Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

BioWare: Czego brakuje grom MMO?

99 postów w tym temacie

A tam... ja jak gram w WoW''a to co rusz obracam się po świecie zamiast robić Q. A dlaczego? Dlatego, że świat warcrafta jest mi znany i bardzo podobają mi się różnorakie smaczki... np. przy pewnym itemku, który występował także w warcraft jak i w ksiązce którejś tam- nie pamiętam, spędziłem "aż" 30 minut tylko gapiąc się i podziwiając. I nie było to na 20, tylko koło 60...

Jak na razie uważam, że to mmo od bioware zrewolucjonizuje gatunek mmo. Chyba, że Blizzard wyskoczył z czymś ciekawym ;] Choć wątpię, aby kroili jakiegoś drugiego mmo na boku.

GW2 - tak będzie fajnie, ale nic poza tym. Nic nie mam do klonów, ale to GW2 będzie najbardziej do WoW''a podobne ;] Mam nadzieję, że będzie też podobne pod względem "fajności".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2010 o 18:38, AjKnowJu napisał:

GW2 - tak będzie fajnie, ale nic poza tym. Nic nie mam do klonów, ale to GW2 będzie najbardziej
do WoW''a podobne ;] Mam nadzieję, że będzie też podobne pod względem "fajności".


Pomyśl zanim coś powiesz pliz. GW2 korzysta z zupełnie, ale to ZUPEŁNIE innej mechaniki niemalże wszystkiego, jedyne podobieństwo to chyba otwarty świat (jak w 90% mmo).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W pełni się zgadzam z wypowiedzią BioWare. Grą MMORPG brakuje singlowej fabuły. Nie wiem co planują zrobić w tym kierunku ale ja po wielu latach gry np. w WOWa nie jestem w stanie znaleźć powodu i celu by grać dalej. Żadna moja decyzja w grze nie ma znaczenia. Ludzie ustawiają się po identyczne questy w kolejkach jak w supermarkecie. setki godzin gry i właściwie ciągle powtarzanie tych samych wyzwań by zdobyć lepszą broń czy inny ekwipunek. Wszyscy, którzy mówią, że elementy fabularne są nieważne i wystarczy tylko otoczka się mylą bo nawet nazwa tego systemu gry zawiera magiczne RPG, a to, że tak się utarło i że na tym polega ten gatunek to można powiedzieć tylko tak: taką drogę pokazały prawie wszystkie dotychczasowe MMORPG a czy to jest dobra droga to już nie jest takie pewne.

Jak pisałem wyżej nie wiem co BioWare z tym zrobi ale już samo to, że zauważa taki problem budzi nadzieję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2010 o 18:38, AjKnowJu napisał:

GW2 - tak będzie fajnie, ale nic poza tym. Nic nie mam do klonów, ale to GW2 będzie najbardziej
do WoW''a podobne ;] Mam nadzieję, że będzie też podobne pod względem "fajności".


To powiedz w którym momencie mechanika w GW 2 jest podobna do WoW''a. Bo ja jakoś podobieństwa nie widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2010 o 19:04, supprzem napisał:

Żadna moja decyzja w grze nie ma znaczenia. Ludzie
ustawiają się po identyczne questy w kolejkach jak w supermarkecie. setki godzin gry
i właściwie ciągle powtarzanie tych samych wyzwań by zdobyć lepszą broń czy inny ekwipunek.


Tego właśnie nie ma być między innymi w GW 2 :)
Nie wyczyścisz jakiejś grupy bandytów, to rozwalą ci wioskę, gdzie był fajny merchant, który zginął w tej bójce.- mogą być nawet takie skutki twoich działań, a dotkną one wszystkich.
Kolejek nie będzie do bosów, bo każdy gracz będzie mógł uczestniczyć w jego ubiciu jednocześnie, a poziom trudności ma być automatycznie dostosowywany do ilości graczy, a rewardy będą każde takie same dla wszystkich co uczestniczyli w walce.

I to tylko początek innowacyjności ;D

AjKnowJu, czy na pewno klon WoWa?? ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam TOR mnie jakoś nie interesuje, ale zmiany jakie może wprowadzić , mogą być historyczne dla gatunku MMO.
Wiec raczej na pewno w niego zagram.

A co do GW 2 to bardzo na niego czekam , jedyna gra na która tak strasznie czekam.
W GW 1 spędziłem dużo czasu, ale z tego co czytam to spędzę x100 razy tyle ile w GW 1 , o ile takie zmiany jak są tu pisane w rozmowie będą miały miejsce :) , ja bym poprosił o linka gdzie o tym piszą :)

Każdy pisze ze to "MMO":za dużo grind , nie ma fabuły itd.

Ale spojrzymy prawdzie w oczy , każde MMO jest w czymś lepsze.
Chcesz grindowac : WoW , L2. Nie chcesz grindowac : GW 1 (eee tyle ?xD)(chodzi mi o grindowanie z LvLem)
Mass pvp/siegi/wary itd: Lineage 2 (Przy czym tu o balansie można pomarzyć :))
Zbalansowane pvp: GW 1 (Na dzień dzisiejszy imo nie ma bardziej zbalansowanej gry MMO(no cRPG co nie zmienia faktu ze nadal MMO :)) )
I można by tak jeszcze bardzo długo wymieniać które MMO jest w czymś lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bioware za dużo kombinuje z marketingiem. Największym wyzwaniem dla nich jest to, że robią futurystyczne MMO, a jak wiadomo najlepiej przyjmują się jednak fantasy MMORPG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uważam że TOR ma szansę się przebić, gdyż spośród wszystkich innych MMO wnosi coś czego jeszcze nie było. Ja jestem ogromnym fanem RPG oraz jRPG uważam że w grze najważniejsza nie jest grafika (Aion) lecz fabuła. To ona przyciąga wszystkich fanów RPG na kilkadziesiąt godzin do komputera. BioWare niejednokrotnie udowodnił że potrafi zaskoczyć i stworzyć naprawdę udane dzieło. I gdy pojawi się na sklepowej półce SW TOR ja z pewnością tę grę kupię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2010 o 21:10, DrizztDoU napisał:

czego jeszcze nie było


Tiaa. Bo fabuła w 3 częściach GW i dodatku to grindfest jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przezabawne są komentarze wyróżniające GW2 od TORa lub WoWa, do tego smarowanie głupot o otwartym świecie. Wszystkie wymienione gry są theme-parkami, o zamkniętej strukturze, a do tego cała konstrukcja świata opiera się na shardingu i instancingu. Jedyne znaczące różnice będą polegać na umiejętnym ukrywaniu niedociągnięć tego modelu gry (które wymienił dość ogólnie IqbaI), ale w rzeczywistości nadal mamy tu do czynienia z tym co już świetnie znamy. Wszystkie te gry są tak naprawdę oparte o mechanizm zwalczania NPC z pomocą innych graczy - czyli nadal wszystko pozostaje pod kontrolą producenta dostarczającego celu rozgrywce. Czy będzie to grind, questy, czy fabuła - niewiele to zmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2010 o 18:38, AjKnowJu napisał:

Jak na razie uważam, że to mmo od bioware zrewolucjonizuje gatunek mmo. Chyba, że Blizzard
wyskoczył z czymś ciekawym ;] Choć wątpię, aby kroili jakiegoś drugiego mmo na boku.


Akurat kroją, więc możesz przestać wątpić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Quest fabularne to może i są w każdym MMO tylko pytanie kto je czyta i czy są ciekawe ? W TOR absolutnie wszystkie questy są mówione poza tym mamy mamy wybór opcji dialogowych i to nie taki jak w AoC gdzie obojętnie w co się kliknęło to efekt był taki sam, tutaj zależnie jak poprowadzimy rozmowę, nasza misja będzie się różnic, nasza nagroda również. Dodatkowo w TOR mamy kompanów z którymi możemy wykonywać questy, uzbrajać ich, używać ich umiejętności. Więc być może GW2 będzie dobrym MMO ale nie sądzę aby mógł konkurować z TOR pod innym względem jak graficznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2010 o 21:53, Fenarid napisał:

Quest fabularne to może i są w każdym MMO tylko pytanie kto je czyta i czy są ciekawe
? W TOR absolutnie wszystkie questy są mówione poza tym mamy mamy wybór opcji dialogowych
i to nie taki jak w AoC gdzie obojętnie w co się kliknęło to efekt był taki sam, tutaj
zależnie jak poprowadzimy rozmowę, nasza misja będzie się różnic, nasza nagroda również.
Dodatkowo w TOR mamy kompanów z którymi możemy wykonywać questy, uzbrajać ich, używać
ich umiejętności. Więc być może GW2 będzie dobrym MMO ale nie sądzę aby mógł konkurować
z TOR pod innym względem jak graficznym.


jak się kliknęło w aoc nie pomogę ci czy coś w tym rodzaju to efekt inny :P

W conanie mnie dziwi ,że klasa nekromanta która jest moim zdaniem uosobieniem nie człowieczeństwa itp opcje dialogowe dla niej wskazują ,że jest zbawcą oraz osobą miłą i przyjazną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2010 o 21:53, Fenarid napisał:

Dodatkowo w TOR mamy kompanów z którymi możemy wykonywać questy, uzbrajać ich, używać
ich umiejętności. Więc być może GW2 będzie dobrym MMO ale nie sądzę aby mógł konkurować
z TOR pod innym względem jak graficznym.


Sorki kolego ale takie coś już jest :) W GW 1 :)(Tacy kompani )
Nie wydaje mi się , żeby GW 2 miało konkurować tylko pod względem graficznym - poczekamy zobaczymy.

Poza tym GW 2 będzie osadzone w Fantazy ,a TOR w Sci-Fi a to już kapkę różnica ;)
I nie wszystkie elementy będą możliwe do porównania ;)

A dla kilku panów co piszą o blizzardzie, mam pewne informacje, blizzard "kroi" właśnie nowego MMO :) ale znając ich to chwile im zejdzie.

Zresztą był chyba artykuł tutaj na gramie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2010 o 21:31, Ostrowiak napisał:

Nie martw się, są jeszcze ambitne, przebogate i złożone PRAWDZIWE mmo.

Nah, EVE ma swoje poważne problemy i tbh jest fatalna grą jeśli weźmiemy pod uwagę dawanie graczom możliwości określenia fabularnego uzasadnienia swoich działań. Tak sami możemy postawić swoje własne strategiczne i taktyczne cele, możemy tworzyć rzeczywistość ekonomiczną i polityczną, bawić się w wojny i kampanie - cóż z tego skoro dla większości musi to pozostać celem samym w sobie, bo CCP od lat nie potrafi odpowiednio rozwinąć storyline''u i RPG w świecie EVE. Jest zatem pod tym względem beznadziejnie i z chęcią powitałbym w tym zmiany. Tbh nie ma co na to liczyć :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

JA bym dał możliwość tworzenia fabuły samym graczom. Wyobraźcie to sobie - świat, który jest kształtowany przez jego userów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2010 o 00:30, likop2 napisał:

JA bym dał możliwość tworzenia fabuły samym graczom. Wyobraźcie to sobie - świat, który
jest kształtowany przez jego userów...

Czy na takiej zasadzie nie działały przypadkiem Ultimy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować