Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Zmiana skali ocen w recenzjach na gram.pl

85 postów w tym temacie

Ale skoro mamy teraz skale 1-10 z ułamkami, to łatwo można sobie zagregować do procentowej skali 1-100. Nie wiem w czym problem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Imo, troche przeslodziliscie.
W sensie, rozumiem ogrom pracy jaki trzeba bylo wlozyc w ponowne ocenienie wszystkich gier, ale.

Na ten moment srednia wszyskich ocen, wychodzi mi grubo powyzej 8, co jest totalnym nieporozumieniem.
Wnioskujac z tego, w ciagu ostatnich 3 lat wyszlo grubo ponad 100 Must Have.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanie, czym będzie różnić się gra na 5,6 od gry na 5,7?

Może lepiej byłoby jakbyście zostali przy starym systemie - skala od 8 do 10...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do skali to nie zgadzam się z opisem 10,0 - gry otrzymywały już takie noty. To zamknięta grupa gier w której można naliczyć maksymalnie 20 tytułów. W momencie ich wydania odmieniały rynek i kierunek powstawania gier. Jeśli nawet nie były na ustach wszystkich graczy to na pewno wszyscy miłośnicy danego gatunku słyszeli o tej grze i chcieli w nią zagrać. Można od ręki podać parę tytułów choćby Diablo(pierwsza część), Baldurs Gate, Fallout(pierwsza część), Quak 2(zwłaszcza multi), Settlersy 2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2010 o 18:57, Mejste napisał:

Ale skoro mamy teraz skale 1-10 z ułamkami, to łatwo można sobie zagregować do procentowej
skali 1-100. Nie wiem w czym problem :)


W tym problem, że nie ma sensu rozciągać skali do przecinkowej. Dlaczego? Bo:

1. Tak na prawdę trudno uchwycić różnicę między 7,4 a 7,6.

2. Wprowadza to niepotrzebne komplikacje

3. Sprawia, że oceny są (paradoksalnie) mniej czytelne, niż w skali 1-10 (lub 0-10)

4. Zaokrąglenie do połówek (lub +/-) w zupełności wystarczy.


Aha, jeszcze co do opisu ocen:

1. Za dużo jest ocen "dobrych" i "złych", a za mało "średnich". Co stwarza niebezpieczeństwo, że skala tak na prawdę zawęzi się do ocen bliskich skrajnym.

2. Zbyt mocno "mitologizowane" są oceny 0 i 10. Powinny, owszem, być baaardzo trudne do osiągnięcia (1 gra na rok max, a nawet i rzadziej), jednak możliwe i realne do uzyskania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, z ciekawości włączyłem sobie stronkę z Waszymi recenzjami. Zakładka - najnowsze (aby nie był zaciemniony wynik). I tak się przedstawia skala procentowa (w odniesieniu do wszystkich ocen z najnowszych 50-ciu recenzji):

10 - 0%
9,8 - 8% (!)
9,5 - 10% (!!)
9,0 -22% (??!!)
8 - 24%
7 - 20%
6 - 2% (?!)
5 - 8%
4 - 2%
3 - 2%
2 - 0%
1 - 0%
0 - 0%

Widać wyraźnie, że skala jest mocno skośna w stronę wysokich ocen. Same 9-ki (razem wzięte) zajmują 40% (!!!!!!) ocen.

6-ka jest środkową oceną. Oceny powyżej niej (wyższe) zajmują 84% (!!!!!!) całej puli ocen. Oceny poniżej - jedynie 12%. (Procenty nieco zaokrąglane, więc nie sumują się idealnie do 100)

W dodatku, 8% to oceny 9,8 (czyli prawie że 10 - ocena, która rzekomo jest dla absolutnego ideału, niedoścignionego, mitycznego i w ogóle). Z tego by wynikało, że, zaokrąglając, mniej więcej co jedenasta gra jest absolutnym pomnikiem swoich czasów...

Ocen prawie że 10 (9,8) było 4. A warto pamiętać, że jest to TYLKO ostatnich 50 (no, 49 dokładnie) recenzji!


Podsumowując:

Panowie, coś tu nie działa. Pomysł dobry, ale wykonanie trzeba MOCNO doszlifować!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No bo autorzy sami nie wiedza jakie oceny maja wystawiac.

Czym sie rozni 9,5 od 9,8? a Skoro gra zasluguje na 9,1 to czemu nie dac 9,5? Ponadto faktycznie, recenzenci sa bez krytyczni. Im gra ma wiekszy hype tym wyzsza ocena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie to tam bez większej różnicy, szczerze mówiąc.

Jednak swoją drogą, faktycznie, bardzo duża ilość gier otrzymała strasznie wysokie oceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W końcu. 1-6 jest beznadziejne. 1-10 jest wiele bardziej przejrzyste. Z własnego doświadczenia. Jak pisałem swoje amatorskie recenzje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> A ja oceniam gry w systemie binarnym:
> fajna - gram, niefajna - nie gram. xP

Ja natomiast trochę inaczej:)Fajna-kupuje:) niefajna-ściągam,sprawdzam jeżeli się spodoba kupie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie teraz to już nie wiem... Czy jak ściągniesz, lookniesz co to i kupisz oryginał to żle?? Bo właśnie nie wiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najpierw jednak musisz to coś ukraść. I zawsze możesz powiedzieć "ee, gupie!" i nie kupić. Zabawnie jest dorabiać ideologię do piractwa, nieprawdaż? :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować