, bo te ceny dobrze pamiętam. Początkowo utrzymanie mieszkania było tańsze (ale bez wliczania węgla do ogrzewania (były piece, tego pewnie nie pamiętasz?) potem, z chwilą utworzenia spółdzielni mieszkaniowych, czynsz w mieszkaniach spółdzielczych od początku był taki, że obejmował faktyczne koszty utrzymania mieszkania i był 2-3 razy wyższy, niż w mieszkaniach komunalnych.
Były budynki komunalne z centralnym ogrzewaniem, miały duże mieszkania, ale z reguły podzielone na lokatorów ze wspólną kuchnią i sanitariatem, albo przydzielane ważniejszym osobistościom. Jeśli jakaś rodzina miała (bo czasem i to się zdarzało) przydział na takie mieszkanie a ktoś zmarł, czy się wyprowadził, trzeba było zamienić mieszkanie, albo liczyć się z dokwaterowaniem sublokatora. No i nie tylko masło było droższe w porównaniu do średniej pensji. Pamiętam sweter, kupiony za pierwszą pensję. 650 zł = 1/3 pensji średniej. Dzisiaj lepszy kupię za 300 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować