Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

A, jeśli ze stanów to od razu zmienia postać rzeczy. Taniej kupisz lepszy sprzęt (o ile tylko sam go sobie przywieziesz albo zrobi to jakiś Twój znajomy). W takim wypadku możesz wybrać 400d i zamiast kitowego obiektywu wziąć jego dobry zamiennik np. Tamron 17-50 f/2.8 . Potem ew będziesz sobie mógł dokupić szeroki kąt i teleobiektyw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2007 o 16:59, Grucha91 napisał:

A, jeśli ze stanów to od razu zmienia postać rzeczy. Taniej kupisz lepszy sprzęt (o ile tylko
sam go sobie przywieziesz albo zrobi to jakiś Twój znajomy). W takim wypadku możesz wybrać
400d i zamiast kitowego obiektywu wziąć jego dobry zamiennik np. Tamron 17-50 f/2.8 . Potem
ew będziesz sobie mógł dokupić szeroki kąt i teleobiektyw.

Nie tyle szeroki kąt co super-szeroki kąt. 17 mm na matrycy 400D daje 27 mm z hakiem. To szerzej niż w kompaktach i dosyć szeroko do krajobrazów.

Klimos <- też polecam 400D, z powyższych zdecydowanie najlepszy. D80 i A100 sobie odpuść, od szumienia to jest morze, a nie aparaty ;)

Najlepsze testy ma stronka www.optyczne.pl
Tylko trzeba umieć je zinterpretować. Dwa różne aparaty mogą mieć taką samą ocenę, przy czym jeden ma ją za dobrą jakość zdjęć, a drugi za solidną obudowę. Na szczęście oceny cząstkowe też są wyszczególnione.

Kitowym obiektywem bym się nie zajmował. Oszczędź tych 100 czy 200 zł i dołóż do zakupu czegoś lepszego. Sigma 17-70 F/2.8-4.5 i Tamron 17-50 F/2.8 są najlepszymi zamiennikami kita poniżej 2000 zł
Różnicę między nimi a kitowym szkłem canona MUSISZ zauważyć.
Możesz jeszcze rozejrzeć się za nowym kitem canona, nie wiem czy wszedł już do sprzedaży. Od starego różni się nieco lepszą optyką i obecnością stabilizacji, jednak to nadal o klasę niżej niż powyższe dwa szkła. Za to kosztować powinien mniej.


http://www.optyczne.pl/index.html?producent=&obiektyw=637&typ=0&moc=0
http://www.optyczne.pl/index.html?producent=&obiektyw=10&typ=0&moc=0
http://www.optyczne.pl/index.html?producent=&obiektyw=26&typ=0&moc=0

Tutaj test 400D
http://www.optyczne.pl/36.1-Test_aparatu-Canon_EOS_400D-Wst%EAp.html
Tylko nie słuchaj tych bzdur co ludzie mówią o tandetnej obudowie, nie mają się po prostu do czego przyczepić ;)
Mam 400D i gwarantuję, że on potrafi sporo wytrzymać jeśli szanujesz go jako narzędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówi Monastor, wg mnie też najlepiej teraz iść w Canony, dla mnie najlepszy system + przyzwyczajenie z kompakta. Jeśli tak jak mówisz, zamierzasz wykorzystywać aparat amatorsko, do robienia normalnych zdjęć to bierz 400D, 30D to juz aparat półprofesjonalny, jest faktycznie szczelniejszy i bardziej wytrzymały niż 400D ale nie sądzę żebyś szybko zniszczył 400D z powodu stylu użytkowania. Sony odpada - szumy. Olympusy są dobre ale maja drogie szkła. Pentaxy mają dużo mniejszy wybór szkieł niż Canony i Nikony. Rozejrzyj się za lepszym obiektywem niż kit na wstępie, najlepiej na www.optyczne.pl . Wraz z czasem użytkowania zobaczysz jakiego zakresu ogniskowych Ci brakuje. Jeśli zabraknie Ci bardzo szerokiego kąta to kupisz Canona 10-22 albo Tokine 12-24. Jeśli będziesz potrzebował tele kupisz jakieś 200-300 mm z dobrym światłem. Ale to zapewne z czasem zaczną przychodzić Ci potrzeby jak dodatkowa lampa błyskowa, statyw itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za stronkę www.optyczne.pl to właśnie o nią mi chodziło a nie mogłem jej wyguglać. Ta co HumanGhost podał też jest niezła, aczkolwiek testy chyba zbyt dokładne i 20 stron o jednym aparacie nie chce mi się przerzucać, więc tylko podsumowania patrzyłem.
Do rzeczy. Skoro wszyscy polecacie Canona, to pewnie i na nim stanie. Czytam sobie teraz test i widzę "brak stabilizacji obrazu". Przyzwyczajony do DSC-H2 mojej dziewczyny zauważyłem, że czasem naprawdę pomaga. Jak się to wszystko ma w lustrzankach? Podobno są obiektywy z takim mechanizmem. Jak wypadają cenowo w porównaniu do zwykłych szkieł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, są obiektywy ze stabilizacją, w Canonach są oznaczone symbolem IS, w Nikonach VR. Obiektywy ze stabilizacją są wyraźnie droższe. Na przykładzie jednego z lepszych canonowych teleobiektywów, 70-200 f/4 L bez stabilizacji kosztuje 2300 http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/83225 natomiast ze stabilizacją już 4 tys http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/104328 . Dlatego tez ważne jest żeby kupić obiektyw z dobrym światłem (dużym otworem przesłony), żeby uzyskać krótsze czasy i w konsekwencji żeby zdjęcia nie były poruszone (zasada że czas powinien równać się odwrotności ogniskowej, np dla ogniskowej 200mm najdłuższy bezpieczny czas żeby zdjęcie było nieporuszone to 1/200s). Stabilizacja to troche taki półśrodek. Albo uzyskujesz nieporuszone zdjecia z ręki (co w Canonach ułatwia wysoka używalna i mało szumiąca czułość ISO) albo musisz rozstawić statyw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz Tamrona 17-50 F/2.8 czy Sigmę 17-70 F/2.8-4.5 to uzyskasz lepsze efekty niż z jakimkolwiek aparatem ze stabilizowaną matrycą i ciemnym obiektywem. Stabilizacja ruchu obiektów nie zamrozi, a krótki czas naświetlania owszem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mam pytanie odnośnie aparatu cyfrowego. Niewiem czy to coś z aparatem czy z bateriami, ale wkładam już trzeci zestaw nowych baterii i gdy włączam aparat to cały czas wyświetla mi się, że mam słabą baterię i po kilku sekundach aparat się wyłącza. Można coś na to poradzić? Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2007 o 16:53, jcl99 napisał:

Witam
Mam pytanie odnośnie aparatu cyfrowego. Niewiem czy to coś z aparatem czy z bateriami, ale
wkładam już trzeci zestaw nowych baterii i gdy włączam aparat to cały czas wyświetla mi się,
że mam słabą baterię i po kilku sekundach aparat się wyłącza. Można coś na to poradzić? Z góry
dzięki

Sprawdź czy działa z akumulatorkami. Ja tak miałem w starszym kodaku, po włożeniu zwykłych paluszków był w stanie pracować tylko w trybie odtwarzania zdjęć, natomiast żadnego nowego nie dało się wykonać. Jakiś inny typ baterii po prostu był potrzebny... Sprawdź z akumulatorami a jak nie zadziała to aparat do serwisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2007 o 13:25, Klimos napisał:

Alfa 100, Canon 400D, Pentax K10D, ewentualnie (choć tu już będzie pewnie ciut drożej) Nikon
D80. Który z tych? Może coś jeszcze powinienem rozpatrzeć? Będę też wdzięczny za stronę/y z
profesjonalnymi testami aparatów.

a czemu nie nikon d70s?? bardzo dobry sprzęt, śmiem twierdzić, że to nawet lepszy wybór niż d80. no i cena bardzo dobra. korpus w okolicach 1,7kzł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2007 o 17:24, penny napisał:

a czemu nie nikon d70s?? bardzo dobry sprzęt, śmiem twierdzić, że to nawet lepszy wybór niż
d80. no i cena bardzo dobra. korpus w okolicach 1,7kzł.

Dobry, ale... nieco już przestarzały. Owszem, nie zawsze nowsze oznacza lepsze, ale różnica kilku lat w fotoragii cyfrowej to już jednak kawał czasu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2007 o 19:38, Bumber napisał:

> a czemu nie nikon d70s?? bardzo dobry sprzęt, śmiem twierdzić, że to nawet lepszy wybór
niż
> d80. no i cena bardzo dobra. korpus w okolicach 1,7kzł.
Dobry, ale... nieco już przestarzały. Owszem, nie zawsze nowsze oznacza lepsze, ale różnica
kilku lat w fotoragii cyfrowej to już jednak kawał czasu...

hmm, a czego nie ma w porównaniu do wymienianych modeli? ;)
d70(s) okazał się być bardzo udaną konstrukcją i jak na razie jeśli chodzi o nikona nie mamy następcy tego modelu.
a cannon, no cóż, ich sprzętu z tego przedziału cenowego ja polecać nikomu nie będę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc, ale niestety chyba jeszcze będę musiał się wstrzymać. Oprócz wspominanego wcześniej laptopa doszły inne nieprzewidziane wydatki. Za jakieś pół roku może się odezwę ponownie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2007 o 10:06, penny napisał:

hmm, a czego nie ma w porównaniu do wymienianych modeli? ;) /.../

Lepiej będzie, jak wymienię co ma. Przestarzała matryca o małym zakresie czułości (brak ISO 100!), na dodatek generująca duże szumy i to pomimo małej rozdzielczości. Brak wstępnego podnoszenia lustra i mechanizmu czyszczącego automatycznie matrycę przy każdym włączeniu aparatu. Mały wyświetlacz LCD, niezby dobry (i mały) wizjer. To tak z pamięci, bo miałem z tym aparacikiem ostatnio sporo do czynienia. Nie uważam, że jest to sprzęt zły, wręcz przeciwnie. Za takie pieniądze z pewnością można się nad D70s zastanowić. Jednak konkurencja oferuje dziś trochę więcej... :)


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do fotografii w podczerwieni jeden z najlepszych aparatów (ze względu na brak filtra, a może jego słabe działanie, nie pamiętam już sam) w każdym razie matryca świetnie łapie IR :)
Jeśli kiedyś będę miał nadmiar gotówki to może taki nabędę bo temat jest ciekawy.
Niestety to się nie zdarzy zbyt prędko ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2007 o 17:45, Bumber napisał:

> hmm, a czego nie ma w porównaniu do wymienianych modeli? ;) /.../
Lepiej będzie, jak wymienię co ma. Przestarzała matryca o małym zakresie czułości (brak ISO
100!)

brak iso 100 nie jest jakimś szczególnym problem, tym bardziej, że matryca w przeciwieństwie do tego co piszesz daje bardzo czysty obraz. porównaj z modelami canona w tym przedziale cenowym ;)

Dnia 18.12.2007 o 17:45, Bumber napisał:

na dodatek generująca duże szumy i to pomimo małej rozdzielczości. Brak wstępnego podnoszenia
lustra i mechanizmu czyszczącego automatycznie matrycę przy każdym włączeniu aparatu. Mały

MLU, czyli mirror lock up (wstępne podnoszenie lustra) - potrzebne jedynie przy makrofotografii. sorry, ale wg. mnie jak kogoś stać na szkiełko za kilka grubych tysięcy, to i aparat inny wybierze :D więc brak MLU, które normalnemu człowiekowi do niczego nie jest potrzebne, nie jest jakimś problemem. A matrycę czyścić i tak trzeba :/

Dnia 18.12.2007 o 17:45, Bumber napisał:

wyświetlacz LCD, niezby dobry (i mały) wizjer. To tak z pamięci, bo miałem z tym aparacikiem

hmm, ja wiem czy taki mały? co ty chcesz, transmisje sportowe na nim oglądać?? :P rozmiar podobny co w innych modelach. prawdę mówiąc nie bardzo widzę, gdzie miałby się zmieścić ten większy wyświetlacz :/

Dnia 18.12.2007 o 17:45, Bumber napisał:

ostatnio sporo do czynienia. Nie uważam, że jest to sprzęt zły, wręcz przeciwnie. Za takie
pieniądze z pewnością można się nad D70s zastanowić. Jednak konkurencja oferuje dziś trochę
więcej... :)

przynajmniej w jednym się zgadzamy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.12.2007 o 20:29, penny napisał:

MLU, czyli mirror lock up (wstępne podnoszenie lustra) - potrzebne jedynie przy makrofotografii.
sorry, ale wg. mnie jak kogoś stać na szkiełko za kilka grubych tysięcy, to i aparat inny wybierze
:D więc brak MLU, które normalnemu człowiekowi do niczego nie jest potrzebne, nie jest jakimś
problemem. A matrycę czyścić i tak trzeba :/

mirror lock up jeszcze chyba potrzebne jest przy fotografii nocnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.12.2007 o 21:53, Grucha91 napisał:

mirror lock up jeszcze chyba potrzebne jest przy fotografii nocnej.

niespecjalnie. tu chodzi głównie o makro - by wyeliminować drżenie aparatu wywołane ruchem lustra i tym samym mieć ultra ostre zdjęcie, co samo w sobie w makro jest trudne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2007 o 16:15, Monastor napisał:

Przydaje się też przy długich teleobiektywach. Z tego samego powodu.

niby tak, tylko tu mamy tą samą kwestię o której pisałem - ten kogo stać na szkło za kilka grubych tysięcy pewnie wybierze i tak inny korpus. zresztą MLU jest delikatnie mówiąc kłopotliwe - sportu z tym nie da się fotografować, ani zwierząt, chyba że chcesz na ślepo walić serie - w końcu przy podniesionym lustrze w wizjerze nic nie widać :D komponowanie kadru, odpowiednie ustawianie ostrości itp. to wszystko jest wtedy na maksa upierdliwe. MLU wg. mnie sprawdza się tylko w pełni kontrolowanym środowisku, gdzie możesz najpierw na spokojnie wszystko ustawić a dopiero potem podnieś lustro i strzelić fotkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować