Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 19.06.2011 o 21:22, Bumber napisał:

Na pewno warto zaopatrzyć się w takie cacko, bo można osiągnąć naprawdę świetne efekty w fotografii makro. Praktycznie za grosze, bo jeśli porównamy cenę takiego konwertera z obiektywem makro... ;)


Hehe postanowione więc. Podliczyłem, że nawet kupując w zwykłym sklepie wydam max 250 złotych na oryginalny pierścień adaptacyjny i konwerter. Sądzę, że warto.
Z tym filtrem też coś pomyślę, mogą być fajne efekty. :-)
Jak będę miał czasu trochę więcej to ruszam na zakupy i zamieszczę fotki, jak już będę miał coś dobrego. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2011 o 21:38, HumanGhost napisał:

Hehe postanowione więc. Podliczyłem, że nawet kupując w zwykłym sklepie wydam max 250
złotych na oryginalny pierścień adaptacyjny i konwerter. Sądzę, że warto.
Z tym filtrem też coś pomyślę, mogą być fajne efekty. :-)

Polarek trzeba mieć obowiązkowo w torbie razem z aparatem. To jeden z podstawowych i najczęściej używanych filtrów, którego efektów nie da się podrobić w Photoshopie.

Dnia 19.06.2011 o 21:38, HumanGhost napisał:

Jak będę miał czasu trochę więcej to ruszam na zakupy i zamieszczę fotki, jak już będę
miał coś dobrego. :-)

Koniecznie. Dla inspiracji zajrzyj tutaj: http://www.stopa.cso.pl/ . Tutaj masz też ciekawą stronę ze wskazówkami do fotografii marko: https://sites.google.com/site/zkodys/ . Jak się człowiek wczyta, to i sporo zrozumie. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję Waszej pomocy w wyborze nowego aparatu. Od paru lat jestem użytkownikiem Fuji S5500, niestety widać, że się już zestarzał. Jego głównymi wadami są waga oraz gabaryty. Ze względu na wakacyjne wyjazdy potrzebuję czegoś mniejszego i lżejszego. Oczywiście nie chodzi o te całkiem maciupkie kieszonkowce, ale zdecydowanie coś, od czego nie bolą kręgi szyjne od noszenia. ;)

Co jest dla mnie ważne:
- tryb manualny,
- dobre fotografie przy słabym oświetleniu,
- mała waga/gabaryty,
- stabilizacja obrazu,
- dobrze, by miał wizjer (wiem, że to jednak mało realne w tych mniejszych aparatach),
- cena: do 1000 zł (ale jestem w stanie dać więcej, za naprawdę dobry sprzęt).

Znalazłem takie oto aktualne porównanie kompaktów:
http://www.optyczne.pl/10.1-Test-Test_wakacyjnych_kompakt%C3%B3w_2011_Wst%C4%99p.html
Podoba mi się Canon oraz Lumix. Co możecie mi doradzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2011 o 16:23, HumanGhost napisał:

Czy filtry polaryzacyjne mają gwint z obu stron? Głupie pytanie, ale już mnie trochę
zakręciły te akcesoria. ;]


Mój kołowy CPL 52mm ma gwint jednostronny

btw... korzysta może ktoś z takumara 1.4/50mm ? bo planuje się połasić na ten słoiczek :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Jak już wspominałem jakiś czas temu w tym temacie zbliżam si do kupna lustrzanki.
Wiodącym mnie modelem jest Canon 1000D ale odpychają mnie 2 sprawy, mianowicie jest to brak stabilizacji obrazu (dosyć trudno mi utrzymać nieco trzęsące się dłonie) i wyjścia HDMI.

Budżet to 2 tyś. Mam się tym nie przejmować czy szukać coś innego w tej klasie amatorskiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się ostatecznie nad kupnem filtra polaryzacyjnego z jednej z dwóch firm: Marumi lub Hoya.

http://allegro.pl/hoya-filtr-polaryzacyjny-55mm-japonska-jakosc-i1670084940.html

http://allegro.pl/marumi-polaryzacyjny-c-pl-52mm-made-in-japan-i1673030381.html

Oba mają gwinty z obu stron, więc przykręcenia do takiego jakiegoś konwertera nie powinno stanowić problemu. Mam tylko nadzieję, że nie będzie przeszkadzał wysuwaniu się obiektywu przy nakręconym pierścieniu adaptacyjnym. Jak myślicie, jak bym poszedł do Fotojokera z aparatem to daliby mi nakręcić filtr na aparat w celu sprawdzenia "kompatybilności? ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako całkowity nowicjusz w sferze lustrzanek, a tym samym po przewertowaniu kilkunastu for tematycznych - ostatecznie mam na oku dwa modele: Nikon D90 czy Pentax K-r? Póki co zbieram opinie, zakup w niedalekiej przyszłości. Z góry dzięki za wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2011 o 21:39, Smileyer napisał:

Cześć :) Jak już wspominałem jakiś czas temu w tym temacie zbliżam si do kupna lustrzanki.
Wiodącym mnie modelem jest Canon 1000D ale odpychają mnie 2 sprawy, mianowicie jest to
brak stabilizacji obrazu (dosyć trudno mi utrzymać nieco trzęsące się dłonie) i wyjścia
HDMI.

Trzęsące się dłonie na stanowią problemu, jeśli fotografujesz z krótkim czasem naświetlania. :)

Fakt, Canon nie posiada stabilizacji obrazu w korpusie. Jeśli chcesz mieć taki "bajer", musisz wykosztować się na obiektyw weń wyposażony. Myślę jednak, że do lustrzanki entry-level nie potrzeba stabilizacji. Przydaje się ona przy teleobiektywach, gdy fotografujesz w złych warunkach oświetleniowych (i to nie obiekty ruchome!).

Brak wyjścia HDMI faktycznie może stanowić wadę. Dlatego zamiast stareńkiego 1000D proponuję nowszego 1100D. :)

Generalnie na tej półce powinna zadowolić Cię każda lustrzanka... wszystkie są do siebie podobne, a jako amator nie odczujesz wielkiej różnicy w jakości zdjęć pomiędzy korpusem Sony czy Nikona lub Canona...

Dobrym wyjściem może być zakup wspomnianego wyżej Nikona D3100. O ile dobrze pamiętam, udziela on wskazówek fotografowi podczas pstrykania zdjęć, co może być przydatne, jeśli jesteś totalnie zielony w tym temacie i nie jesteś bardzo dociekliwy. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2011 o 17:12, HumanGhost napisał:

Zastanawiam się ostatecznie nad kupnem filtra polaryzacyjnego z jednej z dwóch firm:
Marumi lub Hoya.

Spotkałem się z opinią, że polarki Marumi potrafią dać na zdjęciu widoczny brązowy zafarb. Znam tylko z opowieści, ale uprzedzam. ;)
Sam posiadam polarek Hoya i nie narzekam. :)

Dnia 25.06.2011 o 17:12, HumanGhost napisał:

Oba mają gwinty z obu stron, więc przykręcenia do takiego jakiegoś konwertera nie powinno
stanowić problemu. Mam tylko nadzieję, że nie będzie przeszkadzał wysuwaniu się obiektywu
przy nakręconym pierścieniu adaptacyjnym. Jak myślicie, jak bym poszedł do Fotojokera
z aparatem to daliby mi nakręcić filtr na aparat w celu sprawdzenia "kompatybilności?
;]

Nie za bardzo rozumiem tego motywu z gwintem obustronnym...

Sprawa wygląda tak: polarek z jednej strony (tej "sztywnej") posiada gwint, umożliwiający nakręcenie go bezpośrednio na obiektyw/filtr/konwerter/etc. Z drugiej zaś strony (tej "ruchomej", którą kręcimy, by uzyskać efekt polaryzacji) zazwyczaj też znajduje się gwint, umożliwiający nakręcenie na polarka jeszcze jednego filtru. Z tym że w praktyce i tak się tego nie robi, gdyż jest to... niewygodne. Bo skoro polarkiem się kręci, to jaki filtr można dodatkowo założyć na niego? UV? Bez sensu, to tylko dodawanie kolejnych soczewek przed obiektywem...

Kupujesz więc tulejkę do swojego Lumixa i zakładasz nań polarek i możesz kręcić i polaryzować sobie ile dusza zapragnie. ;) Dobrze dobrana tulejka (czyli taka przewidziana do tego modelu aparatu) nie może w żaden sposób ograniczyć ruchu obiektywu, tzn. musi on się mieścić w tulejce nawet przy maksymalnym wydłużeniu ogniskowej.

Po co Ci więc te dwa gwinty, bo nadal nie rozumiem? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2011 o 23:44, Bumber napisał:

Po co Ci więc te dwa gwinty, bo nadal nie rozumiem? :)


Dobrze jednak zrozumiałeś. Chodziło mi właśnie o gwinty z obu stron. :-)
Z tą tulejką jest kwestia taka, że gdy zakładam pierścień firmowy lumixa to przy dużym zoomie obiektyw dociera do gwintowania. W związku z tym moje wątpliwości czy po nakręceniu filtra polaryzacyjnego na pierścień maksymalnie wysunięty obiektyw nie będzie nachodził na filtr. To bym chciał sprawdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2011 o 08:53, HumanGhost napisał:

Dobrze jednak zrozumiałeś. Chodziło mi właśnie o gwinty z obu stron. :-)

No tak, tylko w jakim celu? Chcesz coś jeszcze na filtr polaryzacyjny nakręcać?

Dnia 26.06.2011 o 08:53, HumanGhost napisał:

Z tą tulejką jest kwestia taka, że gdy zakładam pierścień firmowy lumixa to przy dużym
zoomie obiektyw dociera do gwintowania. W związku z tym moje wątpliwości czy po nakręceniu
filtra polaryzacyjnego na pierścień maksymalnie wysunięty obiektyw nie będzie nachodził
na filtr. To bym chciał sprawdzić.

Nie powinien. W każdym filtrze jest trochę miejsce pomiędzy gwintem a szkiełkiem. Jeśli obiektyw nie wystaje z tulejki, to wszystko powinno być ok.

Nie wiem czy w sklepie pozwolą Ci wyjąć filtr... Raz, że jest to ryzykowna sprawa, bo klient może upuścić albo porysować, a dwa, że pudełka z filtrami są zazwyczaj zaklejone taśmą z kilku stron.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak rozbudowaną odpowiedź :)
Swoją przygodę z lustrzanką dopiero pragnę zacząć, chociaż fotografowałem już zwykłymi cyfrówkami.
Nie szukam jakiegoś niesamowitego sprzętu,którego nie będę mógł ogarnąć ale czegoś na dobry start, co pozwoli mi samemu rozwijać umiejętności, i powoli otwierać przed sobą świat fotografii.
Dlatego też nie chce zbyt przepłacić abym potem mógł zakupić lepszy obiektyw.


Mógłbyś mi powiedzieć jeszcze coś na temat obiektywów Canona i niezbędnych do aparatu dodatków np. filtry uv , są one niezbędne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2011 o 10:32, Smileyer napisał:

Nie szukam jakiegoś niesamowitego sprzętu,którego nie będę mógł ogarnąć ale czegoś na
dobry start, co pozwoli mi samemu rozwijać umiejętności, i powoli otwierać przed sobą
świat fotografii.

Tak jak napisałem - praktycznie nada się każda lustrzanka z najniższej półki. Będąc nowicjuszem, i tak nie odczujesz dużej różnicy pomiędzy poszczególnymi modelami. Tym bardziej, jeśli będziesz porównywał modele z wyższej półki - nie będziesz w stanie nawet wykorzystać w pełni ich możliwości.

Stąd też jak najbardziej popieram kupno tańszego body i dołożenia do obiektywu. :)

Dnia 26.06.2011 o 10:32, Smileyer napisał:

Mógłbyś mi powiedzieć jeszcze coś na temat obiektywów Canona i niezbędnych do aparatu
dodatków np. filtry uv , są one niezbędne ?

Obiektywy Canona są takie jak w innych systemach - przynajmniej z punktu widzenia amatora. Naturalnie istnieją różnice pomiędzy systemami (np. Canon ma jasne i tanie stałki w ofercie, a także jasne i horrendalnie drogie długie teleobiektywy), ale na tym etapie nie powinno Cię to interesować.

Powiem tak: wybierając swoją pierwszą lustrzankę, idź do MM albo innego sklepu dla idiotów i pomacaj. Weź do ręki, zobacz, czy dobrze leży, spójrz przez wizjer, itd. I ten aparat, który będzie wydawał Ci się najwygodniejszy, będzie też dla Ciebie najlepszy. Serio.

Piszę to opierając się na własnych doświadczeniach. Kilka lat temu sam szukałem pierwszego lustra, wertowałem fora, czytałem, porównywałem, testowałem... a i tak kupiłem ten sam model, który pożyczył mi sąsiad, żebym sobie użytkował przez weekend i sprawdził, czy mi odpowiada. :)

Mam Canona, ale z perspektywy czasu trochę żałuję wybór tego systemu. Nie dlatego, że jest on zły - jest równie dobry jak inne, ale wszystko zależy od preferencji. Ja fotografuję głównie krajobrazy, a do tego puszki Nikona dają się bardziej - niższe szumy, większa dynamika matrycy, etc. Ale nie narzekam, różnice nie są wielkie. Każdym aparatem można przecież zrobić dobre zdjęcie. :)

Moja rada jest taka: jeśli jeszcze nie wiesz, czy fotografia Cię wciągnie, kup body z obiektywem kitowym. Pocykasz i zobaczysz, czy będziesz chciał wyłożyć więcej kasy na lepsze szkło. Dzisiaj szkło kitowe to nie to samo co jeszcze kilka lat temu (chyba nawet mają stabilizację), więc bez obaw.

Jeśli chodzi o filtry - UV sobie daruj, bo to tylko przezroczysta szybka. Nie daje nic więcej niż ochrona przedniej soczewki obiektywu, a to i tak tylko w szczególnych sytuacjach (np. przed zachlapaniem słoną morską wodą czy podczas burzy piaskowej ;)). Na pewno warto jest mieć w torbie filtr polaryzacyjny, poczytaj kilka postów wyżej, pisałem o tym.

Poza tym torba na aparat, pojemna karta pamięci i zapasowy akumulator (baaaardzo się przydaje). I na początek starczy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego :)
Widzę, że masz spore doświadczenie na temat fotografii. Rozjaśniłeś mi kilka ważnych kwestii i postaram się kierować Twoimi radami.
Mnie również fascynują krajobrazy, ale i także zabytki.

PS: niesamowita galeria :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2011 o 14:13, Smileyer napisał:

Dzięki kolego :)

Proszę uprzejmie. :)

Dnia 26.06.2011 o 14:13, Smileyer napisał:

Widzę, że masz spore doświadczenie na temat fotografii.

E tam, żadne doświadczenie. Ja ciągle nowicjuszem jestem. ;)

Dnia 26.06.2011 o 14:13, Smileyer napisał:

Rozjaśniłeś mi kilka ważnych
kwestii i postaram się kierować Twoimi radami.

Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania (np. odnośnie konkretnych modeli aparatów) - pisz śmiało. :)

Dnia 26.06.2011 o 14:13, Smileyer napisał:

Mnie również fascynują krajobrazy, ale i także zabytki.

Hm, ja już nawet nie pamiętam, co najbardziej chciałem fotografować, jak kupowałem pierwszy aparat. Na pewno już tego nie fotografuję, znalazłem sobie inny cel ;)

Dnia 26.06.2011 o 14:13, Smileyer napisał:

PS: niesamowita galeria :D

Dzięki :)

Mam jeszcze sporo zdjęć, które ciągle czekają na publikację... Nigdy nie mam czasu, żeby usiąść i wreszcie je wszystkie obrobić. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś mi polecić jakieś tutki fotograficzne, dobrą książkę czy miesięcznik :) ?

Gdzieś widziałem,że chyba na TVN Style albo podobnym kanale ma być dziś jaki nowy program poświęcony fotografii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować