Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 16.06.2008 o 14:31, azure83 napisał:

Zdjęcia są boskie. (...)


Dzięki za miłe słowa :-)
Tak na marginesie to zapraszam na www.pbase.com/kendzierski :-)

A żeby nie było na pusto to coś wrzucę :)
Gdynia

20080704164234

20080704164243

20080704164301

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2008 o 16:43, Comatus napisał:

Tak na marginesie to zapraszam na www.pbase.com/kendzierski :-)

Pewnie Cię nie zaskoczę jak powiem, że najbardziej podobają mi się galerie Costa del Norte ;) Rozpłynęłam się przy nich :) chociaż inne zdjęcia też bardzo ładne. Ty na ławce - rewelacja! Bardzo fajne ujęcie :) niezapominajki urocze. I znakomite zdjęcia lotnictwa. Masz talent, chłopie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2008 o 17:04, azure83 napisał:

Masz talent, chłopie!


Staram się jak mogę ;) Jeszcze raz dzięki za miłe słowa.
A Costa del Norte to najczęsciej odwiedzana moja galeria.

No i żeby nie było na pusto to zdjecia z wypadu do stoczni (Remontowa SA).

20080704201948

20080704202026

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem w planach zakup Panasonica DMC-FZ8, ale w moim mieście jest w bardzo wysokiej cenie (950 zł). Za 230 z więcej można kupić FZ-18. Czy posiadacz tego modelu lub podobnego mógłby napisać coś o tym aparacie i czy używanie kart Secure Digital jest komfortowe? Na razie miałem do czynienia tylko ze zwykłym kompaktem, ale wolę kupić coś lepszego, co starczyłoby mi na dłuższy okres.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2008 o 20:42, lewak napisał:

Miałem w planach zakup Panasonica DMC-FZ8, ale w moim mieście jest w bardzo wysokiej
cenie (950 zł). Za 230 z więcej można kupić FZ-18. Czy posiadacz tego modelu lub podobnego
mógłby napisać coś o tym aparacie i czy używanie kart Secure Digital jest komfortowe?
Na razie miałem do czynienia tylko ze zwykłym kompaktem, ale wolę kupić coś lepszego,
co starczyłoby mi na dłuższy okres.

Zarówno FZ8 jak i fz18 to jak na kompakty dobre aparaty, mnogość ustawień manualnych dobra optyka. Do wad(choć nie za bardzo przeszkadzających) zaliczam średniej jakości wyświetlacz LCD i średniej jakości plastik użyty w obudowie. A tak to polecam np tutaj http://pcmagnum.pl/advanced_search_result.php?keywords=fz8&x=0&y=0 jest sporo tańszy i wysyłka gratis. A z tego co wiem mieli jakiś czas temu promocję na te aparaty (oryginalna torba ) sam w tym sklepie kupiłem nikona d40 z torbą, statywem, lampą błyskową, kartą pamięci 4GB tylko musiałem napisać maila czy nie mają jakiejś promocji.

EDIT - oba miałem w ręku i pstryknąłem nimi kilkadziesiąt fotek, więc piszę swoje pierwsze wrażenia, dostęp do najważniejszych opcji menu latwy i intuicyjny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2008 o 22:14, czaja24 napisał:

A tak to polecam np tutaj jest sporo tańszy i wysyłka gratis.


Dzięki za wszystko, ale muszę kupić aparat na raty. Wiem, że wysyłkowo jest dużo taniej, ale to nie ode mnie zależy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2008 o 22:28, lewak napisał:

> A tak to polecam np tutaj jest sporo tańszy i wysyłka gratis.

Dzięki za wszystko, ale muszę kupić aparat na raty. Wiem, że wysyłkowo jest dużo taniej,
ale to nie ode mnie zależy.

ale sam kupiłem na raty w tym sklepie - na odległość(pierwszy raz) i byłem dość miło zaskoczony obsługą

znaczy pierwszy raz kupowałem na raty nie musząc jeździć do sklepu tylko kurier do mnie przyjechał z dokumentami i bodajże 5 dni po złożeniu zamowienia i 3 dni po podpisaniu umowy miałem sprzęt w domu;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No, dzisiaj odebrałem swój aparat cyfrowy - BenQ C840 :)

Nie jest to jakiś zwykły sprzęt - ot, domowy kompakt. Potrzebowaliśmy czegoś taniego, ale w miarę dobrego i wybór padł na ten sprzęt. Jestem z niego zadowolony, robi ładne zdjęcia. Co prawda mam problemy z robieniem zdjęć z lampą, bo jak jej użyje to lampa oświetli tylko środek, a reszta jest ciemna - choć też zależy od światła. Denerwuje mnie również fakt, że gdy zmienię sobie ISO, to automatycznie wyłącza się stabilizator - ale czego wymagać za 230 zł? ;-)

Okej, pora na prezentacje kilku zdjęć zrobionych pół godziny temu. Pogoda nie dopisuje - szaro, buro, a więc i zdjęcia nie są rewelacyjne, ale wybrałem te moim zdaniem najładniejsze.

1# flowers - barwnie uchwycone kwiatki :)
2# Krzyż św. Andrzeja - bez obróbki
3# Krzyż św. Andrzeja - po drobnej obróbce, troszkę rozjaśnione, usunięty szum
4# kwiatek na makro
5# Opel wiecznie żywy :D

20080705215726

20080705215801

20080705215808

20080705215934

20080705220057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam następujące pytanie. Otóż nie wiem jaką najlepiej ustawić sobie czułość w aparacie. Jest to model Canon PowerShot A640. Nigdy tak w opcje się nie zagłębiałem i robiłem tylko zdjęcia i dokładnie nie wiem jaką ustawić. Raz mam szumy a raz nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2008 o 11:31, juke napisał:

Mam następujące pytanie. Otóż nie wiem jaką najlepiej ustawić sobie czułość w aparacie.
Jest to model Canon PowerShot A640. Nigdy tak w opcje się nie zagłębiałem i robiłem tylko
zdjęcia i dokładnie nie wiem jaką ustawić. Raz mam szumy a raz nie.

Najlepiej pracować na ISO 100, wtedy nie ma w ogóle szumów. ISO 200 też zazwyczaj jest OK. Ty masz prawdopodobnie ustawione AutoISO, dlatego raz są szumy, raz ich nie ma. Wszystko zależy od oświetlenia itp. Oczywiście dobór ISO zależy od warunków, w jakich focimy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak najniższą, wtedy szumy będą najmniej widoczne. O ile pamiętam, w A610 było to ISO 50, tak więc w Twoim aparacie też pewnie taka jest najniższa. Pamiętaj jednak, że im mniejsza czułość tym dłuższe czasy migawki, ale IMHO nie warto dawać więcej jak ISO 100 - szumy (zwłaszcza przy słabym oświetleniu) będą już widoczne co niewątpliwie pogorszy jakość zdjęcia.

Oczywiście dotyczy to kompaktów, w lustrzankach nawet przy ISO 800 szum jest marginalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A dzięki za rady. Ja robiłem najczęściej na wysokich czułościach i nie wiedziałem czy to dobrze czy źle. :D To i tak dużych szumów specjalnie nie było. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2008 o 12:13, Arclight napisał:

Oczywiście dotyczy to kompaktów, w lustrzankach nawet przy ISO 800 szum jest marginalny.


Zależy jeszcze w jakich lustrzankach ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2008 o 22:01, master matrox napisał:

No, dzisiaj odebrałem swój aparat cyfrowy - BenQ C840 :)

Mam identyczny aparacik jst ok.
Mogę ci podać kilka wskazówek mam go 3 tyg to już go całego obcykałem :)
Po pierwsze jeśli chodzi o zdjęcia w ciemności używaj flasha automatycznego po drugie ustaw ekspozycje na 0.7-1.0 zdjęcia w tym wypadku powinny wyjść jasne. Nie używaj lampy do scen nocnych bo wątpie byś go utrzymał bez ruchu.
Niestety w stabilizacji iso musi działać według ubodobań aparatu czyli sam musi sobie dopierać iso.
Jest to cyfrowy stabilizator więc za dużo się nie spodziewajmy, w takim wypadku radze ci używać funkcji Shake-Free, która jest lepsza a iso nie szaleje max iso 400.
Jeśli robisz zdjęcia w odległości do 50cm obojętnie czy obraz czy pokój zawsze używaj trybu makro wtedy zdjęcia będą wyraźne. AF używaj po 50cm i wyżej.
Otrości [PF] używaj tylko gdy obiektyw nic nie widzi tzn. gdy robisz zdjęcie w całkowitej ciemności wtedy ostrość powinna się ustawić dobra chodź nie będzie taka dobra jak przy AF.
Jeszcze jako ciekawostke ci powiem w menu mając ustawioną funkcje śledzenie twarzy możesz odrazu nie zauważyć wykrywania twarzy postaci wiąże się to dość mało dopracową technologią czyli wolną zacznie dopiero reagować ona po 3-7sek po celowaniu aparatu w osobe, ale przydaje się gdy chcemy osobę wyraźną :).
PS. przy znaku powineś użyć makro takto zdjęcie było by wyraźniejsze. Niestety marko w tym aparacie jest od 15-50cm i dlatego zdęcie jest mało ostre. A jak mówiłem aparat ze zdjęciami radzi sobie ok.
Masz próbki ostrych zdjęć :)
Zdjęcie 3 było robione w całkowitej ciemności.

20080706184125

20080706184232

20080706184317

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy da się jakoś "hurtowo" zmniejszyć rozdzielczość zdjęć i tym samym ich rozmiar? Pytam się ponieważ na komputerze mam ich około 1000 i nie uśmiecha mi się downscalling każdego z osobna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aha - w internecie znalazłem tylko poradniki jak zrobić takie coś, ale tylko w Adobe PS, a tego oczywiście nie posiadam. Mam tylko Irfan View.


(przepraszam za drugiego pod rząd posta, nie mam możliwości edytowania poprzedniego)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2008 o 11:19, Dincooo napisał:

Czy da się jakoś "hurtowo" zmniejszyć rozdzielczość zdjęć i tym samym ich rozmiar? Pytam
się ponieważ na komputerze mam ich około 1000 i nie uśmiecha mi się downscalling każdego
z osobna...

Na pewno jest wiele takich programów. Ja kojarzę choćby IrfanView, kiedyś używałam właśnie w tym celu. Programik jest zresztą darmowy.

edit: widzę po Twoim drugim poście, że go posiadasz ;) Wystarczy w menu File wybrać Batch Conversion -> Advanced - i tam wszystko poustawiać.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2008 o 11:19, Dincooo napisał:

Czy da się jakoś "hurtowo" zmniejszyć rozdzielczość zdjęć i tym samym ich rozmiar? Pytam
się ponieważ na komputerze mam ich około 1000 i nie uśmiecha mi się downscalling każdego
z osobna...

ACD See Photo Manager - możesz sobie ściągnąć triala na 2 tygodnie i to zrobić ewentualnie kupić ja kupiłem (170zł), tylko że dla mnie to jest narzędzie na codzień używane do pracy i zarządzania kilkudziesięcioma tysiącami fotek:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2008 o 16:01, azure83 napisał:

edit: widzę po Twoim drugim poście, że go posiadasz ;) Wystarczy w menu File wybrać Batch Conversion -> Advanced - i tam wszystko poustawiać.


Dzięki i ja! Właśnie sobie instalowałem ten program i widzę, że bardzo sie przyda. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak się właśnie dokopałem do minifelietonu Smugglera w CDA, w którym pisze o błyskach fleszy na stadionach. Przy okazji Euro ostatnio się z tego nabijałem:) I zawsze śmieję z mojej dziewczyny jak bierze mojego EOSa i włącza tryb "zielony dla zielonych" :) Szkoda że ludzie wydają kupę kasy na super aparaty (przynajmniej w ich mniemaniu, a na pewno z dużą ilością MP) i strzelają zdjęcia gości siedzących przed nimi, bo aparat wybrał sobie punkt ostrości nie w tym miejscu co by chcieli:) No ale ja tłumaczę swojej lubej co i jak ma robić żeby zdjęcie wyszło ładne, więc raczej przestanie to robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować