Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Zjeżdżalnia, czyli jedna gra z... (bardzo) wielu perspektyw - GTA IV: podsumowanie

16 postów w tym temacie

Dominik Trzmielewski

Na zakończenie debiutującej w tym tygodniu nowej soboty community mamy kąsek specjalny. Wielopłaszczyznową analizę bodaj najbardziej oczekiwanej przez PC-towców gry ostatnich miesięcy - GTA IV.

Przeczytaj cały tekst "Zjeżdżalnia, czyli jedna gra z... (bardzo) wielu perspektyw - GTA IV: podsumowanie" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No cóż... GTA IV to taka gra którą po prostu trzeba mieć. Ludzie jadą po wersji PC maksymalnie na każdym forum, narzekają na to jak działa itp. ale ja po prostu marzę aby w to zagrać i już odkładam kasę (85 zł już mam :)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2008 o 23:43, Pawlo09 napisał:

Wyjdą patche i będzie dobrze.

OFFTOP.
40 jednolinijkowych postów w ciągu jednego dnia to stanowczo za wiele.
Jak nie masz nic do powiedzenia, to nic nie pisz.
Byłeś już dwa razy banowany za spam i miałeś naprawdę ostatnią szansę poprawienia się.
Tym razem BAN na 9 miesięcy. Odezwij się 7 września 2009 do moderatorów, o ile dorośniesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> "Lubię produkcje proste (w zakresie stawianego przede mną celu), prowadzące mnie
> za rączkę z punktu A do punktu B, najlepiej przez punkt G. Co dostaję tutaj? W dużej
> mierze otwarty świat, który już na "dzień dobry" przytłacza mnie swoim ogromem."

Heh, doskonale Cię rozumiem, zwłaszcza że mam w tej kwestii podobny gust. Na szczęście z GTA nie jest pod tym względem "źle", bo co prawda miasto małe nie jest, swoboda jest duża, ale tak naprawdę gra się właśnie "za rączkę", przynajmniej jeśli chodzi o główny wątek. Tzn. w sumie zawsze tak jest z głównymi wątkami, ale tutaj nie ma ani jakichś rozwidleń

Spoiler

(tak na dobrą sprawę jedynie pod sam koniec gry dokonujemy istotnych wyborów)

, nie ma skomplikowanych opcji i statystyk, zbieractwa, tysiąca NPC-ów, ogólnie nic "europejsko-erpegowego", nie ma nawet wyboru różnych kwestii dialogowych, które niby to mają dawać swobodę i decydować czy jesteśmy "guuud or iiiiwyl" (:P) ale tak po prawdzie nie mają większego znaczenia fabularnego, za to powodują, że człowiek każdą ważniejszą rozmowę "przechodzi" 5 razy, żeby sprawdzić co się stanie jak się powie tak a nie inaczej w różnych punktach i na których wyborach dialogowych się najlepiej wyjdzie. Acha, no i nie ma 15 różnych zakończeń, dzięki którym można co prawda szumnie chwalić grę za jej niesłychane rozbudowanie, ale za to nierzadko ma się wrażenie, że po skończeniu gry wcale jej nie skończyliśmy, zwłaszcza jeśli doprowadziliśmy do gorszego - albo jeszcze gorzej - niepełnego zakończenia. ;]
GTA jest pod tym względem naprawdę ok, może nie jest tak prostolinijny jak japońskie erpegi (które uwielbiam), czy chociażby MGS (którego obóstwiam:)), ale napewno nie przytłacza i nie odpycha swobodą i złożonością. Myślę, że po prostu musiałeś mieć złe "pierwsze wrażenie", ale bez obaw - to tylko takie właśnie wrażenie, spokojnie mogę Ci tę grę polecić i myślę że się nie zawiedziesz, bo jest naprawdę dobra. :)

Co w tym tygodniu? Możliwości jest sporo. Hmm... ja bym postawił chyba na Fallouta 3. Tak, przypuszczam że to właśnie on pójdzie tym razem na tapetę. :>

A sam pomysł ze zjeżdżalnią mi się bardzo podoba, nie wiem tylko jak poradzi sobie w takiej formie. Tzn. bardzo dobrze, że część twórcza ma miejsce na forum i każdy może się łatwo (i luźno!) wypowiedzieć (poprzednio należało napisać pełnoprawną recenzję, co nie każdemu się chciało - mnie na przykład nie:P) ale nie jestem przekonany co do tych pytań, a dokładnie musu trzymania się ich. Te pytania w większości były takie bardziej zahaczające o gusta, niektóre wręcz "ankietowe", a ja chętnie bym się wypowiedział o tym, o czym chcę. Mówiąc któtko, wolałbym napisać taką luźną recenzję, albo nawet tylko jej fragment - dotyczący np. jakiegoś konkretnego aspektu - w każdym razie chciałbym trochę więcej swobody... yyy, khem, znowu kontrowersje z tą przeklętą swobodą lub jej brakiem ;)

No w każdym to jest to, czego bym sobie osobiście życzył - aby zjeżdżalnia była faktycznie taką recenzją pisaną przez Gramowiczów. Niedoskonałą, nawet niekompletną, ale swobodną i luźną (boję się powiedzieć "dowolną";).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na mojej X1950 Pro 512 MB śmiga na średnich... co prawda bugów graficznych jest od groma i trochę, ale, ludzie, gra wciąga niemożliwie.
Mam zamiar zainwestować w HD4830, także zmierzę się z tą grą po raz kolejny na wyższych detalikach. ;>
Tylko kurcze, patcha nam trzeba, bo optymalizacja kuleje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2008 o 09:52, eBayo napisał:

Na mojej X1950 Pro 512 MB śmiga na średnich... co prawda bugów graficznych jest od groma
i trochę, ale, ludzie, gra wciąga niemożliwie.
Mam zamiar zainwestować w HD4830, także zmierzę się z tą grą po raz kolejny na wyższych
detalikach. ;>
Tylko kurcze, patcha nam trzeba, bo optymalizacja kuleje...


4830? Radziłbym Ci 9800GT.

A teraz najnowsze informacje z "Propaganda TV czyli o tym jak to Rockstar jest niemożliwie "gupie". - http://img247.imageshack.us/img247/6868/47469760xm1.jpg.
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=57a17d1bf2ddc064
Ponad normę 1000MB pamięci czyli 1433/462, a jak widać FPS mamy średnio 48. Mój PC chlubi się nowym mianem " Komputer przyszłości", a zaszczyty otrzymał odemnie osobiście, ot co!. BTW. brak AA boli, ale mniejsza o to. Gra jest niesamowita, a stacje radiowe nadają jeszcze większego klimatu (szczególnie ta z reggae ;d). Niko to postać z charakterem, tak samo jak i bohaterowie go otaczający. Od razu widać, że to ruscy. hehe 8] Gra 10/10 chociaż spokojnie mogłaby powalczyć z Mafia The City of Lost Heaven.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze że całości nie przeczytałem ( jeszcze ) ale po pobieżnym przeglądnięciu nie wygląda to źle. Aż się zdziwiłem że zobaczyłem swoje słowa w tekście. ;-) Miło. Cóż, GTA to seria zasłużona dla pecetowej rozrywki więc na pewno wiele osób będzie o niej pamiętać i wracać do różnych odsłon serii co jakiś czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś moze czy da sie usunąć konto na Games for Windows aby założyć nowe od nowa? Jeżeli tak to jak? Bo założyłem konto ale pare rzeczy wpisałem źle przez co nie moge sie zalogowac i nie moge zapisac gry..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Misio KGB
Możesz mi wyjaśnić w którym momencie gry Niko zaczyna mieć charakter? Bo na X dobrnąłem jakoś do ok. 50-60% gry i nie zauważyłem tego charakteru. Koleś prawie się nie odzywa, wzrok ma tępy jakby był na na mocnych tabsach uspokajających albo nie rozumiał co się do niego gada. Włazi w dupę wszystkim-

Spoiler

robi misje dla jednych, potem dla ich wrogów, i znów dla tych wcześniejszych, do tego dochodzi psiarnia-i co, nikt go nie chce zabić?

Zgadzam się z Furrem, że czwórka jest krokiem wstecz i według mnie kuleje głównie klimat i fabuła. Za to pod względem muzy R* jak zwykle "rzońdzi". Ehh na tej odsłonie się po prostu zawiodłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2008 o 23:18, gogiell napisał:

No cóż... GTA IV to taka gra którą po prostu trzeba mieć.


Pierwsze slysze. Mam San Andres i jakos nie widze powodow, dla ktorych mialbym jeszcze miec IV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie GTA wyprzedza swobodą rozgrywki resztę gier o 10 lat w reszcie strzelanin jest tylko jedna doroga do celu, a jakiś punkt można rozwalić tylko w jeden sposób, w GTA cel można zlikwidować na wiele sposobów i misję wykonać na wiele sposobów, naprzykład rozwalić kogoś z dachu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczyłem swój post zacytowany w tym tekście to myślałem , że padnę. xD Co do samej zjeżdżalni to pomysł uważam za bardzo dobry , ale brakuje mi w tym wszystkim jednej bardzo istotnej rzeczy. Czyli brak aktywnego udziału Moderatorów i Konsulów w tym pomyśle , którzy również powinni wyrażać swoje zdanie na temat danej gry (oczywiście nic na siłę). Bez tego to jakoś tak... no sam nie wiem... pusto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Ja najpierw kupię kartę i zasilacz. Chociaż, może spróbuję odpalić toto na gf 8500gt, a może nie :). "

Karta wytrzyma.
Ja mam gorszy sprzęt niż wymagania minimalne tej gry. A chodzi mi bez żadnej ścinki. Tylko na początku jak zainstalowałem i włączyłem, to miałem ścinki. Ale gdy pograłem 2-3 razy.. Pełen looz.
Gra jest wyśmienita. Polecam. Ni będę się rozpisywał co mi się w niej nie podoba, bo to by nie miało sensu, nie?
Pozdrawiam ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować