Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 09.07.2008 o 11:48, Bumber napisał:

> /.../ E tam, według mnie fotografowanie przez wizjer musi być dość przyjemne i jest
takie bardziej "hardcore''owe" ;-) /.../

Nie tyle przyjemne, co po prostu lepsze. Żaden wizjer elektroniczny czy ekran LCD nie
zastąpi Ci obrazu bezpośrednio z obiektywu. Dzięki temu widzisz dokładnie to, co fotografujesz...

w dodatku widzisz dokładnie, z barwami, ostrością, światło nie przeszkadza w kadrowaniu(przy silnym oświetleniu słonecznym żaden LCD sobie nie radzi) i przy dobrze zorganizowanym wizjerze wszystkie potrzebne dane masz wyświetlone tak że ustawiasz parametry intuicyjnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2008 o 00:00, Vaxinar napisał:

Moim zdaniem to błąd z Twojej strony, ponieważ trzeba od razu wyjaśnić człowiekowi, że
źle myśli czy jak kto woli sprowadzić go na Ziemię. Niewiedzę trzeba zwalczać, oczywiście
nie w każdym przypadku się da. Przypomniał mi się taki żarcik:
Fotograf robił zdjęcia modelce, kiedy już je wykonał ona podczas oglądania stwierdziła
"musi mieć pan dobry aparat". Fochowie urażony tą uwagę przemilczał ją jednak i został
na obiad. Zjadłwszy go, stwierdził że jest bardzo dobry i odezwał się "wspaniały obiad,
musi mieć pani dobre garnki".


Owszem, jednak gdybym sprowadził ją na Ziemię to mogłoby to zostać źle odebrane - "aha, nie chce powiedzieć bo chce mieć wyłączność na dobre zdjęcia".

Dnia 09.07.2008 o 00:00, Vaxinar napisał:

Prawda, aczkolwiek coś co dla mnie będzie piękne i nadzwyczajne, dla Ciebie będzie zwykłe
chociażbym nie wiem jak się postarał, chcesz przykład?
Interesujesz się koleją i możesz zrobić wspaniałe fotografie kolei, pociągu, czegoś z
tym związanego. I chociaż nie wiadomo jak dobry byłby to kadr, kogoś może on nie ruszyć,
a nie znaczy to że nie będzie wrażliwy na sztukę, nie? To jest chyba subiektywne pojmowanie
piękna. :)


Szczerze mówiąc uważam, że "kolejfoto" nie jest skierowane do każdego. Odbiorcami są Miłośnicy Kolei - dla przeciętnej osoby na zdjęciu będzie tylko "lokomotywa i wagony". A dla mnie każda lokomotywa ma swoją historię - tak samo jest z wagonami, ktoś zobaczy wagony piętrowe, a ja "bipy", których już tak mało na naszych torach jeździ. Jeśli Twój dziadek przejeździłby 20 lat na jednej lokomotywie, to jej zdjęcia na pewno miło by mu się kojarzyły, przypominały stare fajne czasy itd. A dla zwykłego zjadacza chleba? Pozostają inne kierunki fotografii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam jedne z moich ulubionych fotek wykonanych moim aparatem i moimi krzywymi paluchami... (sam się zastanawiam skąd takie mam, moi rodzice mają proste... ;/)

P.S. Niedługo postaram się dodać fotki z Sopotu, a za ok. 12 dni z Wegier! :D

20080709203624

20080709203659

20080709203716

20080709203854

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2008 o 20:40, legenda27 napisał:

Zamieszczam jedne z moich ulubionych fotek wykonanych moim aparatem i moimi krzywymi
paluchami... (sam się zastanawiam skąd takie mam, moi rodzice mają proste... ;/)

P.S. Niedługo postaram się dodać fotki z Sopotu, a za ok. 12 dni z Wegier! :D

chyba doajesz te fotki już enty raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2008 o 20:57, czaja24 napisał:

chyba doajesz te fotki już enty raz


Rzeczywiście, ale napisałem, że daje jedne z ulubionych. Nic nie poradzę, że tam też dałem dwie te same... Ale, żeby nie było, że niepotrzebnie spamuję, proszę zamieszczę inne...

20080709210456

20080709210513

20080709210525

20080709210535

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały eksperyment:
1 - szara połówka
2 - polar.

Wnioski?
Oprócz tego, że zdjęcie z polarem jest ciemniejsze (zasad fizyki się nie ominie), to zauważam, że choć przekręciłem go odpowiednio - niebo wyszło "gorzej" niż z połówką. Chmury powinny być bardziej podbite, a nie są... Słońce na pewno zaświeciło mi tak samo - to był zresztą jeden z niewielu momentów kiedy świeciło.

Eksperyment z nudów, 6 godzin - 3 pociągi :P Linia Dęblin - Łuków jakby kto pytał :)

20080709214007

20080709214028

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2008 o 21:05, legenda27 napisał:

> chyba doajesz te fotki już enty raz

Rzeczywiście, ale napisałem, że daje jedne z ulubionych. Nic nie poradzę, że tam też
dałem dwie te same... Ale, żeby nie było, że niepotrzebnie spamuję, proszę zamieszczę
inne...

fotki mocno przebarwione i chyba poddane agresywnemu wyostrzaniu(dwie pierwsze) przez co nic na nich nie widać, 3 fotka to jajka? a czwarta wkręty? nie wiem jak inni ja nie widzę w nich nic szczególnego i jest to mój subiektywny odbiór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja z życia wzięte - 1 z cyklu portrety;)
2 dla miłośników kolej foto mały rarytasik bo takich zapomnianych stacyjek(i tej wyjątkowej drewnianej architekturze) nie ma nigdzie w Polsce

trzecia fotka jezioro Kikity w listopadzie(kompakt)

20080709215601

20080709215633

20080709215837

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takich zapomnianych stacyjek jest sporo :) I to na tej jak widzę coś się jeszcze pojawia, są takie, gdzie tory dawno już zarosły... Ładny portret, szkoda, że ja nie mam na kim ćwiczyć. Wszystkim się zdjęcia podobają - ale pozować nie ma komu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2008 o 22:09, Arclight napisał:

Takich zapomnianych stacyjek jest sporo :) I to na tej jak widzę coś się jeszcze pojawia,
są takie, gdzie tory dawno już zarosły... Ładny portret, szkoda, że ja nie mam na kim
ćwiczyć. Wszystkim się zdjęcia podobają - ale pozować nie ma komu ;)

to są zabytki architektury podlasia naprawdę niespotykane w Polsce a Polskę przejeździłem pociągiem wzdłuż i w szerz, jak pisałem wcześniej dorzucę zdjęcia wąskotorówki i jak starczy czasu zabytkowego dworca kolejowego w Białowieży(przekształconego w hotel czy knajpę - sic!) planuje w sobotę lub w niedzielę się wybrać rowerem i dodam relację a może cały album internetowy;) zależy od pogody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

więc robimy zdjęcia... mam takie pytanie może dziwne. Za pomocą jakiego programu zarządzacie swoimi kolekcjami fotografii? Ja na przykład wybrałem ACD See i w sumie jestem zadowolony bo to prawdziwy kombajn. Nie ma może takich możliwości edycji co photoshop, ale to co zostało zebrane w tym programie potrafi zrobić wrażenie i być przydatne w codziennym użytkowaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2008 o 22:09, Arclight napisał:

/.../ Ładny portret, szkoda, że ja nie mam na kim ćwiczyć. Wszystkim się zdjęcia podobają - ale pozować nie ma komu ;)

Portret to naprawdę trudna gałąź fotografii... Należy pamiętać o wielu ważnych sprawach, robiąc zdjęcia portretowe. No i fotografia musi też podobać się modelowi. ;) Niestety, czaja nie ustrzegł się kilku błędów w przypadku tego zdjęcia, ale przecież od czegoś trzeba zacząć. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 10:06, Bumber napisał:

> /.../ Ładny portret, szkoda, że ja nie mam na kim ćwiczyć. Wszystkim się zdjęcia
podobają - ale pozować nie ma komu ;)
Portret to naprawdę trudna gałąź fotografii... Należy pamiętać o wielu ważnych sprawach,
robiąc zdjęcia portretowe. No i fotografia musi też podobać się modelowi. ;) Niestety,
czaja nie ustrzegł się kilku błędów w przypadku tego zdjęcia, ale przecież od czegoś
trzeba zacząć. :)

a no trzeba, zdjęcie ma to do siebie że nie było pozowane, tylko zrobione w locie. A możesz wskazac mi błędy? nie pytam się złośliwie tylko żeby błędy eliminować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 11:43, czaja24 napisał:

a no trzeba, zdjęcie ma to do siebie że nie było pozowane, tylko zrobione w locie.

Rozumiem. :)

Dnia 10.07.2008 o 11:43, czaja24 napisał:

A możesz wskazac mi błędy? nie pytam się złośliwie tylko żeby błędy eliminować

Oczywiście, że mogę. Tylko ostrzegam, że nigdy nie zgłębiałem tajników portretowania. ;)

Co amator może na temat tego zdjęcia powiedzieć? Przede wszystkim tło... za słabo rozmyte, a na pewno źle dobrane. Portret w plenerze powinien charakteryzować się rozmytym, najlepiej jednorodnym tłem. Poza tym za mocne światło boczne (przepalona twarz) i zły kadr. U góry jest za dużo wolnego miejsca, a oczy modela są w samym centrum kadru. Należałoby przesunąć aparat nieco w dół. :)

To tak w dużym skrócie. Pokazałbyś fotkę komuś obeznanemu, to z pewnością powiedziałby Ci więcej, jak należy robić zdjęcia portretowe. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2008 o 15:10, Arclight napisał:

Szczerze mówiąc uważam, że "kolejfoto" nie jest skierowane do każdego.


Ja już Ci kiedyś pisałem, że ja jestem może nie miłośnikiem kolei, ale uwielbiam koleją jeździć... Nie ma porównania do jazdy samochodem. Szkoda jednak, że nie mam kolei jak Francja, Niemcy, Hiszpania. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 20:38, destro177 napisał:

Czy warto się pakować w coś takiego? Czy koniecznie muszę wydać ponad 2 000 żeby robić
w miarę dobre zdjęcia takim zoomem? /.../

Moje zdanie już znasz: na optyce nie warto oszczędzać. Chociaż wszystko zależy od preferencji... Jeśli faktycznie nie masz zamiaru często korzystać z dłużych ogniskowych, to jeden z tych obiektywów będzie dobrym wyborem. Pytanie brzmi, czy przy takim podejściu jest sens kupować tele... Argumentacja "żeby mieć" mnie nie przekonuje. Jak kupujesz, to kupuj świadomie, wiedz do czego będziesz szkła używał i czy faktycznie jest ono Ci potrzebne.

Znam użytkowników tej Sigmy. Ich potrzeby spełnia, nie narzekają. Z Canonem 55-250 nie miałem styczności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak obiecałem tak też czynię, fotki z wycieczki rowerowej po Puszczy Białowieskiej i w sumie nie jestem zadowolony bo zdjęcia nie wyszły. Po za tym nie upolowałem kolejki wąskotorowej, tylko stojącą jako eksponat na stacji - trudno, aura nie rozpieszczała, upał i 70km na dwóch kółkach... na ostatnim ja;)

20080712190204

20080712190222

20080712190243

20080712190301

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować