Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 17.01.2009 o 14:33, Chester001 napisał:

Kolejna wyprawa, kolejne zdjecia...


Nie będę się wypowiadał o Twoich zdjęciach od strony technicznej, bo są tu lepsi specjaliści ode mnie. Co do tematów to są takie jakie są, czyli nic specjalnego. Pod tym względem największy potencjał posiada pierwsze, ale sporo mu do ideału.
Jedno chciałbym jednak podkreślić. Moim zdaniem robisz postępy - zaczynasz kadrować zdjęcia w sposób świadomy. Nie wszystkie są trafne i mi się podobają (np. "panoramy") ale mimo wszystko widać, że nie są przypadkowe, co było bolączką Twoich poprzednich prezentacji. Oby tak dalej. Powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie fakt ze kazde zdjecie ma inny stosunek bokow czyli jest de facto cropem dyskfalifikuje to stwierdzenie :

"zaczynasz kadrować zdjęcia w sposób świadomy"

Technicznie niestety jest slabiutko tak samo tematycznie , nie wiem czy to aparat ogranicza autora czy autor aparat.... Chester staraj sie fotografowac cos ciekawego , co samo w sobie zainteresuja potencjalnych ogladajacyh a dzieki twoim zabiega wrazenie bedzie wieksze , wiem ze zamek w malborku jest tak samo banalny jak troche blota na polu , ale jednak to pierwsze latwiej ciekawie pokazac a po drugie napewno kazdy chetniej obejzy.... Porywasz sie na fotografowanie niczego , a to niestety zazwyczja sie nie udaje ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 15:07, libero85 napisał:

Jak dla mnie fakt ze kazde zdjecie ma inny stosunek bokow czyli jest de facto cropem

Ok w takim razie mam kadrować tak aby zdjęcia miały jednakowe wymiary ? 0_o
Czy to aż tak źle ze każde zdjęcie ma inne wymiary ?
Inna sprawa... mówisz że nic nie ma ciekawego to co mam siedzieć w domu bo koło mnie gdzie mieszkam nic nie ma interesującego ?
Może jakieś porady jak te moje błędy naprawić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 15:16, Chester001 napisał:


Ok w takim razie mam kadrować tak aby zdjęcia miały jednakowe wymiary ? 0_o


Twoim celem powinno byc by kadr z aparatu byl idealny lub chociaz prawie, robienie byle jak bo potem sie cos fajnego wytnie niczego nie uczy. Wiesz stosunki bokow to nie jest jakis tam wymysl dziwakow , choc dzis sie juz troche zdezaktualizowal , kwadrat sie wytnie z prostokata , 6x7 to format idealny dla oszolomow ... itp.

Dnia 17.01.2009 o 15:16, Chester001 napisał:

Czy to aż tak źle ze każde zdjęcie ma inne wymiary ?


Dla mnie tak ... ale to moje zdanie

Dnia 17.01.2009 o 15:16, Chester001 napisał:

Inna sprawa... mówisz że nic nie ma ciekawego to co mam siedzieć w domu bo koło mnie
gdzie mieszkam nic nie ma interesującego ?


No tu jest problem niestety niezalezny od ciebie , wiec fakt ze sobie lazisz tu i tam to plus i napwno z korzyscia ale naprzyklad jezeli mieszkasz w malym miescie to mozna by bylo zainteresowac sie streetphoto , pokazac ludzi , ich emocje , zajecia , nie wszedzie sa piekne widoki , cuda natury itp.... a ludzie tak.

Dnia 17.01.2009 o 15:16, Chester001 napisał:

Może jakieś porady jak te moje błędy naprawić ?


Trudno mi cos Ci radzic , nie wiem na ile pozwala Ci aparat , ale np zdjecie wyprawa8, gdyby aparat pozwalal to sfotografowal bym ciasniej na tym czyms po lewej i od prozdu lub pod lekkim kontem a nie od gory , by pokazac te sterczace "włoski" ale jezeli juz wybrales taki kadr to trzeba bylo zadbac o to by czubek byl ostry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Mozesz jeszcze fotografowac kolezanki i podrywac je na fotografa , ale do tego potrzeba wiekszy sprzet ;p by byc bardziej wiarygodnym :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 15:40, libero85 napisał:

EDIT: Mozesz jeszcze fotografowac kolezanki i podrywac je na fotografa , ale do tego
potrzeba wiekszy sprzet ;p by byc bardziej wiarygodnym :D

ale sprzęt potrzebny jest w spodniach czy w ręku. a może sprzęt ze spodni potrzebny jest w ręku? a tam większy, wystarczy najprostsze lustro i "dłuuuuuga lufa" i można rwać, ty z tą swoją 50 to za duzo nie poderwiesz ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 16:01, czaja24 napisał:

ale sprzęt potrzebny jest w spodniach czy w ręku. a może sprzęt ze spodni potrzebny jest
w ręku? a tam większy, wystarczy najprostsze lustro i "dłuuuuuga lufa" i można rwać,


No ale chester chyba ma kompakt :) wiec byle jakie lustro jest wieksze niz ten kompakt :)

Dnia 17.01.2009 o 16:01, czaja24 napisał:

ty z tą swoją 50 to za duzo nie poderwiesz ;P


Dlatego mam wielki post ;p

Spoiler

I 105mm w zanadrzu



Ale i to czasem powoduje smiech modelki :(
http://img509.imageshack.us/img509/2776/al20009atq3.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 15:16, Chester001 napisał:

Ok w takim razie mam kadrować tak aby zdjęcia miały jednakowe wymiary ? 0_o

Kadorwać przy zachowaniu takich samych proporcji boków.

Dnia 17.01.2009 o 15:16, Chester001 napisał:

Czy to aż tak źle ze każde zdjęcie ma inne wymiary ?

Nie, jeżeli kadorwałeś świadomie. Musisz wiedzieć, kiedy zastosować kadr 3:2 lub 4:3, a kiedy proporcje 16:9 czy kadrować w kwadracie. Jeżeli ucinasz sobie bezkarnie ze zdjęcia jeden, drugi bok, to efekt końcowy będzie raczej kiepski. Jeżeli wiesz, co i w jaki sposób chcesz pokazać, wtedy kadrowanie idzie zdecydowanie łatwiej.

Dnia 17.01.2009 o 15:16, Chester001 napisał:

Inna sprawa... mówisz że nic nie ma ciekawego to co mam siedzieć w domu bo koło mnie
gdzie mieszkam nic nie ma interesującego ?

Nie, skądże. Bardzo dobrze, że wyszedłeś z domu. Twój problem polega na tym, że po jednym wyjściu w plener chciałbyś, by wszystkie Twoje zdjęcia były udane. A tak niestety nigdy nie jest.

Zauważ, że fotografujesz krajobraz lub jego elementy. Pomijając już fakt, że łamiesz większość reguł kompozycji, i że zdjęcia są w większości źle naświetlone, po prostu fotografujesz o złej porze dnia. Nigdy nie jest tak, że wystarczy cyknąć zdjęcie i iść dalej. Jeśli zależy Ci na dobrym ujęciu, musisz wrócić w konkretne miejsce o dobranej porze dnia i odpowiednim zachmurzeniu, by uzyskać najlepsze światło dla danej sceny. Inna sprawa, to odpowiednio je wykorzystać.

Dnia 17.01.2009 o 15:16, Chester001 napisał:

Może jakieś porady jak te moje błędy naprawić ?

Więcej samokrytycyzmu i zapału, bo coś mi się widzi, że nawet nie tknąłeś poradników, do których dostałeś linki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 16:49, Chester001 napisał:

Zachęcam do powiedzenia coś na temat moich zdjęć. Byś mógł się wypowiedzieć, bym poczytał
co masz do powiedzenia...

Nie chce mi się, bo Bumber i Libero85napisali znacznie więcej niż ja bym był w stanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2009 o 15:07, libero85 napisał:

Jak dla mnie fakt ze kazde zdjecie ma inny stosunek bokow czyli jest de facto cropem
dyskfalifikuje to stwierdzenie :

"zaczynasz kadrować zdjęcia w sposób świadomy"


Używając tego stwierdzenia miałem na myśli tylko to co stwierdziłem, nic poza tym. Przycięcie oryginalnego kadru do formatu panoramy nazwałem właśnie w ten sposób, bo zostało uczynione świadomie, nieprawdaż? A to czy było słuszne i z sensem jest całkiem inną kwestią. Gdyby Chester przyciął swoje zdjęcie na kształt kółka, trójkąta czy gwiazdki też by zrobił to świadomie i tylko o taką świadomość mi się rozchodziło ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2009 o 13:19, destro177 napisał:

Wrzucam dla Waszej rozrywki, co byście mieli do czego się czepiać ;) (wiem, że kadr centralny,
inaczej tego zdjęcia nie widziałem)

A może by tak z góry cyknać zdjęcie /?/
trochę niedoświetlone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Weekend się powoli kończy, a ja miałem w planach wyskok na jakąś sesje w plener i tak też uczyniłem. Jednakże nie wszystko poszło po mojej myśli. Wybrałem się w piątek przy pięknej, słonecznej pogodzie za miasto, lecz przed tym zahaczyłem do sklepu po kartę pamięci. Biorąc pod uwagę fakt, iż karty SD są strasznie tanie, postanowiłem zaopatrzyć się w 4Gb. Szkoda, że zapomniałem iż mój Lumix przyjmuje tylko 2Gb. Niestety fakt ten uświadomiłem sobie będąc już na miejscu. Tak więc zostałem z marną (w dodatku zapchaną) 512-stką na pokładzie, ani szału, ani rewelacji ani nawet wielu zdjęć nie ma :( Mimo to są jakieś plusy :D mam nauczkę, że zachłanność nie popłaca :D
(aż/tylko) Dwa zdjęcia do wglądu:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/587bce9f7d8b0821.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/1f5f7118f0e2b162.html

Nie wiem czemu ale, gdy chcę dodać zdjęcie wyrzuca mnie z całego postu :/ Dlatego też zdjęcia hostowane na fotosiku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2009 o 16:39, 88Bonzo napisał:


Kadry nawet fajne , niby nic a jakos tak chetnie sie patrzy.
Szkoda ze nawaliles na gruncie ekspozycji co na 2 zdjeciu rzuca sie bardzo wyraznie w oczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2009 o 16:54, libero85 napisał:

Kadry nawet fajne , niby nic a jakos tak chetnie sie patrzy.
Szkoda ze nawaliles na gruncie ekspozycji co na 2 zdjeciu rzuca sie bardzo wyraznie w
oczy.



Gdybym miał większy arsenał zdjęć, być może udałoby mi się wybrać coś lepszego :D tak to wstawiłem wszystko co miałem xD Nie ma to jak godzinny spacer przez zaśnieżone pola po to by zrobić dwie marne fotki :x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam dokładnie te same uwagi co libero od siebie dodam że przy panoramach unikaj zniekształceń jak na 2 zdjęciu bo psują one przeważnie nawet dobre zdjęcie. Od siebie dodam fotkę co by chester miał temat do fotografii u siebie, kadr wiem że taki sobie ale co mi tam niech będzie

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3c596e43776f3634.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiegoś dobrego aparatu cyfrowego w cenie ok 200-350 zł.
Od razu mówię ,że chce robić tyle samo zdjęć co kręcić filmów ,a więc oczekuje od aparatu dobrej jakości filmików. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Często gęsto jest tak że mimo iż dany aparat nie ma w specyfikacji że obsługuje więcej niż 2 GB to warto go wziąć ze sobą i sprawdzić. Spróbuj może jednak zobaczy 4 GB, mój kodak też ma 2 GB max a mam w nim 4 GB sdhc. (dodam więcej.. nawet czytałem ze nie obsługuje SDHC i Co Ty na to ? )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować