Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Przepraszam za lekki oftop, ale lepszego wątku nie znalazłem :/

Na Gwiazdkę sprezentowano mi kamerę JVC Everio GZ - MG175. Na pierwszy rzut oka wszystko gra, ale patrząc na cenę tejże kamery i jej "rzekomą" klasę coś mi nie pasuje.

Otóż podczas nagrywania przy sztucznym świetle cały obraz ma lekko pomarańczowy odcień i wszystkie kolory są mało żywe. Może to kwestia świątecznego nastroju ;], ale porównałem nagrania z kamery SONY taty i tam kolory są ewidentnie jaśniejsze i żywsze. Grzebałem w opcjach i nic ciekawego nie znalazłem. Usterka, wigilijny klimat czy może cecha charakterystyczna kamery?

Przyznam się także, że sama jakość nie jest powalająca. Niby ustawiłem na najwyższą, a wydaje się, że nagranie pochodzi z dobrej klasy kamerki internetowej :/

Czekam na Wasze opinie o tej sprawie. Nie siedzę w technologii cyfrowej, więc możliwe, że takie są obecne możliwości tej klasy kamer. Możliwe jednak, że warto z tym udać się do serwisu (albo coś zmienić w ustawieniach ;]).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będę się musiał powoli przymierzać do kupna nowego aparatu - stary powoli przestaje mi wystarczać do tego, co robię :P
Wiele zacnych motywów musiałem porzucić z winy sprzętu. A to zoomem nie dociągnął, a to za długi czas naświetlania...
Pewnie targnę się i zaopatrzę w lustrzankę, wcześniej myślałem nad hybrydą, ale tak naprawdę byłoby to rozwiązanie przejściowe. Tylko te koszta, ech.
Nic to, i tak na razie nie mam na lustro kasy :D

Tymczasem tworzę tym co mam.

Magistrala Węglowa Śląsk - Porty. Na pociąg się nie doczekałem (w sumie 2 dzień Świąt, czego się spodziewać :P) to się za "artystyczne" foty zabrałem.

Canon PowerShot A610

20071228100951

20071228101032

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób znających się na obróbce fotografii. W jaki sposób i w jakim programie zrobić, by cała fotka była w odcieniach szarości a np. usta w normalnym kolorze? W Paint Shop Pro Photo kombinuję, ale coś mi nie wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.12.2007 o 20:07, Arclight napisał:

Mam pytanie do osób znających się na obróbce fotografii. W jaki sposób i w jakim programie
zrobić, by cała fotka była w odcieniach szarości a np. usta w normalnym kolorze? W Paint Shop
Pro Photo kombinuję, ale coś mi nie wychodzi.

Nie rób tego efektu, proszę, to nie jest dobrze postrzegane np na serwerach gdzie wrzuca się zdjęcia :P
ale jeśli chcesz wiedzieć, ja to robie w photoshopie tak, duplikacja warstwy, gorna robie czarno-białą, zaznaczam lassem usta, biorę odwrócenie selekcji, a potem przejeżdżam gumką po całym zdjęciu. Chyba najprostszy sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie robię tej fotki dla siebie, więc nie przejmuję się złym bądź dobrym postrzeganiem, dostałem zamówienie to je chcę zrealizować :P

Dzięki, zaraz spróbuję, tylko jakiegoś triala Photoshopa znajdę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.12.2007 o 20:07, Arclight napisał:

Mam pytanie do osób znających się na obróbce fotografii. W jaki sposób i w jakim programie
zrobić, by cała fotka była w odcieniach szarości a np. usta w normalnym kolorze? W Paint Shop
Pro Photo kombinuję, ale coś mi nie wychodzi.


W Gimpie możesz spróbować. Jest darmowy. Bawiliśmy się w takie coś na lekcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

heh no i jestem tutaj.
ok a teraz do rzeczy:
mam 2000zł PLN :P i chciałbym kupic sobie porządny aparat cyfrowy/ lustrzanke ?!
obecnie mam sony dsc s60 (ok nie śmiać sie)
wychodziłem juz parokrotnie z domu porobic zdecia i co zaułwarzyłem
- często zdjecia sie rozmazują
- niewykonywalne jest zrobienie zdjecia szybko... pstryk i juz , musze czekac tekilkanascie sekund
- dzieki czemu nie moge zrobic czegoś w ruchu
- no juz mi sie nie podoba to nie to

moje wygamania to ; (co do aparatu)
- mile widziane dobre wyposarzenie dodatkowe
- tanie karty pamieci
- dobry zoom :):) min 10
- szeroki kont widzenia
- abym mógł szybko robic zdjecia (po prostu coś zobacze najezdzam i juz... )
- aby zdjecia sie nie rozmazywały
- abym nie przepłacił.. heh

mam nadzieje ze ten wątek odwiedza ktoś kto sie zna i powie mi gdzie mam szukac dobrych aparatów, napisze mi jakies strony www gdzie mam szukac porad, popatrzec na dobre aparaty porównać itd

czekam na szybką odpowiedz.

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozmazywanie się zdjęć jest spowodowane zbyt długim czasem otwarcia migawki. Trzeba go manualnie zmniejszyć do akceptowalnej wartości, np. 1/200. W związku z tym nie ma aparatu który "nie rozmazuje zdjęć". To od umiejętności fotografa zależy, czy będą rozmazane czy nie.

Co do szybkości ostrzenia - zdjęć nie robi się "szybko". Trzeba mieć mniej więcej przemyślany kadr, jakiś motyw - robienie zdjęć "na szybko" raczej nie pomoże Ci rozwijać umiejętności.

Z 2000 zł nie myśl o lustrzance, prędzej jakiś kompakt hybrydowy. Fuji ostatnio wypuściło parę bubli (maksymalny czas otwarcia migawki 4s, jak tu dobre zdjęcie nocne zrobić?!), niezły jest Canon S5 IS, ew. jego starszy model S3 IS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2007 o 10:04, Arclight napisał:

Rozmazywanie się zdjęć jest spowodowane zbyt długim czasem otwarcia migawki. Trzeba go manualnie
zmniejszyć do akceptowalnej wartości, np. 1/200. W związku z tym nie ma aparatu który "nie
rozmazuje zdjęć". To od umiejętności fotografa zależy, czy będą rozmazane czy nie.

np gdy robie nocne zdjecia i wybieram tryb nocny to bez statywu to normalnie nic sie nie da zrobic..
po za tym mój sony i tak nie radzi sobie zdby t dobrze z takimi zdjeciami...

Dnia 30.12.2007 o 10:04, Arclight napisał:

Co do szybkości ostrzenia - zdjęć nie robi się "szybko". Trzeba mieć mniej więcej przemyślany
kadr, jakiś motyw - robienie zdjęć "na szybko" raczej nie pomoże Ci rozwijać umiejętności.

no chodzi o to ze.. zobcze ptaka na drzewie , chce wł aparat i po prostu zrobic zdjecia a nie czekac tak jak w sony.. az sie wł.. potem najechac i czekac az oba swiatełka bedą świeciec aby zrobic zdjecie i sie jeszcze modlic czasem czy mi sie nie poruszyla ręka o kilka milimetrów ptak chyba nie bedzie czekał tych 20 sekund az zrobie mu zdjecie..

Dnia 30.12.2007 o 10:04, Arclight napisał:

Z 2000 zł nie myśl o lustrzance, prędzej jakiś kompakt hybrydowy. Fuji ostatnio wypuściło parę
bubli (maksymalny czas otwarcia migawki 4s, jak tu dobre zdjęcie nocne zrobić?!), niezły jest
Canon S5 IS, ew. jego starszy model S3 IS.


a mozesz mi wiecej modeli polecic ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nocne zdjęcia? Tylko ze statywem. No, chyba, że masz dobrą lustrzankę, dajesz ISO 3200 i da się z ręki fotkę zrobić.
Co do fotografowania ptaków - myślę, że @Monastor będzie w stanie Ci pomóc, on się tym zajmuje. W zależności od warunków oświetleniowych aparat będzie szybciej bądź wolniej "łapał" ostrość na wybranym obiekcie. Ale z doświadczenia wiem, że Fuji i Canony dosyć szybko łapią ostrość, oczywiście o ile jest odpowiednia ilość światła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2007 o 10:24, Chester001 napisał:

/.../ a mozesz mi wiecej modeli polecic ?

Jeśli masz ochotę na hybrydę, to polecam Lumixa FZ50. Model może ma już swoje lata, ale nadal stanowi najlepszą propozycję w tym segmencie rynku. Jeśli bardzo zależy Ci na lustrzance, możesz zerknąć na Nikona D70s, ewentualnie na Canona 400D, ale wtedy musiałbyś przekroczyć limit 2000zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bo to jest tak ja ze swoim sony wychodze o różnych porach dnia i nocy zrobic zdjecia.. chciałbym miec teraz nieco lepszy sprzet do tego.. nalepiej jakbym miał cyfrową lustrzanke.. byłem w MM i fotojokerze i widziałem niezłe aparaty za około 2000 zł no juz od 1400 coś fajnego widziałem :P

http://allegro.pl/item287639478_lustrzanka_pentax_k100d_super_kit_nowe_gw_fvat_.html

i jeszcze jedno na co musze zwrócic uwage przy kupnie aparatu ?
bo niedługo jade jeszcze raz do MM i fotojokera aby jeszcze raz dokłądniej sie przejrzec i coś wybrac ( na razie wybrac i sprawdzic na www )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że lustrzanka to spory wydatek. Każdy nowy dobry obiektyw to kolejne kilkaset złotych wydane - na Twoim miejscu wolałbym i tak kupić hybrydę, można do niej filtry zakładać i nie musisz kupować obiektywów, masz wszystko w jednym - makro, tele i szerokokątny - oczywiście z pewnymi ograniczeniami, ale coś za coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2007 o 11:01, Arclight napisał:

Tylko, że lustrzanka to spory wydatek. Każdy nowy dobry obiektyw to kolejne kilkaset złotych
wydane - na Twoim miejscu wolałbym i tak kupić hybrydę, można do niej filtry zakładać i nie
musisz kupować obiektywów, masz wszystko w jednym - makro, tele i szerokokątny - oczywiście
z pewnymi ograniczeniami, ale coś za coś.

dobra :) no hybryda to lustrzanka cyfrowa tak ?
sorki ze tak pisze ale gł to sie interesuje kompem niz fotografią... fotografia tez juz od 1,5 roku pstrykam zdjecia i w koncu doszedłem do wniosku ze trzeba albo kupic nowy PC albo nowszy aparat tak pomyslalemm ze za 2kk dostane lepszy aparat niz PC wiec niech tak zostanie (chyba dobrze mysle ?)

moze tak.. jakie firmy polecacie ? oprócz Canona i Nikona ? :P
fajnie by było jakby dodatkowe częsci do aparatu nie były za drogie..
i jeszcze jedno.. chciałbym kupic aprat który by miał jak najwiecej funkcjii i był jak najbardziej uniwersalny.. i miał możliwość rozbudowy... i co jeszcze aha i LCD które mozna obrucic itd bo zaułwarzyłem ze to przydatna rzecz jest.
oraz tanie karty pamięci... juz nie lubie sony za jego sd.. ehhhh :/:/:/:/
chciałbym jak najlepiej wydac tą kase i nie załowac ze nie kupiłem P C :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2007 o 10:51, Chester001 napisał:

bo to jest tak ja ze swoim sony wychodze o różnych porach dnia i nocy zrobic zdjecia.. chciałbym
miec teraz nieco lepszy sprzet do tego..


Mam wrażenie, że podchodzisz do tego z nieodpowiedniej strony. Wydaje Ci się, że lustrzanka będzie lekiem na wszelkie zło. Nieporuszone zdjęcia nocne z rąsi, ostre szybkie zdjęcia... Zdjęcia robi człowiek, aparat jest tylko narzędziem. To tak jakbyś sądził, że zakup Stradivariusa uczyni z Ciebie wirtuoza skrzypiec. Nie życzę Ci źle, ale przy takiej postawie możesz gorzko żałować wydanych sporrych pieniędzy.

Lepiej popstrykaj jeszcze trochę zdjęć swoim obecnym aparatem, poznaj jego możliwości, poszukaj ciekawych ujęć. To niezła zabawa, a uwierz mi, ludzie robili doskonałe zdjęcia aparatem Druh (ech, czy ktoś jeszcze go pamięta?).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

o jenyy.. no ale nawet jak mam tryb dzienny.. nawet z flashem rozmawuje mi zdjecia ten aparat.. jak ide z kolegą w miasto i robimy zdjecia w dzien.. to nie ma tak ze przyde do domu i kazde zdjecie bedzie ok...
ja rozumiem ze czasem nawet dobrym apratem mozna nie zrobic dobrych zdjec jak sie nie wie co i jak...

a tak po za tym to.. zdjecia robie od.. 2005 roku :P (teraz tak mi sie przypomniało) hehe

no dobra Panie Marudo.. podasz mi jakies modele które potrafią zrobic dobre zdjęcia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2007 o 11:20, Chester001 napisał:

no dobra Panie Marudo.. podasz mi jakies modele które potrafią zrobic dobre zdjęcia ?


Sorry, lustrzanki są poza moim zasięgiem finansowym, więc nie śledzę zbytnio tego rynku. Sam używam Kodak Easyshare C330 i jestem z niego zupełnie zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować